TOPlist

Samsung Galaxy W (GT-I8150) – podrobná recenze

samsung_galaxy_w_ico

Samsung Galaxy W (GT-I8150) spatřil světlo světa již v říjnu loňského roku (na některých trzích je model prodáván jako Samsung Ancora) a dnes s cenou kolem šesti tisíc korun spadá do střední třídy chytrých telefonů. Jak si vedl v našem redakčním testu? Stačí 1,4GHz procesor k vysokému výkonu, a jaké jsme našli chyby a nedostatky? V čem vyniká a jaké jsou jeho slabiny? Nejen to se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Obsah recenze

Obsah balení

Telefon je dodáván v barevné kartónové krabičce, prakticky identicky velké, v jaké byl svého času prodáván iPhone 3GS, tj. cca 13,1 x 7,2 x 5,2 cm. Na čelní straně je, kromě vyobrazení samotného zařízení a loga výrobce, také stříbrný nápis Galaxy W (mimochodem: “W” v tomto případě znamená Wonder neboli zázrak). Na bocích najdeme, kromě čárového kódu, odkazu na webové stránky výrobce a dalšího loga také výpis hlavních parametrů, kterými by měl tento telefon přesvědčit ke koupi: podpora HSPA, 3,7palcový displej, 5Mpx fotoaparát, 1,4GHz procesor, kamera pro videohovory, GPS, Kies Air a další.

Telefon je dodáván v barevné kartónové krabičce Telefon je dodáván v barevné kartónové krabičce

Po odklopení víka nás přivítá samotný telefon uložený v plastové vaničce, pečlivě olepený hned několika transportními foliemi (na některé patrně, podobně jako my, přijdete až během provozu). Odložme ale vaničku stranou a podívejme se, co ještě v krabičce najdeme:

  • Li-ion akumulátor Samsung EB484659VU s kapacitou 1 500 mAh,
  • záruční list,
  • uživatelskou příručku (drobná knížka čítající 158 stránek v češtině),
  • sluchátka v provedení pecky (bez ochranných molitánků, zato s tlačítkem pro přijetí/ukončení hovoru),
  • cestovní nabíječku (model Samsung ETA0U10EBE, výstupní proud 5 V / 700 mA),
  • datový kabel pro připojení k počítači (na jednom konci běžný USB konektor, na druhém microUSB).
Obsah balení telefonu Samsung Galaxy W Obsah balení telefonu Samsung Galaxy W

Z posledních dvou položek tedy plyne, že nabíječka nemá demontovatelný kabel, ale je dodávána jako celek, zatímco kabel pro připojení k počítači je dodáván samostatně. To má své výhody i nevýhody.

V balení nenajdeme žádnou paměťovou kartu – telefon disponuje 1 + 2 GB interní paměti, což asi většině uživatelů bude stačit.

Vzhled a dílenské zpracování

Celý telefon je vyroben z plastů, což poprvé pocítíte při instalaci baterie. Zadní kryt jde totiž velmi snadno sejmout a po vsunutí nehtu do otvoru v dolní hraně doslova sám odskočí. Není tedy nutné páčit západku po západce, jako například u LG Optimu One, nebo Samsungu Galaxy S II.

Pocitově je Galaxy W při držení v dlani velmi podobný zmiňovanému Optimu One – má oblé hrany, pěkně padne do ruky, nestudí a hrany těla maličko přesahují nad obrazovku, čímž chrání displej před poškrábáním při položení touto stranou na podložku.

Telefon o rozměrech 115,5 x 59,8 x 11,55 mm a váze 114,7 gramů může z větší vzdálenosti připomínat většího brášku Galaxy S II, nicméně při detailnějším pohledu zaznamenáte o 0,6 palců menší displej a vizuálně trochu jinak provedené hardwarové tlačítko Domů. Právě díky tomuto tlačítku, jež na rozdíl od Galaxy S II mírně vystupuje nad okolní povrch, snadno i ve tmě poznáte, jak máte telefon uchopit, navíc snadno hmatem rozeznáte, kde se nachází které tlačítko, což u čistě senzorového provedení bývá problémem a příčinou přehmatů. Pochvalu si také zaslouží fakt, že zařízení můžete probudit nejen tlačítkem pro zapnutí/vypnutí telefonu, ale také touto klávesou, což u telefonů s čistě senzorovými tlačítky není možné.

Galaxy W svými rozměry bude vyhovovat především dvěma cílovým skupinám: těm, kdož považují telefony s úhlopříčkou displeje větší než čtyři palce za zbytečně velké, a ženám, jež kvůli drobnějším dlaním nebudou muset provádět chvaty a prostocviky jen proto, aby stáhly roletku s notifikacemi.

Většinu čelní strany zabírá, jak bychom od dotykového telefonu čekali, displej, kolem kterého zbylo po každé straně necelých šest milimetrů nevyužitého prostoru. Obrazovka je kryta pravděpodobně tvrdým plexisklem, při hodně drsném stisku se tak v obraze mohou objevit artefakty. Gorillu Glass bychom sice v této cenové kategorii nečekali, skleněné provedení by ale jistě nejen potěšilo, ale také o něco lépe odolávalo případnému poškrábání. Pod displejem najdeme dvě senzorová tlačítka, mezi kterými vyčnívá pro Samsung typická hardwarová klávesa Domů, odlišující se od okolí matným provedením. Proti jiným výrobcům chybí samostatné tlačítko pro vyvolání vyhledávání, jež je ale možné alternovat dlouhým stiskem tlačítka Menu. Delším podržením tlačítka Domů vyvoláte dialog se seznamem posledních šesti spuštěných aplikací, mezi kterými můžete plynule přepínat, a pro přístup do správce úloh, ve kterém je možné běžící programy ukončovat a provádět další operace, jak si ukážeme dále. Ocenit musíme snadné pořizování snímku obrazovky, které lze realizovat stiskem kombinace Domů a tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu. Mnohá jiná zařízení je jen kvůli “screenshotům” nutné rootnout (čímž přijdete o záruku) a doinstalovat aplikaci třetí strany.

Delším podržením tlačítka Domů vyvoláte dialog se seznamem posledních šesti spuštěných aplikací Delším podržením tlačítka Domů vyvoláte dialog se seznamem posledních šesti spuštěných aplikací

 

Čelní pohled na Galaxy W Čelní pohled na Galaxy W

Senzorová tlačítka jsou podsvětlená, dobu jejich osvětlení lze nastavit na 1,5 nebo 6 sekund, případně je můžete nechat svítit vždy, když je aktivní displej, nebo lze jejich podsvětlení zcela deaktivovat. Tuto volbu najdete, možná poněkud nelogicky, v sekci pro nastavení displeje.

Tlačítka pod displejem Tlačítka pod displejem

Nad displejem je k vidění logo Samsungu, štěrbina reproduktoru a čelní kamera pro videohovory. Poněkud nepochopitelně chybí senzor okolního světla, takže si úroveň podsvětlení displeje budete muset regulovat sami. Škoda, protože tato funkce je, pokud je dobře nastavená, poměrně návyková.

Štěrbina reproduktoru a čelní kamera Štěrbina reproduktoru a čelní kamera

Na levé hraně (během držení telefonu u ucha v dosahu ukazováčku) je připraveno kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Líbil se nám jeho tvar – snadno rozlišíte, která část slouží ke zvýšení a ke snížení hlasitosti.

Kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti Kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti

Dolní hrana neobsahuje, kromě štěrbiny pro odloupnutí zadního krytu a mikrofonu, žádné další prvky.

Tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu respektive rozsvícení/zhasnutí displeje situoval Samsung, podobně jako u Galaxy S II, na pravou hranu. Tuto volbu shledáváme jako dobrý nápad – mnozí výrobci totiž umísťují toto tlačítko na horní hranu, kde je u telefonů s úhlopříčkou nad 3,2 palce poměrně obtížně dostupné, pokud ho chcete aktivovat jednou rukou. Delším podržením tlačítka vyvoláte nabídku obsahující aktivaci/deaktivaci tichého režimu, vypnutí/zapnutí mobilních dat, režimu letadlo a vypnutí telefonu. Samsung tímto způsobem nabízí funkci tichého režimu, kterou jím upravená odemykací obrazovka neobsahuje.

Tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu Tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu

 

Delším podržením tlačítka vyvoláte nabídku obsahující aktivaci/deaktivaci tichého režimu, vypnutí/zapnutí mobilních dat, režimu letadlo a vypnutí telefonu. Delším podržením tlačítka vyvoláte nabídku obsahující aktivaci/deaktivaci tichého režimu, vypnutí/zapnutí mobilních dat, režimu letadlo a vypnutí telefonu.

Na horní hraně najdeme dva konektory: zdířku pro připojení sluchátek s 3,5mm konektorem typu jack a microUSB pro nabíjení telefonu či připojení datového kabelu. Konektor microUSB je chráněn krytkou, která se, na rozdíl od některých starších modelů, “nevylupuje,” ale odsouvá se do strany. Na jednu stranu je to praktické, neboť nehrozí zaprášení kontaktů, na stranu druhou ale většina výrobců konektor nijak nechrání a uživatelé si přesto nestěžují.

Datový a nabíjecí microUSB konektor a zdířka pro připojení sluchátek Datový a nabíjecí microUSB konektor a zdířka pro připojení sluchátek

Zbývá nám zadní strana, sestávající ze dvou částí.

Zadní strana telefonu Samsung Galaxy W Zadní strana telefonu Samsung Galaxy W

Horní lesklá část obsahuje optiku fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu. Čočka je chráněna mírně vystupujícím kroužkem, takže za normálních podmínek neriskujete položením telefonu na stůl její poškrábání. Větší část pak tvoří snímatelný kryt zad s vroubkovanou strukturou, díky které telefon neklouže v dlani, nezachytává otisky prstů a působí celkově příjemným dojmem. Podobně provedená záda měl například Galaxy Ace nebo již několikrát zmiňovaný S II. Kromě loga výrobce je v dolní části ještě hlasitý reproduktor. Při položení na pevnou podložku ho díky miniaturnímu výstupku sice neucpete, nicméně na měkké podložce se to stát může. Za zmínku určitě stojí solidní hlasitost a poměrně čisté podání zvuku tohoto reproduktoru, což nebývá až tak běžné.

Horní lesklá část obsahuje optiku fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu. Horní lesklá část obsahuje optiku fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu.

Pod krytem se schovává prostor pro baterii a sloty pro SIM a paměťovou kartu. Zatímco kvůli vložení a vyjmutí SIM je nutné baterii vyndat, microSD kartu nainstalujete i vyjmete bez jakýchkoli komplikací.

Pod krytem se schovává prostor pro baterii a sloty pro SIM a paměťovou kartu. Pod krytem se schovává prostor pro baterii a sloty pro SIM a paměťovou kartu.

Z uvedené prohlídky je jasné, že Galaxy W chybí jen dvě věci: méně časté samostatné tlačítko spouště fotoaparátu, a u Samsungu notoricky opomíjená indikační LED.

Jako celek působí sice telefon na první pohled plastovým dojmem, pokud mu ale věnujete více času, patrně také oceníte solidní zpracování a fakt, že se telefon opravdu příjemně drží v ruce. Samsung tak ukázal, že i “plasťáky” střední třídy mu docela dobře jdou, byť celý dojem mírně kazí občasné zavrzání zadního krytu. Obavy tak máme pouze ze zadního krytu, který by se častějším sundáváním a nandáváním mohl opotřebit.

Hardware a displej

Srdcem telefonu je procesor Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255T taktovaný na 1,4 GHz, což je papírově vyšší rychlost, než na jaké běží procesor Galaxy S II. Proti vlajkové lodi má ale Galaxy W jen jedno jádro. Čip MSM8255T byl poprvé uveden v loňském roce, jedná se 32bitový procesor vyráběný 45nm technologií. Stejným CPU jsou osazeny například telefony Alcatel One Touch OT-995 (představený na letošním MWC), Huawei Honor, Sony Xperia arc S, HTC Sensation XL, nebo tablet HTC Flyer. Samozřejmostí je dnes podpora instrukcí ARMv7, a tedy i plnohodnotného Flashe.

