Fungují vašemu telefonu všechny senzory? Aplikace Sensors to umí zjistit
![funguji vasemu telefonu vsechny senzory aplikace sensors to umi zjistit funguji vasemu telefonu vsechny senzory aplikace sensors to umi zjistit](https://www.svetandroida.cz/media/2017/06/funguji-vasemu-telefonu-vsechny-senzory-aplikace-sensors-to-umi-zjistit.jpg)
Reklama
Chytré telefony jsou doslova prošpikované nejrůznějšími senzory. Ve výbavě najdete například senzor zrychlení, přiblížení, gyroskop, okolního osvětlení, tlaku vzduchu a další a další. Jenže jak zjistit, zda jednotlivé komponenty fungují správně, respektive zda jsou v telefonu přítomné? Dobrým pomocníkem může být v tomto směru aplikace Sensors, kterou vám stručně představíme. Maličký program pochází z hlavy britského programátora Calina Tataru. Kromě malé velikosti (pouhých 364 KB) potěší také skutečností, že je k dispozici zdarma, bez reklam a nákupů v aplikaci. Po instalaci a spuštění se ocitnete rovnýma nohama v prostředí aplikace. Ta se drží zavedených standardů a je tedy provedena ve stylu Material Designu. V levé postranní nabídce je připraven seznam senzorů, které můžete testovat.
- Úvodní obrazovka
- Podporované senzory
- Hodnoty elektronického kompasu
Podporované senzory
- Accelerometer – neboli senzor zrychlení, který ve třech osách měří zrychlení a orientaci telefonu v prostoru. Používá se především ve hrách.
- Geomagnetic Field – neboli magnetometr či též elektronický kompas umí měřit změny a směr magnetického pole a určovat z něj orientaci.
- Gravity – senzor gravitace podává podobné výsledky, jako senzor zrychlení. Rozdíl je v tom, že akcelerometr vrací jako hodnoty součet všech sil aplikovaných na zařízení, zatímco gravitační snímač vrací pouze vliv gravitace.
- Gyroscope – neboli gyroskop je součástka, schopná měřit polohu zařízení v prostoru, tedy například naklonění a natočení. Velké uplatnění nachází ve hrách, ovládaných pohybem telefonu.
- Humidity – čili vlhkoměr není ve výbavě smartphonů příliš častý. Dá se říci, že se objevil jen v několika modelech – například v Samsungu Galaxy S4. Jak asi správně tušíte, měří vlhkost vzduchu, což lze využít v různých meteorologických a sportovních aplikacích.
- Light – neboli senzor okolního světla. Měří intenzitu okolního světla, na jejímž základě je následně upravována úroveň podsvětlení a/nebo jasu obrazovky. Tento senzor zpravidla najdete nad obrazovkou spolu se senzorem přiblížení.
- Linear Accelerometer – měří sílu zrychlení v metrech za sekundu, která je aplikována na zařízení ve všech třech fyzických osách bez gravitační síly.
- Pressure – senzor tlaku vzduchu nebo též barometr. Samozřejmě měří atmosférický tlak, který lze využít nejen v meteorologických aplikacích, ale bývá využíván také k přesnějšímu určení polohy, konkrétně nadmořské výšky.
- Proximity – neboli senzor přiblížení, který najdete v části nad obrazovkou. Jeho úkol je prostý: detekovat přiblížení telefonu k uchu a zajistit deaktivaci obrazovky, aby nedošlo k nežádoucím interakcím.
- Rotation Vector – senzor rotačního vektoru udává orientaci zařízení vzhledem k souřadnicím. Obvykle se hodnoty získávají na základě měření akcelerometru, gyroskopu a magnetometru.
- Temperature – čili senzor teploty, termometr nebo prostě teploměr samozřejmě měří teplotu. Bohužel, s ohledem na zahřívání hardwaru během činnosti, nejsou výsledky zcela spolehlivé.
Měříme a testujeme
Ovládání odpovídá tomu, nač jsme zvyklí z aplikací v Material Designu. V levé postranní nabídce si tak zvolíte senzor, následně se na obrazovce začnou ukazovat naměřené hodnoty. Ty lze uložit do historie klepnutím na tlačítko plus, tlačítkem s obrázkem koše lze uložené záznamy mazat.- Zobrazení hodnot
- Uložení hodnot
- Uložení hodnot
- V postranní nabídce chybí, ač jím telefon disponuje.
- Senzor nereaguje na změny měřených vstupních hodnot (např. senzor okolního osvětlení nereaguje na světlo a tmu).
- Senzor vykazuje zjevně nesmyslné hodnoty.
- Informace o senzoru
- Informace o senzoru
- Kontextová nabídka
Resumé
Pokud máte podezření, že některý senzor ve vašem telefonu nefunguje, nebo funguje špatně, můžete ho vyvrátit nebo potvrdit pomocí této jednoduché aplikace. Poslouží také pro zjištění, kterými z jedenácti podporovaných senzorů vlastně zařízení disponuje. Aplikace je v Obchodě Play od září 2014, bohužel po dvou minoritních updatech již nebyla dále aktualizována. Přesto zaznamenala za tu dobu přes sto tisíc instalací a může se chlubit průměrnou známkou 4,2.Sensors
Instalovat (Free+)
Google Play
Otestujete senzory ve vašem telefonu aplikací Sensors?
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi
Mohlo by vás zajímat
![Xiaomi Smart Temperature and Humidity Monitor 3 v rukou](https://www.svetandroida.cz/media/2024/12/xiaomi-smart-temperature-and-humidity-monitor-3-v-rukou-nahled-360x237.webp)
Třetí generaci monitoru teploty a vlhkosti od Xiaomi už koupíte i v Česku. Cena se drží nízko
Adam Kurfürst
21.12.2024
![Xiaomi Motion Sensor 2S](https://www.svetandroida.cz/media/2024/12/xiaomi-motion-sensor-2s-cesko-nahled-360x237.webp)
Xiaomi do Česka přineslo pohybový senzor s 3letou výdrží a snadnou instalací
Adam Kurfürst
6.12.2024
![Měřič CO2 EMOS E30300](https://www.svetandroida.cz/media/2026/11/meric-co2-emos-e30300-360x237.webp)
Minirecenze: chytrý měřič CO₂ EMOS E30300 vás ochrání před bolením hlavy a právě teď je ve slevě
Libor Foltýnek
18.11.2024