Samsung Galaxy S IV podrobně: známe cenu a dostupnost!
- Články
- Jan Dolejš
- 24.3.2013
- 60
Zajímavá vás, kolik zaplatíte za jeden z nejlepších přístrojů na světě? Kdy přijde na trh a co skrývá v útrobách? V New Yorku jsme se podívali na zoubek nové vlajkové lodi společnosti Samsung – modelu Galaxy S IV. Všechny informace před včerejším dnem byly jen zvěsti, nyní už máme o všem jasno.
První pohled přímo z New Yorku
Samsung Galaxy S4 – představení v New Yorku
Samsung Galaxy SIV – představení New York
Vzhled přístroje – obavy se naplnily
Tak jako před rokem visel i letos nad finální podobou nového modelu otazník. Krátce před uvedením začala kouty internetu prometat podoba přístroje Galaxy S IV Dual SIM, který se podobal staršímu modelu Galaxy S III. V té době se většina čtenářů shodla na tom, že bude finální podoba trochu jiná – mýlili jsme se.
Jediným znatelnějším rozdílem jsou boky přístroje, které jsou nyní z kovu. Ano, dámy a pánové, Samsung konečně u čtvrtého modelu použil kov, který dodává pocit luxusu. Zbytek jsou ovšem opět plasty a vezmeme-li do rukou konkurenci v podobě Sony Xperie Z či HTC One, bude Galaxy S IV trochu jako plastová hračka. Povrchová úprava způsobí, že materiál trochu připomíná karbon, plast je ovšem velmi lesklý a moc to výsledný pocit z provedení nezmění.
Rozměry přístroje zůstaly velmi podobné předchozímu modelu, snížila se ovšem tloušťka – S IV je tenká sympatických 7,9 mm. Výborná je též nízká váha 130 gramů.
Super AMOLED náhradu nedostal, vylepšení ano
Zde jsme byli poněkud vedle. Šeptalo se šeptalo a musíme přiznat, že jsme věřili tomu, že Galaxy S IV dostane jinou technologii displeje. Zpočátku se zdálo, že má Samsung problém vyrobit Super AMOLED displej s Full HD rozlišením, a tak se dočkáme LCD. Později se spekulovalo nad PHOLED displejem, který měl vynikat nižší spotřebou. Samsung se však držel svého a představil 5″ Full HD displej se známou technologií Super AMOLED.
Bohužel zde zůstala Pentile matice (na rozdíl od RGB u většiny konkurence), Samsung však nějaký ten pixel do matice přidal, a tak by měl být výsledný efekt velmi dobrý, což potvrzují první snímky podání barev. Výsledná jemnost činí 441 DPI, což je pro naše oči rozhodně dostačující.
Samsung předvedl též další velmi vítanou funkci – Floating Touch. Co si pod tímto tajuplným názvem představit? Displej v S IV reaguje i na prst, který se nedotýká displeje. To s sebou nese hned několik výhod – díky funkci Air View či Air Gestures je vylepšeno samotné ovládání přístroje, navíc je nyní možné ovládat přístroj také v rukavicích, což se skvěle hodí na zimu.
8 jader nebo 4? Obojí správně, Češi se však dočkají jen 4
Na internet prosakovaly již nějaký ten měsíc zpátky snímky obrazovek z různých testovacích nástrojů, které prozrazovaly skóre a také použitý chipset. Před samotným vydáním jsme byli postaveni před dvě verze – 8jádrový Exynos Octa a čtyřjádrový Snapdragon 600. Nakonec se vyplnilo obojí. Galaxy S IV totiž dostane jak Exynos, tak i Snapdragon 600 ve své verzi s LTE. Právě verze s čtyřjádrovým procesorem se dostane na náš trh.
Snapdragon 600 nabídne 4 jádra Krait 300 postavená na 28nm výrobní technologii a bude doplněn grafickým akcelerátorem Adreno 320. To je tedy stejný nástroj, jakým disponuje HTC One. Je ovšem pravděpodobné, že Galaxy S IV svého soka v syntetických testech překoná – má totiž o celých 200 MHz (1,7 vs 1,9 GHz) vyšší tak, což nějaké to procento výkonu navrch udělá.
Cena 17 tisíc nepřekvapí, dorazí na přelomu dubna a května
Velmi důležitou otázkou je pro potenciální zákazníky cena. Podle našich informací by měl být tento model přístupný za cenu 17 000 Kč (nejspíše 16GB varianta). Je to moc nebo málo? S příhlédnutím na to, že uživatelé staršího bratříčka Galaxy S III moc důvodů ke změně nemají, je to dost. Ovšem pokud si uvědomíme, že se jedná o jedno z nejlepších zařízení na světě, s vysokou cenou v počátcích prodejů se prostě počítá.
Na světový trh by měl dorazit již koncem dubna, u nás nejspíše o pár dní později, přesto by to měl být stále přelom dubna a května. Do našich obchodů dorazí verze s čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 600.
Software – krok před konkurencí
Chytrý telefon netvoří pouze použité komponenty v útrobách, ale také softwarová část – systém a aplikace. Model Galaxy S IV dostal již při vydání systém Android 4.2.2, čímž překonal většinu konkurence. To není vše. Samsung tradičně obohatil svůj přístroj nadstavbou TouchWiz, která s sebou přináší několik zajímavých funkcí.
Smart Pause a Smart Scroll
Spustíte-li na svém Galaxy S IV přehrávání videa a projde kolem vás bruneta s vnadnými křivkami, oči zcela jistě přestanou kmitat po obrazovce displeje, ale zaměří se jinam. Na tyto situace je ovšem nový přístroj připraven a díky funkci Smart Pause přehrávání pozastaví, neboť ví, že rozsvícené pixely ženskou krásu nenahradí.
Funkce Smart Scroll o sobě také dala vědět ještě před vydáním, trochu jsme se ale nechali nachytat – přístroj nesleduje oči, ale reaguje na mávnutí rukou před telefonem. Tímto gestem můžeme scrollovat stránky.
Air View
Je vám tento pojem povědomý? Není divu – s touto funkcí přišel Samsung již loni ve svém Notu II, zde byl ovšem potřeba stylus. Díky Floating Touch si ale u Galaxy S IV vystačíme pouze s prstem. Jak to funguje? Jednoduchým příkladem může být například přehrávání videa, kdy prstem nad displejem ukážeme na časovou osu, a přístroj nám zobrazí náhled, co se v daném čase ve videu bude dít. Podobně to funguje ve webovém prohlížeči a náhledech otevřených tabů.
Fotoaparát dostal pár nových funkcí
13MPx snímač nás zatím neoslovil; ani nemohl. Počet megapixelů je pouze číslo z marketingového oddělení, my si raději počkáme na reálné testy. Aplikace se ovšem dočkala některých zajímavých funkcí. Pojďme si je vyjmenovat:
- Duální kamera – nyní je možné točit přední i zadní kamerou zároveň
- Drama shot – až 100 snímků za 4 vteřiny.
- Eraser – dokáže z fotografie odstranit nežádoucí prvky
Další nové funkce
- Group Play – spárování více přístrojů přes NFC s následným sdílení obsahu či vytvoření prostorového zvuku
- Adaptivní displej a zvuk – přístroj se dokáže přizpůsobit přehrávanému obsahu a vylepšit jeho požitek při sledování
- S-Voice Drive – vylepšené hlasové ovládání při řízení automobilu
- Smart Switch – snadná synchronizace položek ze staršího telefonu do nového (PC jako prostředník)
- Samsung Knox – oddělení pracovních a osobních dat v přístroji
- S Health – přístroj dokáže sledovat a zaznamenávat vaše životní funkce (s příslušným vybavením).
- Story Album – chytré album, které automaticky sestavuje vaše fotografie do alb podle času, lokace, osob atp.
- S Překladač – obdoba Google Translatoru. Tento překladač umí také převod řeči na text a obráceně, dokáže též překládat text z fotografií. Češtinu zatím nepodporuje
Hardware vyrovnal konkurenci
O zmíněných procesor Exynos Octa a Snadpdragon 600 jsme se již zmínili v úvodu. K těmto výkonným řešením přibude 2GB RAM paměť a grafický akcelerátor PowerVR SGX 544MP3, respektive Adreno 320.
Ve velikosti úložiště jsme se trefili – přístroj bude existovat hned ve třech verzích 16/32/64GB, nezapomnělo se ani na slot pro MicroSD kartu, díky kterému je možné interní paměť rozšířit až o dalších 64 GB.
Velikost baterie opět sedí – 2600 mAh. Uvidíme, jakou výdrž to zajistí v praxi. Dobrou zprávou zůstává, že baterie je vyměnitelná, a tak můžou potenciální majitelé nosit baterií více a v případě nutnosti vyměnit, což nejbližší konkurence nenabízí (One, Xperia Z).
Přibyly také nové senzory – Galaxy S IV nyní dokáže měřit okolní teplotu a vlhkost. Údaje sice zajímavé, určitě bychom se ale bez nich obešli.
Výbornou vlastností je též infračervený port, který poslouží k ovládání dalších přístrojů – například televize či satelitního přijímače. Galaxy S IV tak může nahradit ovladače ve vašem obýváku.
Hardwarové specifikace
- displej: 5palcový Super AMOLED s Full HD rozlišením (1920 × 1080 pixelů), jemnost 441 DPI
- procesor: čtyřjádrový Snapdragon 600 od společnost Qualcomm na taktu 1,9 GHz (APQ8064T)
- GPU: Adreno 320
- paměť: 2GB RAM, 16/32/64GB vnitřní s Micro SD slotem
- OS: Android 4.2.2 s nadstavbou TouchWiz
- fotoaparát: 13MPx zadní, 2MPx přední
- baterie: Li-Ion 2600 mAh
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
- sítě: HSDPA, 42,2 Mbps; HSUPA, 5,76 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL
- rozměry: 136,6 x 68,9 x 7,9 mm
- hmotnost: 130 gramů
Více informací naleznete v našem katalogu
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Šikovné příslušenství
Žádná revoluce, spíše evoluce – bitva mezi HTC One a Galaxy S IV začíná
A jaký dojem na nás přístroj zanechal? Smíšený. Společnost Samsung sama sebe postavila před nelehký úkol – připravit přístroj, který vylepšuje předchozí model a nabídne funkce navíc, aby donutila zákazníky k nákupu a obměně. To však vzhledem k vybavenosti modelu Galaxy S III a konkurence (HTC One X+ atp.) bylo velmi složité, Samsung tak přišel s jednoduchou taktikou – představil přístroj, který přinesl téměř všechny trendy současného trhu (výkonný procesor, spousty RAM, Full HD displej, Android 4.2 Jelly Bean), přidal nějaké softwarové vychytávky a vypustil do éteru. To se povedlo.
Zklamáním je v našich očích design, který si oproti modelu Galaxy S III o moc nepolepšil, a plastová konstrukce je opět zachována. Jistě – toto řešení má své výhody, luxusní zboží ale na omak prostě nedržíme a to je už tak výkonného a drahého přístroje škoda. Spousta funkcí vypadá výborně na papíře a v prezentaci, uplatnění v normálním životě však příliš nenajdeme a zejména funkce založené na neustálém sledování kamery či senzorů budou možná také na škodu – šťaví baterii.
Pro nás to však znamená jediné – o nejlepší telefon letošního roku se poperou modely Galaxy S IV, HTC One a Sony Xperia Z.
http://youtu.be/2LHv1FPd1Ec
Záznam představení v New Yorku
http://youtu.be/Yaw6CSaPnfk
Jak se líbí nový model vám? Zklamal vás či mile překvapil?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (60)
Přidat komentář