TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S21 FE: Kolem dokola super kauf

Sdílejte:
Marek Houser
Marek Houser
28.1.2022 20:02 (9.1.2023 18:04)
Ikona komentáře 5
Samsung Galaxy S21 FE recenze
Měl přijít, pak zase neměl přijít, byly na něj součástky, nebyly na něj součástky… kolem mobilu Samsung Galaxy S21 FE se toho před jeho oficiálním uvedením napsalo hodně. Něco bylo přesnější, něco bylo jen výplodem pestré fantazie či tipem mířeným vedle. Další „fanouškovská edice“ vlajkového Galaxy mobilu ale nakonec dorazila a znovu zajímavým způsobem rozčeřila vody, ve které jako pilíře do té doby stály modely S21, S21+ a S21 Ultra. Přičemž si z každého z nich znovu údajně vzala to nejpodstatnější, aby měli příznivci značky radost a případně důvod běžet do obchodu. Povedlo se to podobně jako u Galaxy S20 FE?

Recenze telefonu Samsung Galaxy S21 FE

Balení a jeho (ne)obsah

I když je edice FE (alespoň marketingově) určená k tomu, aby dělala fanouškům radost, při pohledu na obsah balení potěší hlavně příznivce současného trendu s šetřením materiálů a dodávání minima příslušenství. V tenké krabičce je tak kromě mobilu k nalezení pouze oboustranný napájecí a přenosový USB-C kabel, pár záručních a instruktážních dokumentů a kolíček pro vysouvání šuplíku na SIM karty. Žádný nabíjecí adaptér, žádná sluchátka. V dnešní době se předpokládá, že už jich doma máte dost. Máte?

Design a zpracování

Vzhled mobilu Galaxy S21 FE na první pohled vychází ze své mateřské série, takže je na zadní straně rozpoznatelný díky vystouplému foto modulu, který se na dvou stranách slévá s rámečkem celého telefonu. Změna ovšem nastala u samotného usazení a zbývajících dvou stran. Zatímco u běžných S21 modelů má modul kontrastní barvu a vypadá na zadní ploše jako samostatně vsazený, u současné FE varianty vsadil Samsung na „vypouklinu“ vystupující ze stejného materiálu. Na jednu stranu tím mobil trochu ztrácí na luxusní vizáži, ale nevypadá to nakonec vůbec zle a hlavně se z těchto míst mnohem lépe vyhání prach. Záda jsou stejně jako u Galaxy S20 FE z tvrzeného polykarbonátu a tentokrát proti nim nemám žádné námitky. U loňské verze byla uprostřed cítit jakási pružná kapsa, tady ale vše perfektně sedí. Při pohledu na přední stranu je znát, že se zúžily okraje kolem plochého displeje, což je vždy dobrá zpráva. Na spodní straně se nachází USB-C zdířka, slot na dvě SIM (microSD bohužel ne), mikrofon a reproduktor. Další dvojice pro zvukový vstup a výstup se nachází i nahoře. Na levé straně je zcela prázdno a napravo se nachází tlačítka pro napájení a hlasitost. Ta mi přijdou o něco méně kvalitní než u Ultra verze a nemám z nich úplně dokonalý dojem. Pochválit ale naopak můžu (tentokrát optickou) čtečku otisků, která v mém případě fungovala naprosto bezvadně, i když se na ni v komentářích objevovaly stížnosti. Doteď jsem ovšem nepochopil, proč mi systém dovolil uložit jen otisky tří prstů, když mám v Ultra variantě od počátku čtyři. Odemykání levým ukazováčkem, když telefon leží na stole vedle klávesnice, jsem tedy musel oželet (ostatní tři varianty používám ještě častěji). Mobil je také příjemně lehký, což šlo právě při přechodu z Ultra verze dost cítit.