O grafický výkon se stará jádro Adreno 205, které sice ani zdaleka není dnešní špičkou, nicméně nezapomínejme na fakt, že máme v rukách telefon střední třídy. Adreno 205 podporuje OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1, EGL 1.3, Direct3D Mobile, SVGT 1.2, Direct Draw a GDI.

Střední třídě odpovídá také 512 MB operační paměti, z níž je uživatelsky dostupných asi 350 MB. Právě tento parametr v kombinaci s grafickou nadstavbou patrně bude stát za skutečností, že i přes vysokou maximální rychlost CPU se telefon občas zadýchával a viditelně “lagoval.”

Pro aplikace a data je k dispozici úložiště s celkovou kapacitou 3 GB, přičemž 1 GB se systému hlásí jako skutečná interní paměť, zatímco zbývající 2 GB jsou systému prezentovány jako paměťová karta případně paměť USB. Pokud by vám tento prostor nestačil, můžete ho rozšířit paměťovými kartami – Galaxy W podporuje formát microSD s kapacitou až 32 GB. Asi nemusíme připomínat, že Android 2.3.6, který je v telefonu nainstalován, zvládá podporu přesouvání aplikací na kartu.

Takto reportuje kapacitu pamětí Android System Info Takto reportuje kapacitu pamětí Android System Info

Jak jsme již naznačili: papírově telefon působí poměrně impozantně – hlavně frekvence procesoru je příslibem dostatečné rychlosti a dobré odezvy. Realita je ale o něco horší – animace nebývají vždy zcela plynulé, zejména při rychlém přepínání mezi aplikacemi budete mít občas pocit, jako byste sledovali prezentaci v PowerPointu se stmívacími efekty mezi snímky. Vše pak završuje občasný restart výchozího launcheru, po kterém opětovné načítání ikonek a widgetů trvá i několik sekund. Částečně jde patrně o daň 512MB operační paměti, jistý (a možná ne malý) podíl pravděpodobně bude mít i TouchWiz 4.0. K viditelnému zpomalování docházelo především během instalace aplikací a synchronizaci, nicméně “lagy” byly takřka na denním pořádku, zejména v okamžiku, kdy jsme opustili nějakou aplikaci rychlým opakovaným stiskem tlačítka Zpět. Dvakrát se nám dokonce stalo, že telefon v takové situaci zamrzl takovým způsobem, že ho nebylo možné ukončit ani dlouhým stiskem tlačítka pro vypnutí, a bylo nutné vyjmout baterii. Po nasazení jiného launcheru – konkrétně Launcheru Pro – a vypnutí animací se situace o něco málo zlepšila, nicméně k dokonalosti měla stále daleko. Pocitově jsme tak chvílemi měli dojem, jako bychom používali LG Optimus One se 600MHz procesorem.

Dojem kazily poměrně časté restarty launcheru Dojem kazily poměrně časté restarty launcheru

Displej s úhlopříčkou 3,7 palce je typu Super LCD, takže se sice co do živosti barev, podání černé barvy a čitelnosti na sluníčku nemůže rovnat SAMOLEDům, nicméně i tak se jedná o dobrou zobrazovací jednotku. Kromě toho, že umí zobrazit šestnáct milionů barev, se vyznamenává také jemností 252 dpi. Pozorovací úhly jsou dobré – ani při poměrně velkém odklonu od kolmice na rovinu obrazovky barvy nijak zásadně nedegradovaly. Čtení na tomto displeji je příjemné, písmo ostré a pěkně prokreslené, pouze při rychlém posunu jsme subjektivně měli pocit, jako by se texty rozmazávaly, což ale může být vlastnost, nikoli chyba. Rovnoměrnost podsvětlení vnímáme jako dobrou – nezdálo se nám, že by displej v některé části svítil více či méně než v jiné. Čitelnost na přímém slunci není sice převratná, nicméně v této kategorii patří k těm lepším. Za jasného poledne jsme nemuseli displej clonit, abychom přečetli černý text na bílém pozadí. Letní podmínky ale nasimulovat neumíme.

Negativně jsme vnímali absenci senzoru okolního světla, kvůli které bylo nutné nastavovat úroveň podsvětlení ručně. Může se to zdát jako maličkost, ale pokud například používáte telefon jako navigaci, oceníte při změně okolních podmínek (např. při vjezdu do tunelu) automatickou regulaci, díky které obrazovka tak nezáří a neodráží se do čelního skla.

Ke snímání doteků je použita, jak se již naštěstí stalo standardem, kapacitní technologie. Dotekový displej Galaxy W je schopen registrovat v jednom okamžiku až pět doteků.

Otáčení obrazu v závislosti na natočení telefonu má na starosti senzor polohy, který reaguje celkem pružně – za normálních okolností zvládne překreslit obraz do jedné sekundy. Obraz lze otáčet pouze do stran, nikoli hlavou dolů. Otáčení, bohužel, nepodporují domovské obrazovky a některé systémové sekce, jako je například seznam aplikací. Telefonní seznam, nebo aplikace pro psaní/čtení SMS a další otáčení zvládají bez problémů.

Technologie

Telefon zvládne fungovat v GSM sítích 850/900/1800/1900 MHz a 3G sítích 900/2100 MHz. Z hlediska datových přenosů si poradí s CSD, GPRS Class 12, EDGE Class 12, UMTS, HSDPA, (14,4 Mbps), HSUPA (5,76 Mbps) a HSPA+.

Připojení přes mobilní data bylo v pořádku, byť jsme, jak je v Ostravě zvykem, zaznamenali poměrně časté přechody mezi sítěmi – písmenka E, 3G a H se v notifikační liště střídala jako na běžícím páse. Při přechodu z jednoho datového standardu na jiný jsme při načítání stránek měli dojem určité prodlevy v řádu jedné až dvou sekund. Přechod mezi Wi-Fi a mobilní sítí a opačným směrem je takřka okamžitý a telefon se k použití mobilních dat nedožaduje souhlasu uživatele, jak jsme mohli vidět například u některých starších modelů firmy Huawei. Nehrozí tak, že byste se jen proto, že jste si nevšimli dialogového okna s dotazem, zůstali offline.

Hardwarové parametry

  • Procesor: 1,4 GHz, Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255T (ARMv7) s grafickým jádrem Adreno 205
  • OS: Android 2.3.6 (Gingerbread) s grafickou nadstavbou TouchWiz 4.0
  • Interní paměť: 1 GB (volných cca 970 MB) + 2 GB jevících se systému jako paměťová karta
  • Paměť RAM: 512 MB (uživatelsky dostupných 350 MB, volných cca 70 MB, s “task killerem” se dá dostat na cca 140 MB volné RAM)
  • Velikost telefonu: 115,5 x 59,8 x 11,55 mm
  • Hmotnost telefonu s baterií: 114,7 gramů
  • Displej: úhlopříčka 3,7 palců (48,36 x 80,6 mm = úhlopříčka 94 mm), (Super LCD TFT), dotykový, kapacitní, s rozlišením WVGA 480 x 800 px (252 dpi), 16 777 216 barev
  • GPS: ano, včetně A-GPS
  • Wi-Fi: 802.11b/g/n
  • Bluetooth: 3.0 (A2DP/AVRCP)
  • Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, microUSB (USB 2.0)
  • Senzory: přiblížení, zrychlení, polohy, elektronický kompas
  • Fotoaparát: 5 Mpx (2 560 x 1 920 px), autofokus, s přisvětlovací LED diodou
  • Natáčení videa: v rozlišení až 1 280 x 720 px, 25 fps
  • Přední kamera: 0,3 Mpx (pro obrázky 640 x 480 px, video 320 x 240 px)
  • Baterie: 5,55 Wh/1 500 mAh Li-Ion

Testy výkonu (benchmarky)

Metodika všech testů byla následující: v každém benchmarku provádíme deset měření. Následně se nejlepší a nejhorší výsledek škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

Jestliže se výsledek, vypočítaný podle uvedeného postupu, lišil od mediánů všech naměřených hodnot o více než 1 %, celý test se opakoval.

Linpack single

  • Samsung Galaxy W – 51,95 MFLOPS
  • Samsung Galaxy S II – 51,72 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 47,90 MFLOPS
  • HTC EVO 3D – 44,76 MFLOPS
  • Huawei Vision – 41,30 MFLOPS
  • LG Optimus 2X – 36,44 MFLOPS
  • Huawei IDEOS X5 – 29,42 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 14,40 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 13,50 MFLOPS
  • LG Optimus Black – 12,78 MFLOPS
  • Vodafone 945 – 9,835
  • Vodafone 858 – 3,636
  • Huawei U8100 – 2,588
  • Vodafone 845 – 2,272

Linpack double

  • Samsung Galaxy S II – 85,56 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 79,07 MFLOPS
  • Samsung Galaxy W – 45,55 MFLOPS
  • Huawei Vision – 35,32 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 12,68 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 7,74 MFLOPS

Zde musíme upozornit, že Huawei Vision nemá dvě jádra, takže výsledek tohoto testu je irelevantní.

Neocore

  • Optimus 2X – 74,5 fps
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 60,0 fps
  • Huawei Vision – 59,8 fps
  • HTC EVO 3D – 59,5 fps
  • Samsung Galaxy S II – 59,2 fps
  • Samsung Galaxy W – 57,6 fps
  • Emgeton Meizu M9 – 47,5 fps
  • Huawei IDEOS X5 – 45,5 fps
  • Optimus Black – 45,0 fps
  • Emgeton Consul One – 42,8 fps
  • Prestigio MultiTab PMP3084B – 1,4 fps
  • mivvy Midroid A2 – 1,9 fps

NenaMark 1

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 60,2
  • Samsung Galaxy S II – 59,8
  • Samsung Galaxy W – 52,0 fps
  • Huawei Vision – 42,3
  • Emgeton Consul One – 41,9
  • Emgeton Meizu M9 – 30,5

NenaMark 2

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 51,8 fps
  • Samsung Galaxy S II – 38,9 fps
  • Samsung Galaxy W – 30,7 fps
  • HTC EVO 3D – 25,3 fps
  • Emgeton Consul One – 24,1 fps
  • Huawei Vision – 6,7 fps

SmartBench 2011 Productivity index

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 4420
  • Samsung Galaxy S II – 3969
  • Samsung Galaxy W – 1885
  • HTC EVO 3D – 1628
  • Huawei Vision – 1136
  • Huawei IDEOS X5 – 902
  • Optimus Black – 834
  • Emgeton Meizu M9 – 684
  • Emgeton Consul One – 652
  • Prestigio MultiTab PMP3084B – 132

SmartBench 2011 Games index

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 2796
  • Optimus 2X – 2627
  • Samsung Galaxy W – 2259
  • Samsung Galaxy S II – 2204
  • Emgeton Meizu M9 – 1974
  • HTC EVO 3D – 1870
  • Optimus Black – 1847
  • Huawei Vision – 1294
  • Huawei IDEOS X5 – 754
  • Emgeton Consul One – 712
  • Prestigio MultiTab PMP3084B – 163

Quadrant Standard

  • Samsung Galaxy S II – 3326
  • Huawei Vision – 1874
  • Samsung Galaxy W – 1473
  • Emgeton Meizu M9 – 1368

Antutu Benchmark

  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 10 624
  • Samsung Galaxy S II – 5598
  • Samsung Galaxy W – 3898
  • Huawei Vision – 2558
  • Emgeton Meizu M9 – 2454
  • Emgeton Consul One – 2172

Budeme-li srovnávat s týmovým kolegou Samsungem Galaxy S II pak, po vypuštění irelevantního výsledku z testu Linpack double, dojdeme k závěru, že Galaxy W dosahuje v benchmarcích v průměru 78% výkonu ve srovnání s větším sourozencem. Jeho cena se přitom pohybuje přibližně kolem 64 % ceny vlajkové lodi, takže teoreticky se dá říci, že Galaxy W nabídne za méně peněz relativně hodně výkonu. Toto konstatování ale berte s rezervou: jednotlivé testy mají různé vypovídací hodnoty a zatímco některé testují jen jednu komponentu, jiné “proklepnou” telefon jako celek.

