Hodinky Samsung Gear Live – Android Wear na vašem zápěstí (recenze)
- Recenze
- David Mysliveček
- 4.1.2015
- 17
Chytré hodinky jsou stále populárnějším příslušenstvím k chytrým zařízením v dnešní době. O velikém zájmu svědčí také představení systému Android Wear od společnosti Google, který je určen pro chytré příslušenství. Nám se nyní do redakce dostaly chytré hodinky od společnosti Samsung – Samsung Gear Live. Zajímá vás, jak tyto hodinky dopadly v našem redakčním testu?
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Konektivita a připojení k telefonu
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Softwarová výbava
- Používání v praxi
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Pokud si chytré hodinky Samsung Gear Live pořídíte, tak vám přijdou ve staré známé “dřevěné” krabičce. Uvnitř naleznete přesně to, co byste mohli očekávat i od jiných hodinek – zcela základní příslušenství. V krabičce se tak nachází kromě samotných hodinek také nabíjecí kolébka, nabíjecí kabel a sada různých manuálů.
Vzhled a dílenské zpracování
Chytré hodinky Samsung Gear Live působí oproti ostatním verzím “Gearů” kompaktnějším dojmem. Jsou totiž o několik málo milimetrů menší ve všech směrech. Vrchní část těla hodinek je vytvořena z kovu, což velmi přidává na celkovém vzhledu. V kovovém rámečku je usazen displej, který má velikost 1,63 palce a rozlišení 320 x 320 pixelů.
Na pravé straně je umístěno vypínací/zapínací tlačítko, mikrofon a první ze dvojice úchytek pro nabíjecí kolébku.
Na levé straně se usídlila pouze druhá úchytka pro nabíjecí kolébku.
Ze zadní strany je umístěn senzor pro měření srdečního tepu a několik konektorů pro připnutí nabíjecí kolébky.
Stejně jako ostatní hodinky od Samsungu, i Gear Live mají silikonový pásek, který je z vnitřní strany vroubkovaný. Hrubý povrch byl zvolen kvůli tomu, aby se ruka pod hodinkami nepotila a zařízení tak lépe drželo. Pásek je vyměnitelný.
Oproti ostatním hodinkám se změnil systém zapínání. Samsung v tomto případě upustil od staré známé zapínací spony a do Gear Live umístil nacvakávací zapínání, které se nachází například na Gear Fit.
Hodinky Samsung Gear Live se nabíjejí pomocí speciální kolébky, která se připíná na zadní stranu.
Pohodlí při nošení
Hodinky na první pohled působí velmi kompaktním a příjemným dojmem. Stejné je to také při nošení. Hodinky mají po stranách zaoblené rohy, takže na ruce sedí bez jediného problému. Samsung zapracoval také na celkových rozměrech a hodinky tak nejsou monstrózní, jako tomu bylo u některých dřívějších modelů. Za komfort při nošení Samsung velmi chválíme a musíme konstatovat, že je oproti konkurenčním LG G Watch zcela někde jinde.
Hardware a displej
Chytré hodinky Samsung Gear Live disponují 1,63palcovým Super AMOLED displejem, který má rozlišení 320 x 320 pixelů. Uvnitř se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na frekvenci 1,2 GHz, 512 MB paměti RAM a vnitřní úložiště s kapacitou 4 GB. O dostatečnou výdrž by se měla postarat 300mAh baterie. Velikost hodinek činí 37,9 x 56,4 x 8,9 mm a váha 59 gramů. Kromě toho by hodinky měly být vodotěsné, jelikož disponují certifikací IP67.
Hodinky pohání operační systém Android Wear od společnosti Google.
Specifikace v bodech
displej – 1,63palcový Super AMOLED, rozlišení 320 x 320 pixelů
procesor – Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na frekvenci 1,2 GHz
RAM – 512 MB
vnitřní úložiště – 4 GB
baterie – 300 mAh
rozměry – 37,9 x 56,4 x 8,9 mm
váha – 59 gramů
OS – Android Wear
[katalog post_id=”266415″ type=”badge”]
Displej
V hodinkách Samsung Gear Live je umístěn 1,63palcový Super AMOLED displej s rozlišením 320 x 320 pixelů. Rozlišení je vzhledem k velikosti displeje přiměřené a tvoří příjemných 278 ppi. Barvy jsou díky Super AMOLED displeji velmi živé a pozorovací úhly naprosto výborné. Čitelnost displeje uvnitř je výborná, bohužel tomu tak ale není venku. Pokud budete na přímém slunci, tak se může stát, že na hodinkách neuvidíte vůbec nic. Proto je potřeba zvýšit jas na samotné maximum, což se velmi nepříjemně promítne na celkové výdrži zařízení.
Stejně tak lze hodinkám vytknout velmi vysoký jas v noci i při minimální možné hladině. Pokud na ně budete koukat za tmy, tak vás budou oslňovat.
Konektivita a připojení k telefonu
Hodinky Samsung Gear Live se připojují k mobilnímu telefonu pomocí Bluetooth 4.0. Bohužel ne všechny telefony, které touto verzí Bluetooth disponují, dokážou hodinky nalézt a spojit se s nimi. K bezproblémovému párování je potřeba vlastnit mobilní telefon, který funguje alespoň na systému Android 4.3 Jelly Bean a vyšším.
Aplikace Android Wear
Pokud podporovaný telefon vlastníte, tak je potřeba stáhnout speciální aplikaci Android Wear z obchodu Google Play. Po zapnutí této aplikace budete vyzváni ke spárování hodinek a k potvrzení spojení na obou zařízeních.
Po úspěšném spárování se objeví základní obrazovka aplikace, na které se nachází seznam akcí, které hodinky umí. U každé z nich si můžete zvolit službu, která bude k dané činnosti využita. Na vrchní straně je umístěna trojice ikonek. První slouží pro připojení/odpojení hodinek od telefonu, druhá zastupuje nastavení a třetí další možnosti.
V nastavení si budete moci zvolit následující:
- aplikace se ztlumenými notifikacemi
- neustále zapnutý displej
- zobrazení karet na ztlumeném displeji
- ztlumení notifikací na připojeném telefonu a zobrazení pouze na hodinkách
- zobrazení kalendáře
- debugging
- synchronizace aplikací
Baterie a výdrž
V hodinkách Samsung Gear Live je umístěna baterie s kapacitou 300 mAh. To se na první pohled může zdát velmi málo a bohužel tomu také tak je. Při normálním používání, tedy při čtení notifikací a občasném rozsvícení hodinek za účelem zjištění času, jsme se dostali k výdrži okolo jednoho dne. Někdy byla výdrž i kratší, a to proto, že jsme si s hodinkami více hráli, zkoumali prostředí, využívali je k navigaci, apod. V tomto případě se výdrž pohybovala přibližně na úrovni 3/4 dne.
Hodinky se ze 20 procent baterie dokázaly nabít na 100 procent přibližně za hodinu a půl. Nejoptimálnější je hodinky každý večer před spaním vložit do nabíjecí kolébky, tím si zajistíte bezproblémovou využitelnost na další den.
Uživatelské prostředí
Uživatelské prostředí a operační systém Android Wear jsou jistě jedním z hlavních lákadel pro koupi těchto hodinek. V této kapitole se krátce podíváme na ovládání prostředí systému pro chytré příslušenství od společnosti Google.
Prostředí Android Wear a jeho ovládání
Mobilní operační systém Android Wear je vytvořen ve velmi jednoduchém stylu. K jeho ovládání je ale potřeba získat některé specifické návyky. Pokud si v nastavení zvolíte, že chcete mít stále zapnutý displej, tak se zobrazí pouze černé pozadí s aktuálním časem. Jedná se o jakýsi úsporný režim, který nepracuje s plným výkonem a šetří tak baterii.
Hodinky lze probrat pomocí zapínacího tlačítka na pravém boku, nebo pouhým poklepáním na displej. Po zapnutí se hodinky rozsvítí a ukážou zvolený ciferník v plné parádě. Kromě času ukazují ve spodní části základní obrazovky také poslední notifikaci.
V prostředí se lze pohybovat několika směry. Směrem odspodu nahoru můžete listovat všemi notifikacemi a připnutými obrazovkami. Na obrazovce dané notifikace uvidíte vždy základní informace k dané činnosti. Pokud se chcete dozvědět více, tak se budete muset z dané obrazovky přesunout tahem zprava doleva. Pokud budete listovat tímto směrem, tak se vždy dozvíte detailnější informace dané notifikaci. U počasí tak uvidíte předpověď na několik dnů dopředu, u hangoutů celou předchozí konverzaci, u emailů předchozí zprávy, atd. Vždy se zde také nachází možnost otevřít danou obrazovku na mobilním telefonu, odpovědět a další. Pokud naopak budete táhnout směrem zleva doprava, tak danou notifikaci “odstřelíte” pryč.
Z domovské obrazovky je možné táhnout také nahoru. Tím hodinky buďto utlumíte, nebo naopak zapnete vibrace a notifikace. Pokud nechcete být nikým obtěžováni, tak se jedná o velmi efektivní vypnutí veškerých notifikací. V “notifikační liště” kromě utlumení uvidíte také datum a stav baterie.
Na úvodní obrazovce je možné říci hlasový povel “OK, Google” a následně na hodinky mluvit stejně jako na telefon. Pokud nechcete funkci hlasového vyhledávání aktivovat pomocí tohoto příkazu, tak je možné na úvodní obrazovce kliknout na pravý horní roh. Tím docílíte stejného efektu. Bohužel musíte pro zadávání hlasových povelů zvolit anglický jazyk. K jednotlivým povelům se lze také proklikat pomocí speciálního menu. Koncový příkaz musíte ale vždy dokončit pomocí hlasu.
Na spodní straně seznamu hlasových povelů se nachází možnost Start, která po rozkliknutí ukáže celý seznam všech dostupných aplikací.
My jsme ale nainstalovali aplikaci Wear Mini Launcher, která zobrazení seznamu aplikací velmi usnadnila. Pokud budete táhnout prstem zleva doprava ve vrchní části jakékoliv obrazovky, tak se zobrazí seznam všech aplikací. Pokud tuto akci zopakujete, tak se objeví zrychlené nastavení, ve kterém se nachází ovládání jasu hodinek a některých dalších funkcí na telefonu.
Pokud podržíte déle vypínací tlačítko, tak se dostanete do nastavení hodinek. V něm lze nalézt ovládání jasu, možnost změnit si ciferník, resetovat zařízení, vypnout ho či pouze restartovat. Pokud chcete změnit ciferník, tak si můžete vybrat z několika předpřipravených. Ciferníky od jiných vývojářů budou dostupné v průběhu času. I přesto je výběr v tuto chvíli dostačující.
Prostředí působí velmi jednoduše, je ale potřeba si na něj zvyknout. To nám však nepůsobilo žádné potíže.
Ukázka prostředí Android Wear video
http://youtu.be/vjbTXu1FvY4
Softwarová výbava
Chytré hodinky Samsung Gear Live mají v základní výbavě několik různých aplikací, které vám pomůžou při některých každodenních činnostech. Kromě toho byla nedávno představena speciální sekce obchodu Play, ve které se nacházejí aplikace právě jen pro chytré příslušenství. V této kapitole si krátce představíme nejen aplikace nainstalované v chytrých hodinkách, ale ukážeme si i dostupné aplikace v obchodu Play.
Dostupné aplikace v obchodu Play
Instalace aplikací z obchodu Play probíhá velmi jednoduše a spočívá ve stažení dané aplikace do mobilního telefonu. Ta se poté automaticky přehraje do vašich hodinek a vy se tak nemusíte o nic starat. Na hodinkách se zapne buďto pomocí speciálního Wear Mini Launcheru, nebo prostřednictvím nabídky Start u hlasového vyhledávání.
Seznam aplikací výše bohužel není kompletní. Většina aplikací pro Android Wear se nachází volně v obchodu Play bez bližšího přiřazení k této platformě.
Aplikace předinstalované na hodinkách Samsung Gear Live
Pokud chytré hodinky Samsung Gear Live poprvé zapnete, tak již budou disponovat několika různými předinstalovanými aplikacemi. Pojďme se na ně krátce podívat.
Kompas
Po zapnutí této aplikace budete vyzváni ke krátké kalibraci vašeho zařízení. Po úspěšné kalibraci se zobrazí velmi jednoduchý kompas.
Fit
Tato aplikace bude monitorovat vaši aktivitu a každý den vám bude měřit počet kroků. Kromě toho zde budete moci sledovat také historii, budete moci nastavit váš denní cíl či si měřit srdeční tep.
Google Keep
V této aplikaci si budete moci prohlížet vaše uložené poznámky, budete je moci archivovat či otevírat v telefonu.
Stopky
Aplikace Stopky plní přesně to, k čemu je určena. Budete si pomocí ní moci velmi jednoduše změřit čas.
Mapy
K mapám se lze dostat několika různými způsoby. První z nich je pomocí karty z Google Now, kde lze zvolit navigaci na oblíbené místo. Druhý způsob je zapnutí navigace na mobilním telefonu a třetí zapnutí navigace pomocí hlasového ovládání na hodinkách. Chytré hodinky vám vždy ukážou nejbližší odbočku a statický obrázek, který ji ilustruje. Pokud se posunete zprava doleva, tak se navíc dozvíte i informace o vaší cestě. Plnohodnotnou navigaci bohužel nečekejte.
Některé další zajímavé aplikace
Wear Mini Launcher
Tato aplikace plní funkci jednoduchého launcheru, díky kterému se dostanete velmi rychle ke všem nainstalovaným aplikacím a zrychlenému nastavení. Do seznamu aplikací se lze dostat přejetím prstu zleva doprava ve vrchní části jakékoliv obrazovky. Pokud tuto akci zopakujete znovu, dostanete se do zrychleného nastavení, kde budete moci ovládat jas a vibrace hodinek a také zapnutí či vypnutí Wi-Fi a zvuků na vašem telefonu.
Minuum Keyboard
Tato aplikace je prvním náznakem funkční klávesnice na systému Android Wear. Bohužel je prozatím pouze ve fázi beta a neobsahuje český jazyk. I přesto jsme ji shledali použitelnou, byť jen v režimu celé klávesnice. Prozatím ji nelze využít v žádné aplikaci, podpora jistě ale přijde velmi brzy.
Mini Maps
Tato aplikace slouží pro jednoduché zobrazení mapy a vaší pozice. Jedná se o alfa verzi a ukázku toho, co Android Wear dokáže. Pro rychlé zjištění vaší aktuální polohy se jedná o velmi zajímavé řešení.
Calendar
Díky aplikaci Kalendář se budete moci podívat na aktuální dny. Verze zdarma bohužel nepodporuje přidávání a upozornění událostí. Pro tuto funkčnost budete muset zaplatit přibližně 40 Kč.
Wear Aware – Phone Finder
Tato aplikace bude velmi užitečná, pokud neustále někde zapomínáte svůj mobilní telefon. Funkčnost je velmi jednoduchá – pokud se od telefonu vzdálíte a hodinky se odpojí, tak vám třikrát zavibrují. Samozřejmostí je také funkce, díky které si budete moci pomocí hodinek telefon rozezvučet a najít ho tak.
Používání v praxi
Hodinky dokážou zobrazit notifikaci jakéhokoliv druhu
Pro sledování notifikací jsou hodinky více než dostačující. Výhodu vidíme v možnosti naprostého utlumení mobilního telefonu a v přijímání notifikací pouze na vašem zápěstí. Hodinky podporují notifikace jakéhokoliv druhu, takže určitě o nic nepřijdete. Na displeji dostanete dokonce i oznámení o telefonním hovoru, který lze také přijmout. Bohužel se ale přijme pouze na mobilním telefonu, nikoli na hodinkách. Ty totiž nedisponují reproduktorem.
Vodotěsnost
Hodinky Samsung Gear Live disponují certifikací IP67, která by měla zaručit určitou vodotěsnost a odolnost proti prachu. Odolnost proti vodě můžeme potvrdit, protože jsme ji v redakci podrobili důkladnému testu. Pokud zařízení ponoříte pod vodní hladinu, tak se displej automaticky vypne. Hodinky totiž disponují speciálním gestem, pomocí kterého je můžete vypnout – stačí položit dlaň na displej. Voda toto gestu věrně simuluje, a tak se nemusíte bát, že se s nimi něco v průběhu koupele stane.
Aplikací přijde více s postupem času
Pokud se podíváte do obchodu Play, tak si jistě všimnete velmi nízkého počtu dostupných aplikací pro platformu Android Wear. Počet se bude jistě zvyšovat s postupem času a hodinky se tak stanou ještě více využitelné.
Buďto hlasové příkazy v angličtině, nebo diktování textu v češtině
Hodinky mají dva různé způsoby hlasového zadávání. Buďto jim můžete zadávat hlasové povely, nebo jim můžete diktovat text. Ne vše funguje v českém jazyce. Hodinky se řídí jazykem, který máte nastavený na mobilním telefonu. Pokud zvolíte jako jazyk angličtinu, tak hodinkám budete moci nejen zadávat hlasové příkazy, ale i diktovat text. Vše samozřejmě v angličtině. Pokud jako jazyk zvolíte češtinu, tak budou hlasové povely nedostupné, budete ale moci diktovat text v češtině. Pokud tak chcete rychle odpovědět na zprávu, jedná se o velmi dobré řešení.
Kdy, kde a za kolik?
Chytré hodinky Samsung Gear Live jsou v tuto chvíli v České republice nedostupné. Prodej v tuto chvíli probíhá zejména prostřednictvím zahraničního obchodu zařízení Google Play. Hodinky jsme ale viděli dostupné také v některých německých obchodech s elektronikou.
Cena Samsung Gear Live byla stanovena na 200 USD, což je v přepočtu 4 088 Kč.
Resumé
Chytré hodinky Samsung Gear Live se systémem Android Wear nás v redakci velmi příjemně překvapily. Je vidět, že toto příslušenství již prošlo nějakým stádiem vývoje a lze ho tak nyní považovat za použitelné.
Samsung si dal velmi záležet na celkovém vzhledu. Hodinky jsou znatelně menší než jejich konkurenční bratříčci z řady Gear 2. Kromě toho disponují také kovovým rámečkem, vše při zachování minimální váhy. Hodinky mají po stranách zaoblené hrany, aby lépe seděly na vašem zápěstí. Pokud porovnáme pohodlí při nošení s konkurenčními LG G Watch, musíme konstatovat, že je komfort o mnoho vyšší. Samsung Gear Live bohužel nepůsobí tak elegantním dojmem jako Moto 360.
Na vrchní straně se nachází Super AMOLED displej, který zajistí o něco vyšší výdrž v pohotovostním režimu. Oproti IPS displeji také zobrazuje barvy o mnoho živěji. Záleží tak na každém, jestli se mu toto barevné podání líbí, nebo ne. Čitelnost displeje uvnitř je výborná i při nejmenším jasu, to samé bohužel nejde říci o venkovním použití. Pro dobrý vizuální požitek na přímém slunci je potřeba zvýšit jas na maximum, což se velmi nemile promítne na celkové výdrži baterie. I přesto ale není čitelnost venku nikterak závratně dobrá. Výdrž na jedno nabití se pohybuje přibližně okolo jednoho dne.
Operační systém Android Wear nás také velmi mile překvapil. Vše působí čistě, jednoduše a použitelně. Tento systém dokáže zobrazit notifikace jakéhokoliv druhu, nemusíte se tak bát, že by vám něco uniklo. Na každou notifikaci máte vždy možnost také reagovat, nejčastěji pomocí hlasového diktování textu. Ten lze diktovat i v českém jazyce, v tomto případě bohužel ztratíte možnost zadávat hlasové povely (OK, Google – What time is it?, atd.). Pokud zvolíte angličtinu, budou dostupné obě dvě funkce. Prostředí na nás působilo velmi plynulým dojmem a během testování jsme se nesetkali s jediným zpomalením.
Kapitolou sama pro sebe jsou dostupné aplikace. Je vidět, že je systém Android Wear v tomto ohledu stále ve vývoji. Každým dnem ale přibývají další a další aplikace. Je tedy zcela jisté, že bude výběr za několik měsíců o mnoho lepší než dnes.
Hodinky jsou kompletně vodotěsné, nemusíte se tak obávat poničení při koupeli. Displej se automaticky deaktivuje při ponoření pod vodní hladinou, hodinky tedy nebudou samy psát zprávy všem vašim kontaktům.
V počátku nás trochu mrzela absence reproduktoru pro uskutečnění telefonních hovorů. Přiznejme si ale, kolikrát bychom volali z chytrých hodinek? V tomto případě raději vždy z kapsy vytáhneme mobilní telefon.
Klady
+ Prémiový vzhled a kovová konstrukce
+ Super AMOLED displej s živými barvami
+ Systém Android Wear (plynulý, čistý, přehledný)
+ Možnost přijímat notifikace pouze na vašem zápěstí a utlumení telefonu
+ Vize mnoha aplikací pro systém Android Wear
Zápory
– Velmi nízká výdrž baterie
– Absence reproduktoru
– Nepůsobí elegantním dojmem jako Moto 360
– Nelze využít češtinu pro ovládání hodinek
– Špatná čitelnost displeje na slunci
David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář