Samsung Galaxy Tab S3 recenze: Poslední prémiový Android tablet?
- Recenze
- David Trlica
- 30.11.2018
- 4
Samsung Galaxy Tab S3 je jeden z mála prémiových tabletů s Androidem. Dokáže stále Samsung konkurovat produktům od Applu, které ovládly trh s TOP tablety? I to se dozvíme v dnešní recenzi na Samsung Galaxy Tab S3.
Samsung Galaxy Tab S3 recenze – Obsah
- Obsah balení Galaxy Tab S3
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a displej tabletu
- Čtečka otisků prstů
- Hardware a výkon
- Baterie a výdrž
- Systém Samsungu
- SPen na Galaxy Tab S3
- Fotoaparát
- Závěr recenze
Obsah balení Galaxy Tab S3
U tabletu za téměř 20 tisíc očekáváme i nějaký ten bonus. Dočkali jsme se jej, i když se asi nedá říct, že by se jednalo o nějaké velké překvapení. Kromě samotného zařízení a nabíječky, tak najdeme v balení i manuály, kabel pro nabíjení a přenos dat. Tím příjemným bonusem je pak pero SPen.
Tablet od Samsungu je opravu tenký
Jakmile se nám tablet dostal do rukou, ihned nás překvapilo, jak je tablet tenký a lehký. Například dodávané pero SPen už se nevleze do těla tabletu. To se dá „přicvaknout“ pomocí magnetu, pokud použijete originální pouzdro nebo klávesnici. Celé rozměry tabletu jsou 237.3 x 169 x 6 mm, váží pak jen 429 gramů. Není problém jej držet i po delší dobu v ruce.
Z obou stran je tablet skleněný, respektive je chráněn Gorilla Glass 4, což na jednu stranu přináší zajímavý design, ale s tím také přichází menší problémy. Ten první je v tom, že tablet poměrně dost klouže, a to jak v ruce, tak i třeba, když ležíte v posteli a máte ho opřený o peřinu. Druhým problémovým bodem jsou pak otisky, nejedná se přímo o lapač otisků, jak můžeme znát z některých telefonů, ale stále jsou poměrně dost vidět.
Skleněné tělo pak doplňuje kovový rámeček, nic jiného jsme ani u tohoto tabletu neočekávali. Vypínací tlačítko a kolébku pro ovládání hlasitosti najdeme na pravé straně tabletu, stejně tak i slot na SIM kartu a MicroSD. Na druhé straně pak najdeme “pouze” speciální POGO konektor, přes který se dá připojit klávesnice.
Samsung Galaxy Tab S3 nabízí rovnou čtyři hlasité reproduktory
Vrchní strana nabízí dva hlasité reproduktory, stejné množství najdeme i na spodní straně rámečku tabletu. Zde kromě toho sídlí i konektory pro 3,5 mm jack a také pro USB-C. Reproduktory hrají opravdu dobře a vyváženě, nejsou sice moc hlasité, ale po kvalitativní stránce hravě předčí telefony.
Na přední straně kromě samotného displeje najdeme také tři tlačítka pro ovládání Androidu. Prostřední je mechanické, a to i z toho důvodu, že se do něj schovala čtečka otisků prstů. Zbylá dvě tlačítka jsou pak kapacitní, nicméně jsou podsvícená a potěší i vibrace. Nechybí ani senzor blízkosti nebo okolního světla a 5 MPx selfie kamerka. Co nás ale zklamalo je to, že na přední straně chybí LED dioda. Zadní strana nabízí fotoaparát s LED bleskem a loga Samsungu a také společnosti AKG, která měla na starosti zvuk v tabletu.
Displej patří mezi špičku na trhu
Už se budeme trochu opakovat, ale zkrátka displej Samsung umí. A na 9,7” velkém displej dokáže Super AMOLED opravdu vyniknout. Jak jsme zvyklí, tak barvy jsou syté, černá barva perfektní. V nastavení displeje jsou pak k dispozici celkem čtyři režimy barev a také možnost nastavit vlastní vyváženost jednotlivých RGB kanálů.
Displej má rozlišení 2048 x 1536 pixelů, což ve výsledku dává hustotu pixelů 264. Zabírá celkem 72,7% přední strany. Kde také tento tablet exceluje, je čitelnost na Slunci. Používali jsme jej při létání s dronem a bez problémů jsme vždy viděli na displej. Svítivost displeje je 441 nitů, což je více než má třeba Apple iPad Pro. Lépe už je na tom jen tablet Google Pixel C.
Čtečka otisků prstů by zasloužila vylepšení
Jak už jsme psali výše, čtečka otisků prstů je schovaná v tlačítku na přední straně. Bohužel trochu trpí tím, že ne vždy správně pozná přiložený prst. Podobné chování je známé i u Galaxy S7 nebo třeba Galaxy A5 2017, v tomto ohledu Samsung zaostává za tou špičkou trhu, ke které se řadí například Huawei nebo OnePlus. Při správném rozeznání prstu je ale pak rychlost odemčení ukázková a odpovídá vlajkovým modelům.
O výkon tabletu se překvapivě stará Snapdragon
Samsung se u Galaxy Tab S3 rozhodl využít plošně ve všech regionech čipset Qualcomm Snapdragon 820 s grafickým čipem Adreno 530. Na Exynos se tentokrát nedostalo, ten můžeme najít v telefonech této značky. Dále je k dispozici 4GB RAM a 32GB úložiště, které jde rozšířit pomocí microSD karet, a to až do 256 GB.
Samsung Galaxy Tab S3 má Bluetooth 4,2, nechybí ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac nebo GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a také GALILEO. Takže v podstatě ať vycestujete kdekoliv, tak budete moc využít navigaci. Určení polohy je rychlé a také přesné. Do tabletu můžete také vložit nano SIM kartu a využít tak LTE.
Po stránce výkonu je na tom tablet velmi dobře. Vše je plynulé, během testování jsme se nesetkali s žádným problémem. Při větším zátěži se tablet mírně zahříval, nicméně v místech, kde se při normálním použití nedá dostat rukama, takže se nejedná o tak velký problém. Výkonu má tablet na rozdávání, poradí si se všemi hrami na Google Play, podporuje také API Vulkan, takže se hráči můžou těšit na pokročilé grafické funkce. Co se týče benchmarků, tak v AnTuTu jsme naměřili 139 013 bodů a v Geekbench Single-Core 1 673 bodů, Multi-Core pak 3 797 bodů.
Samsung Galaxy Tab S3 parametry
Výdrž tabletu je velmi dobrá
Kapacita baterie v Samsung Galaxy Tab S3 je 6000 mAh, takže se oproti minulému modelu mírně zvětšila. Podle společnosti by měl tablet na jedno nabití vydržet až 12 hodin přehrávání HD videa. K tomu se i reálně tablet přiblížil. V normálním použití může vydržet i několik dnů na jedno nabití, mezi to počítáme několik videí na YouTube, vyřízení mailů, sociální sítě apod. Potěší také to, že ve standby módu se tablet vybíjí minimálně. Například při hraní už jde baterie rychleji dolů.
Naštěstí je k dispozici rychlá nabíječka. Z nuly na 100% bude potřeba nabíjet tablet zhruba dvě hodiny, což není tak hrozné, když vezmeme v potaz, že má baterie kapacitu 6000 mAh.
Systém Galaxy Tab S3 je připraven pro SPen
Pokud jste někdy měli v ruce Samsung zařízení s Androidem, tak vás systém v Samsung Galaxy Tab S3 nepřekvapí. Rovnou z krabice má tablet Android 7 Nougat a také nadstavbu Samsungu. Uživatele tedy ničím nepřekvapí, některé položky jsou akorát mírně předělané pro větší displej tabletu a také se přidala podpora pro SPen u některých aplikací.
SPen na Galaxy Tab S3
Velice nás také zajímal přibalený stylus, kterému Samsung říká SPen. Je zhruba velký jako propisovací tužka. Je lehký a dobře se drží. Zajímavé je to, že tablet detekuje SPen i zhruba 1 cm nad displejem. Při přitlačení na displej dokáže rozpoznat několik úrovní přítlaku. Odezva na psaní či kreslení je v celku dobrá, ale pořád se pocitově nevyrovná skutečnému psaní.
Na stylusu se dá najít i tlačítko, které je příjemně umístěno na místě palce. Slouží ke spuštění rychlého panelu, ve kterém se dá najít několik funkcí SPenu, jako třeba vytvoření rychlé poznámky, inteligentní výběr, psaní po displeji a také volitelné zkratky pro aplikace. Samotný stylus se dá používat v celém systému, dokonce i krajní spodní tlačítka „Zpět“ a „Poslední aplikace“ rozpoznají stylus. Prostřední Home tlačítko je hardwarové, takže teoreticky jde také zmáčknout, ale musí se již vyvinout menší síla.
Fotoaparát slouží jako nouzovka
Fotoaparáty v tabletech nejsou nikdy moc dobré, i když zde bychom vzhledem k ceně očekávali něco lepšího. Bohužel se tak nestalo. Zadní 13 MPx fotoaparát se světelností F/1,9 bude spíše sloužit v nouzi, když se například nemůžete rychle dostat k telefonu. A to hlavně kvůli pomalému ostření, a i když už se zaostří, tak výsledná fotografie také nemá moc dobrou kvalitu.
Fotoaparát slouží ale dobře třeba k focení dokumentů, ale nějaké dobré snímky vytvoříte maximálně při optimálních světelných podmínkách. Nahrávat video dokáže až v 2160p při 30 FPS. Přední selfie kamera má 5 MPx, dokáže nahrávat ve Full HD a k videohovorům slouží dobře.
Fotografie
Video
Samsung Galaxy Tab S3 test videa (1)
Samsung Galaxy Tab S3 test videa (2)
Samsung Galaxy Tab S3 závěr: Na běžnou konzumaci je tablet hodně drahý
Tento prémiový tablet od Samsungu není nic levného, doporučená maloobchodní cena je 20 990 Kč. Za tuto cenu dostanete SPen, kvalitně zpracovaný tablet, který je lehký, a přitom dost velký, dostatek výkonu pro všechny možné hry, perfektní displej a také solidní výdrž na jedno nabití. Konkurence ve světě Android tabletů již na poli prémiových tabletů moc neexistuje. Napadá nás jedině Pixel C, který se k nám ale oficiálně nedováží.
Pixel C se dá objednat z německého Google Storu za zhruba 17 tisíc korun, a to i s povedenou klávesnicí, která se dá využít i jako obal. U Galaxy Tab S3 se za klávesnici musí připlatit dalších 3 200 Kč. Případně alespoň za originální obal, který umožňuje připnout SPen k tabletu, ten vyjde na 1 200 Kč. V jiném případě jinak hrozí ztráta stylusu.
Hodit se může například manažerům, kteří chtějí lehký přenosný tablet, ale nevyhovuje jim iOS. Druhé využití Galaxy Tab S3 vidíme u uživatelů, kteří u práce dokážou využít SPen. Na klasickou domácí konzumaci obsahu je až moc drahý, na to postačí mnohem levnější tablety
Klady
+ Skvělý displej
+ Kvalitní zpracovaní
+ Solidní výdrž na jedno nabití
+ SPen
+ Dostatek výkonu
Zápory
– Vysoká cena tabletu a příslušenství
– Bez pouzdra se dá lehce ztratit SPen
– Slabší fotoaparát
– Chybí notifikační dioda
Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Koupili byste si ještě v dnešní době prémiový tablet?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (4)
Přidat komentář