Telefon se během testování poměrně silně zahříval na zadní části. Zahřívání jsme zaznamenali také během testu baterie programem AnTuTu Tester, kdy její teplota dosahovala až 42 C.

Herní výkon

Papírově by telefon měl stačit k hraní středně náročných her, nicméně nalijeme-li si čistého vína, musíme konstatovat, že občasné “lagování” jsme zaznamenali i v základní verzi Angry Birds. To přikládáme z části velikosti operační paměti, respektive relativně mála volného místa v ní, částečně pak celkovému výkonu telefonu, který prostě sem tam drhne.

  • Air Control Lite – i při vykreslené oblačnosti a několika letadlech a vrtulnících na herní ploše se snímkovací frekvence pohybovala mezi 53 a 60 fps. Proti jiným telefonům nás ale zaujalo kolísání snímkovací frekvence, jež se obvykle pohybuje v rozmezí tří snímků za sekundu.
  • Angry Birds – rozzuřené ptáky jsme zmiňovali, musíme tedy konstatovat, že hra nebyla tak plynulá, jak bychom od takto vybaveného telefonu čekali.
  • Apparatus – zde si stěžovat nebudeme – animace byly plynulé, hra dobře hratelná, nemáme co vytknout.
  • Flick Golf – samotné hraní bylo v pořádku, herní animace ale občas drobně trhaly.
  • Fruit Ninja Free – při prvním pokusu se hra zasekla na úvodní obrazovce, doprovodná hudba na pozadí sice hrála, nicméně animace v menu se nepřehrávaly a nebylo možné přejít do režimu hry. Druhý pokus dopadl lépe, hra byla poměrně dobře hratelná, nicméně zejména při obratech letícího ovoce bylo občas viditelné drobné zadrhnutí.

    Při prvním pokusu se hra zasekla na úvodní obrazovce Při prvním pokusu se hra zasekla na úvodní obrazovce

Zkusili jsme tedy Galaxy W trochu “zatopit” náročnějšími herními tituly. Arma II: Firing Range THD viditelně zadrhávala a bylo poměrně obtížné přesně zaměřit cíl a přitom omylem nevystřelit.

Grand Theft Auto III se sice podařilo stáhnout, po zobrazení licence ale hra bez jakéhokoli varování či vysvětlení spadla, takže jsme výkon nevyzkoušeli.

Celkově tedy můžeme konstatovat, že Galaxy W v oblasti herního výkonu rozhodně nenaplnil očekávání, jež jsme do něho – s ohledem na papírový výkon – vkládali.

Připojení k počítači

Samsung Galaxy W můžete připojit k počítači ve třech režimech. Prvním je režim MTP, ve kterém lze pracovat se soubory a složkami skrze Průzkumníka Windows, v němž telefon najdete jako “jiné zařízení” pod ikonkou GT-I8150. Přístup je pouze k 2GB části interní paměti, tedy té, jež se vůči telefonu chová jako paměťová karta.

Pokud aktivujete v nastavení rozvoje aplikací režim ladění, budete moci použít klasický režim “mass storage,” ve kterém se zařízení chová vůči systému jako běžný disk. V tomto módu lze ke správě souborů použít i jiné diskové manažery – například Total Commander. 2GB paměť se ale během toho bude telefonu jevit jako nedostupná, takže pokud v ní budete mít uložené například vyzváněcí tóny či aplikace, nebudou tyto během připojení fungovat.

Pokud aktivujete v nastavení rozvoje aplikací režim ladění, budete moci použít klasický režim mass storage. Pokud aktivujete v nastavení rozvoje aplikací režim ladění, budete moci použít klasický režim mass storage.

V posledním módu je možné se k telefonu připojovat dalšími aplikacemi – například pořizovat snímky s pomocí nástroje ddms z balíku Android SDK.

Proti HTC či Huaweii telefon nijak neusnadňuje život začátečníkům – nenabízí možnosti způsobu připojení, ani nezjednodušuje instalaci zařízení například vytvořením virtuální mechaniky s nezbytným softwarem. Co je ještě horší, že v paměti telefonu nenajdete ani základní ovladače, takže je budete muset najít a stáhnout z oficiálního webu.

Konektivita

Kromě mobilních dat, o kterých jsme si povídali výše v sekci Technologie, lze pro připojení k Internetu použít Wi-Fi. Galaxy W podporuje jak starší normy 802.11b a 802.11g, tak i novější a především rychlejší 802.11n s maximální teoretickou rychlostí přenosů 600 Mbps. Z hlediska citlivosti je na tom Galaxy W jen o něco málo hůře ve srovnání s Galaxy S II, nicméně test dosahu, kdy zkoušíme připojení k routeru v osmém patře panelového domu z chodníku před ním, zvládl bez problémů.

Telefon fungoval jak se starším routerem 802.11g v relativně klidné oblasti, tak i s novějším zařízením 802.11n v silně zarušené sídlištní zástavbě. Nezaznamenali jsme ani vynucené přepínání na mobilní data, ani nefungující Internet jak jsme mohli vidět u některých levnějších telefonů.

Bezdrátové sítě tedy v tomto modelu hodnotíme jako zcela vyhovující.

Bluetooth jsme otestovali v automobilu z firemního koncernu Volkswagen a opět budeme chválit – první i všechna další připojení proběhla bez zaváhání, úvodní stažení bezmála čtyř stovek kontaktů, přijatých a nepřijatých hovorů sice trvalo asi pět minut, ale přenos – na rozdíl například od Huawei Vision – doběhl až do konce. Provedli i přijali jsme několik testovacích hovorů a v tomto směru nemáme Galaxy W absolutně co vytknout. Dokonce ani výjimečně jsme nezaznamenali samovolné odpojování od palubního handsfree.

Jedinou bezdrátovou technologií, kterou tento model nedisponuje, tak zůstává NFC, což ale zatím stále není důvod k jakékoli kritice.

GPS

GPS nikdy nebývala zrovna silnou stránkou telefonů Samsung. Například některé kusy staršího Samsungu GT-i5800 jsou v tomto směru prakticky nepoužitelné, a stejně tak ani Galaxy S II není v lokalizaci zrovna přeborníkem. O to větší bylo naše překvapení, když Galaxy W oznámil po prvním spuštění nalezení pozice ani ne za minutu. Že nejde o náhodu či výstřelek pak potvrzoval každý den testu, kdy v drtivé většině případů nalézal dostatečné množství satelitů k lokalizaci přibližně do deseti sekund. Jen jednou – když jsme se s telefonem pohybovali v areálu, kde byl v každém momentě alespoň z jedné strany stíněn budovami, trvalo nalezení pozice cca pět minut.

Pravda, občas jsme narazili na drobnou absurditu, kdy indikátor v notifikační liště hlásil úspěšnou lokalizaci i v uzavřené místnosti bez oken, nicméně to se zpravidla stávalo jen chvíli poté, co jsme přišli z venku.

Přesnost GPS jsme otestovali pomocí aplikace RunKeeper, která slouží k měření a zaznamenávání sportovních výkonů. Ze zakreslených tras v mapě jsme byli opět velmi mile překvapeni – přesnost, s jakou byla pozice zaznamenávána, patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsme v mobilním telefonu kdy viděli. Naměřená odchylka se pohybovala maximálně v řádu jednotek metrů, s čímž si například navigace bez problémů poradí pomocí korekčních algoritmů.

Dále jsme otestovali, jak Galaxy W poslouží coby automobilová navigace. Ačkoli jsme telefon nevozili za čelním sklem, odkud by měl lepší výhled na oblohu, ale v “kalíšku pro nápoje” v oblasti řadicí páky (tj. až pod úrovní volantu), nemohli jsme z hlediska přesnosti nic vytknout. Testy jsme prováděli s navigací Waze. První nalezení pozice bylo velmi rychlé, navigace bezproblémová a svižná, vykreslování map zcela v pořádku. Na změnu směru proti naplánované trasy reagoval telefon obvykle do cca několika mála metrů po přejetí odbočky (samozřejmě záviselo na úhlu, pod kterým jsme se odchýlili – v případě odbočení o 90 stupňů byla reakce obvykle okamžitá) a během mžiku hlásil vypočtení nové cesty. Problémy nečinila ani jízda v husté městské zástavbě mezi vysokými domy.

Svůj podíl na přesnosti pravděpodobně má asistovaná GPS, která je ve výchozím nastavení zapnutá, a zjevně funguje tak, jak má (u mnoha jiných telefonů je nutné A-GPS “tweakovat,” aby fungovala opravdu dobře). Navigaci můžete kromě toho pomoci ještě povolením využívat další senzory telefonu.

Pochválit musíme též hlasitý reproduktor, který interpretoval příkazy čistě, jasně a dostatečně hlasitě.

Samsung Galaxy W tedy můžeme bez obav doporučit jak coby navigaci pro pěší či motoristy, tak též pro ty, jež baví geolokační hry, jako je Foursquare či Geocaching. Chvalozpěvy ukončíme konstatováním, že tak podařenou GPS jsme u Samsungu asi ještě neviděli.

Z ubývání baterie můžeme odhadnout, že telefon zvládne navigovat bez nabíjení něco přes tři hodiny, což je víceméně průměrná hodnota.

Baterie a výdrž telefonu

Přes relativně větší tloušťku zařízení nás trochu zklamala baterie, která nabízí kapacitu jen 1 500 mAh.

S původním launcherem a zapnutými datovým připojením přes 3G sítě mizela baterie při běžném používání rychlostí kolem 7 % za hodinu. Teoreticky by tedy vydržela cca 14 hodin. Přepnuli jsme tedy na 2G sítě a pokles se o něco zmírnil – přibližně na 5 % za hodinu, tedy teoreticky 20 hodin. Podobně rychle se vytrácí energie v akumulátoru Samsungu Galaxy S II. Nedalo nám to, a zkusili jsme vyměnit výchozí launcher za Launcher Pro. Výsledek byl překvapivě velmi zásadní – baterie se vytrácela rychlostí jen 3,5 % za hodinu, takže teoretická výdrž byla kolem 29 hodin, což již lze považovat – vzhledem k výkonu a kapacitě akumulátoru – za poměrně dobrý výkon. Během víkendu, kdy jsme telefon používali jen sporadicky a po celou dobu byl připojen k Wi-Fi, činil úbytek jen 2 % za hodinu, tedy teoretická výdrž byla někde kolem 50 hodin, což je poměrně dobré.

Po zmíněné změně launcheru se tak telefon i při aktivním používání (berte v potaz, že během našich testů jsou zařízení zatěžována podstatně více, než by jim “naložil” běžný uživatel) vcelku bez problémů dožil večera. Po celou dobu testu byl telefon připojen k Internetu – většinou skrze Wi-Fi, cca hodinu denně přes mobilní data, a měli jsme aktivní synchronizaci s účtem Google a Exchange serverem. Samozřejmě výdrž závisí na tom, co s telefonem budete dělat, jak často a dlouho budete mít rozsvícený displej a nakolik ho budete zatěžovat. Je jasné, že Galaxy W s procesorem, jehož maximální frekvence dosahuje bezmála 1,5 GHz, vydrží při 100% zatížení kratší dobu než například LG Optimus One se stejnou kapacitou baterie, ale jen 600MHz procesorem.

To také vysvětluje nepříliš příznivý výsledek v testu baterie programem Antutu Tester, jež měří výdrž při maximální zátěži a s rozsvíceným displejem, kde Galaxy W zůstal za staršími a energeticky méně náročnými telefony. Nutno ale poznamenat, že ve srovnání s Galaxy S II si vedl ještě poměrně dobře ;).

