TOPlist

Samsung Galaxy S9 první dojmy: Vlajková loď bez kompromisů?

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
8.3.2018 13:30 (13.3.2018 13:35)
Ikona komentáře 4
samsung galaxy s9 prvni dojmy
Samsung se u modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+ rozhodl razantně neměnit něco, co funguje. I díky tomu, že se nepustil do žádných razantních změn oproti Galaxy S8, tak zde máme jedny z mála vlajkových lodí, u kterých nemusíte řešit kompromisy, jako například 3,5mm audio jack, bezdrátové nabíjení atd. Korejská společnost opravila několik problémů a zaměřila se hlavně na vylepšení. Bude to ale stačit? To si povíme v prvním pohledu na Samsung Galaxy S9.

První pohled na Samsung Galaxy S9 – Obsah článku

Čtečka otisků se přemístila

Rychlé srovnání Samsung Galaxy S8 a Galaxy S9 jsme vám již přinesli ještě z veletrhu MWC. Nyní se ještě k novému vlajkovému modelu vrátíme ještě jednou. A to v obsáhlejším prvním pohledu. Podobně jako tomu bylo u Galaxy S6 a Galaxy S7, i zde můžeme vidět jen mírné změny. Na první pohled z přední strany téměř nepoznáte rozdíl, novinka je o milimetr kratší a má také o něco menší spodní rámeček. Na zadní stráně už si změn všimnete, myslíme samozřejmě čtečku otisků prstů, která se přemístila. A to pod fotoaparát. Galaxy_S9+ Čtečka otisků se nám ovládala lepe než u minulého modelu. Obzvlášť leváci a lidé s menšími prsty změnu uvítají. Místo mezi fotoaparátem a čtečkou by mohlo být větší, nicméně fotoaparát je umístěn už docela vysoko. Při normálním držení na něj téměř nedosáhnete a nemáte tak šanci ho zašpinit.

Galaxy S9 už v ruce nepřipadá tak křehce

Když jsem rok zpátky poprvé měl Galaxy S8 v ruce, tak první dvě věci, kterých jsem si všiml, byly perfektní displej a křehkost celého přístroje. Ať už to bylo nízkou váhou, skleněným designem či použitými materiály. Zkrátka jsem se bál, že dlouhou nevydrží a po nějakém malém ťuknutí ho budeme muset odepsat. To se naštěstí nestalo a redakční Galaxy S8 je stále v jednom kuse. Galaxy S9 zpracovani U Galaxy S9 ale žádný takový pocit nebyl, rozhodně nám přišel pevnější a odolnější. Vinu na tom má pravděpodobně o něco vyšší hmotnost a také vylepšené materiály. Sklo je o 20% tlustší a použila se slitina hliníku 7000, která je pevnější. Rám telefonu navíc nyní trochu více vyčnívá a zároveň má zvýšenou odolnost proti poškrábání. Ve výsledku vám tak Galaxy S9 v ruce připadá více prémiový.

Displeje zůstávají stejné, ale s vyšším jasem

Úhlopříčka displeje i rozlišení zůstává totožné jako minulý rok. To znamená displej o velikosti 5,8″ či 6,2″ u Plus verze. Maximální rozlišení je QuadHD+, můžete si ale v nastavení rozlišení zmenšit. Pro klasickou práci bude zcela dostačovat FullHD+. Jediná změna je v jasu, kdy Galaxy S9 dokáže rozjasnit displej o cca 15% více, a to až na 700 nitů. Zde asi ani nejde nic vytknout, u displejů patří Samsung na špičku trhu a zůstane to tak i po vydání Galaxy S9. O výkon se bude starat Exynos 9810, který má nabídnout až o 40% více výkonu než předchůdce. Výkonu tak má na rozdávání. Může se ale hodit, protože Samsung nezapomněl ani na dokovací stanici DeX, kterou vylepšil. V nové verzi půjde použít telefon jako touchpad či klávesnice. A nesmíme zapomenout na to, že Samsung v minulém roce ukázal, že pracuje na Linuxu pro DeX a právě u Linuxu by se mohl hodit výkon nového Exynosu. Čipset doplňuje 4 GB RAM, případně 6 GB RAM u Plus verze. Obě verze pak mají až 256 GB vnitřní paměť, která jde rozšířit o microSD karty.

Nechybí 3,5mm audio konektor nebo bezdrátové nabíjení

Samsung už má jako jeden z mála vlajkový model s podporou pro 3,5mm audio konektor. Zachovává i certifikaci IP68 anebo rychlé bezdrátové nabíjení. Samotná kapacita baterií je 3 000 mAh u normálního modelu a 3 500 mAh u Plus modelu. Vše ale není zcela perfektní, například klasické rychlé nabíjení přes UBC-C, se z nějakého důvodu „zaseklo“ na Quick Charge 2.0. Nejde o žádný velký problém, nicméně u vlajkových modelů se očekává vždy to nejlepší, a ne technologie z roku 2015. Konkurence přitom už několik měsíců využívá Quick Charge 4+. [aps_product_sz id=“485570″] [aps_product_sz id=“485914″] Dalším potenciálním mínusem je Bixby asistent. Zůstává i tlačítko na levé straně telefonu pro jeho aktivaci. U Bixby můžeme vidět zlepšení oproti minulému, což je pochopitelné i z toho, že Samsung do něj investuje nemalé peníze. Stejně jako u jiných asistentů, i zde nemůžete počítat s češtinou. Vzhledem k tomu, že na Galaxy S9 normálně funguje i Asistent Google, tak stále nevidíme extra přidanou hodnotu pro využívání Bixbyho. Na to, aby dohnal špičku trhu v asistentech, kde „sedí“ Google a Amazon, musí ještě Samsung zapracovat.

Fotoaparát s variabilní clonou

Největší změny u nových vlajkových modelů Galaxy S9 a S9+ se udály u fotoaparátů. Telefony mají nový senzor, který Samsung nazývá jako Super Speed Dual Pixel. Plus model se navíc může pochlubit duálním fotoaparátem. Hlavní novinkou je variabilní clona F/1.5 a F/2.4, telefon si vybírá, kterou použije podle světelných podmínek. To je něco, co jsme u jiných značek zatím vidět nemohli. Konkurence nabízí pevnou clonu. Rozlišení fotoaparátů je 12 MPx. Ve výchozím nastavení se používá světelnost F/2.4, pokud se ale světelné podmínky trochu zhorší, tak se přepne na F/1.5.  Platí to pro automatický mód, se kterým většina bude fotit. V pro režimu si můžete clonu nastavit zcela podle sebe. Co jsme si mohli vyzkoušet na výstavišti, tak automatické přepínání clony nebylo nebylo zcela ideální. Telefon se rozhodl využít clonu F/2.4, i když světelné podmínky už nebyly zcela ideální. Vidět to můžete na dvou fotografiích níže. Na tohle se v recenzi určitě zaměříme. Druhé významné vylepšení se týká zpomaleného videa, kdy nabízí stejně jako Sony, nahrávání až v 960 FPS. Celkově dokáže nahrát 0,2 sekundy. Tento malý úsek se následně přehraje za 6 vteřin. Touto funkcí se však na Sony nedotahuje, japonská společnost mezitím představila rovněž na MWC podporu pro FullHD zpomalené video, Samsung umí „jen“ HD rozlišení, stejně jako Sony minulý rok. K perfektnímu zpomalenému záběru potřebujete hodně světla, dobré načasování a trochu i toho štěstí. Spustit jde i automatické zachycení, kdy telefon detekuje rychlý pohyb a následně jej zpomalí. Na výstavišti ale výsledky nebyly ideální, možná i kvůli špatnému osvětlení. Potěší ale to, že výsledná videa můžete rychle upravit přímo v telefonu a například je exportovat jako GIF.

AR Emoji potřebují vylepšit

Samsung se tento rok naštěstí neinspiroval s výřezem v displeji u Apple, avšak na jednu věc se dostalo. A to tzv. AR Emoji, což je kopie Apple Animoji, které se poprvé objevily u iPhone X a ihned se staly hitem. Nově i se Samsung telefonem můžete tvořit animované emoji a různě si „ksichtit“. Skenování probíhá rychle, nicméně samotné použití už není tak plynulé, jako jsme mohli vidět u Apple. Sledování výrazů není dotaženo úplně do konce, postavičky na displeji se různě sekají, třesou a nepřenáší pohyby tváře tak dobře. Nicméně jde o softwarovou funkci, která se může časem vylepšovat.

Cena a dostupnost Samsung Galaxy S9

Česká republika se dočká telefonů Galaxy S9 a S9+ již 16. března. K dostání budou ve dvou verzích, první bude mít 64 GB úložiště, druhá pak 256 GB, ta se začne prodávat 23. března. Oba modely budou dostupné ve třech barevných verzích – Midnight Black, Coral Blue a zcela nové barvě Lilac Purple. Pokud jde o doporučenou cenu, tak Galaxy S9 bude stát 21 999 Kč (64 GB) a 24 499 Kč (256 GB), u  modelu Galaxy S9+ je pak cena stanovena na 24 499 Kč (64 GB) a 26 999 Kč (256 GB). Samsung Galaxy S9

Vyhrajte 3x Samsung Galaxy S9+

Ve spolupráci s obchodem Mobil Pohotovost a českým zastoupením Samsungu, jsme pro vás připravili hodně zajímavou soutěž. A to rovnou o 3 telefony Samsung Galaxy S9+. Pro vítězství telefonu vám může stačit i dobrý nápad. Co všechno je potřeba k soutěžení najdete v našem článku, kde si můžete přečíst, jak vyhrát Galaxy S9+. soutez Samsung Galaxy S9 vyhry

Jak se vám s odstupem času líbí Samsung Galaxy S9?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: