Dnes recenzovaný Samsung Galaxy Z Flip patří jednoznačně k těm vůbec nejextravagantnějším telefonům poslední doby. Na trhu ho máme skoro tři měsíce, proto bude tato recenze zaměřena spíše na to, zda telefon dává smysl při dlouhodobém používání. Společnost přistoupila k tomuto telefonu úplně jinak, než u loňského Galaxy Foldu a představuje tak luxusní telefon pro “normální” společnost. Galaxy Fold byl přitom spíše pro geeky a technologické nadšence (což neříkám, že Z Flip není). Jak se tedy s telefonem žije po dobu několika týdnů? To a mnohem více si povíme v dnešní recenzi.
Co se týče obsahu balení, nalezneme zde vše co potřebujeme, a dokonce i něco navíc. Dostaneme tedy 15W adaptér, USB-A/USB-C kabel, kvalitně hrající špuntová sluchátka AKG s náhradními špunty, redukci z USB-A na USB-C a plastové pouzdro. V redakčním balení ho sice nemáme, ovšem ve standardní krabičce jej naleznete. Dle ohlasů je kvalitní a telefon se s ním drží ještě o něco lépe. Za balení si od nás Samsung Galaxy Z Flip odnesl rozhodně palec nahoru.
Kvalita zpracování
Ještě předtím, než si povíme něco o kvalitě zpracování mi dovolte krátkou vsuvku. Samsung avizuje, že by měl Galaxy Z Flip vydržet 200 tisíc otevření a zavření. Pokud bych měl vzít jako figuranta sám sebe, telefon vezmu do ruky asi 140x za den. To znamená 4200x za měsíc a 50 400x za rok. Telefon mi tak při běžném používání vydrží minimálně čtyři roky, což..není špatné. Ale na druhou stranu to není zrovna uklidňující v případech, kdy staré telefony dáváte dětem, rodičům nebo partnerům. Skutečnost že si koupím něco, co má potenciál se za čtyři roky zničit není úplně příjemná. Ani tolik nejde o cenu jako spíš o to, že se jedná doslova o “spotřební” elektroniku.
Dovolím si ještě jednu poznámku a radu. Pokud máte náhodou nápad ušetřit pár tisíc a pořídit telefon z bazaru, nedoporučoval bych to. Nebo, teď ještě možná ano, ale až bude telefon na trhu delší dobu, nikdy nevíte, jaký maniak ho před vámi používal a zda ho náhodou neotevíral třeba 400x za den, protože i to je možné. A pak se vám životnost logicky dramaticky zkrátí. Nákup telefon si tedy dobře rozmyslete už jen pro tuto skutečnost.
Pojďme se tedy podívat na samotné zpracování telefonu. Měl jsem možnost chvíli testovat Galaxy Fold a na rovinu mohu říci, že rozdíl mezi kvalitou zpracování obou telefonů je enormní. Samsung Galaxy Z Flip působí pevně, nikde nic nevrže, ohebná konstrukce je vyřešena výborně a navíc se telefon k mému překvapení dobře drží a to i přes jeho neobvyklý poměr stran. Co mě překvapilo ještě více je hmotnost, která se zastavila na hodnotě 183 gramů.
Co se týče samotného otevírání telefonu, to musíte chvíli trénovat. Osobně jsem si na něj zvykl asi po třech dnech používání, ale ze začátku to byl docela boj. Ocenil jsem také možnost mít telefon otevřený v 90 stupních, jako například notebook. Nejčastěji jej budete používat jako stativ a samozřejmě také při videohovorech, kdy není nutné telefon držet a stačí ho položit na stůl. Z tohoto hlediska nelze zařízení nic vytknout. Přináší vám totiž zcela nové možnosti, jak telefon používat.
Displej Samsung Galaxy Z Flip
Pokud jsem byl u Galaxy Z Flip na něco zvědav, byl to kromě zpracování displej. Ani zde se neubráním srovnání s Galaxy Foldem. Při jeho používání bylo dosti cítit, že musel být udělaný kompromis a nepokrývá ho sklo. Zkrátka po něm prst neklouže tak hladce, jako u běžných telefonů. Také jsem měl obavy z toho, že displej při dlouhodobějším používání poškrábu, jelikož jak jsme mohli vidět na kanále JerryRigEverything, není to nic těžkého. Dokonce mu k tomu stačil nehet.