  • Samsung GT-i5800 – 758 bodů
  • Vodafone 845 – 647 bodů
  • Emgeton Meizu M9 – 566 bodů
  • LG Optimus One – 527 bodů
  • Huawei Vision – 501 bodů
  • Asus Eee Pad Transformer Prime (jen displej) – 462 bodů
  • Samsung Galaxy W – 442 bodů
  • Emgeton Consul – 280 bodů
  • Samsung Galaxy S II – 265 bodů
Výsledky testu baterie v programu Antutu Tester Výsledky testu baterie v programu Antutu Tester

Celkově vzato se dá tato kapitola uzavřít s konstatováním, že Galaxy W patří z hlediska výdrže k průměru a to, jak často ho budete muset nabíjet, závisí především na míře a způsobu využití. Jestliže budete hrát náročnější 3D hry, je nutné počítat s tím, že 1,4GHz procesor bude akumulátor doslova vysávat. Pokud se pro tento model rozhodnete, určitě doporučujeme bedlivě sledovat, jaké aplikace do něj nainstalujete, a jak budou vytěžovat procesor svou činností. Neuváženou instalací byste mohli dospět do stavu, že aby telefon vydržel do večera, museli byste vstávat v poledne.

První spuštění

Po spuštění se nejprve zobrazí bílé logo SAMSUNG na černém pozadí, následně se ukáže i typ a číslo modelu ve stejném provedení. Po krátké animaci, jež je doprovázena zvukovou znělkou, se opět budete chvilku dívat na animované logo výrobce. Pak už se vás ujme průvodce, který pomůže s veškerým nezbytným nastavením. Konkrétně se proces prvního spuštění skládá z těchto kroků:

  • Volba jazyka (samozřejmě nechybí čeština a slovenština),
  • připojení k síti Wi-Fi (možné přeskočit a použít mobilní data, pokud ale budete obnovovat aplikace ze zálohy účtu Google, doporučujeme tento krok nenechávat na později, neboť obnova začne hned po propojení s účtem),
  • nastavení/vytvoření účtu Google,
  • přihlášení k účtu,
  • ne/souhlas s použitím polohy Google (umožnění shromažďování anonymních dat a využívání funkce Moje poloha),
  • zálohování a obnovení na/z účet Google,
  • dokončení nastavení,
  • natavení data, času a jejich formátů.

Tím je telefon připraven k použití, poté dojde ke spuštění launcheru a načtení domovské obrazovky.

Úvodní domovská obrazovka Úvodní domovská obrazovka

Uživatelské prostředí

Začněme odemykací obrazovkou, která je prvním z mnoha prvků, jež Samsung přetvořil k obrazu svému pod vlajkou grafické nadstavby TouchWiz. Ve standardním nastavení zobrazuje pouze čas, datum a na pozadí zvolenou tapetu (lze nastavit i fotografii z galerie). Odemknutí probíhá odtažením celé obrazovky do kterékoli strany, čímž se dostanete přímo na plochu. Jak jsme již naznačili výše, na odemykací obrazovce chybí například možnost přepnutí do tichého režimu, která je místo toho přidána do dialogu pro vypnutí telefonu, ale též informace o nejbližším nastaveném budíku či jméno operátora. Bez toho se ale dá žít a kdybyste mermomocí chtěli jako odemykací obrazovku osvědčenou klasiku, můžete vyzkoušet například WidgetLocker.

Odemykací obrazovka zobrazuje pouze čas, datum a na pozadí zvolenou tapetu Odemykací obrazovka zobrazuje pouze čas, datum a na pozadí zvolenou tapetu

Odemknutí probíhá odtažením celé obrazovky do kterékoli strany Odemknutí probíhá odtažením celé obrazovky do kterékoli strany

Po odemčení telefonu se ocitnete na domovské obrazovce, skládající se z celkem sedmi ploch, mezi kterými lze přepínat horizontálním posunem. To, na které ploše se aktuálně nalézáte, poznáte podle indikátoru nad dolní lištou. Nelíbilo se nám ale, že tento ukazatel zabíral zbytečně mnoho místa a nedal se deaktivovat, nebo přesunout na, podle nás vhodnější, pozici pod notifikační lištou.

To, na které ploše se aktuálně nalézáte, poznáte podle indikátoru nad dolní lištou. To, na které ploše se aktuálně nalézáte, poznáte podle indikátoru nad dolní lištou.

Sedm ploch je maximem, kterého můžete na tomto launcheru dosáhnout – pokud by vám jich stačilo méně, můžete ty, jež nebudete používat, přes Úpravy pod tlačítkem Menu odebrat. V tomto režimu je také možné měnit pořadí, v jakém plochy budou seřazeny.

V tomto režimu je možné přidávat/odebírat plochy a měnit jejich pořadí V tomto režimu je možné přidávat/odebírat plochy a měnit jejich pořadí

Jako praktickou shledáváme možnost přecházení mezi plochami v nekonečné smyčce – pokud se tak například chcete vrátit ze sedmé obrazovky na první, nemusíte se posouvat o šest obrazovek doleva, ale stačí jednou doprava.

Dolní lišta obsahuje čtyři ikony, tedy o jednu méně, než nabízí většina konkurentů i alternativních launcherů. Zleva je to ikona pro přístup k telefonu, dále telefonní seznam, zprávy a vstup do seznamu aplikací. Nenašli jsme ale způsob, jak výchozí zástupce zaměnit za jiné, což je nepříjemné, pokud budete používat například pro správu SMSek či kontaktů jinou než výchozí aplikaci. V takovém případě nezbude než přejít na alternativní launcher.

V notifikační liště jsou proti “holému Androidu” navíc zástupci pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, GPS, přepínání režimů zvuku a automatické otáčení obsahu obrazovky. Jejich přítomnost oceníte, když během práce v aplikaci budete potřebovat zapnout některou ze jmenovaných funkcí – pak se nebudete muset vracet na plochu, nebo procházet nastavení telefonu. Následuje název operátora, do jehož sítě je telefon přihlášen, a tlačítko pro smazání oznámení. Níže pak jsou informace o probíhajících akcích a upozornění na nové e-maily, SMSky, události kalendáře a další akce. Trochu nedokončené nám přišlo zpracování indikačních ikonek – zatímco stav baterie je zobrazován barevně (bez ohledu na stav baterie zelenou barvou), probíhající datový přenos vyjadřují dvě šipky – oranžová a zelená – ostatní ikony, například GPS, Bluetooth, stav Wi-Fi či síla signálu mobilní sítě jsou bílé na černém pozadí a svou barvu za žádných okolností nemění. Když už se Samsung pustil do něčeho, čemu říká grafická nadstavba, mohl si s touto sekcí dát více práce. Že to není nemožné, ukazují nejrůznější alternativní ROMky pro Galaxy S II, kdy například ikona Wi-Fi modrou barvou indikuje, zda je připojení funkční či nikoli.

V notifikační liště jsou zástupci pro zapnutí/vypnutí některých funkcí V notifikační liště jsou zástupci pro zapnutí/vypnutí některých funkcí

Obarvení se dočkaly také ikony v sekci Nastavení.

Při prvním spuštění jsou tři obrazovky obsazeny ikonami a widgety, nicméně není problém vyhodit ty, které nepotřebujete, do koše, a upravit si zástupce podle svých představ. K dispozici je, kromě jiného, následující sada 29 widgetů:

  • AccuWeather.com
  • Ap Mobile
  • Days
  • Digitální hodiny
  • Doprava
  • Analogové duální hodiny
  • E-mail
  • Hledat
  • Klasické hodiny
  • Jednoduché hodiny
  • Jedinečný hodiny (ano, skutečně “jedinečný” – patrně to překládal Pražák ;) )
  • Moderní hodiny
  • Hodnocení míst
  • Měsíc
  • Program
  • Dnes
  • Kamarádi
  • Latitude
  • Market
  • Minipapír
  • Program
  • Program monitor
  • Rámeček obrázku
  • Tipy pro domovskou obrazovku
  • Yahoo! finance
  • Youtube
  • Zprávy o počasí
  • Záložka
  • Úsporný režim

Během úvodního seznamování narazíte na další ne právě vydařená “vylepšení” ala TouchWiz. Některé prvky sice působí dojmem, jako by byly inspirovány Androidem 3.x Honeycomb, nicméně o jejich praktičnosti lze s úspěchem pochybovat. Při dlouhém podržení prstu na obrazovce se nejprve ve spodní části zobrazí nabídka Přidat do domů (což je tedy dosti podivný překlad) sestávající ze čtyř tlačítek: Nástroje, Složky, Zkratky a Pozadí.

Nabídka, která se zobrazí při dlouhém podržení prstu na ploše Nabídka, která se zobrazí při dlouhém podržení prstu na ploše

Pokud tedy například budete chtít vytáhnout na plochu nějaký widget, najdete ho pod Nástroji. A zde teprve začíná utrpení: widgety jsou zobrazovány pouze v dolní liště vždy po čtyřech, přičemž listovat mezi nimi můžete pouze po jedné obrazovce doleva nebo doprava. K tomu, abyste se prokousali přes patnáct ikonek Agenda Widgetu, tedy budete potřebovat čtyři tahy prstem – a to budete stále u písmena A. Konvenční způsob nám připadá podstatně logičtější – přinejmenším proto, že seznam můžete “rozjet” prudkým trhnutím a posunout se třeba i o několik desítek položek najednou. Nemluvě o tom, že v režimu na výšku se na jednu obrazovku v každém případě vejdou více než čtyři položky.

Způsob práce s widgety nám připadal poněkud nešťastný Způsob práce s widgety nám připadal poněkud nešťastný

Pokud by se vám nelíbilo systémové písmo, jsou v nastavení připraveny ještě další dvě: Choco cooky a Helvetica S. Další písma pak lze stáhnout z Android Marketu, kde ale budete muset hlídat podporu českých znaků.

Pokud by se vám nelíbil výchozí font, můžete přepnout na Choco cooky a Helvetica S. Pokud by se vám nelíbil výchozí font, můžete přepnout na Choco cooky a Helvetica S.

Seznam aplikací občas nepříjemně překvapí delší dobou načítání, které může trvat i několik sekund. Ikonky lze zobrazovat ve dvou režimech: jako seznam, nebo jako tabulku. V případě seznamu je použit stejný styl, jako například v kontaktech – aplikace jsou zde seřazeny podle abecedy a budete se mezi nimi posouvat vertikálním posunem. Dlouhým stiskem lze ikonu přetáhnout na domovskou obrazovku.

Zobrazení seznamu aplikací v režimu seznam Zobrazení seznamu aplikací v režimu seznam

Zobrazení seznamu aplikací v režimu tabulky Zobrazení seznamu aplikací v režimu tabulky

Seznam má o něco více možností. Ikony zobrazuje na obrazovkách v matici 4 x 4, posouvat se budete, stejně jako mezi plochami, horizontálně po celých stránkách, a obdobně je tečkami nad dolní lištou indikováno to, na které stránce z kolika se právě nacházíte. Ikony nejsou řazeny podle abecedy – je jen na vás, jak si je uspořádáte/přetaháte. I z tohoto seznamu můžete dlouhým podržením ikonu vytáhnout na obrazovku, není ale možné ji přímo odinstalovat např. přetažením nad ikonu koše. Aplikace je dále možné třídit do složek, nebo je tematicky seskupovat na jednotlivých obrazovkách, které lze také přidávat.

Pokud byste rádi klasiku z čistého Androidu, tedy ikonky ve čtyřech sloupcích s plynulým vertikálním rolováním, budete mít smůlu – takovou možnost seznam aplikací v Galaxy W nenabízí.

Jestliže ze seznamu programů vyskočíte a následně se vrátíte zpět, ocitnete se přesně v tom místě, kde jste byli předtím, což je pohodlné.

Celkově musíme konstatovat, že od uživatelského prostředí, které je výrobcem označováno jako “nadstavba,” bychom čekali přeci jen o něco více funkcí a “vychytávek.” Srovnáme-li možnosti konfigurace například s HTC Sense, připadá nám TouchWiz 4.0 jako slabý odvar. Leckterý alternativní launcher pak nabídne nejen více funkcí, ale také vyšší rychlost a svižnější odezvu. Na druhou stranu: nikdo a nic nebrání uživateli v tom, aby výchozí launcher nahradil jiným.

Klávesnice

Samsung připravil hned tři klávesnice, takže je z čeho vybírat.

Samsung připravil hned tři klávesnice Samsung připravil hned tři klávesnice

Výchozí Klávesnice Samsung je v podstatě standardní klávesnicí z Androidu 2.3 Gingerbread. Uplatnění najde především u uživatelů preferující jednoduchost. Během psaní zobrazuje stisknutá písmenka vyskakující bublinou, k českým znakům se pak dostanete dlouhým podržením odpovídající klávesy. Kromě plnohodnotného rozložení QWERTY je k dispozici ještě režim 3 x 4, známý z klasických telefonů, a dva rámečky pro psaní rukou. Ve výchozím nastavení je sice našeptávač X9 deaktivovaný, pokud se ale rozhodnete ho zapnout, můžete počítat s podporou češtiny, jakož i snadným učením neznámých slov. Jako zásadní nedostatek jsme ale shledali chybějící čárku v základním rozložení, k níž se i v režimu na šířku dostanete jedině přes numerickou klávesnici. Neobjeví se ani když vypnete klávesu pro hlasový vstup, což je škoda, protože jinak bychom neměli důvod k vážnějším výtkám.

Klávesnice Samsung Klávesnice Samsung

Klávesnice Samsung v režimu 3 x 4 Klávesnice Samsung v režimu 3 x 4

Rámeček pro psaní rukou Rámeček pro psaní rukou

Rámeček pro psaní rukou Rámeček pro psaní rukou

Druhá Klávesnice TalkBack je na první pohled podobná té první, včetně chybějící čárky. Je součástí aplikací, jejichž cílem je pomoc nevidomým a zrakově postiženým uživatelům používat dotykový telefon. I tato klávesnice nabízí automatické dokončování slov, nicméně nedisponuje vlastním slovníkem, takže zpočátku dokáže využívat pouze slova nalezená v adresáři kontaktů a další ji budete muset naučit sami. Aby klávesnice fungovala, jak má, je nutné nejprve povolit službu TalkBack v usnadnění.

Klávesnice TalkBack Klávesnice TalkBack

Jednoznačně nejširší možnosti a přidanou hodnotu nabízí klávesnice Swype. Proti předchozím dvěma klávesnicím nechybí tečka i čárka v základním rozložení a umožňuje dva režimy psaní: vyťukáváním, nebo tahem prstu. Stisknutá tlačítka nejsou tentokrát indikována bublinou, ale prosvětlením, což je o něco méně zřetelné. Ani v případě této klávesnice nechybí navrhování rozepsaných slov ze slovníku, přičemž slovní zásoba je ze třech jmenovaných jednoznačně nejbohatší. Při dlouhém podržení je nejprve nabídnuta jedna alternativa, následně se zobrazí nabídka s dalšími znaky.

Klávesnice Swype Klávesnice Swype

Práci s textem usnadňuje zvětšený kurzor, který se zobrazí kdykoli tapnete mezi písmenka. Nechybí ani běžné funkce pro práci se schránkou, jako je kopírování označeného textu, jeho vyjmutí a vložení.

Nechybí běžné funkce pro práci se schránkou Nechybí běžné funkce pro práci se schránkou

Každá klávesnice má svá pro i proti, nicméně jednoznačně nejvíce funkcí a možností nabízí Swype – na této klávesnici se nám psalo nejlépe.

Kontakty a telefonování

Obrazovka, oznamující příchozí hovor, je stejná bez ohledu na to, zda je v daném okamžiku telefon zamčený nebo odemčený. V obou případech tak můžete přijmout nebo odmítnout hovor tažením posuvníku zleva doprava respektive naopak, případně ho odmítnout současně s odesláním jedné z předdefinovaných textových zpráv volajícímu, což je mimochodem velmi praktické.

Hovor můžete přijmout/odmítnout posuvníky, nebo odmítnout se současným odesláním SMS Hovor můžete přijmout/odmítnout posuvníky, nebo odmítnout se současným odesláním SMS

Během probíhajícího telefonátu jsou k dispozici následující funkce:

  • Přidržení probíhajícího hovoru (např. pokud chcete přidat dalšího účastníka),
  • přidání dalšího účastníka (můžete tedy pořádat telefonické konference),
  • vyvolání klávesnice (např. pro zadávání čísel v automatických službách),
  • ukončení hovoru,
  • zapnutí/vypnutí hlasitého reproduktoru (resp. hlasitého handsfree),
  • zapnutí/vypnutí mikrofonu,
  • připojení/odpojení handsfree přes Bluetooth (oceníte například pokud nechcete vést hovor přes hlasité handsfree v autě).
Během probíhajícího telefonátu je k dispozici řada možností Během probíhajícího telefonátu je k dispozici řada možností

Aplikace pro telefonování má pět záložek. První Klávesnice slouží k přímému zadávání telefonních čísel, která následně můžete vytočit. Kromě toho funguje též jako vyhledávač v telefonním seznamu způsobem známým jako T9, tj. zadáte čísla a seznam najde jména obsahující odpovídající písmena. Tradičně jsme otestovali kombinaci 526, čímž jsme zjistili, že hledání probíhá pouze v prvních písmenech jména. Galaxy W nám tedy našel Jany a Kamily, nikoli ale Blanky či Tísňové volání.

Klávesnice slouží k přímému zadávání telefonních čísel i k vyhledávání Klávesnice slouží k přímému zadávání telefonních čísel i k vyhledávání

Sekce Protokol (mimochodem zde je pěkně vidět, jak se Samsungu často nevejdou písmena do dialogů) obsahuje chronologicky seřazený výpis všech přijatých, nepřijatých, odmítnutých a volaných kontaktů. Pokud za sebou následují dvě události spjaté se stejným kontaktem, nejsou seskupeny pod jednu položku, což přispívá k větší přehlednosti. O jaký typ hovoru se jednalo, poznáte podle grafické ikony a ve výchozím nastavení je zobrazován ještě čas události. Po tapnutí na položku se zobrazí výpis veškeré telefonické komunikace s daným kontaktem, a můžete provést hovor, videohovor, nebo poslat SMS.

Protokol obsahuje chronologicky seřazený výpis všech přijatých, nepřijatých, odmítnutých a volaných kontaktů Protokol obsahuje chronologicky seřazený výpis všech přijatých, nepřijatých, odmítnutých a volaných kontaktů

Kontakty jsou seřazeny v seznamu podle abecedy (české znaky ve jménech nečiní problémy), a prezentovány ikonou, jménem a příjmením, přičemž je možné určit, které bude zobrazeno jako první a podle čeho bude seznam seřazen. Na základní obrazovce nechybí permanentně viditelná lišta pro rychlý přechod mezi písmeny abecedy, bonusem pak je vyhledávácí pole, jež zvládá i české znaky a vyhledává nejen ve jménech, ale kompletně ve všech uložených informacích. U každého kontaktu jsou pak zobrazena telefonní čísla, e-mailové adresy, důležitá data, adresa, webové stránky, poznámky apod.. Jednotlivým kontaktům je také možné přiřadit vlastní vyzvánění.

Kontakty jsou seřazeny v seznamu podle abecedy Kontakty jsou seřazeny v seznamu podle abecedy

U každého kontaktu jsou pak zobrazena telefonní čísla, e-mailové adresy, důležitá data, adresa, webové stránky, poznámky apod.. U každého kontaktu jsou pak zobrazena telefonní čísla, e-mailové adresy, důležitá data, adresa, webové stránky, poznámky apod..

Nový kontakt lze uložit do telefonu, na SIM kartu, nebo do adresáře na GMailu – na tom, kam kontakt uložíte, pak závisejí další možnosti, především počet doplňujících položek. Telefon se na cílový adresář ptá, ale je možné nastavit jeden z nich jako výchozí. V nastavení pak není problém nastavit skupiny, jež se mají či nemají zobrazovat, což například na Samsungu GT-i5800 nešlo a v seznamu se tak objevovala jména všech lidí, kterým jste v GMailu odpověděli na e-mail.

Nový kontakt lze uložit do telefonu, na SIM kartu, nebo do adresáře na GMailu. Nový kontakt lze uložit do telefonu, na SIM kartu, nebo do adresáře na GMailu.

Užitečná je také tzv. “černá listina,” kam si můžete přidat kontakty, jejichž hovory budou automaticky přesměrovány do hlasové schránky.

Záložka Oblíbené slouží jako filtr k zobrazení kontaktů, jež jste si označili hvězdičkou, nebo s nimi nejčastěji komunikujete.

Poslední sekce Skupiny zobrazuje kontakty roztříděné do skupin. Podporuje též skupiny vytvořené v adresáři GMailu, nicméně těm, na rozdíl od lokálních skupin, neumožňuje nastavit společné vyzvánění. Funkce odeslání hromadné SMS nebo e-mailu skupině ale nechybí ani v jednom případě.

Sekce Skupiny zobrazuje kontakty roztříděné do skupin Sekce Skupiny zobrazuje kontakty roztříděné do skupin

Z hlediska kvality hovorů nebudeme mít žádnou výtku – volající ani my jsme ani jednou nezaznamenali ani sebemenší problém s přenosem a podáním zvuku. Možná bychom občas ocenili vyšší maximální hlasitost reproduktoru.

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát Galaxy W nabízí pořizování snímků v rozlišení až 2560 x 1920, tedy 5 Mpx, což je dobrý kompromis mezi kvalitou a velikostí výsledného souboru (průměrná velikost fotografie v nejvyšší kvalitě je 1706 kB, největší pořízená fotka zabírala 3,63 MB). Pokud by vám stačily menší snímky, jsou k dispozici rozlišení 4 Mpx (2560 x 1536), 3,2 Mpx (2048 x 1536), 2,4 Mpx (2048 x 1232), 2 Mpx (1600 x 1200), 1,5 Mpx (1600 x 960), 0,4 Mpx (800 x 480) a 0,3 Mpx (640 x 480). Kamera na čelní straně pořizuje snímky v rozlišení pouze 640 x 480.

První, nad čím se musíme pozastavit, je samotná aplikace Fotoaparát, která rozhodně patří k těm nejlepším, s jakými se na Androidu můžete setkat. Rozhraní se skládá ze dvou postranních lišt a obrazovky. Lišta po pravé straně obsahuje přepínač mezi kamerou a fotoaparátem (resp. mezi pořizováním snímků a natáčením videa), tlačítko spouště (hardwarová tlačítka telefonu nejsou podporována ani jako spoušť, ani jako zoom) a náhled posledního pořízeného snímku, skrze který se dostanete do Galerie.

Aplikace Fotoaparát patří k těm nejlepším, s jakými se na Androidu můžete setkat Aplikace Fotoaparát patří k těm nejlepším, s jakými se na Androidu můžete setkat

Jaké ovládací prvky budou v levé liště, závisí jen na vás. Samsung totiž umožňuje vytáhnout si až čtyři libovolné ikonky podle vašich požadavků.

Samsung umožňuje vytáhnout si do levé lišty fotoaparátu až čtyři libovolné ikonky podle vašich požadavků. Samsung umožňuje vytáhnout si do levé lišty fotoaparátu až čtyři libovolné ikonky podle vašich požadavků.

V nastavení pak najdete tyto možnosti:

  • Autoportrét (přepnutí mezi předním a zadním fotoaparátem),
  • blesk (vypnout/zapnout/automatický blesk),
  • režim fotografování (jeden snímek/úsměv/panoráma/akční snímek/komiks),
  • režim krajina (žádný/na výšku/na šířku/noc/sport/večírek interiér/pláž sníh/západ slunce/úsvit/barva podzimu/ohňostroj/text/světlo svíčky/podsvícení),
  • hodnota expozice (posuvníkem v krocích po 0,5 od -2,0 do +2,0),
  • režim zaostření (automatické zaostření/makro),
  • časovač (vypnutý/2 s/5 s/10 s),
  • efekty (žádný/negativní/stupně šedi/sépie),
  • rozlišení (viz výše),
  • vyvážení bílé (automaticky/denní světlo/oblačno/žhnoucí/zářivka),
  • značka GPS (vypnout/zapnout),
  • úložiště,
  • vynulovat.
Možnosti fotoaparátu Možnosti fotoaparátu

Již z tohoto přehledu je zřejmé, že aplikace pro fotografování patří k těm nejlépe vybaveným a široce nastavitelným.

