TOPlist

Nvidia Shield TV (2017): slušný hardware, mnoho her, ale spousta kompromisů (recenze)

Nvidia Shield TV (2017)

Nvidia je společnost, která už toho dělá mnohem více než jen grafické karty. Jeden z těch větších směrů, kterým se vydávají, je i řada produktů Shield. V roce 2015 se do této řady přidala konzole s Androidem. Tento rok vyšla Nvidia Shield TV (2017), která přináší několik vylepšení. Vyplatí se?

Obsah recenze

Obsah balení

První změna oproti modelu z minulého roku vás čeká již v balení. Na jednu stranu v něm nenajdeme HDMI kabel, náhrada za něj je ale více než dobrá. V základním balení je totiž nově navíc i dálkový ovladač. Dále v balení máme samostatnou konzoli, napájecí adaptér, USB kabel k nabíjené herního ovladač a také herní ovladač.

Nvidia Shield TV 2017 baleni

Design a konstrukce

Po designové stránce nenaleznete žádný rozdíl. Střídají se matná a lesklá místa. Zůstalo i zelené světýlko, které indikuje zapnutí konzole. Když se díváte na produktové fotografie, tak se nedá všimnout té největší změny. Shield TV (2017) je mnohem menší, než model z roku 2015. Rozměry jsou 16 x 9,9 x 2,5 cm. Pro verze s HDD je pak zhruba stejně velká jako model z roku 2015. O kolik je nový model menší, je velmi dobře vidět na naších fotografiích. Konstrukce je provedena velmi kvalitně, nemusíte se bát, že by se vám například při přenášení mohl poškodit. Zde není co vytknout.

Největší viditelná změna pak určitě proběhla u herního ovladače. Už to není ten baculatý, velký gamepad, který se nedržel moc dobře. Gamepad se také zmenšil a vzal si podobný trojúhelníkový design od konzole. Popravdě jsme se nejprve báli toho, že se v ruce nebude sedět velmi dobře díky svému designu, obavy to ale byly zbytečné. Gamepad se nyní může rovnat s ovladači od konzolí jako je Xbox One nebo PlayStation 4.

Konstrukčně je na tom gamepad také lépe. Tlačítka a páčky jsou kvalitnější a jsou v ovladači pevněji usazené. Trochu nešťastně se nově umístily tři tlačítka, pro ovládání systému Android. Už nejsou na stříbrné podložce, ale pod páčkami, v místech, kde někteří hráči mají palec, když zrovna nepoužívají páčky. Často se tak stávalo, že během hraní jsme stiskli tlačítko pro návrat do menu a přerušili si hru. V ovladači také zůstala zdířka pro připojení 3,5 mm jacku. Dálkový ovladač se designově nezměnil, jen my byly odebrány zdířky pro 3,5 mm Jack a microUSB. Baterie se nám během týdenního testování nepodařilo vybít, dálkovému ovladači zbývalo více než 75% baterie, gamepad byl pak na polovině.

Konektivita

Veškerou konektivitu nalezneme na zadní straně, díky tomu vypadá konzole zepředu mnohem elegantněji. Ke konzoli jde připojit ethernetový kabel, dále má HDMI, dvě USB a microUSB. Dražší Pro verze konzole obsahuje i čtečku microSD karet. Bezdrátově pak funguje přes bluetooth a Wi-Fi 802.11 ac, která dokáže pracovat jak v 2,4 GHz tak i v 5 GHz. Nechybí ani podpora Google Část, takže se jednoduše může proměnit jako zařízení, které budete používat k bezdrátovému přenosu obrazu.

Ovladač i Gamepad se s konzolí páruje pomocí jednoduché akce, která zabere několik vteřin. Párování ale nefunguje tak, jak bychom si představovali. V redakci využíváme i starší Shield TV a i když jsme měli spárovaný gamepad s novou verzí konzole. Občas se stávalo, že spárování „přeskočilo“ na starší model. Zajímavé je, že se starším gamepadem se to nestávalo.

Krátce se zaměříme i na obraz. Konzole podporuje přehrávání videa v HDR a to až ve 4K rozlišení, takže pokud máte televizi s podporou HDR, budete si moct užít videa s lepším kontrastem a jasem. Když jsme testovali videa ve 4K, Shield TV (2017) s tím neměl sebemenší problém, a to i když jsme video velmi rychle přetáčeli dopředu a dozadu.

Hardware

O výkon této konzole se stará chipset Nvidia Tegra X1, ten má v sobě procesor se čtyřmi jádry Cortex-A57 a grafický čip Nvidia Maxwell s 256 grafickými jádry. Dále má 3 GB RAM a v klasické verzi 16 GB vnitřní paměti. Pro verze má v sobě 500 GB HDD. V mobilní sféře má brutální výkon, který vám zdaleka bude stačit na téměř každou hru. Na stolní konzole ale nestačí, velmi dobře to jde vidět například u hry War Thunder, která se dá na tuto konzoli stáhnout rovnou z Google Play. Hra se automaticky nastaví na nízkou kvalitu a co hůř, i tak v ní klesají FPS.

[aps_product_sz id=“424912″]

Systém

Nvidia Shield TV (2017) funguje na systému Android TV, která je založený již na Androidu 7 Nougat. Oproti minulému modelu se toho moc nezměnilo. Ovládání systému je přizpůsobeno ovládání ovladačem a bohužel nenabízí mnoho možností, si launcher pozměnit. V Google Play nalezneme jen hrstku aplikací, které podporují Shield TV (2017). Těch, které dokážete využít, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Plusem je podpora přehrávání 4K videa přes Amazon Video nebo třeba Netflix.

Instalovat aplikace mimo Google Play jde samozřejmě, ale konzoli se to vůbec nelíbí. Nejprve je nutné počítat s tím, že ovládání nemusí být ideální, vzhledem k tomu, že klasické aplikace jsou dělané pro dotykové displeje. Druhý problém může nastat s tím, že aplikace se musí spouštět přes nastavení a seznam všech aplikací. Konzole odmítá přidat externí aplikace a hry na plochu.

Další „klacky pod nohy“ nám konzole házela s tím, když jsme chtěli dostat fotky a videa pořízené v konzoli do počítače. I když podporuje streamování, natáčení a focení obrazovky, není vůbec jednoduché tyto soubory dostat do počítače. Nakonec jsme to museli vyřešit tak, že jsme externě nainstalovali Google Fotky a po chvilce nadávání na ovládání, se nám podařilo označit složku s fotkami, aby se automaticky soubory uploadovaly na server.

Herní funkce

Hry jsou jednou funkcí, ve které má Nvidia Shield TV (2017) náskok oproti konkurenci. Existuje zde několik možností, jak přes něj hrát hry. Tou první je Geforce Now, která nabízí streamování her přímo ze serverů výrobce. Na měsíc vás tato služba bude stát 10 eur. Bohužel nabídka her není moc velká a ve většině případů se jedná o starší hry jako Zaklínač 2, Tomb Raider, Borderlands apod. V obchodě existují i novější hry, za ty se ale musí platit zvlášť. Cena je srovnatelná s tím, co naleznete například na Steamu. Slevy jsou zde ale mnohem vzácnější.

Ke streamování je potřeba velmi kvalitní připojení. Kvalita a rozlišení hry se automaticky určuje podle dostupného internetu. Ke hraní v 1080p a 60 FPS by mělo být podle Nvidia potřeba alespoň 50 Mbit. Služba fungovala až na poslední den testování bez problémů, kdy se téměř vůbec nespustila. V redakci nám kvalita hodně skákala, služba je velmi náchylná na internet, často se nám stávalo, že rozlišení i kvalita padala dolů. Zajímavé ale je, že když jsme byli na velmi špatném internetovém připojení, tak hra se ovládala stále velmi dobře a hratelnost se tím vůbec neovlivňovala.

SHIELD TV: New Games and Apps

SHIELD TV: New Games and Apps

Další zákeřnost si pro nás Shield TV (2017) připravil u předplatného Geforce Now. Pro tuto službu neexistuje žádná možnost, jak se do ni přihlásit, pokud nemáte Shield konzoli, to znamená, že i zrušení plateb musí probíhat přes konzoli. Po vrácení výrobku jsme zažili veselé chvilky na supportu společnosti Nvidia, naštěstí rychle vyhověla a předplatné nám zrušila i bez toho, abychom si konzoli museli půjčovat.

GameStream

Hry se dají hrát také z vašeho počítače, který je připojen do stejné internetové sítě. Další podmínka je, že máte grafickou kartu Nvidia, která podporuje GameStream. Služba funguje tak, že vám hru spustí na počítači, ale obraz se zvukem se bude přenášet do televize a ovládání do Nvidia gamepadu. Může se samozřejmě i nadále používat například myš a klávesnice. Na lokální síti jsme neměli žádný problém, vše se přenášelo v maximální možné kvalitě, kterou nám dovolil stolní počítač.

Shield Games

Kromě klasických Android her, existují ještě tzv. Shield Games. Jedná se o hry, které jsou optimalizované pro Shield TV (2017). Tedy alespoň většina her, už jednou zmíněné War Thunder nefunguje moc dobře. To může být ale také špatnou optimalizací vývojářů, protože jsme nenarazili na jinou Shield hru, se kterou by měla konzole problém. Takové hry mají kromě optimalizace také podporu gamepadu. Dokonce existuje i speciální kategorie her, které můžete ovládat pomocí dálkového ovladače.

Závěr

Nvidia Shield TV (2017) je povedeným vylepšením už tak velmi dobré konzole. S tím co nabízí a za jakou cenu, nemá moc konkurence. Pokud chcete hrát hry, bude lepší koupit klasickou konzoli jako je PlayStation 4 nebo Xbox One, které už stojí velmi podobně. Nvidia Shield TV (2017) stojí na českém trhu 5999 Kč. Pro verze s 500GB HDD pak stojí 8999 Kč.

Pokud ale chcete více sledovat filmy a využívat svou konzoli také jako multimediální server, bude Shield TV lepší volbou. Hodí se také, pokud například máte herní počítač a chcete hrát hry pohodlně v obýváku u televize.

Počet dostupný her se stále zvyšuje, potěší také příkladná softwarová podpora od Nvidie, kdy i starší Shield TV dostal Nougat. Mínusy nalezneme pak hlavně v omezenosti systému a nepříjemných zákeřnostech jako nemožnost jednoduše dostat soubory z konzole, nebo více možností, jak řešit předplatné Geforce Now. Jsou to takové zbytečně softwarové chybky, které se snad opraví. Samotné streamování her má v sobě mouchy, což je ale způsobeno velkou náročností na internetové připojení. U toho bude muset Nvidia čekat na lepší technologie.

Klady

+ Velký výkon
+ Nový a pohodlnější gamepad
+ Dálkový ovladač rovnou v balení
+ Streamování her z PC

Zápory

– Omezenost systému
– Problémy se spárováním ovladačů
– Malá podpora aplikací

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)