TOPlist

Samsung Galaxy Tab 7.7 – sedmipalcový král barev

samsung-galaxy-tab-7-7-000

Samsung nás s počtem svých tabletů opravdu nešetří a v současné době začíná být problém se v modelech tohoto výrobce vyznat. Dnes si ukážeme tablet, který dostal úhlopříčku 7,7 palce a disponuje SuperAMOLED displejem. Díky tomu tak trochu vystupuje z řady a my si ukážeme, zda oprávněně.

Tablety zažívají od vydání prvního iPadu skutečný rozmach. Není tedy divu, že téměř každý velký výrobce musel zareagovat a nabídnout nějaká svá řešení. Vzhledem k tomu, že Samsung je v současné době nejúspěšnějším výrobcem zařízení platformy Android a nejspíše i největším soupeřem firmy Apple, o jeho tabletech se mluví poměrně často. Galaxy Taby se nejednou staly předmětem soudních sporů, neboť se na pohled až moc podobaly konkurenčnímu řešení od firmy s nakousnutým jablkem ve znaku. Dnes si představíme jeden z rodiny Galaxy Tabů s úhlopříčkou displeje 7,7 palců. To je výborný kompromis pro ty, kterým připadají pětipalcové tablety malé, ale deset a více palců je už pro ně moc. Samsung pro displeje svých telefonů používá již delší dobu technologii SuperAMOLED, v tabletech je to však novinka a velice vychvalovaný AMOLED tabletu velmi sluší.

Rozbalování a první dojem

V krabičce, která je kromě výšky jen o něco větší než plocha tabletu, najdeme vše potřebné. Po otevření na nás čeká tablet polepený z obou stran ochrannou fólií. Ta je popsána, takže pro používání tabletu je nutné ji odstranit. Po sundání prvního patra s tabletem se zjeví další části příslušenství. V balení nalezneme nabíječku, USB kabel, sluchátka s mikrofonem a ovládáním, sadu náhradních špuntů a uživatelský manuál.

P1000892

Nabíječka a USB kabel jsou tentokrát zvlášť, nabíječku je možné rozebrat na dva kusy. Sluchátka obsahují na svém kabelu ovládání hlasitosti a tlačítko pro pauzu/spuštění aplikace Hudební přehrávač. Špunty na koncích mají ještě další tři výměnné páry v balení. Uživatelská příručka je kompletně v češtině a obsahuje přes 150 stránek základních pokynů.

P1000898

Galaxy Tab vypadá hned od pohledu velice elegantně, černý rámeček a stříbrné lemování působí luxusním dojmem. Při prvním uchopení mi přišel o něco těžší, než bych tipoval, za což mohou nejspíše kovová záda. Oproti zkušenostem s “plasťáky” z řad telefonů to byla vítaná změna. Příjemná je tloušťka jen 8 mm.

První spuštění netrvalo nikterak dlouho a už po několika sekundách mě vítalo bílé logo Samsungu, které na černém podkladu skutečně zářilo a hned bylo jasné, v čem je SuperAMOLED tak výjimečný.

Konstrukce telefonu a vzhled

Podle rozmístění prvků na přední straně to vypadá, že by se měl tablet ovládat na výšku podobně jako telefon. To je ovšem velmi nepraktické a spíše se jen Samsung snažil odlišit od výrobků firmy Apple. Nápis výrobce je totiž umístěn v dolní části, reproduktor, kamera a senzory pak na vrchní straně tabletu na výšku. Na přední straně se nenachází žádná hardwarová tlačítka, největší část tvoří displej, okolo kterého je asi 1,5cm rámeček lemovaný stříbrným plastem.

P1000900 small

Celé zadní tělo se skládá ze dvou částí. Záda jsou tvořena zejména částí z kartáčovaného kovu, která je zasazena do zbytku plastové konstrukce. Ve vrchní plastové bradě se nachází objektiv fotoaparátu doplněný LED bleskem. Asi ve třech čtvrtinách délky od spodní strany je umístěno stříbrné logo společnosti Samsung.

P1000903 small

Spodní straně přístroje patří zejména 30pinový Samsung konektor obklopený dvojicí systémových reproduktorů a dírkou mikrofonu. HDMI a USB konektory zde (ani jinde) nenajdeme, takže je potřeba použít speciální redukci, která ovšem není součástí balení.

P1000905 small

Vrchní část zdobí pouze 3,5mm audio výstup na připojení sluchátek a dírka pro sekundární mikrofon, který má pomoci odstranit okolní šum.

P1000906 small

Pravá strana přístroje obsahuje ve vrchní části tlačítka pro ovládání hlasitosti a vypnutí/uspání přístroje. Na druhém boku nalezneme zdířky pro MicroSD a SIM kartu. Do slotu pro 3G modul se strkají SIM karty standardní velikosti, není tedy potřeba si pořizovat MicroSIM. Vkládání a vyndavání karet ze slotů není mnohdy jednoduché a uživatelé, kteří nemají dlouhé nehty, budou muset požádat někoho jiného, aby jim kartu z přístroje vydoloval. Uživatelům Samsung Galaxy Tab tak doporučuji nehty nekousat a přehnaně nezkracovat.

P1000909

Pohlédnu-li na tablet jako celek, napadají mě dvě slova – luxus a elegance. Design je skutečně slušivý a vše je dobře zpracováno, potěší také jen 8 mm tlusté tělo. O nějakém vrzání nemůže být ani řeč. Vše sedí, jak má. Přední sklo je chráněno tvrzeným a odolným sklem Gorilla Glass známého z mnoha současných telefonů.

Vytknul bych však polohu senzoru pro řízení automatického jasu. Jelikož tablet většinou držíte v “landscape” módu, pohybující rukou tento senzor velice často překryjete, tablet vyhodnotí, že je v místnosti málo světla a ztlumí Vám podsvícení. Kdyby byl senzor umístěm na pravém či levém boku přístroju a v landscape módu byl tak dole/nahoře, nebyl by s řízením podsvícení žádný problém.

Technické (HW) parametry

Hardwarové parametry

  • 1,4GHz dvoujádrový procesor Exynos 4210
  • 1 GB RAM
  • 16GB úložiště
  • SuperAMOLED Plus 7,7palcový displej s rozlišením 800×1280 pixelů
  • MicroSD
  • HSDPA: 21 Mb/s, HSUPA: 5,76 Mb/s,
  • Wi-Fi: 802.11b/g/n,
  • Bluetooth: 3.0 (A2DP)
  • GPS, A-GPS
  • Systém Android 3.2 Honeycomb s rozhraním TouchWiz UX
  • fotoaparát 3,15 MPx, přední kamera 2 MPx
  • Rozměry: 197 × 133 × 7,9 mm
  • Hmotnost: 340 g

Nejviditelnější část tabletu je displej s rozlišením 800 x 1280 pixelů a jemností 196 DPI. Výhody technologie SuperAMOLED nejspíše není potřeba zmiňovat. Věrné podání barev je na téměř osmipalcovém displeji slast pro oči.

Jak je u Samsungu zvykem, narozdíl od ostatních výrobců si vyvíjí vlastní čipovou sadu. Testovaný model je vybaven dvoujádrovým procesorem s označením Exynos 4210 vyrobeným 45nm technologií s jádrem ARM Cortrex A9 a běžícím na taktu 1,4 GHz. O grafický výkon se stará akcelerátor ARM Mali-400. I přes to, že se v současné době objevují modely se čtyřjádrovými procesory, tento tablet nedostatkem výkonu rozhodně netrpí.

Uživatel může pro svá data použít 16GB úložiště a kdyby i to bylo málo, je možné rozšířit kapacitu pomocí karet MicroSD. O plynulý chod systému a spouštění více aplikací se stará 1 GB operační paměti, díky čemuž je systém schopen běžet plynule i při více spuštěných aplikacích. Díky 3G modulu a slotu na kartu SIM (v tradiční verzi, nikoliv MicroSIM) můžete tablet používat takřka jako telefon – telefonovat, psát SMS a hlavně používat datové přenosy prostřednictvím GSM.

Nechybí samozřejmě ani podpora bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth doplněná modulem GPS. Pro rychlé pořízení snímků či videa slouží zadní kamera s rozlišením až 3,15 MPx vybavená automatickým zaostřováním a LED bleskem pro osvětlení scény. Pro milovníky videohovorů je připravena druhá kamera na přední straně, která dokáže zachytit snímky až s rozlišením 2 MPx.

Další specifikace naleznete v našem katalogu

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Displej

Jelikož tablet (a dnes i většina telefonů) vypadá v podstatě jen jako multifunkční displej, je to jedna z nejdůležitějších vlastností přístroje. Úhlopříčka displeje u testovaného modelu nepřekročila osm palců a je to skvělý kompromis velikosti. Jako první na světě dostává Galaxy TAB 7.7 displej s technologií SuperAMOLED Plus, čímž se stává tak trochu výjimečným. Kvalita podání barev je impozantní, černá je díky OLED technologii skutečně černá a zobrazíte-li si vhodný obrázek, který má okolí černé, téměř nepoznáte přechod z černého rámečku tabletu na černou barvu displeje. Tleskám. Rozlišení 800 x 1280 pixelů je pak více než dostatečné, což potvrzuje i jemnost 196 DPI.

Pozorovací úhly skoro ani nemusíme zmiňovat, majitelé AMOLED displejů to jistě znají – ke snížení kvality obrazu téměř nedochází. Barvy jsou skutečně živé a při nastavení maximálního jasu už začínají být až nepřirozené. Automatická regulace jasu však funguje vcelku dobře a barvy jsou zobrazeny vzhledem k okolním podmínkám dobře, má však menší zpoždění při náhlé větší změně osvětlení. Na slunci je viditelnost displeje o dost lepší než u jiných technologií.

srovnání velikostí a barev s Asus Transformer tf101

P1000911

Reakce displeje byly bezproblémové a s ovládáním přístroje nebyl žádný problém. Multitouch je již dnes standardem a zvládá zaznamenat až deset dotyků zároveň. Majitele jedenácti a více prstů tak nepotěším – budou muset zbylé prsty zaměstnat jinak. :)

capture 13 small

Senzor otáčení je celkem přesný a citlivý, přesto však trvá rozpoznání a otočení obrazovky více než 2 sekundy. V nastavení je ještě možné zvolit jeden ze tří režimů barev – dynamický, standardní a videoklip.

capture 14 small

Systém

Samsung Galaxy Tab 7.7 je jeden z přístrojů, který na aktualizaci Ice Cream Sandwich stále ještě čeká a datum bohužel ještě nebylo upřesněno. Tabletu by přitom moc a moc slušel, neboť systém Honeycomb 3.2, který je zastoupen ve většině dnešních tabletů, není to pravé ořechové. Systém vznikl snad ještě dříve, než to samotná společnost Google plánovala, protože musel být rychle připraven pro boj s konkurenčním systémem iOS v iPadu od firmy Apple. Systém při vydání obsahoval řadu chyb, které částečně opravila aktualizace na verzi 3.2. Přesto se například hardwarové akcelerace prostředí tento systém nikdy nedočká, což je škoda, protože neplynulý přesun a škubání obrazu nepůsobí u takto drahého a výkonného přístroje vůbec dobře.

Prostředí systému a TouchWiz UX

U Samsungu je zvykem, že jsou jeho androidí telefony vybaveny uživatelským rozhraním TouchWiz. Není tomu jinak u Honeycombu a nebude tomu jinak ani po vydání aktualizace na Ice Cream Sandwich. TouchWiz není narozdíl od jiných rozhraní (například Sense od HTC v telefonech) tolik prorostlé do systému a rozdílů není příliš. Přesto jsou některé změny vítané a umožní uživateli pracovat s tabletem rychleji a pohodlněji. Rozhraní TouchWiz díky své jednoduchosti nebrzdí samotný chod systému a s nestabilitou spojenou s tímto doplňkem jsem se také nesetkal.

Hned na první pohled přibyla ve spodní liště dvě tlačítka. Uprostřed se nachází nenápadná šipka, která po rozkliknutí převrátí celou spodní lištu a vyjede jakási posuvná nabídka rychlého spuštění. Tu lze do určité míry editovat, vlastní spouštěče sem však přidat nemůžeme, jen předvolené.

IMG 20120310 233710 small

Standardní Honeycomb má vlevo jen tři navigační tlačítka. Zde přibylo díky TouchWiz další, jehož funkci si může uživatel ještě upravit. Na výběr je pořízení snímku obrazovky (bez nutnosti rootu!), spuštění menu s aplikacemi, vyhledávání a fotoaparát. Při pořízení snímku je možné obrázek před uložením upravit. Dobrá věc (hlavně pro psaní recenze :)).

capture 22

Drobných změn se dočkala i notifikační lišta, kterou vysuneme kliknutím na hodiny. Oproti standardní liště z čistého Androidu zde přibyla možnost rychlé aktivace často používaných funkcí (Wi-Fi, oznámení, GPS, zvuk atp.), což usnadňuje a zrychluje práci s tabletem. Není proto divu, že tuto funkci dostal Ice Cream Sandwich.

IMG 20120311 113915 small

Menu aplikací, které se aktivuje příslušným tlačítkem v pravém horním rohu, zůstalo nezměněno. Máme možnost volit ze tří záložek – Vše, Moje Aplikace a Časté. Pomocí tlačítka Upravit lze jednotlivé zástupce aplikací přesouvat a řadit, celkové nastavení řazení (podle abecedy, data instalace…) jsem však nikde nenašel. Rychlý přístup na Google Play zajistí možnost Market v pravém horním rohu.

capture 50

Na plochu lze podržením prstu přidat spousta Widgetů, ať už předinstalované nebo od aplikací, které dodatečně do přístroje nainstalujeme. Zde mě zaujaly Widgety Social Hub a Samsung kalendář, které v jiných zařízeních bez TouchWiz nenajdete.

capture 52

Social Hub dokáže spojit více zdrojů zpráv ze sociálních sítí do jednoho a šikovně je zobrazovat na plochu. Můžete tak spolu v jednom okně číst události z Facebooku, Twitteru, LinkedIn atp. Účet Googe Plus zatím přidat nelze.

capture 23 small

Samsung kalendář má zase výhodu v tom, že dokáže přidat také události z Facebooku a na jednom místě tak máte veškeré události.

capture 53 small

Předinstalován je i prohlížeč souborů. Ten je velice jednoduchý a přehledný. Pro běžné prohlížení a organizaci dat postačuje, náročnější uživatelé pak jistě sáhnou po vlastním řešení (například skvělý ES Správce souborů).

capture 55 small

Vcelku povedený je Správce úloh, který spravuje aplikace, paměť RAM a interní úložiště. Má i šikovný Widget na plochu, díky kterému vidíme počet aktivních aplikací a zobrazí dokonce ty, které spotřebovávají baterii. Aplikace tak můžeme rychle ukončit, v dalších záložkách pak třeba odinstalovat nebo vymazat paměť RAM.

capture 38

Internetový prohlížeč

Jednoduchý prohlížeč, který si poradí i s Adobe Flashem. Najdeme zde takřka vše potřebné včetně tabů, záložek a obrazovky nejnavštěvovanějších stránek. Prohlížeč, stejně jako Galerie, podporuje speciální gesto pro zoomování.

capture 56 small

Osobně však nemám rád, když se na dnešních přístrojích snaží webové stránky zobrazovat v mobilní verzi. U takto velkého zařízení je to totiž naprosto zbytečné a omezující. To je však u tohoto prohlížeče problém, neboť se neumí maskovat jako desktopový prohlížeč. Doproručuji tak sáhnout po alternativním prohlížeči (například Opera Mobile).

capture 57 small

Klávesnice

Zařízení je v základu vybaveno třemi klávesnicemi – standardní klávesnicí systému Android, Samsung klávesnicí a klávesnicí Swype.

Základní klávesnice opravdu nabízí jen to nejzákladnější a její použití se příliš nehodí.

capture 42 small

Klávesnice Samsung nabízí větší komfort a více možností. Přibylo tlačítko pro více znaků, smajlíky a také možnost psaní pomocí prstu a gest.

capture 60 small

Klávesnice Swype představuje revoluci v psaní na mobilních zařízeních. Jednotlivá slova zadáte do přístroje tak, že jednoduše prstem přejedete po množině písmen, kterou slovo obsahuje. Tento způsob je velice rychlý, na tabletu však trochu složitý a prstem se opravdu “najezdíte”.

capture 59 small

Dlouho jsem přemýšlel, jak na tabletu psát co nejrychleji a pokud možno i bez nutnosti přístroj někam položit. Nejlepšího pohodlí a rychlosti jsem dosáhl s klávesnicí Multiling, která umí tzv. Split Mode. Ten rozdělí písmena na pravou a levou část, uprostřed se pak nachází šipky pro navigaci a čísla. A proč to?

capture 43 small

Tímto způsobem jsem na písmena dosáhl palci, takže nebyl problém psát s tabletem v ruce bez nutnosti ho mít někde položený. Dalo se tak pohodlně a rychle psát za každé situace.

Připojení k PC

Velkým argumentem Androidu bývá oproti jiným systémům podpora USB Mass Storage pro rychlou výměnu souborů. Tu však u tohoto tabletu nenajdete. Místo toho je zde použit protokol MTP (Media Transfer Protocol). Ten by měl zajistit lepší práci s multimediálním obsahem a synchronizací s Windows Media Player. Napohled to připomíná řešení od konkurence (ať už Zune nebo iTunes), ale v zásadě se až tak moc nemění. Stále můžete kopírovat do zařízení libovolný obsah. Chcete-li však použít nějaké nástroje pro synchronizaci zařízení (kontakty, sms…), budete muset doinstalovat ADB ovladač, který je součásti Kies.

mtp small

Film o velikosti 5,45 GB jsem přenášel do zařízení 9 minut a 24 sekund, což činí rychlost přenosu přibližně 9,9 MB/s.

mtp3 small

Galerie, Editor fotografií a videí

Galerie

V galerii nalezneme veškerý multimediální obsah umístěný na interním úložišti, případně webová alba z Picasy (díky účtu Google Plus). Obrázky a videa je možné řadit podle alb, času, umístění, značek nebo velikosti. Nechybí ani přímý přístup k fotoaparátu v pravém horním rohu, kde také najdeme tlačítko pro vyvolání nabídky a zobrazení informací.

capture 30 small

Do prohlížení fotografií zabudoval Samsung specialitku – položíte-li oba palce na displej, nakláněním tabletu k sobě a od sebe zoomujete. Tradiční přibližování pomocí multitouch gesta funguje samozřejmě také. Nabídkou v pravém horním rohu lze fotografii ihned sdílet na sociální sítě, poslat e-mailem, přes Bluetooth atp.

capture 31 small

Editor fotografií

Samozřejmě zde nemůžeme čekat nástroje a možnosti jako ve Photoshopu, jednoduché úpravy však Editor snadno dokáže, a to se mnohdy hodí. Oříznutí, otočení, zaostření, přidání efektů zvládneme, trošku mi však chyběla možnost přidání vlastního textu.

capture 33 small

Upravenou fotografii můžeme ihned sdílet, případně použít jako tapetu atd.

Editor videí

Jelikož se sám zabývám střihem a úpravami videa, byl jsem zvědav, co vše mi dovolí editor videí v mobilním zařízení. Byl jsem velice mile překvapen, s jakou lehkostí a rychlostí se dá video upravit přímo v tabletu.

capture 34

Vše je velice přehledně seřazeno, a i přesto, že jsem aplikaci otevřel poprvé, ihned jsem věděl, kam sáhnout. Přidám video na časovou osu, v nějakém místě ho rozdělím, přidám přechod, přidám efekt, pod video přidám další zvukovou stopu. Jednoduché, účinné.

capture 37 small

Trochu mi opět scházela možnost přidání textu. Video můžu uložit do souboru nebo třeba rovnou nahrát na Youtube a sociální sítě.

Samsung Hub

Uživatele se zařízením značky Samsung čeká další bonus. Díky Samsungu získáte snadný přístup k hudbě, hrám, aplikacím nebo třeba knihám. O to se starají služby Music Hub, Game Hub, Samsung Apps a Readers Hub.

capture 61

 

Konektivita

Wi-Fi

Tablet bez bezdrátového připojení Wi-Fi by dnes nejspíše nikdo nekoupil a je tak poměrně důležité, aby připojení bylo stabilní a bezproblémové. Příjem signálu Galaxy Tabu nečinil téměř žádný problém a byl srovnatelný s jinými zařízeními. Na domácí Wi-Fi, kde byl signál stále velmi silný, jsem se za spousty hodin surfování nesetkal s jediným výpadkem a problémem.

Hned druhá zkoušená síť mimo domov mi však zkazila náladu. I přes to, že jiným zařízením nečinilo připojení a chod sítě problém, Galaxy Tab po pár minutách ztrácel připojení k internetu nebo se dokonce úplně odpojil.

capture 03

Vzhledem k tomu, že síť pokrývá velký prostor, musí být v budově rozmístěno více vysílačů signálu. V některých částech budov šel internet bez problémů, jinde však bylo připojení úplně nepoužitelné. Nepomohlo nastavení statické IP ani Wi-Fi Fixer, jedná se tedy o nekompatibilitu určitého hardwaru a Galaxy Tabu. Tyto problémy však nepotkaly jen můj testovaný kus, na internetu je k dohledání spousty podobných případů. Toto se Samsungu nepovedlo a naneštěstí se jednalo o školní síť eduroam (ČVUT FEL Praha), kterou já jako potenciální kupec používám takřka každý den a představa, že zařízení za více než 14 000 Kč je zde nepoužitelné, mě netěší.

Potěší naopak přítomnost funkce Wi-Fi Direct, díky které je možné posílat soubory přímo přes Wi-Fi. Musí to však podporovat i druhé zařízení.

capture 64

Bluetooth

Posílání souborů je u Androidu narozdíl od jiných systémů standard a nečinilo zde žádný problém. Podporu A2DP, která znamená přenos kvalitního zvuku přes bluetooth, jsem ověřil při propojení s Bluetooth handsfree v autě. Tím jsem zároveň otestoval, jak si Galaxy Tab poradí s voláním přímo z auta za použití Bluetooth handsfree. Příjem hovorů a volání fungovalo standardně, díky A2DP šlo využít reproduktory v autě i  pro poslech hudby. Vše tak fungovalo bezchybně bez nutnosti nastavení (kromě spárování samozřejmě).

capture 44 small

Infraport

Verze pro americký trh obsahuje dokonce infraport. Ten je umístěn na pravém boku přístroje chráněný lesklým černým plastem. Díky infraportu je možné ovládat některé přístroje (TV, DVD atp.) místo dálkového ovladače. Námi testovaný model však tuto funkci neobsahoval.

Internet v mobilu, telefonování a SMS

Internet

Přítomnost 3G modulu přímo nutí k využívání datových přenosů skrze GSM sítě. V našem státě to kvůli přepáleným cenám a slabšímu pokrytí HSDPA není procházka růžovým sadem, ale to společnost Samsung těžko ovlivní. Vyzkoušet maximální propustnost tak bylo nemožné. Rychlost byla otestována v síti Vodafone v Praze. Čísla nejsou nikterak oslnivá, nicméně surfování po internetu bylo rychlé a dostatečné.

capture 04 small

Telefonování s SMS

Ačkoliv je SIM karta v tabletu většinou využívána pro internetové připojení, nic nebrání jejímu využití pro hlasovou a textovou komunikaci. Tablet je tak v tomto případě jen o něco větší telefon a přesně tak telefonování i textová komunikace skrze SMS probíhá. Využít lze mikrofon na spodní straně přístroje, nebo ten u přibalených sluchátek. Hovor je také možné pustit na hlasitý odposlech do reproduktorů. Mikrofon je dostatečně citlivý, takže telefonování kromě nechápajících pohledů kolemjdoucích nečiní tabletu problémy. Senzor přiblížení stejně jako u telefonu deaktivuje displej, máte-li přístroj u ucha, aby nedošlo k náhodnému zmáčknutí nějaké funkce.

capture 28

GPS a navigace

Přítomnost GPS modulu není nejspíše u tabletu tak důležitá jako u mobilních telefonů, přesto potěší. V současné době dokáží i aplikace pro sociální sítě zjišťovat Vaši polohu pomocí GPS, takže se může hodit. Autonavigace by na velkém displeji vypadala výborně, přístroj je však do držáku na sklo v autě příliš velký.

Pro stažení A-GPS dat a co nejrychlejší fixaci jsem použil aplikaci GPS Status. První načtení polohy bylo skutečně bleskové, nestačil jsem ani dopočítat do 10. GPS se dokonce chytne i uvnitř budovy a to na místech, kde měla většina telefonů veliký problém.

capture 15 small

Pro otestování přesnosti a stability spojení jsem použil Sports Tracker, který pravidelně zaznamenává a ukládá údaje z GPS. Spojení bylo po celou dobu stabilní a velmi přesné, zde není co vytknout.

st small

Pro test autonavigace posloužila apligace Sygic Aura.

capture 11 small

Multimédia

Fotoaparát

Focení u tabletů rozhodně není primární účel, přesto jsou fotoaparátem téměř všechny modely vybaveny. A vlastně proč ne? Potřebujeme-li nějakou momentku a nezáleží nám na vysoké kvalitě, dá se tablet k focení použít. Pohledy okolních tvorů však nejspíše nebudou nejlepší. Aplikace pro focení je jednoduchá, přehledná, ale příliš věcí v ní nenastavíme.

capture 66 small

Zadní kamera dokáže zachytit snímky až v rozlišení 3,15 MPx, čemuž odpovídá výsledné rozlišení fotografie 2048 x 1536 pixelů. Snímky jsou samozřejmě ukládány ve formátu JPEG a v intením úložišti je najdeme ve složce DCIM/Camera. Kvalita je odpovídající rozlišení a velikosti čipu. Obrázek si udělejte sami.

20120310 141405

Tvůrci “self-shotů” pro profilové fotografie na sociálních sítích ocení přítomnost přední kamery s rozlišením 2 MPx. Větší smysl využití je však při videohovorech nebo rozpoznání obličeje, které by mohlo přijít s aktualizací na Ice Cream Sandwich. Velikost optiky je skutečně malá, zázračnou kvalitu tak nelze čekat. Není však potřeba. Opět musím zkritizovat umístění objektivu, které je stejné jako u telefonu, což se zde příliš nehodí.

20120310 141558

Tablet si poradí i s nahráváním videa, zadní kamera v kvalitě 720p (1280 x 720) s 30 FPS, přední pak 640 x 480 s 25 FPS. Jako kodek je použit MPEG-4 AVC.

Zadní kamera

Samsung Galaxy Tab 7.7 – rear camera

Samsung Galaxy Tab 7.7 - rear camera

Přední kamera

Samsung Galaxy Tab 7.7 – front camera

Samsung Galaxy Tab 7.7 - front camera

Přehrávání videa

Slíbená podpora kodeků MPEG4, H.263, H.264, WMV a DivX by měla v kombinaci s velmi výkonným dvoujádrovým procesorem Exynos znamenat bezproblémové přehrávání videí ve vysokém rozlišení. Pro test posloužila dvě videa – jedno s tradičním XVIDem a druhé s AVC (MPEG-4).

gs1

Předinstalovaný přehrávač videa si tradičně s videi neporadil, pomohl Dice player, který výborně zvládá  HW akceleraci.

Samsung Galaxy Tab 7.7 – HD & FullHD Movies

Samsung Galaxy Tab 7.7 - HD & FullHD Movies

Jak vidíte, přehrávání nečinilo tabletu problém. Obě videa byla akcelerována hardwarově a nemusel vše tahat jen procesor. Zkoušel jsem také známé video Samsung Demo Oceanic Life, kde však HW akcelerace nefungovala a plynulé přehrávání bylo u tak kvalitního snímku nemožné. Je tedy vidět, že ani papírová podpora nezajistí bezproblémovou akceleraci. Exynos je však natolik výkonný, že snad kromě Samsung Demo Oceanic Life přehraje vše.

Přehrávání hudby

Předinstalovaný přehrávač Hudby z rozhraní TouchWiz je jednoduchý, přehledný a pěkně vypadá. Pro nenáročné uživatele nemá smysl stahovat další přehrávač. Umí skladby řadit podle více kritérií a podporuje také přehrávání ze složek. Přehrávač obsahuje jednoduchý ekvalizér a audio efekty. Ti, kdo rádi usínají se zapnutou hudbou, ocení možnost automatického vypnutí přehrávání.

capture 16

Přibalená sluchátka mají zakončení v podobě špuntů. Já osobně dávám přednost klasickým “peckovým”, tudíž kvalitu zpracování příliš neposoudím. V balení jsou další tři páry špuntů na výměnu. Na kabelu je ovládání hlasitosti a tlačítko Start/Stop, které při delším držení spustí přehrávač, a to i z uspaného stavu.

IMG 20120311 203203 small

Kvalita přehrávání byla dostačující, nároční posluchači ale určitě sáhnou po kvalitnějším řešení. Mně subjektivně přišel audio výstup dobrý, srovnání však chybí. Tablet je též vybaven duálními reproduktory, s kvalitní reprodukcí zvuku však nepočítejte. Při vyšších hlasitostech si reproduktory zaslouží přezdívku “chrchlátka”. :)

Výdrž baterie

Výdrž baterie není nikdy snadné stanovit. Budeme-li přístroj opravdu ždímat, dostaneme se někam na 6-9 hodin výdrže i přes to, že je Galaxy Tab vybaven akumulátorem s kapacitou 5100 mAh. Naopak při “běžnějším” použití není problém vydržet i více dní. Je-li vypnutý displej, Galaxy Tab spotřebovává minimum energie. I přes zaplou Wi-Fi a velmi častou synchronizaci s e-mailovou schránkou ubylo za dva dny asi 20 % baterie. Spotřeba se samozřejmě značně zvyšuje při zapnutém displeji a vytížení procesoru/grafického čipu. U her je spotřeba logicky nejvyšší.

capture 06

Během dne jsem byl několik hodin připojený na Wi-Fi a brouzdal na internetu, po cestě zpátky koukal asi hodinu na filmy. Doma ležel tablet se zapnutou Wi-Fi pro synchronizaci emailů, následovalo pár hodin brouzdání internetu. Při tomto použití jsem se vždy dostal přes jeden den výdrže, nebyl problém nepřipojovat tablet i 3 dny k nabíječce.

Test výkonu

Benchmarky

Galaxy Tab jsem podrobil několika speciálním nástrojům pro otestování výkonu. Vždy jsem opakoval více pokusů a poté udělal průměr. Je potřeba si uvědomit, že hodnoty jsou spíše teoretické a v praxi výkon nemusí odpovídat.

Linpack single

  • Samsung Galaxy S II – 51,72 MFLOPS
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 49,2 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 47,90 MFLOPS
  • HTC EVO 3D – 44,76 MFLOPS
  • Huawei Vision – 41,30 MFLOPS
  • LG Optimus 2X – 36,44 MFLOPS
  • Huawei IDEOS X5 – 29,42 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 14,40 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 13,50 MFLOPS
  • LG Optimus Black – 12,78 MFLOPS
  • Vodafone 945 – 9,835
  • Vodafone 858 – 3,636
  • Huawei U8100 – 2,588
  • Vodafone 845 – 2,272

Linpack double

  • Samsung Galaxy S II – 85,56 MFLOPS
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 80,4 MFLOPS
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 79,07 MFLOPS
  • Huawei Vision – 35,32 MFLOPS
  • Emgeton Meizu M9 – 12,68 MFLOPS
  • Emgeton Consul One – 7,74 MFLOPS

Neocore

  • Optimus 2X – 74,5 fps
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 60,0 fps
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 57,9 fps
  • Huawei Vision – 59,8 fps
  • HTC EVO 3D – 59,5 fps
  • Samsung Galaxy S II – 59,2 fps
  • Emgeton Meizu M9 – 47,5 fps
  • Huawei IDEOS X5 – 45,5 fps
  • Optimus Black – 45,0 fps
  • Emgeton Consul One – 42,8 fps
  • Prestigio MultiTab PMP3084B – 1,4 fps
  • mivvy Midroid A2 – 1,9 fps

Quadrant Standard

  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 3358
  • Samsung Galaxy S II – 3326
  • Huawei Vision – 1874
  • Asus Eee Pad Transformer Prime – 1693
  • Emgeton Meizu M9 – 1368

Vellamo

  • Xiaomi Mi-One – 1267
  • Samsung Galaxy Tab 7.7 – 1227
  • Samsung Galaxy S II – 937
  • HTC Sensation – 857
  • LG Optimus 3D – 694
  • Motorola Atrix – 673

Prohlížeč, hry a chod systému

Samsung Galaxy Tab 7.7 – Browser and GTA III

Samsung Galaxy Tab 7.7 - Browser and GTA III

Prohlížení webových stránek nečiní Galaxy Tabu žádný problém, poradí si i s Flash Playerem a Youtube videem ve FullHD rozlišení. GTA III funguje také dobře, občas se objeví malé škubnutí, ale nic, co by člověka obtěžovalo. Při hraní se tablet mírně zahříval, ale stále v rámci mezí.

Závěr

Poohlížíte-li se po tabletu mezi pěti a deseti palci, nezastaví Vás trochu vyšší cena a chcete kvalitní a výkonný tablet? Samsung Galaxy Tab 7.7 je přesně pro Vás. SuperAMOLED Plus displej se postará o fantastické zobrazení barev, které na poli tabletů nemá obdoby. Elegantní a kvalitní zpracování přidá ještě více k pocitu dokonalosti. Slot pro paměťové karty a SIM ještě více rozšíří funkčnost celého zařízení. Výkonný procesor Exynos si hravě poradí s přehráváním filmů a Flash Playerem při prohlížení webových stránek, grafický čip Mali-400 pak s náročnými hrami. Díky velikosti a vhodné klávesnici se na tabletu dá celkem pohodlně a rychle psát, což nebývá zvykem. Nadstavba TouchWiz UX pak zpříjemní celkovou práci se zařízením.

Žádný přístroj však není dokonalý, což se potvrdilo i zde. Začneme-li drobnějšími nedostatky, musíme vytknout špatné umístění reproduktorů (i těch duálních), objektivu přední kamery a senzorem okolního světla. Funkčnost těchto komponent totiž podrážel palec, který se v tomto místě při běžném používání velmi často pohyboval. Ani systém Honeycomb svou plynulostí nezazářil, záseky při přesouvání mezi plochami jsou poměrně časté, stejně tak občasná delší odezva zařízení. Upgrade na novější systém Ice Cream Sandwich je tak ještě více očekávaný. Také se mi zdálo, že přístroj se trochu déle probouzel a pozdě reagoval na tlačítko napájení. Při výměně dat s PC si budeme muset vystačit s protokolem MTP, protože podpora USB Mass Storage chybí. Největším problémem však bylo připojení bezdrátových sítí Wi-Fi. Má-li člověk smůlu, může narazit na síť, která si s Galaxy Tabem narozdíl od jiných zařízení nebude rozumět a Vy jako uživatel s tím nic moc nenaděláte. To může být velmi nepříjemné.

Klady

+ Velice povedený design
+ Výborné zpracování
+ Tloušťka jen 8 mm
+ Skvělý displej s výborným podáním barev a viditelností na slunci
+ Dobré pozorovací úhly
+ Přední strana chráněná odolným sklem Gorilla Glass
+ Vysoký výkon
+ Přítomnost 3G modulu a slotu na paměťové karty MicroSD
+ Rozumný kompromis mezi velikostmi tabletů
+ S vhodnou klávesnicí relativní rychlé a pohodlné psaní (bereme-li v úvahu tablety)
+ Možnost pořizovat snímky obrazovky bez nutnosti Rootu

Zápory

– Vyšší cena
– Občas delší reakce systému a trhaný pohyb mezi plochami
– Nevhodně umístěný senzor intenzity osvětlení a přední kamera
– Delší reakce při otočení zařízení
– Delší reakce na tlačítko napájení při probouzení
– Nepodporuje USB Mass Storage (jen MTP)
– Velké problémy s určitými Wi-Fi sítěmi

Za zapůjčení k testu děkujeme společnosti Samsung.

Orientační cena na našem trhu

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)