Recenze Samsung Galaxy Z Fold2: Ohnuli jsme za vás telefon zítřka
- Recenze
- Marek Houser
- 17.12.2022
- 3
V létě 2020 představil jihokorejský Samsung mimo jiné i další ohebný telefon. V podání dlouhodobě největšího světového výrobce mobilů jde již o třetí kousek s revoluční flexibilní obrazovkou. Podobá se přitom jen jednomu svému předchůdci. Nový Samsung Galaxy Z Fold2 navazuje na loňského průkopníka jménem Galaxy Fold (ohebná řada dostala písmeno Z zpětně až letos) a společně představují opačně designové řešení než bylo využito u modelu Galaxy Z Flip. Nejenže jsou tyto dva směry odlišné díky svým vertikálním a horizontálním osám ohybu, ale jde i o jejich využití. Z Flip i samotný Samsung propaguje spíš jako cool přístroj pro mladé toužící po extravaganci. Oproti tomu má Z Fold2 po upgradech ještě lépe sloužit hlavně manažerům a hi-tech nadšencům, kteří po rozložení mobilu využijí netradiční formát velké obrazovky a možnosti multitaskingu. Je tomu skutečně tak a jde telefon úspěšně za svým cílem? To se dozvíte v této recenzi…
- Balení a jeho obsah
- Design těla i displeje
- Co vás přinutí Z Fold2 otevřít?
- Výdrž baterie
- Rekapitulace specifikací
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Balení a jeho obsah
Jakmile jsem dostal krabici do ruky, okamžitě bylo poznat, že je v ní a na ní něco zvláštního. První indicií je čtvercový tvar, který by jinak běžný telefon asi neukrýval. Po vysunutí vnitřního boxu se objeví křídla. A to jak tvarově, tak i graficky. V prémiovém balení se po rozevření křídel objeví nejprve průvodní povídání a plochá krabička se základní uživatelskou příručkou a kolíčkem pro vysunutí šuplíku na SIM. Dál už na mě čekal přímo telefon zabalený do fólie. Pod ním je k nalezení USB-C kabel, nabíjecí adaptér, sluchátka od AKG a k nim pár alternativních špuntů. Balení má klasické uspořádání, které teď Samsung používá u všech svých produktů. V mnoha ohledech jde ale o prémiové zpracování.
Design těla i displeje Samsung Galaxy Z Fold2
Úvodem trochu vizuálního porovnání nového Samsung Galaxy Fold2 se starší verzí. Viditelné designové rozdíly jsou asi to hlavní, co byste hned začali při srovnávání těchto mobilů dělat. Současně jde o prvky, které demonstrují povedený vývoj flexibilních telefonů. Jednoznačným plusem nové generace je vnější displej. U druhého Foldu má úhlopříčku 6,23 palce a je tak v podstatě srovnatelný s klasickými obrazovkami standardních telefonů. Dokonce má jednu stranu zahnutou. Jen je potřeba si zvyknout na to, že je to “nudle” s poměrem stran 25:9. Po rozevření byste si zase všimli hlavně toho, že nový Fold (naštěstí) přišel o výřez pro selfie kameru. Nahradil ho decentní průstřel, který ale, jak pevně doufám, už bude v další generaci nahrazen neviditelným senzorem pod displejem. Tělo je hliníkové.
Displej Samsung Galaxy Z Fold2 při běžném používání nezničíte
Pant je správně tuhý a při zavírání i otevírání spolehlivě “klapne” do správné pozice. Na displeji je středový “žlábek” v různých pozicích vidět a při přejíždějí prstem i cítit. Nejde ale o nic překvapivého a nepříjemného. Telefon nevrže a nic v něm nepraská, z čehož jsem měl původně trochu obavu. Zavřený má z profilu lichoběžníkový tvar. Před fyzickým testováním se mi to hnusilo, ale postupem času jsem zjistil, že je to vlastně elegantní a praktické řešení. Samsung Galaxy Z Fold2 se například lépe ovládá v pravé ruce při procházení obsahu na vnějším displeji. Leváci to mají o dost horší. Vzhledem k tomu, že byly pro doléhání použity jen malé “packy”, by pak případný pokus o obdélníkový profil znamenal mimo jiné riziko poškrábání malými částicemi pro velký vnitřní displej.
Když už je řeč o jeho odolnosti, tak té zatím nemám co vytknout. Nezkoušel jsem do obrazovky rýt nehty nebo klíčem, ale při běžném používání se mu skutečně nemá extra co stát. Hmatem je poznat, že nejde o tvrdé sklo jako na přední straně, ale co také od ohebného displeje čekat? Takový telefon si přece nekoupím třeba kvůli práci na stavbě nebo na něj nebudu v kanceláři házet klíče. Nicméně zařadím sem i dvě výtky. Nejsou velké, ale zaznít by měly. Tou první je trochu obtížnější ovládání otevřeného displeje pomocí gest. Okraje obrazovky jsou dost vystouplé a často je potřeba gesto opakovat. Také je asi škoda, že se nepodařilo dostat čtečku otisků pod displej, ale je na boku telefonu. Zvykl jsem si tam na ni, ale jelikož často odemykám telefon, který leží na stole, bylo by přikládání prstu na displej pohodlnější.
Jsou ty foťáky vzadu, nebo vpředu?
Výrazný designový prvek představuje také modul s hlavními zadními fotoaparáty. Ten nyní zapadá do nového trendu, který Samsung nastolil i u ostatních prémiových mobilů. Trojice fotoaparátů je tak celkem vysoko vystouplá nad záda přístroje a obehnána “ostrým” rámečkem. S fotoaparáty je to vlastně celkově zajímavé. Máme tu jeden průstřel na menším vnějším displeji, jeden na velkém vnitřním a hlavní trojočko vzadu. Označení “vzadu” je ale dost relativní, protože Samsung Galaxy Z Fold2 přišel se softwarovou vychytávkou, kterou si oblíbí fanoušci selfie fotek a videí. Když spustíte fotoaparát na vnějším displeji a přepnete ho na selfie, máte možnost využít hlavní foťák. Jak? Kliknete na ikonku v rohu obrazovky, rozevřete telefon hlavními foťáky k sobě a je to. Tím hrátky s focením nekončí. Když fotíte otevřeným telefonem někoho jiného, můžete mu na menší displej poslat náhled. Oba pak víte, co z fotky bude. Tím se postupně dostáváme k otázce…
Co vás přinutí Samsung Galaxy Z Fold2 otevřít?
Kromě toho, že chcete před okolím okázale otevřít mobilní telefon s ohebným displejem, což asi většina přihlížejících nikdy neviděla, najde se i spousta opravdu pragmatických důvodů. Tím základním je samotná velikost vnitřního displeje. Extrémně lépe se na něm prohlížejí fotky, mapy a třeba i obsah na různých sociálních sítích. V podstatě všechno, co je lepší si prakticky “roztáhnout”, což třeba neplatí o sportovních tabulkách nebo o některých webech. K tomuto účelu je v nadstavbě One UI možné vybrat, jak a které aplikace chcete přinutit vyplnit prostor od okraje po okraj. Většina s tím nemá problém, ale třeba takový Instagram to vůbec neumožňuje.
V systému máte možnost zvolit, zda širší prostor využít pro roztažení, nebo pro zobrazení jiných prvků jako třeba menu. U foťáku, YouTube, Google Duo a dalších nástrojů je možné v Samsung Galaxy Z Fold2 použít speciální Flex mód. Ten po ohnutí telefonu nabízí ve spodním “křídle” ovládací prvky, zatímco hlavní část aplikace (třeba přenos nebo náhled fotky) dál běží. Super věc, jen by se mohla dočkat zavedení u více aplikací. Ohnutí do tvaru L se pochopitelně následně hodí i pro focení bez stativu a také psaní na klávesnici jako na notebooku.
Telefon má také plnou podporu prostředí DeX, takže je možné jej využít jako počítač. Pochvalu zaslouží také kvalitní stereo reproduktory, které jsou šikovně umístěné symetricky na obou stranách. Velmi zajímavý je také mód Auto Framing, který při natáčení osoby automaticky pro ořezává video jen na jeho okolí. Když do záběru vejde někdo další, automaticky se rozšíří. Funguje to přesně tak jako na videu.
Samsung Galaxy Z Fold2 自動取景攝影(Auto Framing)
8 oken na ploše? Slušný guláš, ale jde to
Zvláštní pozornost je v mobilu Samsung Galaxy Z Fold2 samozřejmě věnována multitaskingu. Na menším vnějším displeji můžete vedle sebe vytvořit dvě plchy aplikací a přes ně ještě hodit aplikaci do plovoucího okna. Když telefon otevřete, máte možnost vytvořit tři plochy aplikací a na ně se přitom dá nasázet do plovoucích oken dalších pět aplikací. Takže jich na displeji můžete mít v jeden moment až osm, což je ale upřímně hodně hustý guláš i pro velký počítačový monitor, natož tak pro displej s úhlopříčkou 7,6 palce. Vyloženě pak chválím funkci App Continuity, která při otevření mobilu “posílá” běžící aplikaci z menšího displeje na větší bez jakéhokoli záseku a s roztažením na celou šířku. V menu si můžete manuálně vybrat i aplikace, kterým je umožněno to udělat i v opačném gardu.
Výdrž baterie
Jeden velký a jeden ještě větší displej, multitasking nebo extrémně výkonný procesor. Jak se s tím vším asi dokáže vypořádat celkem “malá” baterie s kapacitou 4500 mAh? Samsung uvádí, že Galaxy Z Fold2 vydrží na jedno nabití sloužit minimálně celý den. S tím mohu po pár dnech testování souhlasit. Po nočním nabíjení jsem se k nabíječce po dni používání večer vracel s 20, někdy i 30 procenty baterie. Když jsem telefon zapomněl připojit na nabíječku, doplňoval jsem mu energii dodatečně někdy před polednem. Pro někoho může být taková výdrž překážkou, nicméně já nemám takovému telefonu rychlé vybíjení až tak za zlé. Je to daň za ten netradiční displej a větší kapacita baterie by asi zas negativně ovlivnila rozměry mobilu.
Jako u jakéhokoli jiného mobilu samozřejmě pak záleží třeba na spuštěném určování polohy nebo hraní her. Je nicméně potřeba zmínit, že v tomto ohledu se umí o efektivní úsporu velmi dobře starat systém a “chytrý” displej. Nový Fold přišel s adaptivní obnovovací frekvencí, která se v závislosti na zobrazovaném obsahu mění na škále od 11 do 120 Hz. Prohlížíte si fotku nebo článek na webu? Proč by měl v tuto chvíli kmitat displej rychlosti 120 Hz? Nemusel a také nebude. Tuto vysokou hodnotu systém nasadí třeba až u závodní hry. Nebýt této vychytávky, výdrž telefonu by nejspíš byla ještě o několik procent slabší.
Rekapitulace specifikací Samsung Galaxy Z Fold2
- Android 10 / One UI 2.5
- velký 7.6″ displej s rozlišením 1768 x 2208 px (373 PPI), HDR10+ a dynamickou frekvencí do 120 Hz
- menší 6.23″ displej s rozlišením 816 x 2260 px
- čipset Qualcomm Snapdragon 865+
- paměťové varianty 12/256 a 12/512 GB
- hlavní fotoaparáty 12mpx široký + 12mpx telefoto + 12mpx ultraširoký a 2x 10mpx selfie kamera v displejích
- rozměry 159.2 x 128.2 x 6.9 mm rozložený / 159.2 x 68 x 16.8 mm složený a váha 282 g
- baterie s kapacitou 4 500 mAh, podporou 25W nabíjení, 11W bezdrátového nabíjení a 4.5W reverzního nabíjení
Cena a dostupnost
Nový Samsung Galaxy Z Fold2 je oficiálně dostupný i v ČR. A to jak u běžných prodejců, tak i přímo na webu Samsungu. Doporučená cena je 54 999 Kč. U nás je mobil k dostání v barevných variantách Mystic Bronze a Mystic Black. Mimo ně existuje ještě i speciální edice Thom Browne. Výrobce nabízí možnost odečtu hodnoty starého telefonu od celkové ceny. Majitelé nového Foldu také automaticky patří do péče Galaxy Z Premier Service, která mimo jiné poskytuje lepší záruky na displej, jehož první výměna je finančně zvýhodněná.
Samsung Galaxy Z Fold2: Závěrečné hodnocení
Skládací telefon s ohebným displejem si podle mě mohou koupit dva základní druhy lidí. Do první skupiny budou patřit nadšenci, kteří chtějí revoluční techniku (flexibilní telefony tak osobně stále vnímám) prostě vyzkoušet. Druhou skupinu tvoří bohatší “manažeři”, kteří nebudou mít zábrany utratit desetitisíce za zařízení, které dobře vypadá a může jim zajistit pohodlnější práci či zábavu. Pro první skupinu bude rozhodující cena, která rozhodně není nízká a ve výsledku hodně zájemců odradí. Skupina druhá cenu moc řešit nebude.
Tak či onak je Samsung Galaxy Z Fold2 naprosto špičkový telefon, který skutečně plní vše, co slibuje. Revolučním způsobem. A hlavně zmizely porodní bolesti přítomné u prvního modelu (nešikovně malý přední displej nebo výřez v hlavní obrazovce). Pokud se Samsungu a dalším výrobcům podaří do budoucna trochu srazit hodnotu (lépe řečeno finální cenu) ohebných mobilů, má i tento netradiční “čtvercový” design velkou šanci na úspěch. I přesto, že jej mnozí zatracují a říkají, že lepší varianta je “véčko”. Jenže pokud by měl nadále stát kolem padesáti tisíc, nikdy asi neprorazí. A s nízkým počtem prodejů se nejspíš ani nevyplatí jej vyrábět.
Klady
+ Neokoukaný ohebný design
+ Možnosti multitaskingu
+ Adaptivní frekvence displeje
+ Flex mód
+ Kreativní foto vychytávky
+ Kvalitní stereo zvuk
Zápory
– Stále dost vysoká cena
– Obtížné ovládání gesty kvůli rámečkům
– Čtečka otisků prstů je na boku
Hodnocení redakce: 90 / 100 %
Co dalšího byste chtěli o novém Foldu vědět?
Za zapůjčení děkujeme české pobočce Samsungu
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář