Samsung Galaxy Gear – hodinky, které mluví, fotí a volají (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 8.12.2022
- 25
Chytré hodinky nejsou pro znalé uživatele žádnou novinkou a začínají se řadit mezi standardní výbavu vzrůstajícího počtu nadšenců. Není proto divu, že i Samsung jako jednička na poli mobilních telefonů vtrhl do tohoto segmentu a představil svého zástupce – chytré hodinky Galaxy Gear. V dnešním testu se těmto vychytralým ukazatelům času podíváme na zoubek.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Softwarová výbava
- Kontakty a telefonování
- Multimédia
- Fotoaparát a natáčení videa
- Praktické zkušenosti
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Vypadá to, že dřevěná imitace provází všechny letošní produkty společnosti Samsung, a i tentokrát nám do redakce doručil pošťák krabičku nesoucí se v tomto duchu. Velikost je přímo úměrná rozměrům hodinek a nalezneme zde jen to nejnutnější – hodinky, nabíječku a stručnou uživatelskou příručku.
Nabíječka je tvořena speciální kolébkou, a i když se jedná o MicroUSB kabel, bez této kolébky se prostě neobejdete – jednoduše není, kam MicroUSB konektor do hodinek strčit.
Vzhled a dílenské zpracování
Pro redaktory portálu, který se zabývá především mobilními telefony a tablety, je poměrně těžké hodnotit vzhled chytrých hodinek. Názor na design si tedy musí zhotovit každý sám, podle reakcí našich čtenářů v den oficiálního představení se však tento koncept příliš nelíbil – musíme konstatovat, že naživo vypadají Gear o mnoho lépe než na fotografiích. Samsung svěřil do našich rukou oranžovou variantu, na trhu bude k dispozici dalších 5 barevných variant. Nejdůležitější plochu tvoří 1,63palcový displej, který je lemován a zdoben kovovým rámečkem. V rozích této kovové části, do které je displej vsazen, plní svou, nejspíše estetickou, funkci čtveřice šroubků. Displej bohužel není kryt sklem, které by bylo odolné proti poškrábání – to pocítil i náš kousek.
Displej je samozřejmě dotykový, a tak není potřeba téměř žádných hardwarových tlačítek – stejně jako u klasických hodinek si tak vystačíme pouze s jedním tlačítkem, které slouží k ovládání napájení. Samsung jej vpravil do pravé části. Na stejné straně plní svou funkci ještě otvor mikrofonu, která nám pomůže při telefonování. Ano, čtete správně.
Na zadní straně nenalezneme zdířku pro MicroUSB konektor, ale pětici pinů, které zapadají do speciální nabíjecí kolébky. V této části spatříme také podpis samotného výrobce.
Pásek je vyroben z tvrdé gumy, což rozhodně nevypadá nikterak závratně a hlavně není ani příliš pohodlný – ruka se potí a pásek často řeže do rukou. Na straně pásku, který je při sledování času před vámi, si našel své místo také fotoaparát. Správně, tyto hodinky z Jižní Koreje dokážou pořizovat snímky a dokonce i video.
Délku samotného pásku lze velmi snadno upravit a díky velkému rozmezí si najde svou velikost opravdu každý. Zapnout pásek je velmi snadné, o pevném spojení však nemůže být řeč – stačí lehce někde zavadit páskem a v tu ránu se pásek rozepne. To se nám stávalo skutečně často.
Součást zapínacího mechanismu je také reproduktor. Ten nad pásek znatelně vystupuje, což je příčinou častého zachytávání o oděv či jiné předměty. Kov se také velmi snadno poškrábe, což se nám též v recenzi povedlo.
Další fotografie
Hardware a displej
Ještě před pár lety si nejspíše ani nikdo v naší redakci nemyslel, že se v článku dostaneme k popisu útrob hodinek. Doba však pokročila a hardware samozřejmě také.