Dobrou zprávou je fakt, že telefon neblokuje možnost pořizovat fotografie ani v okamžiku, kdy má méně než 15 % baterie, což bylo typické například pro Samsung Galaxy S II. Je to vcelku logický krok – jistě se najdou situace, kdy uživatel raději obětuje zbývající energii pro několik jedinečných snímků. Příjemná je také možnost volby mezi ostřením na střed, na bod, který “ukážete” tapnutím, nebo matici.

Výsledná kvalita fotografií byla příjemným překvapením a dále tak posílila dojem z Galaxy W jako plnohodnotné náhrady kompaktního fotoaparátu. Obrázky byly ostré, detaily dobře prokreslené, pouze na větších plochách jednolité barvy byl občas viditelný šum. Podání barev hodnotíme jako mírně studenější, nicméně stále ještě velmi dobré a bez jakéhokoli nádechu. Fotografie vyfocené bez blesku za ranního úsvitu sice obsahují viditelný šum, nicméně přesto nejsou rozmazané a proti jiným telefonům vypadají ještě docela slušně. Dokonce i fotky pořízené s bleskem lze – v rámci možností – hodnotit jako “docela dobré.” Ocenit musíme také rychlé zpracování snímku a opětovné zaostření, díky čemuž lze pořizovat fotografie rychlostí cca jedné fotky za dvě sekundy.

Zmínit musíme také režim makro, který nelze označit jinak než slovem “luxusní.” Fotografie bankovky ze vzdálenosti 6 cm se skutečně podařila tak, že se o tom může zdát i leckterému dospělému foťáku.

Nijak neupravené ukázkové snímky najdete v galerii na Picase.

V režimu videa budete mít k dispozici následující volby:

  • Blesk (vypnout/zapnout),
  • režim nahrávání (normální/limit MMS zpráv/samočinné nahrávání),
  • hodnota expozice (posuvníkem v krocích po 0,5 od -2,0 do +2,0),
  • časovač (vypnutý/2 s/5 s/10 s),
  • efekty (žádný/negativní/stupně šedi/sépie),
  • rozlišení (1280 x 720/720 x 480/640 x 480/320 x 240/176 x 144),
  • vyvážení bílé (automaticky/denní světlo/oblačno/žhnoucí/zářivka),
  • vynulovat.
Možnosti kamery Možnosti kamery

Natočili jsme několik ukázkových videí v nejvyšší kvalitě a rozlišení. Výsledné video bylo ukládáno do souborů s příponou .mp4 ve formátu MPEG4/H264 (zvuk AAC 44100 Hz, mono, 96 kbps) a na rozdíl od mnoha jiných výrobců můžeme konstatovat, že snímkovací frekvence nejen odpovídala té deklarované, ale dokonce ji převyšovala – konkrétně i při prudkých pohybech neklesala pod 29 fps (výrobce přitom ve specifikaci uvádí 25 fps). Video bylo kvalitativně na poměrně dobré úrovni, umíme si představit, že by bylo použitelné i do domácí videotéky. Jedinými chybičkami tak byly občasné přepaly a vybledlejší barvy, nicméně vezmeme-li v úvahu, že jde o video pořízené telefonem, pak musíme dát palec nahoru. Pokud přičteme ještě fakt, že jde o telefon střední třídy, mohli bychom uvažovat i o nadšených ovacích. Gratulujeme, fotoaparát se Samsungu hodně povedl!

O kvalitě nahrávání si můžete udělat představu z následujícího obrázku a videa.

Ukázkové video ze Samsung Galaxy W (GT-I8150)

Ukázkové video ze Samsung Galaxy W (GT-I8150)

Takto vypadá jeden snímek z videa. Takto vypadá jeden snímek z videa.

Multimédia

Hudební přehrávač by si měl poradit s formáty MP3, AAC, AAC+, e-AAC+, AMR-, WMA, WAV, MIDI, IMY a M4A. Kvalitu zvuku pak zvyšuje proprietární technologie firmy Samsung nazvaná SoundAlive.

Aplikace Hudba nabízí ve výchozím nastavení čtyři záložky, na kterých můžete skladby uložené v telefonu procházet podle názvu, alba, interpreta, nebo je uspořádávat do seznamů. To ale není vše – pokud byste chtěli přehledy roztříděné podle žánru, skladatele, roku vydání, můžete si v nastavení přidat záložku s tímto kritériem. Celkem tak přehrávač může mít až osm záložek. K tomu, aby vše fungovalo správně, jsou samozřejmě nezbytné korektně vyplněné ID3 značky (můžeme doporučit osvědčenou aplikaci Mp3tag).

Aplikace Hudba zobrazující nalezené skladby Aplikace Hudba zobrazující nalezené skladby

Nalezená alba Nalezená alba

Hudba roztříděná podle interpretů Hudba roztříděná podle interpretů

Seznamy skladeb Seznamy skladeb

Přehrávač během reprodukce nabízí na základní obrazovce název skladby, jméno interpreta a název alba, z ovládacích prvků zmiňme pozastavení a opětovné spuštění přehrávání, přeskakování mezi skladbami, ale též nastavení hlasitosti. Během hraní se pak zobrazí možnosti pro opakované přehrávání jedné nebo všech skladeb, respektive přehrávání v náhodném pořadí.

Přehrávač během reprodukce nabízí na základní obrazovce název skladby, jméno interpreta a název alba Přehrávač během reprodukce nabízí na základní obrazovce název skladby, jméno interpreta a název alba

V zákulisí, respektive v nastavení, najdete ekvalizér s automatickým režimem, sedmi přednastavenými profily a konečně také s možností vlastního nastavení. Kromě toho si můžete pohrát ještě se zvukovými efekty, čítajícími šest položek: normální, široký, koncertní sál, čistý zvuk, zvýraznění basů a externalizace.

Ekvalizér s automatickým režimem, sedmi přednastavenými profily a možností vlastního nastavení Ekvalizér s automatickým režimem, sedmi přednastavenými profily a možností vlastního nastavení

Líbilo se nám, že při minimalizaci resp. přepnutí do jiné aplikace se přehrávač schoval do notifikační lišty, ale nezabíral zde zbytečně drahocenné místo v momentech, kdy hudbu neposloucháte. Pokud je obrazovka zamknutá, zobrazují se základní ovládací prvky i zde.

Při minimalizaci se přehrávač schová do notifikační lišty Při minimalizaci se přehrávač schová do notifikační lišty

Kvalita podání zvuku v přiložených sluchátkách byla na poměrně obstojné úrovni – vyznění bylo čisté, bez šumu a praskání i při maximální hlasitosti. Ocenili bychom ale, kdyby bylo možné dostat se s hlasitostí ještě o kousek dál. Je jasné, že k telefonu této třídy nebudou dodávány jako příslušenství Kossy, nicméně zvuk těch stávajících můžeme s klidným svědomím označit jako dobrý.

V případě videa můžeme podle oficiální specifikace počítat s podporou formátů H.263, H.264, MPEG4, ASF, 3GP, AVI, WMV, DivX až do rozlišení 1 280 x 720 bodů. Zkusili jsme tedy do telefonu nahrát následující typy souborů s těmito výsledky:

  • MP4 – Video: MPEG4 (H264) 720 x 404, 23,98fps, Audio: AAC 48 000 Hz, stereo, 115 kbps s titulky – přehráno bez problémů, včetně titulků s českými znaky bez nutnosti konverze.
  • AVI – Video: Xvid 624 x 352 23,98 fps 991 kbps, Audio: MPEG Audio Layer 3 48 000 Hz, stereo, 127 kbps s titulky – taktéž bezproblémové i s titulky v češtině.
  • MKV – Video: MPEG4 Video (H264) 720 x 576, 25,00 fps, Audio: AAC 48 000Hz, stereo bez titulků – video telefon přehrál, nefungoval ale zvuk.

Přehrávač pod ikonkou Videa je spíše jednodušší, nicméně zcela postačující. Kromě tří možností roztažení obrazu na displej jsou zde tlačítka pro přeskakování vpřed a vzad, pozastavení a spuštění, a nastavení hlasitosti. V menu je dále možné nastavit jas displeje, velikost a posun titulků proti videu. Především díky podpoře titulků můžeme tedy přehrávání videí na Galaxy W označit jako velmi nadstandardní.

Přehrávač videa si poradí i s českými titulky Přehrávač videa si poradí i s českými titulky

Dalším zdrojem zábavy může být FM Rádio. To, jak je u telefonů zvykem, požaduje ke svému životu připojení sluchátek, jež používá také jako anténu. Pokud sluchátka během přehrávání odpojíte, rádio se vypne. Z funkcí nechybí snad nic: máme zde podporu RDS informací, automatické nebo ruční přeskakování mezi frekvencemi, paměti, do kterých si můžeme uložit oblíbené stanice a pojmenovat si je dle chuti, nebo přechod na alternativní frekvenci stejné stanice, pokud ta původní má špatný signál. Jestliže z aplikace vyskočíte, bude rádio hrát na pozadí, přičemž v notifikační liště budou dostupné ovládací prvky pro vypnutí, přepínání stanic a návrat do okna programu. Pokud rádi posloucháte hudbu před usnutím, možná využijete automatické vypnutí po uplynutí nastaveného času (30 minut/1 hodina/2 hodiny). FM Rádiu v podání Samsungu tak patrně nic nechybí.

FM Rádiu v podání Samsungu nic nechybí FM Rádiu v podání Samsungu nic nechybí

Zapomenout bychom neměli ani na přehrávač Youtube, nabízející plnou funkcionalitu a přístup k největšímu internetovému serveru s videy. Videa můžete vyhledávat, přehrávat, a pokud se přihlásíte k účtu Google, pak je také ukládat do seznamu k pozdějšímu přehrání, označovat jako oblíbené, nebo sestavovat seznamy. Svá videa můžete přímo z telefonu také nahrávat.

Youtube nabízí plnou funkcionalitu a přístup k největšímu internetovému serveru s videy. Youtube nabízí plnou funkcionalitu a přístup k největšímu internetovému serveru s videy.

Jak jsme si řekli na začátku, telefon podporuje plnohodnotný Flash, takže můžete přehrávat taktéž videa z jiných zdrojů – například Streamu, či z archivů televizních stanic. Bez problémů jsme tak zhlédli záznamy pořadů z webu ČT i FTV Prima.

Telefon podporuje plnohodnotný Flash Telefon podporuje plnohodnotný Flash

 

Bez problémů jsme zhlédli záznamy pořadů z webu ČT Bez problémů jsme zhlédli záznamy pořadů z webu ČT

Softwarová výbava

V telefonu je od výrobce připraveno 37 aplikací, jež si nyní stručně projdeme.

V telefonu je od výrobce připraveno 37 aplikací V telefonu je od výrobce připraveno 37 aplikací

Aplikaci AllShare vyžijete, pokud vlastníte zařízení (např. televizi) s podporou DLNA. V takovém případě můžete vyhledávat a přehrávat videa, fotografie a hudební soubory skrze bezdrátovou síť nebo přes kabel.

Aplikaci AllShare vyžijete, pokud vlastníte zařízení s podporou DLNA Aplikaci AllShare vyžijete, pokud vlastníte zařízení s podporou DLNA

Zvukový záznamník najdeme u Samsungu pod ikonou Diktafon. Kromě zahájení a ukončení/uložení umí také nahrávání pozastavit. Nahrávky jsou ukládány jako soubory s příponou .3ga, přičemž minutový záznam zabere ani ne půl megabajtu.

Diktafon umí pozastavit nahrávání Diktafon umí pozastavit nahrávání

Pokud kromě Gmailu používáte schránky na jiných serverech, bude se vám hodit aplikace E-mail, podporující práci s poštou přes protokoly IMAP, POP3 a Exchange. Protože se dá předpokládat, že Galaxy W najde uplatnění ve firemní sféře, otestovali jsme poslední zmíněnou možnost. Telefon podporuje ve spolupráci s Exchange serverem nejen synchronizaci pošty, ale volitelně také kontaktů a kalendářů. Úvodní synchronizace proběhla bez problémů, při práci nás pak zaujalo tmavé provedení aplikace a snaha vložit na konec každé zprávy hlášku “Odesláno ze Samsung Mobile,” kterou lze ale v nastavení vypnout či nahradit jiným podpisem. Fungovala také práce se složkami, volitelně pak je možné nastavit zvukové upozornění na nové zprávy. Líbily se nám šipky v horní liště pro listování zprávami. Celkově vzato jde sice o jednoduchého, ale plně postačujícího a dobře fungujícího poštovního klienta.

Telefon podporuje ve spolupráci s Exchange serverem nejen synchronizaci pošty, ale volitelně také kontaktů a kalendářů Telefon podporuje ve spolupráci s Exchange serverem nejen synchronizaci pošty, ale volitelně také kontaktů a kalendářů

Seznam doručených zpráv Seznam doručených zpráv

Psaní nové zprávy Psaní nové zprávy

Práce se složkami fungovala bez výhrad Práce se složkami fungovala bez výhrad

Líbily se nám šipky v horní liště pro listování zprávami Líbily se nám šipky v horní liště pro listování zprávami

Příjemným bonusem je Editor fotografií, ve kterém je možné otáčet snímky, ořezávat je, vybírat jejich části, ale také nastavovat sytost, kontrast, jas, převést do šedé barevné škály, deformovat části, či aplikovat jeden ze šesti efektů. V tomto směru můžeme tedy možnosti práce s obrázky označit jako poměrně nadstandardní.

Editor fotografií nabízí poměrně pokročilé možnosti úprav Editor fotografií nabízí poměrně pokročilé možnosti úprav

Na snímky můžete aplikovat efekty Na snímky můžete aplikovat efekty

Můžete vybrat část obrázku a na ní provádět úpravy Můžete vybrat část obrázku a na ní provádět úpravy

Aplikaci Fotoaparát jsme si detailně představili v sekci Fotoaparát a natáčení videa.

Galerie obrázků je stará dobrá známá. Nevyniká sice co do rychlosti, zato kromě lokálně uložených snímků umí zobrazovat i ty, jež nahrajete na Picasu. Můžete přepnout mezi zobrazením všech fotek v mřížce, nebo jejich seskupením podle data. Aplikace nabízí jak základní funkce, jako je sdílení, smazání fotky, nastavení jako tapety/fotografie kontaktu, otočení, oříznutí, přejmenování a prohlížení v režimu prezentace, tak i přepnutí do výše zmíněného pokročilejšího Editoru fotografií k pokročilejším úpravám.

Galerie obrázků je stará dobrá známá Galerie obrázků je stará dobrá známá

Můžete přepnout mezi zobrazením v mřížce, nebo seskupením podle data Můžete přepnout mezi zobrazením v mřížce, nebo seskupením podle data

Game Hub je prvním ze tří “Hubů,” kterými se Samsung rád chlubí. Ve skutečnosti jde v podstatě o alternativu online obchodu a repozitáře zaměřeného na hry bez nějaké výraznější přidané hodnoty. Ani nabídka není pro české zákazníky příliš pestrá – v sekci Společenské hry najdete deset titulů, ve druhé části Speciální hry pak dalších asi třicet her od Gameloftu, Glu a G-Gee.

Game Hub je alternativou online obchodu a repozitáře zaměřeného na hry Game Hub je alternativou online obchodu a repozitáře zaměřeného na hry

V Game Hubu najdete asi třicet her od Gameloftu, Glu a G-Gee V Game Hubu najdete asi třicet her od Gameloftu, Glu a G-Gee

GMail je na Androidu standardem a nabízí prakticky veškerou funkčnost webové aplikace v “kapesním provedení,” včetně podpory barevných štítků a prioritní pošty. V tomto případě asi není moc o čem povídat – program dělá to, co bychom od něj očekávali, a dělá to asi nejlepším možným způsobem. Lepší aplikaci pro práci s poštovní schránkou na GMailu skoro jistě nenajdete.

GMail nabízí prakticky veškerou funkčnost webové aplikace GMail nabízí prakticky veškerou funkčnost webové aplikace

Lepší aplikaci pro práci s poštovní schránkou na GMailu skoro jistě nenajdete. Lepší aplikaci pro práci s poštovní schránkou na GMailu skoro jistě nenajdete.

Pokud se vám nechce zadávat hledaný text na klávesnici, je zde Hlasové vyhledávání. Jedná se o standardní součást Androidu, takže nečekejte překvapení – po nadiktování hledaného výrazu se případně zobrazí požadavek na jeho upřesnění, následně bude tento výraz vyhledán ve webovém prohlížeči Googlem.

Pokud se vám nechce zadávat hledaný text na klávesnici, je zde Hlasové vyhledávání Pokud se vám nechce zadávat hledaný text na klávesnici, je zde Hlasové vyhledávání

Po nadiktování výrazu se zobrazí požadavek na jeho upřesnění

Hodiny ani tak neslouží k zobrazování času, byť i tuto funkci najdeme na poslední záložce. První záložka Upozornění slouží k nastavení budíků – těch může být, jak jste asi správně usoudili z množného čísla, více a každý se může opakovat v zadaných dnech v daném čase. Kromě času a opakování lze nastavit melodii, opakování odložení a tzv. “inteligentní upozornění.”

Sekce Upozornění slouží k nastavení budíků Sekce Upozornění slouží k nastavení budíků

Kromě času a opakování lze nastavit melodii, opakování odložení a tzv. inteligentní upozornění. Kromě času a opakování lze nastavit melodii, opakování odložení a tzv. inteligentní upozornění.

V sekci Světový čas si nastavíte města a paralelně můžete kontrolovat, kolik je kde hodin.

Kolik je kde hodin zjistíte v sekci Světový čas Kolik je kde hodin zjistíte v sekci Světový čas

Co najdete pod tlačítkem Stopky asi není nutné rozebírat, takže dodejme jen, že tyto umí také měřit čas v jednotlivých kolech. Podobně Časovač může posloužit jako kuchyňská minutka.

Stopky umí měřit čas v jednotlivých kolech Stopky umí měřit čas v jednotlivých kolech

Časovač může posloužit jako kuchyňská minutka Časovač může posloužit jako kuchyňská minutka

Konečně Stolní hodiny kromě času a data zobrazují ještě počasí v místě, kde se aktuálně nacházíte. Využití najdou například při uložení telefonu do dokovací stanice.

Stolní hodiny kromě času a data zobrazují také počasí Stolní hodiny kromě času a data zobrazují také počasí

Aplikaci Hudba jsme probrali v sekci Multimédia.

Samozřejmě nechybí internetový prohlížeč, který čeká na svou příležitost pod ikonou Internet. Jde o základní aplikaci, podporující práci surfování ve více listech, ukládání stránek do oblíbených a jejich sdílení (např. odeslání adresy e-mailem). Bohužel načítá mobilní verze webů a nenašli jsme, zda je možné nastavit stejné zobrazení, jako v desktopové verzi. V testu kompatibility HTML 5 získal prohlížeč 182 bodů (Opera Mobile v tomtéž testu dosáhla 354 bodů, desktopový Chrome 379 bodů), benchmarkem SunSpider 0.9.1, zaměřeným především na výkon v JavaScriptu, se browser prokousal za 4374,5 ms (Opera Mini v tomto směru propadla s výsledkem 7415,9 ms).

Samozřejmě nechybí internetový prohlížeč Samozřejmě nechybí internetový prohlížeč

Kalkulačka asi nepotřebuje žádný podrobnější komentář – jak je u Samsungu zvykem, dočkala se jen mírných úprav, takže zmiňme, že podporuje priority operací a do režimu vědecké kalkulačky se přepne v zobrazení na šířku, kde poskytne i pokročilejší funkce.

Základní kalkulačka v režimu na výšku Základní kalkulačka v režimu na výšku

 

Kalkulačka po otočení nabídne pokročilejší funkce Kalkulačka po otočení nabídne pokročilejší funkce

Kalendář býval u některých starších modelů v některých směrech problematický – například na Samsung GT-i5800 implicitně ukládal nové události lokálně, takže pokud jste zapomněli při jejich vytváření změnit úložiště na Google, nesynchronizovaly se. To se Galaxy W naštěstí netýká – jestliže máte telefon propojen s Googlem, ukládá události kalendáře primárně do něj. K dispozici jsou klasické čtyři pohledy: měsíční, týdenní, denní a seznam (rozložení známé též jako “agenda”), mezi kterými lze přepínat záložkami v horní části okna. Líbil se nám náhled událostí pro daný den v měsíčním přehledu. Naopak týdenní rozložení se nám zdálo užitečné jen jako všeobecný přehled, neboť u většiny položek není vidět jejich popis a nefunguje zde ani přiblížení. Při vytváření nové schůzky můžete vyplnit kromě data a času začátku a konce místo, pozvat další účastníky (těm po uložení odejde e-mail s pozvánkou), nastavit opakování (denní/ve všední dny/týdenní/každé dva týdny/měsíční/roční) a připomenutí. V nastavení pak lze vybrat jeden ze dvou režimů upozornění (v notifikační liště a dialogovým oknem), jakož i tón, jež bude použit pro události kalendáře. V tomto směru můžeme konstatovat, že Samsung kalendář tentokrát vysloveně nepokazil, ale ani nepřinesl nic převratného.

Měsíční pohled na kalendář s náhledy úkolů pro zvolený den Měsíční pohled na kalendář s náhledy úkolů pro zvolený den

Týdenní pohled na kalendář není moc vypovídající Týdenní pohled na kalendář není moc vypovídající

Denní pohled na kalendář Denní pohled na kalendář

Kaledář v režimu seznamu (agendy) Kaledář v režimu seznamu (agendy)

Na desktopové aplikace typu PC Suite, sloužící například k zálohování a správě telefonu, navazuje Kies Air. Od zmiňovaných programů se odlišuje tím, že ke svému životu nevyžaduje připojení k počítači kabelem a instalaci software, ale vystačíte s Wi-Fi a běžným webovým prohlížečem. Po spuštění programu Kies Air se zobrazí IP adresa a port, kterou zadáte do adresního řádku prohlížeče. Výhodou proti specializovanému softwaru je nezávislost na platformě – s telefonem tak můžete pracovat pod Windows, stejně jako na Linuxu.

Po spuštění programu Kies Air se zobrazí IP adresa a port, kterou zadáte do  prohlížeče na PC. Po spuštění programu Kies Air se zobrazí IP adresa a port, kterou zadáte do prohlížeče na PC.

 

V prohlížeči pak můžete s telefonem pracovat V prohlížeči pak můžete s telefonem pracovat

 

Lze například nastavit písničku jako vyzváněcí tón Lze například nastavit písničku jako vyzváněcí tón

 

Záznamy hovorů Záznamy hovorů

Mapy Google jsou na Androidu klasikou, takže asi není nutné je nějak podrobněji rozebírat. Jejich součástí je také plnohodnotná Navigace, vyhledávání a hodnocení podniků a firem pojmenované v češtině jako Místa. Nepodařilo se nám přimět k činnosti geolokační aplikaci Latitude, sloužící ke sdílení polohy a přihlašování k místům, aplikace tak ukládala a odesílala informace o poloze pouze, když byl telefon v dosahu Wi-Fi, což je nedostatek, se kterým jsme se zatím na žádném jiném telefonu nesetkali.

Mapy Google jsou na Androidu klasikou Mapy Google jsou na Androidu klasikou

Součástí Map je také navigace Součástí Map je také navigace

Místa umožňují hodnotit podniky a firmy Místa umožňují hodnotit podniky a firmy

V Latitude dostáváte body za přihlášení k místu V Latitude dostáváte body za přihlášení k místu

Původní Android Market nám byl v průběhu testu v rámci rebrandingu přejmenován na Google Play a následně na Obchod Play, nicméně jedná se o de facto stejnou aplikaci pro stahování, vyhledávání, instalaci a nákup programů.

Android Market se nám v průběhu testu proměnil Android Market se nám v průběhu testu proměnil

Stále se ale jedná o víceméně starou aplikaci Stále se ale jedná o víceméně starou aplikaci

Mini diář je poměrně zajímavý zápisníček, kde ke každé položce můžete kromě textu přidat také fotografii či obrázek a informaci o poloze.

V Mini diáři můžete kromě textu přidat také fotku a informaci o poloze V Mini diáři můžete kromě textu přidat také fotku a informaci o poloze

Přehled diářů Přehled diářů

Správce souborů zastupuje ikona Moje soubory. Jedná se o jednoduchou aplikaci, poskytující veškerou potřebnou funkcionalitu, jako je sdílení, mazání, přesun, kopírování a přejmenovávání souborů a složek. Místo klasického menu jsou všechny funkce dostupné přes dlouhé podržení prstu na zvoleném objektu. Podporovány jsou též operace s více soubory/složkami najednou. V Marketu sice najdete nespočet podobných aplikací, leckdy i s více funkcemi, tato ale svému účelu zcela postačuje.

Správce souborů zastupuje ikona Moje soubory Správce souborů zastupuje ikona Moje soubory

Místo klasického menu jsou všechny funkce dostupné přes dlouhé podržení prstu na zvoleném objektu Místo klasického menu jsou všechny funkce dostupné přes dlouhé podržení prstu na zvoleném objektu

Music Hub je hudební aplikace, sdružující na jednom místě lokálně uložené písničky a přístup k online obchodu 7digital se třemi miliony skladeb od více než 100 000 umělců. Vyhledávat lze podle hudebního žánru, oblíbenosti nebo jména interpreta. Volitelně lze zakoupené skladby synchronizovat do telefonu, takže je budete moci poslouchat bez nutnosti přístupu k Internetu.

Music Hub sdružuje na jednom místě lokálně uložené písničky a přístup k online obchodu Music Hub sdružuje na jednom místě lokálně uložené písničky a přístup k online obchodu

Jedna písnička od zpěvačky Adele přijde na 1,29 eur Jedna písnička od zpěvačky Adele přijde na 1,29 eur

Telefon využijete nejen k telefonování, psaní a čtení SMSek a zábavě, jako je přehrávání videí a hudby, nebo hraní her, ale též k práci. Za tímto účelem je v Galaxy W předinstalován kancelářský balík Polaris Office. Jde o plnohodnotnou verzi, jež umí nejen zobrazovat, ale také editovat dokumenty MS Word, Excel a PowerPoint, takže pokud například budete během služební cesty potřebovat provést drobné úpravy ve smlouvě, kterou dostanete e-mailem, není to problém. Polaris Office si poradí jak se staršími formáty dokumentů (.doc, .xls, .ppt), tak i s poslední verzí 2007/2010 (.docx, .xlsx, .pptx). Otevřít ke čtení umí také formát Adobe Reader (.pdf).

Polaris problémů otevře i dokumenty MS Word 2007/2010 Polaris problémů otevře i dokumenty MS Word 2007/2010

Ve verzi nainstalované v Galaxy W můžete dokumenty i editovat Ve verzi nainstalované v Galaxy W můžete dokumenty i editovat

Také tabulky vytvořené v Excelu Polaris Office umí Také tabulky vytvořené v Excelu Polaris Office umí

Ani v tomto případě nechybí možnost editace Ani v tomto případě nechybí možnost editace

Další “poznámkový blok” najdete pod ikonou Poznámka. Opět se jedná o jednoduchý zápisník pro uložení rychlých poznámek. Ke každému zápisku ukládá datum a čas poslední editace, a je možné je odlišit barvou. Poznámky lze též synchronizovat s Dokumenty Google, což je proti ostatním aplikacím tohoto typu poměrně zásadní výhoda.

Jednoduchý zápisník pro uložení rychlých poznámek Jednoduchý zápisník pro uložení rychlých poznámek

Poznámky je možné odlišit barvou Poznámky je možné odlišit barvou

Dalším alternativním “tržištěm s aplikacemi” je Samsung Apps, kde je k dispozici několik desítek zdarma i placených aplikací. Procházet je můžete v několika pohledech – například tipy od Samsungu, oblíbené, podle kategorií, nebo lze použít vyhledávání. Co do počtu položek ale Samsung Apps nemohou ani zdaleka konkurovat Android Marketu.

Dalším alternativním zdrojem softwaru jsou Samsung Apps Dalším alternativním zdrojem softwaru jsou Samsung Apps

Zobrazení aplikací podle kategorií Zobrazení aplikací podle kategorií

Social Hub sdružuje na jednom místě komunikaci a všechny typy zpráv (e-maily, chaty, SMS, sociální sítě) přičemž podporuje všechny hlavní služby jako jsou Windows Live, Yahoo, Google, Facebook, Twitter, LinkedIn a další. Záleží jen na vašich preferencích, zda upřednostníte spíše samostatné programy pro jednotlivé sítě a služby, nebo jestli vám bude více vyhovovat univerzální klient pro všechny.

Social Hub podporuje všechny hlavní služby Social Hub podporuje všechny hlavní služby

Social Hub sdružuje na jednom místě komunikaci a všechny typy zpráv Social Hub sdružuje na jednom místě komunikaci a všechny typy zpráv

Správce úloh jsme již zmiňovali výše – jedná se o aplikaci, jež se zobrazí po dlouhém stisku tlačítka Domů. Rozhraní aplikace je rozděleno do pěti záložek: v sekci Aktivní aplikace je připraven přehled běžících programů, které je možné jednoduše ukončovat. S ohledem na bezpečnost a funkčnost jsou zobrazeny jen uživatelem spuštěné aplikace.

Přehled běžících programů Přehled běžících programů

Sekci Staženo oceníte v okamžiku, kdy budete potřebovat uvolnit interní paměť telefonu – zobrazuje se zde totiž seznam nainstalovaných aplikací, seřazený sestupně od těch, které zabírají nejvíce místa (je možné řadit i podle abecedy). Stiskem tlačítka je můžete snadno odinstalovat ty, jež už nebudete používat.

Sekce Staženo zobrazuje se zde totiž seznam nainstalovaných aplikací Sekce Staženo zobrazuje se zde totiž seznam nainstalovaných aplikací

RAM zobrazuje stav obsazení operační paměti a nabízí tlačítko Vymazat paměť, čímž dojde k ukončení neaktivních procesů a procesů běžících na pozadí.

Stav obsazení operační paměti Stav obsazení operační paměti

Sekce Úložiště pak poskytuje rychlý přehled o obsazení interní paměti (interní úložiště je zde specifikováno jako 1GB “systémová paměť” a 2GB “paměť USB”) a případně vložené paměťové karty.

Rychlý přehled o obsazení interní paměti Rychlý přehled o obsazení interní paměti

Konečně na poslední záložce Nápověda si můžete přečíst pět tipů, jak prodloužit životnost baterie.

Tipy, jak prodloužit životnost baterie. Tipy, jak prodloužit životnost baterie.

Pod ikonou Stahování najdete všechny stažené soubory.

Stahování Stahování

Google Talk je jednoduchá aplikace pro komunikaci s ostatními uživateli služeb Google přes Internet.

Google Talk je jednoduchá aplikace pro komunikaci přes Internet Google Talk je jednoduchá aplikace pro komunikaci přes Internet

Úkoly jsou jednoduchým zápisníkem, do kterého si můžete poznamenávat, co chcete udělat. Každé položce lze nastavit název, termín splnění, důležitost, připomenutí, případně doplnit poznámku.

Jednoduchý úkolníček Jednoduchý úkolníček

Jak vypadá aplikace Videa, jsme viděli v sekci Multimédia.

Aplikaci Youtube a její možnosti jsme si taktéž ukázali výše v sekci Multimédia.

Zprávy a počasí vídáme v telefonech poměrně často – jedná se o jednoduchý agregátor, přinášející kromě předpovědi počasí na následujících šest dnů a přehled událostí, rozčleněný do čtyř sekcí: Hlavní události, Česká republika, Sport a Kultura. Titulky a ilustrační obrázky jsou přebírány z předních českých zpravodajských serverů, jako je iDnes, Český rozhlas, tn.cz, ParlamentníListy, České noviny, a další, přičemž celé články se otevírají ve webovém prohlížeči.

Předpověď počasí na následujících šest dnů Předpověď počasí na následujících šest dnů

Přehled hlavních událostí Přehled hlavních událostí

Kdy, kde a za kolik?

Cena v internetových obchodech se v době psaní této recenze pohybovala mezi 5 995 a 7 764 Kč, což víceméně odpovídá nabízenému vybavení, řadící telefon do střední třídy.

Graf vývoje ceny Samsung Galaxy W (GT-I8150) podle serveru Heuréka.

Resumé

Samsung Galaxy W v nás zanechal rozporuplné dojmy. Začněme těmi pozitivními: telefon je příjemný do ruky, nabídne výbornou GPS a doslova vynikající fotoaparát. Za zmínku jistě stojí i bohatá softwarová výbava, díky níž je zařízení prakticky ihned po rozbalení z krabice a připojení k Internetu připraveno splnit většinu požadavků, jež na něj uživatel bude mít. Pochvalu si zaslouží celá řada drobností a detailů, jež usnadní život především začátečníkům, jako je například podpora titulků v přehrávači videí, nebo pěkně zpracované FM Rádio.

Zklamáním pro nás byla celková odezva telefonu – od zařízení osazeného 1,4GHz procesorem jsme prostě čekali víc, přinejmenším pak naprosto plynulý systém, kterého jsme se nedočkali. Předpokládáme, že na vině je grafická nadstavba. Pokud bychom v tomto směru měli pravdu, pak by většinu problémů velmi pravděpodobně měla vyřešit aktualizace firmware. Dvojí zamrznutí, vyžadující vyjmutí baterie, ale můžeme přehlédnout jen těžko.

Klady

  • Papírově dobrá hardwarová výbava a poměr cena/výkon.
  • Vynikající fotoaparát.
  • Výborná GPS.
  • Android 2.3.6.
  • Pozorovací úhly a čitelnost displeje na slunci.
  • Jemnost displeje.
  • Velikost interní paměti.
  • Hlasitost a čistota zvuku hlasitého reproduktoru.
  • Kvalita zvuku v přiložených sluchátkách.
  • Stabilita Wi-Fi připojení.
  • Podpora 802.11n.
  • Konzervativní vzhled.
  • Možnost probudit telefon nejen tlačítkem pro zapnutí/vypnutí telefonu.
  • Snadné pořizování snímků obrazovky.
  • Díky vroubkované zadní straně telefon neklouže v dlani a nezachytává otisky prstů.
  • Záznam videa v rozlišení 1280 x 720 při až 29 fps.
  • Přehrávání videí i s titulky bez nutnosti jejich konverze.
  • Možnost odeslání SMS při odmítnutí hovoru.
  • Klávesnice Swype.

Zápory

  • Odezva systému, zejména viditelné zadrhávání.
  • Displej není chráněn sklem.
  • Chybějící senzor okolního světla.
  • Celý telefon je vyroben z plastů (vadilo nám především občasné zavrzání zadního krytu).
  • Poměrně velká spotřeba energie při použití výchozího launcheru.
  • Absence indikační LED.
  • Otáčení nepodporují domovské obrazovky a některé systémové sekce.
  • Instalace ovladačů (nutné stáhnout z webu).
  • Od grafické nadstavby bychom čekali více.

Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti SAMSUNG Česká republika.

Foto: Valérie Kiliánová.

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (60)