Nic podobného se naštěstí nestalo a displej stále vypadá jako nový. Samotná vrstva mě pak překvapila ještě více. Působí totiž skoro stejně, jako normální telefon a prst po něm klouže velice ochotně. Dokonce o něco lépe, než v případě mého “daily” telefonu iPhone 11 Pro Max. Ne každému to však může vyhovovat. Uprostřed sice ucítíte, že se zde nachází ohyb, ovšem nejedná se o nic hrozného, kvůli čemu bych měl telefon hanit. Je logické že displej prostě nemůže být zcela plochý.
Přední stranu Samsung Galaxy Z Flip pokrývá 6,7″ Dynamic AMOLED displej s rozlišením 2636 x 1080 pixelů a poměrem stran 22:9 s podporou HDR10+. Hned na začátku řeknu, že mu v podstatě nemám co vytknout. Kvalita je špičková, pozorovací úhly dostatečné a neomezoval mě ani netradiční poměr stran. Až na to, že se na něj vejde méně obsahu, než na ten tradiční. Pokud si budete číst článek (nejen) na našem webu, budete nuceni častěji scrollovat, jelikož na displej s normálním poměrem stran se vejde více textu.
Druhý displej
Na Samsung Galaxy Z Flip nalezneme kromě hlavního displeje také ještě jeden a má více funkcí, než byste možná čekali. Je tu však jedna hlavní nevýhoda – je malinký. Disponuje úhlopříčkou 1,1 palce, rozlišením 112 x 300 pixelů a Super AMOLED technologií. Využíval jsem ho přitom poměrně často, protože existují situace, pro jejichž vyřešení vám tento displej stačí. Zmínit mohu přepínání hudby, zkontrolování notifikací, přičemž si mohu vybrat, zda je chci řešit hned a otevřít telefon, nebo ho prostě strčit zpátky do kapsy.
Nevejde se na něj však příliš mnoho textu a tak bych ocenil, kdyby byl trochu větší. Na druhou stranu to telefonu nevytýkám a jsem rád, že tu vůbec něco takového je. Je mi totiž úplně jasné, že konstrukčně by asi nebylo možné dát dva plnohodnotné displeje na obě strany, když zde máme ještě baterii.
Hardware Samsung Galaxy Z Flip
Výkonu má Samsung Galaxy Z Flip na rozdávání. Uvnitř tiká čipset Snapdragon 855 Plus, kterému sekunduje 8 GB operační paměti RAM a 256 GB UFS 3.0 úložiště. Možná se teď ptáte, proč se Samsung rozhodl dát do Galaxy Z Flip tento starší model a nenasadil rovnou Snapdragon 865. Odpověď je velice jednoduchá. V době výroby telefonu ještě nebyla osmšestpětka na trhu a to nejvýkonnější, co měla společnost k dispozici byl právě tento procesor. Nemusíte mít ale žádný strach. Telefon si poradí naprosto se vším, od hraní náročných her, přes pokročilý multitasking, až po střih 4K videa.
Co se týče zvuku, zde jsem byl spíše zklamán. Telefon nemá stereo reproduktory a budeme se muset spokojit s jediným, který se nachází vedle USB-C konektoru. Vlajkovým lodím se nemůže rovnat ani náhodou a patří tak spíše do průměru. Jasně, na YouTube či jiná videa vám to postačí, ale místnost s ním opravdu neozvučíte (ale kdo by také pouštěl v dnešní době Spotify přes telefon?).
Čtečka otisků prstů se pak nachází na boční straně v power tlačítku a funguje bleskurychle. Překvapila mě také rychlost odemykání pomocí obličeje. Nemůže se sice rovnat Face ID v iPhonech či Face Unlock v nových Pixelech, ovšem rozpoznala mě v 90 % případů, a když ne, prostě jsem jen přiložil prst na čtečku.
Výdrž baterie Samsung Galaxy Z Flip
Výdrž baterie je poměrně diskutabilním tématem. Když jsem si totiž v rychlosti projížděl světové recenze než jsem telefon dostal, snad každý na ni měl jiný názor. Dle některých recenzí je výdrž velice slabá, ovšem jiné zase překvapila. O moc chytřejší jsem tedy nebyl. Samsung Galaxy Z Flip nabízí dvě baterie (každou na jedné části těla) o celkové kapacitě 3 300 mAh. To vzhledem k náročnosti displeje i samotného procesoru není moc, tak se pojďme přesvědčit jak funguje v praxi.
Považuji se celkem za náročného uživatele. Celý den (kromě večerních hodin) mívám jas na vyšších hodnotách, používám Google služby (primárně Gmail a Hangouts kvůli práci), sem tam něco vyfotím a pokud se naskytne chvilka volného času, využiji ji ke hraní Call of Duty: Mobile. I přesto mi telefon vydrží od rána do večera naprosto bez problémů, a ještě mu zbyde kolem 20-30 %, při šetrnějším používání si pak troufám říct, že vydržíte skoro dva dny.
Systémem telefonu Samsung Galaxy Z Flip je Android 10s nadstavbou One UI 2.1, který je totožný jako například v telefonech Galaxy S20. Vypíchnul bych velmi pohodlnou možnost mít zobrazeny dvě okna nad sebou, ovšem to je zásluha spíše displeje. K dispozici jsou samozřejmě červnové bezpečnostní záplaty. Samsungové prostředí mi vyhovuje a je přehledné. Ikonky mají sice křiklavější barvy, a stále se zde nachází otravná Bixby, ovšem na to jsme si za ty roky všichni zvykli.
Fotoaparát nezklame ani nepřekvapí
Co se týče fotoaparátů, zde mám trochu smíšené pocity. Možná je to ale tím, že mi nevyhovuje nastavení fotoaparátů u Samsung telefonů. Fotky jsou na můj vkus příliš kontrastní, ovšem ti co jsou na fotky z jihokorejských telefonů zvyklí zde naleznou to, co hledají. Na zadní straně Samsung Galaxy Z Flip nalezneme duální fotoaparát, přičemž oba dva snímače disponují rozlišením 12 megapixelů. Musím naopak pochválit detailnost, dobré vyvážení bílé a kvalitní video.
Trochu mi chybí teleobjektiv, ale je mi jasné, že do takové konstrukce by se další fotoaparát přidával jen velmi těžko. Nechci říct, že telefon fotí špatně, to vůbec ne. Možná bych ale od takto drahého kousků čekal trochu víc. Co se týče selfie kamerky, ta má rozlišení 10 megapixelů a její kvalita je ucházející, ovšem nikoliv nejlepší na trhu. V horších světelných podmínkách dochází k poměrně velkému šumu a detailnost se vytrácí.
Samsung Galaxy Z Flip je dostupný u většiny českých prodejců a to za 41 990 Kč. Na heurece ho seženete asi o 6 tisíc levněji, ovšem od méně známých prodejců. Z kapacity paměti a RAM máme na výběr pouze z jedné verze a to 8 GB / 256 GB. Z barevných variant si však vybrat lze. Buďto sáhnete po černé (námi testované) nebo fialové, která je o něco extravagantnější.
Resumé
Samsung Galaxy Z Flip je skvělý telefon. Je to ukázka nejnovějších technologií, které jsou schopni velcí výrobci do telefonu nacpat. Mohu se zaručit za to, že s ním uděláte spoustu parády a snad každý, před kým telefon vytáhnete si vás na něj začne vyptávat a bude si ho chtít vyzkoušet. Méně znalí jedinci na něj pak budou koukat, jako by byl z jiného vesmíru. Pokud tedy nemáte problém s cenou a telefon se vám líbí, rozhodně neuděláte chybu.
Klady
+ kvalita zpracování + špičkový výkon
+ displej + možnost používání v polo otevřeném stavu + bohatý obsah balení
Zápory
– pouze průměrný fotoaparát – stále vysoká cena – časem se telefon zničí
Komentáře (9)
Přidat komentář