7 vychytaných tipů a triků pro Kalendář Google
- Návody
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 11
Kalendář Google (v originále Google Calendar) byl poprvé představen téměř před deseti lety. Od té doby doznal řady veskrze pozitivních změn a stal se jedním z hlavních pilířů služeb, které Google poskytuje svým zákazníkům.
Mezi hlavní výhody Kalendáře Google patří automatická synchronizace mezi více zařízeními, takže svůj rozvrh můžete sledovat, upravovat a plánovat na telefonu, tabletu, ale i na počítači skrze webové rozhraní. Kalendář je také propojen s dalšími službami, jako je e-mailový klient Gmail či mapová aplikace Mapy Google.
Relativně nedávno dostala aplikace pro Android nový vzhled, funkce a další inovace, jejichž cílem je zvýšení produktivity. V tomto článku vám představíme sedm tipů a triků, díky kterým můžete využívat kalendářovou aplikaci naplno.
Sedm tipů a triků
- Zadávejte polohu událostí
- Přidávejte událostí z Gmailu
- Vypněte sezónní ilustrace
- Upravte si rychlé odpovědi
- Skryjte citlivý obsah
- Nastavte si vlastní způsob oznamování
- Změňte časové pásmo na cestách
Zadávejte polohu událostí
Těchto sedm tipů zahájíme radou: zadávejte do Kalendáře polohu událostí! Možná se zadávání adres může zdát jako zbytečná práce navíc, ale pokud si dáte tu práci, vytěžíte z toho několik výhod:
- V kalendáři se bude zobrazovat náhled mapy.
- Na místo se můžete přímo z Kalendáře nechat navigovat.
- Pokud používáte Chytré karty Google (Google Now), dokážou vás upozornit, když je vhodné vyrazit na cestu (s ohledem na dopravní situaci).
K zadání místa události slouží položka Přidat místo. S vyplněním ochotně pomůže našeptávač, takže leckdy ani nebudete muset zadávat celou adresu.
Přidávejte událostí z Gmailu
Nejnovější verze Kalendáře Google umí automaticky přidávat události z přijatých e-mailů na Gmailu. Pokud chcete tuto funkci využívat, najdete ji v nastavení Kalendáře v sekci Události z Gmailu, kde aktivujete přepínač Přidávat události z Gmailu. Automaticky importované akce můžete později sami upravovat, svou účast pak potvrdíte po otevření pomocí volby Přijdete? Ano/Ne/Možná.
Google v oficiální nápovědě tuto funkci představuje následovně: „Když vám přijde e-mail o události, jako je let, koncert nebo rezervace v restauraci, tato událost se do vašeho kalendáře automaticky přidá. Podrobnosti do něj tedy nemusíte kopírovat ručně. Pokud ale události z Gmailu ve svém kalendáři mít nechcete, můžete smazat jednotlivé události nebo změnit nastavení tak, aby se vám události do kalendáře automaticky nepřidávaly.“
Vypněte sezónní ilustrace
Ve výchozím nastavení zobrazuje aplikace Kalendář Google na tabletech v záhlaví každého měsíce tématické ilustrace. V horkých měsících tak uvidíte letní scény, v zimních naopak. Pokud se vám to nelíbí, můžete toto chování vypnout v nastavení. Přejděte do sekce Obecné a aktivujte volbu Zobrazovat více událostí (vypnout sezónní ilustrace).
Upravte si rychlé odpovědi
Pokud máte naplánovanou schůzku s více účastníky, můžete jim (například v případě zpoždění) odeslat e-mail z oznamovací oblasti. K dispozici je několik variant takzvaných rychlých odpovědí. Tuto možnost najdete v Nastavení v sekci Obecné, kde je zcela dole položka Rychlé odpovědi. Klepnutím na některou ze stávajících odpovědí můžete její text upravit nebo nahradit.
Skryjte citlivý obsah
Pokud používáte nejnovější aplikaci Kalendář Google na Androidu 5.x Lollipop, můžete skrýt potenciálně citlivé informace z odemykací obrazovky (jinak někdo by mohl vidět vaše nadcházející schůzky). V tomto případě nehledejte v nastavení Kalendáře ale přímo v systémovém nastavení.
- Otevřete sekci Zvuk a oznámení.
- Klepněte na položku Oznámení aplikací.
- Otevřete Kalendář.
- Přepněte volbu na Důvěrné (toto nastavení uvidíte pouze v režimu zobrazování všech oznámení, pokud máte jako zámek obrazovky nastaven kód PIN, heslo nebo gesto).
Oznámení Kalendáře se budou nadále zobrazovat na obrazovce uzamčení, ale nebude vidět jejich obsah.
Druhou možností je zablokování zobrazení všech citlivých oznámení – i v tomto případě je ale nutné zabezpečení odemykání gestem, PINem, nebo jiným bezpečným způsobem.
- Otevřete sekci Zvuk a oznámení.
- Klepněte na položku Když je zařízení zamčeno.
- Zvolte volbu Skrýt citlivý obsah oznámení.
Nastavte si vlastní způsob oznamování
Pokud používáte více kalendářů (například pracovní, soukromý, …), můžete si nastavit vzhled a způsob oznamování událostí. Tuto možnost najdete přímo v Nastavení aplikace. Po klepnutí na vybraný kalendář můžete zvolit:
- barvu,
- výchozí oznámení,
- výchozí oznámení pro celodenní události.
Změňte časové pásmo na cestách
Dle oficiální nápovědy „Ve výchozím nastavení se události zobrazují v časovém pásmu vašeho zařízení. Takže když odcestujete do jiného časového pásma a vaše zařízení své časové pásmo změní, vaše události se automaticky budou zobrazovat v nově nastaveném čase.“
Pokud nechcete používat časové pásmo telefonu či tabletu, můžete kalendáři nastavit vlastní. Tuto možnost najdete v Nastavení-Obecné, kde nejprve deaktivujete volbu Použít časové pásmo zařízení a poté v sekci Časové pásmo zadáte zemi, jejíž pásmo chcete používat.
Sedm tipů doplníme ještě jedním, závěrečným: podobně totiž můžete změnit časové pásmo pro jednotlivé události. Pokud například jedete na dovolenou a chcete mít jistotu, že se vám odlet z destinace ve 14:00 místního času ve vašem kalendáři zobrazí správně, můžete si při vytváření této události nastavit časové pásmo pro danou oblast. Tuto možnost najdete pod nastavením data a času po klepnutí na volbu Další možnosti.
Sedm tipů nestačí?
Znáte nějaké tipy a triky pro Kalendář Google, které by se mohly hodit i ostatním uživatelům? Pak neváhejte a doplňte naší sbírku o další v diskuzi pod tímto článkem! Možná na základě vašich příspěvků sestavíme dalších sedm vychytaných tipů a triků pro Kalendář Google :)
Vychází ze článku Google Calendar for Android tips and tricks Davida Nielda ze serveru AndroidPIT.
Chcete přispět k tvorbě návodů pro běžné uživatele a navíc vyhrát každý měsíc Nexus 6? Staňte se Mobile Masterem a natočte jednoduchý třeba na Google Kalendář.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (11)
Přidat komentář