Základní parametry

  • Android 12 / One UI 4
  • 6,4″ FHD+ HDR10+ plochý displej s frekvencí 60 / 120 Hz
  • procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G
  • zadní fotoaparáty 12mpx hlavní (OIS), 12mpx ultraširoký a 8mpx telefoto s (3x optický zoom)
  • přední fotoaparát 32mpx
  • 4 500mAh baterie s podporou 25W kabelového a 15W bezdrátového nabíjení
  • IP68, optický snímač otisku v displeji, Wi-Fi 6, BT 5.0, DeX
  • bez slotu na microSD kartu
  • Gorilla Glass Victus
  • barvy zelená, šedá, bílá a fialová

Malinko vylepšený displej

FE model se vloni od zbytku vlajkové Galaxy S série lišil po stránce obrazovky hlavně tím, že ji měl plochou. V současné generaci už sní přišly i varianty S21 a S21+ a S21 FE na ně navazuje. Oproti loňské fanouškovské edici se displej trochu zmenšil a se svými 6,4 palci přesně zapadá mezi zmíněné dva levnější vlajkové modely. Z hlediska parametrů je jednou z mála mezigeneračních změn okamžitá podpora HDR10+, čehož se loňský FE dočkal až po pozdější aktualizaci. Potěší také povolání gorilí ochrany Victus. testování Samsung Galaxy S21 FE recenze displej průstřel Uživatel má znovu k dispozici obrazovku s rozlišením 1080 x 2400 pixelů, přičemž díky zkrácení úhlopříčky došlo k mírnému zvýšení počtu bodů na palec (PPI) na 411. Opět je maximální možnou obnovovací frekvencí 120 Hz, nicméně stále bez adaptivních schopností, což je velká škoda. V systému se dá volit jen mezi touto a klasickou 60Hz hladinou. U modelu S20 FE jsem to kritizoval a tady musím taky.

Uspokojení Snapdragonem

Přesný typ a výrobce čipsetu je pro některé zákazníky naprosto nepodstatný údaj, ale technické nadšence a kritiky dvojích standardů potěší, že i Galaxy S21 FE dorazil do Evropy (a skoro celého světa) s procesorem Qualcomm Snapdragon 888. Je obecně považován za efektivnější a úspornější možnost než Exynos jednotky, které do jiných telefonů vyrábí přímo Samsung. Trochu lepší efektivita nicméně nebrání Snapdragonu v tom, aby při delším hraní, focení nebo propojení přes DeX znatelně topil. Nebezpečné nebo nepříjemné to není, ale úplně komfortní také ne. Ovšem se zmíněným Exynosem by to asi bylo ještě horší. Jednou z výhod nasazení čipsetu od Qualcommu je také podpora pokročilých kodeků aptX či LDAC, které jsou k nalezení ve vývojářských možnostech. Bohužel jsem zrovna neměl k dispozici sluchátka, se kterými bych aktivaci vyzkoušel, ale budeme zatím věřit, že položky v nabídce se skutečně dají přepínat. Pokud už máte nějaké zkušenosti, dejte vědět do komentáře. Do galerie přidávám několik snímků z Geekbench 5, pokud by se chtěl někdo zaobírat konkrétními výkonnostními výsledky.

Oprášené fotoaparáty

V oblasti pořizování fotek a natáčení videa se Samsung evidentně řídil pořekadlem „když to funguje, tak to neopravuj“. Předchozí a současné „eféčko“ tak disponují na chlup stejnými objektivy i senzory, což zní na jednu stranu jako odfláknutá práce, ale prakticky o žádný velký problém nejde. V následujících galeriích najdete rychlé srovnání s Galaxy S21 Ultra (jinou variantu S21 jsem bohužel neměl k dispozici). fotoaparáty modul Primární 12mpx foťák si na nic nehraje a bez převodů pixelů dává velmi dobré výsledky v tomto akceptovatelném rozlišení. To samé se dá říct o stejně „velkém“ ultraširokém fotoaparátu, který už patří mezi ostřílené mazáky. Jen je škoda, že stále nemá autofokus, což by se hodilo třeba při makro focení.

Detaily a barvy

Ultraširoké záběry

Správnou a rozumně drahou volbou se jeví i 8mpx telefoto objektiv, který sice přepočítává svá díla na 12mpx velikost, ale díky trojnásobnému optickému zoomu vyrovnává různé nedostatky poctivou fyzikou a ne softwarovými kouzly.

Zoom (telefoto)

Velkým tahákem je pak přední 32mpx foťák, který vytváří nejen velmi hezké běžné fotografie, ale také hodně kvalitní portrétové snímky.

Portréty přední kamerou

Portrét / bokeh zadní kamerou

Android 12 v huňatém kabátu

Huňatým kabátem je v tomto případě myšlena nadstavba One UI 4, která stejně jako předchozí verze nový Android viditelně zahaluje do svých vlastních prvků a stylů. Nicméně i původní Material You zde dostává prostor a v nastavení témat tak najdeme výběr z několika barevných kombinací. S příchodem nového prostředí se mimo jiné v Galerii objevila také funkce mazání nežádoucích objektů z pořízených fotek. Šikovná vychytávka, kterou nedávno Google začal zavádět do svých Fotek, funguje velmi dobře a jednoduše. Samozřejmostí je podpora pro Android Auto a nechybí možnost použít mobil jako centrální mozek pro DeX.

Výdrž mohla být lepší

V oblasti výdrže se toho od loňského FE modelu na první pohled „papírově“ příliš nezměnilo. Telefon pohání stejná 4500mAh baterie, přičemž 120Hz displej napovídal stejné výsledky jako vloni. Posun k efektivnějšímu Snapdragonu 888 předpovídal delší fungování na jedno nabití, ale úplně tomu tak není. Podrobná analýza od serveru GSM Arena, na kterou s dovolením odkážu (jelikož jsem neměl kapacitu dělat svou vlastní a takto aspoň budete mít bohatá data), ukázala, že je v tomto ohledu loňský model o něco lepší.
  • 4 500mAh kapacita
  • 25W kabelové nabíjení
  • 15W bezdrátové nabíjení
  • 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení
Samsung Galaxy S21 FE baterie nabíjení Ukázalo se, že v porovnání s Galaxy S20 FE má novinka podstatně slabší celkovou výdrž ve stand-by režimu (110 vs 92 hodin), vydrží kratší dobu při telefonování či procházení webu a svého předchůdce dokáže porazit pouze při přehrávání videa. To nejsou moc potěšující zprávy, nicméně já jsem za cca týden nezaznamenal, že bych musel mobil nabíjet nějak nepříjemně často. Ještě pro srovnání dodám, že u GSM Areny mají stejné celkové skóre například Xiaomi 11T Pro nebo Samsung Galaxy Note10 a Note10 Lite.

Cena a dostupnost

V tomto bodě se shodnu s několika zahraničními recenzenty, kteří považují základní cenu nového zástupce edice FE za příliš vysokou. Bavíme se o cenách 18 999 Kč za 6/128GB variantu a 20 990 Kč za 8/256GB variantu. Slovíčko „základní“ je ovšem velmi důležité, protože je k němu potřeba zohlednit také příjemnou akci, kterou u tohoto mobilu Samsung v ČR spustil. Při výkupu staršího zařízení může zájemce získat bonus 4 000 Kč právě pro nákup Galaxy S21 FE, což zcela mění situaci. V ČR jsou dostupné barvy zelená (olivová), šedá (grafitová), bílá a fialová (levandulová).

Závěrečné hodnocení

Za zmíněných cenových podmínek se dá pořízení nového reprezentanta „fanouškovské edice“ rozhodně doporučit. Ačkoli má mobil trochu slabší výdrž než předchůdce a spousty parametrů od něj jen přebral, najde se i řada nových lákadel, která za přechod k novému modelu stojí. Za mě se lépe povedlo celkové zpracování, potěší o něco užší rámečky, nové vychytávky ve dvanáctém Androidu a mnohým se bude líbit i trochu redukovaná velikost s hmotností. [one_half]

Klady

+ optický zoom + Snapdragon procesor + přední kamera + nízká hmotnost + výhodná cenová nabídka + design a zpracování [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– bez microSD slotu a příslušenství – chybí adaptivní frekvence displeje – slabší výdrž [/one_half_last] Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Co zatím říkáte na nový Samsung Galaxy S21 FE?

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení firmy Samsung.

O autorovi

Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… Více o autorovi

Marek Houser
Sdílejte: