Recenze Sennheiser AMBEO: Soundbar, který umí vytřít zrak
- Recenze
- Marek Houser
- 6.3.2023
- 3
V rámci občasného testování produktů mimo oblast telefonů, nositelné elektroniky či smart home se do redakce Světa Androida po dlouhé době dostal reproduktor. Naposledy se u nás před více než dvěma roky ohřála obří party “bedna” Samsung MX-T70 a nyní dostal příležitost soundbar Sennheiser AMBEO. Ten představuje úplně jinou kategorii ozvučení, ale žádný drobek to také není. Vlastně jde o jeden z největších a nejdražších soundbarů na českém trhu. Tak jak teda hraje?
Recenze soundbaru Sennheiser AMBEO
- Obsah balení
- Design, konstrukce a konektory
- Umístění a kalibrace
- Zvuk
- Výhody při používání aplikace
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Obsah balení
Jelikož je AMBEO sám o sobě pěkný cvalík a nejde zrovna o levné zařízení, hoví si zabalený v polystyrenu v dost velké krabici, kterou navíc sdílí s nějakým tím příslušenstvím. Mezi to patří napájecí kabel (klasická vidlice), HDMI kabel (2.0 s podporou eARC/CEC), perfektně zpracovaný český návod a v neposlední řadě skládací externí mikrofon pro přesnou kalibraci soundbaru v místnosti.
Design, konstrukce a konektory
Sennheiser AMBEO má rozměry 126,5 x 12,5 x 17,1 cm a váží 18,5 kilogramu. Už jen vytáhnout jej z krabice dá tedy zabrat a při instalaci pod televizor se člověk bez cizí pomoci zapotí. A to nejen kvůli hmotnosti a velikosti, ale také kvůli trochu komplikovanému připojování kabelů nebo obavám z toho, že ten nádherný kus elektroniky někde odře, nebo mu při nejhorším snad i spadne. Pokud to jde, je lepší s ním manipulovat ve dvou. Na spodní straně má soundbar gumové nohy, které se dají případně vytáhnout kvůli připevnění k držáku na zeď.
Mohutnost soundbaru je nicméně naprosto opodstatněná, neboť se v něm nachází, možná těžko uvěřitelných, 13 reproduktorů (šest basových o průměru 102 mm, pět výškových s průměrem 25,4 mm a dvou vzhůru hrajících s membránou o průměru 89 mm). K tomu je potřeba připočíst nějakou tu elektroniku a rovněž prostor pro chlazení. To je pasivní, což na jednu stranu znamená, že je zařízení samo o sobě téměř dokonale tiché, ale také znatelně topí. I proto jsou v manuálu doporučené celkem velké odstupy od stěny a televizoru. Ty souvisejí i se zvukem, ale o tom později.
Celá čelní strana je ukrytá pod panelem s látkovým povrchem, ale nemusíte mít strach (já jsem ho teda fakt měl), že by mu lehce ublížily rozdováděné děti nebo třeba nějaké nehody při uklízení. Pod látkou jsou ještě pevné mřížky, takže přímé ohrožení měničů snad nehrozí. Ale i látka se zdá dost pevná. V jejím středu u spodního okraje je displej a konektor, jehož účel souvisí s kalibrací. Horní stranu pokrývají na bocích dvě mřížky a uprostřed krásně obroušený a na černo nabarvený hliníkový kryt. Uprostřed jsou tlačítka pro manuální ovládání.
Prostor pro kabelové připojení je na jednu stranu šikovně řešen tak, aby nebyla kabeláž vidět ideálně ani z trochu vyvýšeného pohledu, ale konektory jsou tím pádem natolik schované, že se zapojování nedá provést bez překlopení soundbaru na záda. A to není zrovna praktické. Mezi signálovými konektory najdeme 4x HDMI (3x vstup, 1x výstup i s eARC), optický vstup S/PDIF, koncovku RJ-45 pro připojení pevného internetu a příjemná je taky přítomnost analogového cinch (RCA) AUX vstupu. K tomu je zde i dedikovaný mono výstup pro subwoofer.
Mezi konektory najdeme i USB, nicméně to slouží pouze pro případnou instalaci aktualizací pro systém AMBEO OS. K tomu všemu si ale můžeme přičíst ještě i bohatou bezdrátovou konektivitu. Soundbar lze připojit k Bluetooth (kvůli ovládání z aplikace i pro přehrávání zvuku) i Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) a přímo podporuje Chromecast, AirPlay 2, Spotify Connect a Tidal Connect a přehrává třeba i stopy ze Soundcloudu. Pro rychlejší připojování mobilu je k dispozici také NFC. Škoda, že Bluetooth je zde pouze ve verzi 4.2 a neumí rychle přepínat více zdrojů.
Umístění a kalibrace
Podstatná část návodu k soundbaru Sennheiser AMBEO je věnována správnému umístění. Vzhledem k tomu, že jde o zařízení, které se snaží vytvářet prostorový zvuk pomocí reproduktorů vyzařujících do tří různých stran, je to naprosto logické. Než si tedy takový soundbar (nebo vlastně jakýkoli audio systém) pořídíte, přesvědčte se, že se hodí do vašeho obýváku. Na mých fotkách si můžete například všimnout, že AMBEO na bocích “svírají” skříně, což je špatně. Pro testování jsem musel celý stolek trochu vysunout, aby měly boční reproduktory šanci plnit svůj úkol.
Základní doporučení pro umístění asi jakékoli audio sestavy k televizoru je vycentrování na osu místnosti. To platí i zde, ale současně je opravdu potřeba mít i prostor na bocích, protože zařízení nehraje jen jedním směrem. Pozor je také potřeba dát na dostatečnou vzdálenost od televizoru (na výšku) a odstup od stěny. A to ani ne tak kvůli zvuku, ale spíš kvůli zmíněnému teplu, které AMBEO při používání produkuje. Nemusíte mít soundbar ani moc nahlas a stane se z něj slušné topení. Cirkulaci vzduchu není radno podcenit.
Jakmile je zařízení na místě a je připojené k vybranému zdroji zvuku (přímo výrobce k TV doporučuje HDMI s eARC, nicméně já jsem musel kvůli přítomnosti dodatečného set-top boxu zvolit optiku), je čas na kalibraci systému AMBEO, který se stará o co nejvěrnější prostorový zvuk. K této kalibraci slouží externí mikrofon, jenž se kabelem zapojuje do 2,5mm jack zdířky a staví na místo, ke kterému chcete vyladění provést. Většinou jde o křeslo či pohovku.
Proces, při kterém soundbar přehraje řadu zvuků s různými frekvencemi a mikrofon je zachycuje pro následnou analýzu, trvá kolem minuty. Po ukončení kalibrace je Sennheiser AMBEO připravený sloužit po stránce prostorového zvuku nejlépe jak umí. Což, jak zjistíte v další kapitole, dělá velmi dobře.
Zvuk
Dostáváme se k jádru celého zařízení. Že je snad jakýkoli soundbar schopný překonat zvuk běžně vycházející z televizoru, to je samozřejmé. Jakmile ale dojde například na otázku silnějších hloubek nebo prostorového zvuku, přichází věčná otázka: No a není pak lepší si pořídit třeba kompletní 5.1 systém nebo pořádnou stereo sestavu? Pokud na ně máte místo a dost možná i více finančních prostředků, tak asi ano. Ale jestliže hodláte i kvůli prostoru vsadit na jeden soundbar, Sennheiser AMBEO je v nahrazování obou zmíněných systémů velmi, velmi dobrý.
V otázce basů se (bez subwooferu) pochopitelně nemůže rovnat sestavě s basovým reproduktorem či větším 2.0 reproduktorům. Například u mě byl skok od Hi-Fi věže Technics k soundbaru v otázce nízkých frekvencí na první poslech dost velký propad, nicméně po čase používání musím uznat, že AMBEO si na svou velikost skutečně poradí s basy nadprůměrně dobře. Pokud potřebujete, aby vám u filmů či seriálů vibrovaly vnitřnosti, vždy máte možnost zapojit subwoofer. To by vás ale čekalo u každého soundbaru.
Zvukové parametry
- zesilovač třídy D
- výkon 250W RMS / 500W peak
- 13 reproduktorů
- frekvenční rozsah 30 Hz až 20 kHz (-3 dB)
- podpora Dolby Atmos, MPEG-H DTS:X či Sony 360 Reality Audio
- funkce Upmix Technology
- Bluetooth 4.2 (profily A2DP, AVRCP, GATT a kodeky AAC, SBC)
Největší kouzlo Sennheiser AMBEO je rozhodně úctyhodná schopnost simulovat prostorový zvuk tak, abyste měli pocit, že jej přehrávají skutečné reproduktory kolem vás. AMBEO je přímo název režimu, pro který se provádí zmíněná kalibrace a který před přehráním každého zvuku sází na vypočtené odrazové charakteristiky místnosti. Když má například výstřel zaznít vpravo za hlavou diváka, soundbar se pokouší tento zvuk do ucha dopravit díky odrazům a principu fázových posunů hned o dvě stěny. Pokud to místnost dovoluje.
What is AMBEO Immersive Audio by Sennheiser?
Že nejde o nějakou smyšlenou marketingovou senzaci, potvrzuje hned několik věcí. Zaprvé si můžete poslechnout zvuk před a po kalibraci a je opravdu reálné slyšet rozdíl. Pak je tu možnost režim AMBEO vypínat a zapínat, u čehož ucho okamžitě pozná, že je něco dost jinak. No a schopnost skutečně analyzovat místnost vlastně prokazuje i zmíněná kalibrace. Na displeji se totiž může rozsvítit upozornění, že se soundbar nachází v příliš velké místnosti a mikrofon nezvládá “pochytat” dostatek odražených zvukových vln. Analýza umí upozornit také na příliš hlasité rušivé zvuky.
Při poslechu hudby má Sennheiser AMBEO spíš krystalicky čistý až dokonce analytický zvuk, než aby se za každou cenu snažil zahrát něco, co je nad jeho schopnosti. Pochopitelně ale záleží na zdroji skladeb. Mnohé uživatele by mohl potěšit zmíněný analogový AUX vstup, který umožňuje připojit i starší či konvenčnější vstupní zařízení. Pro případné rozšíření klasického stereo zvuku je k dispozici funkce Upmix.
Výhody při používání aplikace
K soundbaru se dá přes Bluetooth připojit mobilní aplikace Sennheiser Smart Control, která rozšiřuje možnosti nastavení i běžného používání. Věci jako volba vstupu, změna hlasitosti, volba zvukové předvolby, zapínání i kalibraci režimu AMBEO nebo vypínání a zapínání zařízení jsou převzaty z dálkového ovladače.
Přes mobil se dá ovšem provádět spousta dalších zajímavých věcí. Aplikace dává například na výběr z několika hladin režimu AMBEO, obsahuje čtyřkanálové ekvalizéry pro každý zvukový režim nebo umí manuálně synchronizovat zvuk s obrazem, pokud je to potřeba (Lip Sync).
Vyladit je možné jas hlavního displeje i loga AMBEO a vypnout či zapnout zvukovou odezvu na mačkání tlačítek. Soundbar vás tedy nezbytně nemusí nijak vizuálně či zvukově rušit. K tomu je v aplikaci k dispozici i přehrávač médií ze Spotify či jiných dříve vyjmenovaných služeb. Z mobilu také můžete spustit aktualizaci firmware a reproduktor se dá přidat i do Google Home.
Cena a dostupnost
Na českém trhu nabízí soundbar Sennheiser AMBEO několik e-shopů. Oficiální české zastoupení v podobě společnosti PANTER jej prodává za doporučenou cenu 65 000 Kč, u některých prodejců je však k dispozici i podstatně levněji. I u nás je k mání také o něco menší verze Sennheiser AMBEO Soundbar Plus.
Závěrečné hodnocení
Kdybychom hledali hranici, jak dobře je běžný soundbar v podobě jedné “nudle” schopný vytvořit prostorový zvuk, Sennheiser AMBEO se k ní bude blížit. Nebo ji možná bude dokonce sám stanovovat. Je nesmysl tvrdit, že vám spustí za hlavou déšť a ze stran ruchy ulice jako 5.1 sestava. Přece jen fyzika a akustika se kompletně obelstít nedají a lidské ucho taky ne. Ale pakliže máte omezený prostor, dostatečný rozpočet a chcete si dopřát dosažitelné maximum, tento kousek bude velmi pravděpodobně to, co hledáte.
Klady
+ na soundbar top prostorový zvuk
+ luxusní zpracování
+ možnosti aplikace
+ bohatá konektivita
+ dobře zvládá i hloubky
Zápory
– potřebuje hodně prostoru
– tiché, ale méně efektivní chlazení
– obtížný přístup ke konektorům
Hodnocení redakce: 95 / 100 %
Jaké ozvučení k TV byste vybrali za 50 až 60 tisíc?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář