Shrnutí – Google I/O 2012, 1. den byl pod taktovkou těchto novinek: Android 4.1 Jelly Bean, Nexus 7, Nexus Q, Google Glass
- Články
- Adam Kováč
- 30.6.2012
- 10
Dnes, 27. června 2012 se konal další ročník Google I/O, kde softwarový gigant Google představil opět své nejnovější technologie. Byla řeč o novém Androidu s pořadovým číslem 4.1 Jelly Bean, byly konečně živě ukázány Google Glass v akci, nově do rodiny Nexus zařízení přibyl očekávaný Nexus tablet s označením Nexus 7 a překvapením večera byl magický cloudový multimediální počítač nesoucí název Nexus Q. Řeč byla rovněž o novinkách v Google +, který právě dnes oslavil svůj první rok existence. Pojďme si nyní tyto novinky shrnout do jednoho přehledného článku.
Nexus 7 aneb übertablet pro masy
Pojďme si nyní představit již dlouho očekávaný tablet v podání Googlu a Asusu, zařízení Nexus 7. Jak již název napovídá a jak bylo zmíněno již ve spekulacích, tablet se může pyšnit 7″ IPS HD displejem s rozlišením 1280×800. Tento tablet se může jako vůbec první zařízení na světě těšit nejaktuálnější verzi systému Android ve verzi 4.1 nesoucím kódové označení Jelly Bean. Google celý systém upravil pro maximální optimalizaci na této úhlopříčce s daným rozlišením, budou pro něj upraveny i různé magazíny a filmy dostupné přes americký Play Store. Nexus 7 bude rovněž prvním zařízením vůbec, na kterém si budeme moci osahat finální verzi internetového prohlížeče, Googlu Chrome. Co se hardwarové výbavy tabletu týče, můžeme být všichni velmi spokojeni:
- Android 4.1 Jelly Bean
- 7″ IPS displej, rozlišení 1280×800, 216 DPI
- nVidia Tegra 3, 4-PLUS-1, Cortex A9, 1,3 GHz, 12jádrová geForce ULP
- 1 GB RAM
- NFC, gyroskop, Bluetooth, Wi-Fi b/g/n, GPS, akcelerometr
- 1,3 MPx přední kamera
- 8 či 16 GB interní paměti
- Rozměry: 199 × 120 × 10,5 mm, 340 g
- Baterie Li-Ion 4325 mAh zajišťující přehrávání až 8 hodin HD videa
Pro tento tablet byly speciálně upraveny i některé aplikace, jmenovitě například YouTube či Google Maps. Především Google Maps nyní nabídnou orientaci v Street View či v 3D prohlídkách domů, muzeí nebo restaurací pomocí gyroskopu a kompasu. V praxi to znamená, že tablet rozpozná, kam se Vy díváte a podle toho orientuje namíření kamery. No a kdy tady tento tabletový král bude? Na trhy v USA, Austrálie, Kanady a Velké Británie má přijít v průběhu poloviny července, o ostatních státech nebyla řeč. Za 8 GB verzi zaplatíte 199$ (cca 4200,- Kč) a za použitelnější 16 GB verzi dáte 249$ (cca 5200,- Kč). Co ovšem potěší je další míra dotace, kdy dostanete 20$ na nákup obsahu na Play Storu, film Transformers: Dark of the Moon a nějaké ty časopisy (bohužel se nás poslední dvě zmíněné dárečky nebudou týkat, protože u nás půjčovna filmů ani knih od Googlu nefunguje).
Android 4.1 Jelly Bean
Jestli jste všichni čekali, že nová verze Androidu s názvem Jelly Bean bude nést číselné označení 5.0, musíme Vás zklamat. V Googlu si jsou vědomi, že se zde nejedná o tak velký skok, jaký byl mezi Gingerbreadem a Ice Cream Sandwichem, a tak si budeme muset vystačit “pouze” s verzí 4.1. Ovšem vylepšení, která tato verze přináší, jsou velmi zajímavá a pro koncového zákazníka poměrně užitečná! No a co že nová verze systému nabízí? Například project Butter (projekt Máslo). Ten ve zkratce dokázal přimět procesor aby pracoval v systému rychleji a rychleji rozeznával i uživatelovy reakce. Díky tomuto rychlost prostředí vyletěla z 30 snímků za vteřinu na hodnotu rovných 60. Upravena byla nejen rychlost uživatelského prostředí, ale rovněž jeho funkčnost. Nově přibyly dynamické widgety, které samy mění velikost v závislosti na zanesení plochy ikonami či jinými widgety. Novinkou jsou i zajímavá gesta, když se nepořádku můžete zbavit i jednoduchým gestem, kdy ikonu/widget jednoduše podržíte, jako byste ho chtěli přesunout, a odhodíte ho směrem nahoru (nemusíte přetahovat na ikonu koše).
Co ovšem nikdo nečekal je vylepšené rozpoznávání řeči a její převod na textovou formu. To je nově offline a tak si budete moci diktovat SMSky či jakékoli zprávy kdekoli, kdykoli a za jakýchkoliv podmínek připojení, ať už v letadle, na vrcholku hory či v metru. Přibyla i dlouho očekávaná hlasová asistentka s příjemným ženským hlasem, dříve označována jako Majel. Tato vaše osobní sekretářka všechno ví, všechno zná a všechno (v rámci možností) udělá… Tedy pokud je to dostupné na internetu. A pokud by se Vám s Androidem špatně povídalo, určitě Vás potěší i nová klávesnice obohacena o bohatší slovník.
A úpravami prošlo i prostředí kamery. Ta nově dovoluje rychlé listování mezi pořízenými fotkami jednoduchým přetáhnutím obrazu, jejich následným smazáním pohybem fotky nahoru, v případě, že byste foto smazali nechtěně, můžete průběh mazání vrátit a můžete rovněž i okamžitě Vaše zážitky sdílet na sociálních sítích, nebo nově přes Google Beam se zařízeními, které podporují Bluetooth s asistencí NFC.
Co se dočkalo masivního “překopání”, byla notifikační lišta. Tu byste nyní snad ani nepoznali (krom toho, že se furt roluje z vrchu dolů). Do té k notifikacím přibyly různé funkce nabízející možnost rychlého ovládání, sdílení, lajkování a dokonce i změny velikosti přímo v liště! To v praxi znamená, že jestli Vám dojde MMS, budete si ji moci plně prohlídnout pomocí multitouche přímo v prostředí lišty bez toho, že byste z ní vjeli do jakékoli aplikace.
Google na změnách nešetřil a tak předělal i celé vyhledávání. To je nyní více zasazené do systému a nese název Google Now. Celé vyhledávání je nyní postaveno na novém stylovém UI, má příjemnou asistentku a zaznamenává Vaši denní aktivitu. Tudíž Vám dokáže nabídnout dobré restaurace, kde v kolik musíte být, jak se tam co nejrychleji dostat a jestli se tam vůbec dostanete včas. Google Now rovněž zaznamenává i dopravní situaci ve světě, takže s používáním této služby budete mít větší pravděpodobnost, že se vyhnete dopravním zácpám.
Google rovněž oznámil, že zákazníci, kteří si nově koupí Galaxy Nexus, ho dostanou v novém balení a již s aktualizovaným softwarem na verzi 4.1 Jelly Bean. A to není vše, dokonce shodili jeho cenu o rovných 50$ na 349$ (cca 7250,- Kč).
S aktualizací rovněž přišla i aktualizace Google Play, kdy updaty aplikací neinstalují celou aplikaci znovu, ale pouze modifikují ty části, které byly změněny.
Narozeninový oslavenec Google +
Google se rovněž musel pochlubit i svou “sociální sítí” a tím, že slaví poměrně úspěch. Přeci jen, již má více jak 250 mil. uživatelů, z toho je aktivních 150 mil. uživatelů a z tohoto čísla chodí na tuto síť denně přibližně 50 % lidí, tudíž přibližně 75 mil. uživatelů. Co je ovšem zajímavým faktem je to, že se více lidí přihlašuje přes mobilní aplikace, nežli přes klasickou desktopovou verzi.
S tím taky souvisí upravená aplikace, která se nově přizpůsobila i tabletům. Ta nabízí intuitivní prostředí a hangouty velice podobné těm z desktopové verze, kdy se na větší části displeje zobrazuje ta osoba, která zrovna hovoří.
Novinkou jsou rovněž Google + Events. Ty slouží jako vytvoření události s automatickým propojením s Google kalendářem, kdy Vám event sám zkontroluje, jestli máte čas a dle toho Vám nabídne možnosti, jestli se akce Vašeho známého zúčastníte, či nikoli. Co potěší je fakt, že osobu kterou chcete pozvat na event nemusí mít vytvořený na této síti účet, stačí Vám pouze e-mail.
Další novinkou je tzv. Party Mode, kdy se fotky pořízené Vašim zařízením budou automaticky uploadovat do alba aktuální akce, do kterého budou moci přidávat fotky či videa všichni zúčastnění a tak zůstanou lidé do té doby sobě neznámí i nadále v kontaktu.
Google Glass aneb hudba blízké budoucnosti
Na Google I/O se objevil i spoluzakladatel firmy Sergey Brin, který je v poslední době známý především jako člověk, co se rád ukazuje lidem na veřejnosti s Google Glass. Na konferenci byla názorná ukázka jakoby z akčního filmu toho, jak brýle fungují. Celá ukázka byla vlastně živým hangoutem vedeným právě přes tyto brýle, kdy aktéři letěli letadlem a na konferenci stylově seskočili padákem, kdy při přistání přesedlali na freestylová kola a dojela až na pódium. To vše mohli zúčastněni vidět živě z pohledu vlastních očí právě díky Google Glass a hangoutu na Google +.
A co že se v brýlích nachází za hardware? “Výkonný procesor”, “spousta RAMek”, průhledný displej usazený mírně nad pravé oko, akcelerometr, gyroskop, kameru, touchpad na straně zařízení, mikrofon a antény. Vývojáři navíc tvrdí, že tyto brýle jsou lehčí než kdejaké běžné sluneční brýle.
K dostání budou i v různých barevných variacích, Sergey ukázal černou, bílou a modrou. Google na tento projekt v poslední době velmi sází a věří, že je to další krok k co nejrychlejšímu dostání nejaktuálnějších informací.
A ptáte se, kolik že to bude stát? Inu, pro americký trh se speciálně pro vývojáře, co byli na Google I/O, otevřely předobjednávky pro rok 2013, a to za cenu 1 500$ (přes 31 000,- Kč). Prostě masovka.
Nexus Q aneb multimediální cloudová domácnost
Nexus Q má tvar koule a jedná se o designově povedený počítač se systémem Android, který dokáže pracovat s obsahem v cloudu, jako jsou filmy, obrázky, hudba či obsah z Google Play Store a Youtube, jenž dokáže rozesílat na další zařízení s Androidem. Jestliže byste ovšem nechtěli využívat služby bezdrátového cloudu, je zde možnost uložit vaše oblíbené multimediální soubory na vnitřní 16 GB úložiště.
Krom multimédií dokáže tato bowlingová koule obsah sama přehrávat a jako bonus obsahuje i 25W zesilovač. Pokud si chcete vychutnat i výše zmíněné filmy, budete ji muset mít připojenou samozřejmě k televizoru. Cena bude poměrně vysoká a to konkrétně 299$, k dispozici bude rovněž od července v USA. Nexus Q se bude moci s ostatními zařízeními párovat pomocí NFC a jejich funkce pro sdílení Android Beam.
Tak, to by bylo z dnešní konference Google I/O vše, doufám, že se Vám článek i konference samotná líbily :-).
Co říkáte Vy, naši čtenáři na představené novinky?
Zdroj fotografií: Engadget
Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář