Náramek Samsung Gear Fit – chytrá stylovka pro vaše zápěstí [recenze]
- Recenze
- Matěj Machytka
- 4.1.2015
- 31
V redakci si již nějakou dobu hrajeme s náramkem od Samsungu s názvem Gear Fit. Možná jste si všimli, že na našem webu již vyšla uživatelská recenze tohoto příslušenství. Vzhledem k tomu, že se jedná o zajímavý kousek, rozhodli jsme se sepsat recenzi i klasickou. Vítejte.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Uživatelské prostředí
- Funkce
- Cvičení
- Aplikace Gear Manager v telefonu
- Baterie a nabíjení
- Zvýšená odolnost
- Používání Gear Fit s “neSamsung” telefonem
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Náramek k vám dorazí ve stylové, “wannabe” dřevo krabičce, ve které kromě zařízení najdeme vše potřebné k jeho provozu. Především tedy nabíječku. Nechybí uživatelský manuál.
Vzhled a zpracování
Byl jsem překvapen, jak stylově Gear Fit na ruce vypadá. Náš model je celý vyveden v černé, doplněné o stříbrný rámeček. Prohnutý displej vypadá hi-tech a náramek mi výborně sedl na ruku.
Na tom má zásluhu i povedený řemínek. Jeho vroubkovaný povrch způsobuje, že se vám pod ním tolik nepotí ruka. Z možných velikostí si vybere každý. Tělo náramku je plastové, ale nevypadá zle. Fitness náramku dominuje již zmíněný prohnutý Super AMOLED displej. Ten vypadá naprosto parádně a po jeho rozsvícení budete překvapeni jeho jasem či barevností. Také rozlišení není vůbec špatné. Konkrétně 432 x 128 pixelů. Velikost displeje je 1,84″.
Designově se tak Gear Fit rozhodně povedl. Nejsem příznivcem futuristických krabiček na zápěstí, ale Gear Fit bych si nebál vzít jako hodinky i ke košili a saku. Trochu “nebezpečně” na mě působí patent pouze zacvakávacího zapínání řemínku. Až se zdířky trochu opotřebují, obávám se, že by náramek nemusel příliš dobře držet.
Uživatelské prostředí
Uživatelské prostředí je jako ve většině zařízení od Samsungu hodně barevné. Existují dva způsoby, jak hodinky probrat k životu. První je zmáčknutí tlačítka umístěného na pravé straně, druhý a efektnější je provedení gesta. To lze popsat jako: “chci se podívat na hodinky.” Pokud je vaše ruka volně, stačí ji pokrčit a namířit Gear Fit proti obličeji a displej se rozzáří. Trochu si říkám, že možná úplně nejpraktičtější by bylo například dvojité poklepání na displej. Taková možnost, bohužel, k dispozici není.
Jakmile náramek proberete, objeví se základní obrazovka s časem a aktuálním datem. To jsou informace, jež od hodinek chceme nejčastěji, čili je logické, že je dostaneme jako první. Nastavení nabízí spoustu možností, jak si upravit styl zobrazování hodin a dalších funkcí. Samozřejmě si můžete upravit tapetu pozadí nebo změnit orientaci displeje. Jedna je horizontální, druhá vertikální.
Celé prostředí je jednoduché a přehledné, takže se v něm za chvíli zorientujete.
Funkce
Zobrazování hodin samozřejmě není jediným smyslem Samsung Gear Fit. Přesto je funkcí asi tolik, že je během prvních pěti minut stihnete vyzkoušet třikrát. Když si člověk něco koupí, rád by si s tím trochu “pohrál”, tady ale není úplně s čím. Abychom však předčasně nelámali hůl, pojďme si jednotlivé funkce představit.
Krokoměr
Jak už napovídá název Gear Fit, Samsung chce, abychom se hýbali. Abychom to měli jak měřit, máme k dispozici krokoměr. Ten můžeme nechat běžet celý den na pozadí a následně zanalyzovat své výkony.
Srdeční tep
Funkce srdeční tep slouží, jak už její název napovídá ke stanovení tepové frekvence. Senzor pro měření je umístěn na spodní straně náramku. Samotné měření trvá asi 15 vteřin. Náramek vás přitom vyzve, abyste byli tiše a nehýbali se. V tomto režimu není funkce určena pro sportovní aktivity.
Naměřené hodnoty se ukládají do historie, abyste se k nim mohli později vrátit. Občas se mi stalo, že tep nebyl změřen napoprvé a měření se muselo opakovat. Pro zpřesnění je dobré udělat dva, tři pokusy a výsledek zprůměrovat. Stejně ale nepatřím k lidem, kteří by si ráno, v poledne a večer měřili tep.
Spánek
Jak dobře jste se vyspali? To ráno pravděpodobně nejlépe víte vy sami. Gear Fit vám ale poskytne data, jestli jste spali klidně nebo jste se převalovali a nemohli zabrat. Stačí si náramek před spaním nasadit na zápěstí a sledování může začít. Pokud se bojíte, že by vás v noci mohli vzbudit notifikace, nezapomeňte před startem nastavit režim blokování. Historii spolu s grafy si pak opět můžete prohlédnout na svém chytrém telefonu.
Časovač a stopky
Další dvě funkce opět souvisí s časem. K dispozici je odpočítávání času a stopky. U stopek můžete klasicky měřit mezičasy (kola). U časovače se mi líbí lišta ukazující jaká část časového úseku již uběhla.
Oznámení
Skrze Gear Fit si těžko zavoláte, na příchozí hovor vás však upozorní. Notifikace jsou užitečnou součástí tohoto náramku. Na koncertech nebo v hlučnějším prostředí snadno přeslechnete vyzváněcí tón svého telefonu. Občas necítíte dostatečně silně ani vibrace v kapse. Tohle všechno Gear Fit řeší.
Při příchozím hovoru či SMS začne náramek vibrovat a na displeji zobrazí jméno volaného. Pokud hovor nepřijmete na telefonu, můžete přímo z náramku odeslat nějakou předem definovanou zprávu ve stylu: “Zavolám později,” nebo: “Jsem ve škole.” Text zprávy stačí předem nakonfigurovat v Gear Fit Managerovi.
Notifikace jsou celkově více než povedené. Neomezují se totiž pouze na SMS zprávy či příchozí hovor. V Managerovi si sami můžete zvolit, z jakých aplikací chcete notifikace dostávat a z jakých ne. Nepřijdete tak o zprávy z Viberu či Whatsappu nebo dalších. Po otevření upozornění dole najdete tlačítko, které umí zobrazit příslušnou zprávu na displeji telefonu. Velmi praktické.
Ovladač médií
Při běžném používání je podle mého názoru ovladač médií spolu s oznámeními nejužitečnějšími funkcemi, které Gear Fit nabízí. Vyhovuje mi nevytahovat pokaždé telefon z kapsy, když si chci přepnout track. I při sportu je to ideální. Například při jízdě na kole, kdy máte telefon v batohu, můžete snadno přepnout. Při dlouhém běhu s batohem je to stejný případ. Tlačítka jsou klasická. Play/pause, dopředu/dozadu a ovládání hlasitosti. To pro ovládání přehrávače dle mého názoru bohatě stačí.
Najít zařízení
Tato funkce mi též několikrát ušetřila spoustu času. Určitě se vám také stává, že telefon někam položíte a po chvíli netušíte kam. V případě, že máte na ruce Samsung Gear Fit, stačí kliknout na najít zařízení a váš telefon se rozezpívá vyzváněcí melodií. Přesně takové vychytávky, dle mého názoru, do náramku patří.
Cvičení
Režim cvičení využívá senzory jako krokoměr a měřič tepu při sportovních aktivitách. Při prvním otevření bude aplikace chtít, abyste si vytvořili uživatelský profil, kde zadáte svou výšku, hmotnost, pohlaví a věk. To slouží k vypočítání maximální tepové frekvence a lepšímu měření spálených kalorií.
Následně jsou k dispozici čtyři režimy. Běh, chůze, cyklistika a turistika. Samozřejmě opět nechybí historie. Po zahájení vámi vybrané aktivity se spustí kontinuální monitoring srdečního tepu. Můžete tak trénovat podle tepové frekvence. V porovnání se sporttesterem Polar jsem zaznamenával určité nepřesnosti. Odchylka však zřídka kdy přesáhla 10 tepů za minutu. To mi nepřijde tak špatné a běžnému uživateli to může stačit. Navíc někomu není hrudní pás příliš příjemný. Gear Fit na zápěstí mu tak bude vyhovovat. Po běhu se vám ukáží informace o průměrné/maximální rychlosti a průměrném/maximálním tempu, počet spálených kalorií, tep a samozřejmě vzdálenost. Pokud se přestanete na určitou dobu hýbat, náramek to vyhodnotí jako konec cvičení a měření zastaví.
V režimu cyklistiky, kdy si Gear Fit nevystačí s krokoměrem, pošle vašemu telefonu žádost o GPS polohu, ze které se bude měřit. Jestli bádáte nad rozdílem mezi chůzí a turistikou, pak vězte, že při turistice budete mít k dispozici svou trasu na mapě, poněvadž náramek bude využívat GPS v telefonu. Na běh s chůzí tak můžete vyrazit pouze s náramkem, v opačném případě s sebou musíte vzít telefon. Všechny výsledky si následně můžete nechat zobrazit v aplikaci S Health (Fitness with Gear) ve vašem telefonu.
Gear Fit Manager – aplikace v telefonu
To, co nezvládnete nastavit přímo v náramku, pravděpodobně zvládnete v Gear Fit Manageru. A nastavení je k dispozici opravdu spousta. Ať už jde o zmíněné notifikace, zapnutí, či vypnutí aktivačního gesta nebo třeba navrhnutí stylu domácí obrazovky. Poslední zmíněná položka nás vskutku zaujala.
Nelíbí se vám předinstalované motivy obrazovky? Navrhněte svůj. Tapetou a výběrem stylu hodin počínaje a rozložením jednotlivých položek konče. Každý si tak vzhled náramku může přizpůsobit přesně podle svého gusta, což se nám moc líbí. Samotné párování Gear Fit s telefonem je otázka několika vteřin a od uživatele nežádá přílišnou iniciativu. Stačí potvrdit párování a je hotovo.
Výdrž baterie a nabíjení
Výdrž baterie je zatím slabým článkem takřka všech chytrých hodinek a náramků. Nikomu se pravděpodobně nechce kromě tabletu, notebooku a smartphonu nabíjet každý večer i hodinky. Gear Fit nabízí baterii s kapacitou 210 mAh. Ta běžně vystačí na 3 až 4 dny používání. Běžné používání zahrnuje zapnutý krokoměr (každý den přes 10 tisíc kroků), pár měření tepové frekvence, kontrolování notifikací či využívání ovladače médií. Samotné nabíjení je trochu komplikovanější.
Nevystačíte si totiž pouze s microUSB nabíječkou, ale musíte mít i nabíjecí “kolíbku”. Ta vám sice rozměry ani hmotností problémy dělat nebude, avšak musíte na ni myslet v případě, že se chystáte na delší dobu z domova.
Zvýšená odolnost
Jednou z předností tohoto chytrého náramku je jeho voděodolnost. Ta v praxi zvyšuje jeho použitelnost. Nemusíte se bát, že ho utopíte ve sprše, při průtrži mračen nebo mytí nádobí. To je jistě příjemné zjištění. Řečí certifikací dosáhl náramek na IP 67. Samozřejmě jsme to museli vyzkoušet. Fotky ze sprchy sem raději dávat nebudeme, ale můžete se podívat, jak jsme se snažili náramek utopit v pivním půllitru nebo pod proudem vody. Bez problémů obstál.
Používání Gear Fit s “neSamsung” telefonem
Leckoho jistě nepotěší, že náramek je oficiálně určen pouze telefonům jihokorejského výrobce. Naštěstí se vždy najde spousta šikovných lidí, kteří zvládnou udělat i předem nepovolené věci. Stejně je to s Gear Fit. Většinu času jsem ho testoval se svém HTC One a musím říct, že až na výjimky nedocházelo k problémům. K úspěšnému zprovoznění si musíte stáhnout aplikaci Gear Fit Manager a Gear Fitness. Jakmile obě nainstalujete, neměli byste mít s kompatibilitou problémy. Je velmi pravděpodobné, že Gear Fit bude fungovat s telefony, jež běží na Androidu 4.3 nebo novějším. Za případnou nekompatibilitu neručíme.
A jaké jsme zaznamenali potíže? Notifikace či ovladač médií, to vše fungovalo bezproblémově. Jediný problém nastal při připojení bezdrátových sluchátek JayBird k telefonu. Zhruba 20 vteřin byl zvuk normální, 20 vteřin dost špatný a poté spojení vypadlo úplně. Ukázalo se, že v HTC One má toto na svědomí aplikace Gear Fit Manager. Po odinstalování fungovalo vše bezproblémově. Souběžně se však náramek a sluchátka využívat nedala.
Kdy, kde a za kolik?
Náramek Gear Fit již u nás bezproblémově seženete. Co vás může od koupě odradit, je cena. Ta se pohybuje okolo 5 000 Kč, což za příslušenství rozhodně není málo.
[katalog post_id=”220496″ type=”badge”]
Resumé
Celkově mohu říct, že mě Samsung Gear Fit mile překvapil. Na první pohled se vám zalíbí Super AMOLED displej, který má při vyšším jasu dobrou čtenost i na slunci. Gear Fit je také stylovka s pěkným designem, který je dle mého názoru ze všech chytrých hodinek (zatím) nejpovedenější. Myslím si, že zapínání by mohlo být robustnější. Současné řešení se po nějaké době používání může ukázat jako méně spolehlivé. Oceňujeme zvýšenou odolnost náramku proti vodě a prachu. Lépe mohlo být vyřešeno probouzení samotného náramku. Gesto sice funguje dobře, jenomže se často stane, že se hodinky rozsvítí i bez vašeho záměru. V místech jako je kino a další se jedná o problém. Gesto lze samozřejmě vypnout. Zbývá tak tlačítko na pravé straně přístroje. Asi nejpříjemnější by mi bylo 2x poklepat na displej, to však Gear Fit nenabízí. Samotné prostředí je intuitivní, i když některé funkce jsou trochu schované.
Z funkcí musím vyzdvihnout výborně zpracované notifikace, kde si přesně můžete určit, která upozornění, a z jakých aplikací, chcete dostávat. Na hovor lze rovnou odpovědět předdefinovanou zprávou, čili za mě palec nahoru. Stejně tak často používám ovládač médií pro přepínání hudby. Funkce jako měřič srdečního tepu jsou užitečné, ale každý den bych je rozhodně nepoužil.
Gear Fit tak nabízí v kompaktním povedeném těle něco navíc, co perfektně padne k vašemu telefonu. Na škodu jsou tu jen dvě věci. Vysoká cena a oficiální kompatibilita pouze s přístroji značky Samsung.
+ Parádní displej
+ Design
+ Dobře padne na ruku
+ Užitečné notifikace
+ Voděodolnost
+ Fitness funkce
– Oficiálně pouze pro Samsung telefony
– Cena
– Nabíjecí kolíbka
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (31)
Přidat komentář