Srdcem Galaxy Gear se stal jednojádrový procesor Exynos s úctyhodným taktem 800 MHz, kterému sekunduje 512MB RAM paměť a 4GB vnitřní úložiště. To jsou specifikace, kterými se mnohdy nemůžou pyšnit ani některé telefony nejnižší třídy. Výkonný hardware si samozřejmě řekne o pořádnou porci energie a bylo tedy zapotřebí vpravit do těla hodinek také výkonný akumulátor. Ten se dočkal celých 315 mAh, což není moc. Jak se to projeví na výdrži, si ukážeme.
Aby toho nebylo málo, Samsung vybavil Gear také fotoaparátem s možností nahrávání videa. Nemyslíme si, že by to bylo zrovna u hodinek potřeba, ale jihokorejský výrobce zkrátka potřeboval něco, v čem se od konkurence trochu odliší. Výsledkem je 1,9MPx fotoaparát s možností nahrávání HD videa.
Spojení probíhá skrze technologii Bluetooth, hodinky si poradí dokonce se standardem 4 s funkcí Low Power. V současné době je jediný oficiálně podporovaný přístroj Galaxy Note 3, což je skutečně málo.
Součástí hodinek jsou také dva senzory – akcelerometr a gyroskop.
Specifikace
- procesor: jednojádrový Exynos s frekvencí 800 MHz
- paměť: 512MB RAM, 4GB vnitřní úložiště
- displej: 1,63″ Super AMOLED s rozlišením 320×320 pixelů
- fotoaparát: 1,9MPx s možností nahrávat 720p video
- konektivita: Bluetooth 4.0 LE
- baterie: 315 mAh
- senzory: akcelerometr, gyroskop
- rozměry: 36,8 x 56,6 x 11,1 mm
- hmotnost: 73,8 g
Displej – SuperAMOLED příjemně překvapil
Samsung a technologie SuperAMOLED už tvoří spojení, které nás vůbec nepřekvapuje. Ani nové hodinky Gear nejsou výjimkou a tato technologie si zde našla své místo. Displej je “veliký” celých 1,65 palce a dočkal se rozlišení 320 x 320 pixelů. To se na první pohled může zdát jako malá hodnota, ale tyto parametry vykouzlí jemnost přibližně 277 ppi, což je velmi dobré. Rovněž při pohledu na obraz nás nečeká žádná “okousaná” podívaná – obraz je příjemně hladký, což chválíme.
Hodnotit kvalitu barev asi nemá u hodinek příliš smysl, zajímaly nás především pozorovací úhly a čitelnost na slunci. Za normálních podmínek je obraz vidět velmi dobře, na přímém slunci už je to o něco horší, ale naštěstí zabudoval Samsung do hodinek šikovnou funkci Režim Venku, která zvýší jas displeje. Poté již není s čitelností žádný problém. Pozorovací úhly jsou dobré a při jednoduché grafice, která nás po většinu času provází, si žádných deformací barev ani nevšimnete.
Konektivita
Zde je to velmi jednoduché – jediná bezdrátová technologie, kterou Gear používají, je Bluetooth, a to rovnou ve verzi 4.0 s podporou LE. Právě díky LE (Low Power) jsme úbytek baterie z telefonu skoro nepoznali. A nejspíše i samotné hodinky vydrží o něco déle, než by tomu bylo v případě starších standardů.
Spárování s mobilním telefonem zvládne opravdu každý – je potřeba Galaxy Note 3 a aplikace Galaxy Gear Manager, která se nachází v Samsung Apps. O další propojení už se jako uživatel příliš nestaráte – zapnete hodinky, na telefonu Bluetooth a zařízení se automaticky spojí. Na problémy jsme nenarazili – spojení bylo stabilní a vždy se přístroje samy spojily.
Baterie a výdrž
Velkou nevýhodou chytrých hodinek je jejich krátká výdrž. Tedy pokud ji srovnáváme s obyčejnými hodinkami. Oproti mobilním telefonům je to o něco lepší, ale stejně si nejspíše jako majitelé podobných zařízení budete muset zvyknout na to, že se nabíjení za 1 až 2 dny prostě nevyhnete. Ano, přesně tak dlouho Gear vydrží.
Při prvním dnu, kdy jsme si s hodinkami hráli poměrně často, jsme je dokázali vyčerpat za den skoro do poloviny. Dá se tedy říci, že pokud nebudete natáčet dokument či si hrát na Paparazzi, tak den vydržíte za každých okolností. Při normálním používání to budou dokonce dva dny. S větší výdrží bychom ovšem počítat neměli, protože kapacita akumulátoru není zrovna největší a přes 2 dny se dostanete pouze při šetrnějším používání. Záleží také na tom, jak často vám na mobilní telefon chodí zprávy, notifikace, zda budete z hodinek volat, fotit, jak často sledovat čas a zda budete používat režim Venku.
Uživatelské prostředí
U mobilního telefonu si často uživatelé pochvalují rozmanité a hezky barevné prostředí, u hodinek ovšem požadujeme přesný opak – jednoduché a přehledné prostředí. Musíme říci, že se to Samsungu povedlo. Všechny prvky jsou zde zobrazeny přehledně s jednoduchou grafikou.
Hlavní obrazovku tvoří ukazatel času, bez kterého bychom si asi ani hodinky nedokázali představit. Přesun na další obrazovky probíhá tahem prstu do stran. Opět si povšimněme velmi jednoduché, přesto líbivé grafiky.
Bočním tlačítkem se dostáváme opět na hlavní obrazovku s hodinami, opětovné stisknutí displej vypne. Pokud tlačítko napájení podržíme, můžeme hodinky vypnout, restartovat či spustit Režim Venku, který zvýší jas.
Hodinky poslouchají také na gesta tahem prstu nahoru a dolů. Pokud na základní obrazovce táhneme směrem odshora dolů, spustí se fotoaparát. Stejné gesto slouží také jako tlačítko zpět, pokud jsme v některé jiné části prostředí. Opačné gesto na základní obrazovce spustí Dialer, na kterém můžeme přímo vytočit telefonní číslo. No a koneckonců si můžeme rovnou i zavolat.
Rychlost prostředí je na velmi dobré úrovni, za což můžeme děkovat procesoru s vysokým taktem 800 MHz a 512MB RAM paměti.
Notifikace – žádná sláva
Možná největší důvod, proč si vlastně pořídit chytré hodinky, představuje možnost upozornění na notifikace z mobilního přístroje v kapse. Přijde vám zpráva? Hodinky vám to sdělí jako první. E-mail, příchozí hovor, kalendář, budík? Žádný problém. Tím to ovšem končí.
Podporovány jsou sice i další aplikace (namátkou třeba Hangouts, Google Plus, Gmail, Facebook), ale hodinky nám pouze zobrazí, že si tyto aplikace vyžádaly pozornost. Nedozvíme se ovšem žádné detaily, a tak musím opět tasit telefon, aniž bychom byli informováni, kdo nám psal, od koho přišel e-mail nebo zdali nám jen někdo udělil “lajk” na Facebooku.
Zejména aplikace GMail a Hangouts nás velmi zklamaly, neboť se jedná o aplikace, které naleznete v každém Androidu a uživatelé je velmi často používají. Je pravda, že GMail lze obejít nastavením vaší schránky od Googlu do aplikace E-Mail, ale je to opět zbytečný krok navíc.
Zde rozhodně veliký palec dolů a zklamání.
Softwarová výbava
Stejně jako dnešní mobilní telefony i hodinky jsou tak chytré, jakými aplikacemi je vybavíte. Těmi se ostatně také odlišují od klasických hodinek, které vám prozradí pouze čas. Správu aplikací v hodinkách zařizuje aplikace Galaxy Gear Manager ve vašem telefonu. Zde se zobrazí seznam jednotlivých aplikací, které můžete do hodinek nahrávat, odebírat, případně nastavovat.
K dispozici jsou další aplikace, které lze stáhnout ze Samsung Apps. Přidává se sem stále více aplikací a jsme si jisti, že spoustu budete znát či dokonce používat. Evernote, Runtastic, ChatOn, RunKeeper, eBay… stále nic?
Vzhled hodin je také možné měnit – v základní podobě máme na výběr mezi 9 podobami. Několik dalších je možné stáhnout ze Samsung Apps.
Pokud do hodinek nebudete žádné aplikace instalovat, budou k dispozici tyto předinstalované:
- Protokoly
- Kontakty
- Hlasová poznámka
- Galerie
- Ovladač médií
- Krokoměr
- Nastavení
- Časovač
- Fotoaparát
- Počasí
- Stopky
Jak vypadají některé aplikace v akci:
Kontakty a telefonování
Typická kapitola pro mobilní telefony, netypická pro hodinky. Sice si příliš nedokážeme představit, že bychom s hodinkami telefonovali, ale ano – Gear to umí. Ono tedy v kombinaci Galaxy Notu 3 a Galaxy Gear se člověk při telefonování nejspíše nechápavým výrazům od kolemjdoucích nevyhne.
Kontakty nalezneme ve stejnojmenné aplikaci, ve které jsou k dispozici telefonní čísla z mobilního přístroje. Bohužel není možné kontakty filtrovat, a tak se vám zde zobrazí čísla nejen z Google účtu, ale třeba také ze SIM. Při hledání jsou nám k dispozici písmena v pravé části, listujeme tahem prstu vertikálně. Naopak horizontálním posunem můžete kontakt rovnou vytočit (vpravo) či hlasově nadiktovat a poslat SMS (vlevo). Hlasové ovládání ovšem funguje pouze v angličtině (S-Voice), takže je téměř nepoužitelné.
Samotný reproduktor u hodinek je velmi hlasitý a problémy s poslechem druhé strany mít nebudete. O něco horší je to s mikrofonem, který je na druhé straně hodinek dále od pusy. I přesto je dostatečně citlivý, aby váš hlas byl slyšet. Bohužel ovšem přenáší také okolní hluk a v rušném městě vás možná druhá strana uslyší o něco hůř.
Multimédia
Na titěrném displeji hodinek na nás čekal i jakýsi prohlížeč obrázků a videí, které jsme pořídili. Tato aplikace s názvem Galerie nám umožní obrázky také mazat či sdílet.
Fotoaparát a natáčení videa
Jako špión a tajný agent byste s Gear rozhodně uspěli. Samsung vpravil do pásku objektiv kamery a vy tak můžete nenápadně zaznamenávat dění kolem sebe. Fotoaparát nabídne snímač s rozlišením 1,9 MPx, který dokáže navíc zaznamenávat video až v rozlišení 1280 x 720 pixelů (720p).
Pro pořizování snímků a videí je k dispozici aplikace Fotoaparát, ke které se mimo jiné dostaneme také gestem z domácí obrazovky – stačí posunout prst od dolního okraje směrem vzhůru. Objektivu je v pásku umístěn tak, abychom mohli pohodlně fotografovat a zároveň hledět v reálném čase na displej hodinek. Fotografii pořídíme jednoduchým ťuknutím na displej, stejně tak video, které ovšem musíme nejprve v levém horním rohu přepnout.
Standardně se fotografie uchovávají v paměti hodinek a musíme je přenést ručně. V aplikaci v telefonu Galaxy Gear Manager můžeme u nastavení Fotoaparátu nastavit rovněž automatické přenášení veškerých fotografií, což nám ušetří čas.
Fotografie a video
SvetAndroida.cz
Praktické zkušenosti
Čísla, obrázky a syntetické testy jsou sice šikovná věc, občas to ale nemusí při reálném používání hrát takovou roli. My jsme vyzkoušeli Gear při každodenním životě a můžeme tak snadno říci, co budoucí uživatele potěší nebo naopak zklame.
Pohodlí při nošení nečekejte
Gear jsou sice na první pohled velmi sympatické, znatelně horší ale budete mít pocit, až si je poprvé nasadíte na ruku. Pásek je velmi tvrdý a velmi často řeže do ruky. Ruka si sice po nějakém čase zvykne, ale do dokonalosti to má stále daleko a například konkurenční Sony SmartWatch sedí oproti Gear skvěle.
Čitelnost na slunci je dobrá
Trochu jsme se báli, že ve slunném počasí bude problém s identifikací času. Displej s technologií SuperAMOLED byl však čitelný dostatečně, a když bylo nejhůř, stačilo zapnout venkovní režim, který jas ještě o něco zvýšil.
Den vydrží, více už jen někdy
Spousta potenciálních zákazníků těchto a obecně chytrých hodinek zavrhne Gear v momentě, kdy se dozví jejich výdrž na jedno nabití. Z našich zkušeností vydrží při běžném používání celý den, a pokud je šetříte a nesledujete čas každou minutu, dostáváte se na 2-3 dny. S delší výdrží už ovšem nepočítejte.
Vypadají lépe naživo než na obrázku
Také jste si při sledování prvních fotografií tohoto skvostu říkali, že vypadají opravdu strašně? My také. Musíme ovšem poznamenat, že naživo vypadají hodinky mnohem lépe a není to žádná tragédie.
Gyroskop pohodlně rozsvítí displej, ale ne vždy
Šikovným otočením ruky se automaticky rozsvítí displej, což se nám líbilo, ale nefungovalo to samozřejmě 100%. Občas jste tedy museli sáhnout po tlačítku napájení a displej rozsvítit ručně. Zde má výhodu konkurence, u které většinou svítí čas stále (Sony SmartWatch 2).
Hudbu ovládá bravůrně
Zde musíme Samsung skutečně pochválit. Přehrávač sice nabídne pouze základní volby (přeskakování skladeb, pauzu, play a změnu hlasitosti), ale je velmi jednoduchý, přehledný a není ho potřeba do zařízení dodatečně instalovat. Lze jej dokonce nastavit na zkratku dvojitého stisknutí napájecího tlačítka, takže je skutečně po ruce. My jsme tuto funkci ke spokojenosti používali opravdu často.
Notifikace fungují, ale rozhodně ne všechny
Notifikace jsou naproti tomu “fail”. Konkurence již v základu dokáže o mnoho typů událostí více a to nemluvíme o dalších aplikacích, které rozšíří upozornění na téměř všechno, co se v mobilním telefonu šustne. A Gear? Zde se musíme spokojit pouze se základními notifikacemi (SMS, volání, e-mail, kalendář…), ale chybí plná podpora například pro Hangouts, Facebook či GMail. Právě tyto zmiňované nás trápily nejvíce – hodinky sice ukázaly, že tato aplikaci má nepřečtené oznámení, ale více už jsme z Gearu nedostali a museli jsme stejně vytáhnout mobilní telefon z kapsy. Je samozřejmě pravděpodobné, že se to zlepší s nějakou aktualizací.
Prostředí je velmi rychlé, jednoduché a líbivé
V jednoduchosti je síla a právě touto cestou se Samsung vydal. Na první pohled nemá prostředí Gearu s Androidem nic společného a všechno je velké, jednoduché, přehledné a pohodlně se celé hodinky ovládají. Je to sice trochu paradox, že právě Samsung, který stojí za “omalovánkami” TouchWiz, dokázal vyrobit takto jednoduché a přehledné prostředí, ale my jsme za to rádi. Rychlý 800MHz procesor navíc zajistí, že je vše rychlé a plynulé. Palec nahoru.
Škrábou se, kde jen můžou
Odolnost rozhodně nebude výhodou nového konceptu od Samsungu. Železná spona s mikrofonem na pásku utržila kvůli svému nevhodnému řešení hned několik škrábanců a o moc lépe na tom nebyl ani displej, na kterém jsme již několik škrábanců našli. A důvod? Samsung do těla nevpravil žádné extra odolné sklo, které u většiny konkurence nechybí.
Kdy, kde a za kolik?
V době vydání recenze jsou již Gear podle serveru Heureka ve více než 40 obchodech a jsou dostupné skladem. Cena je ovšem vysoká, hodně vysoká. Za nové hodinky “vysolíte” i více než 7 tisíc Kč, což je opravdu hodně a konkurence je s cenovkou znatelně níže.
Resumé
Pojďme odmávnout pomyslný cílový prapor a říci si, jak vlastně celá recenze dopadla. Začněme konstrukcí. Gear vypadají na první pohled dobře a díky kovovému rámečku hodinek poměrně luxusně. Ani na zpracování si stěžovat nemůžeme. Na problémy jsme narazili až při každodenním používání – tvrdý pásek není příliš pohodlný, hodinky se nám kvůli špatnému mechanismu často rozepínaly, reproduktor nepříjemně vystupoval z pásku, škrábal se a často způsobil nechtěné rozepnutí hodinek a také displej se nám hravě podařilo poškrábat, aniž bychom to měli v úmyslu.
SuperAMOLED technologie nás příjemně překvapila. Barvy byly pestré, viditelnost na slunci dobrá a jemnost displeje je rovněž perfektní. Jedinou vadou na kráse je fakt, že displej spotřebovává spoustu energie, a tak nesvítí trvale, ale musíte jej rozsvítit ručně. Právě výdrž trápí každý podobný koncept a Gear rozhodně netvoří výjimku. Běžně nám vydržely pouze dva dny a jako majitel si musíte zvyknout, že váš telefon, který sídlí každý večer na nabíječce, doplní ještě jedno zařízení.
Prostředí hodinek vyniká svou jednoduchostí, přehledností a rychlým chodem. Člověk se hravě dostane ke všem funkcím, navíc vše vypadá efektně a nemohli jsme si stěžovat ani na ovládání. Horší už je to s notifikacemi, kde nám chyběla podpora některých důležitých aplikací (GMail, Hangouts…). To se, doufejme, časem vyladí. Počet aplikací stále roste, ale bohužel se zatím jedná o aplikace, které nás neoslovily.
Zpočátku jsme si říkali, že volat hodinkami je holý nesmysl a nemůže to v praxi ani fungovat. Mýlili jsme se. Volání bylo docela pohodlné a skutečně člověk nemusí tasit přístroj z kapsy. Fotoaparát stále považujeme za úplně zbytečný v hodinkách, ale nutno uznat, že kvalita fotografií, videí a ovládání se Samsungu povedla.
Tento koncept skutečně není špatný a jsme přesvědčeni, že třeba druhá generace, která odstraní výše zmíněné nedostatky, by se již mohla stát velmi užitečným společníkem. Toto ovšem platí, pokud jsme se zatím nepodívali na cenovku a podporu zařízení. Cena přes 7 000 Kč je nesmírně vysoká a fakt, že jsou Gear dostupné pouze pro telefon Samsung Galaxy Note 3, sráží tento výrobek tvrdě na zem. Bohužel. Konkurenční hodinky Sony SmartWatch 2 jsou v mnoha ohledech lepší variantou, navíc stojí polovinu. A není to jediná konkurence. Jmenovat bychom mohli ještě velice oblíbené Pebble, které rovněž stojí znatelně méně.
Klady
+ Kvalitní zpracování
+ Rychlé a jednoduché prostředí
+ Displej s dobrou viditelností na slunci, jemností a podáním černé
+ Fotoaparát
+ Funkce volání
+ Bluetooth 4.0 LE
+ Automatické rozsvícení displeje gestem
+ Výkonný hardware (800MHz procesor, 512MB RAM, 4GB úložiště atp.)
Zápory
– Vysoká cena
– Pouze pro přístroj Samsung Galaxy Note 3
– Nepohodlný pásek, který se často samovolně rozepíná
– Slabá výdrž na jedno nabití
– Sklo a reproduktor se snadno poškrábe
– Nezobrazí zatím obsah zpráv z GMailu, Hangouts, Facebooku a dalších
– Neukazují čas nepřetržitě (musí se rozsvítit displej ručně či gestem)
Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (25)
Přidat komentář