TOPlist

Samsung Galaxy Fold recenze: ohebný král produktivity

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
2.3.2020 20:01 (3.3.2020 10:40)
Ikona komentáře 2
samsung galaxy fold titulni
Samsung Galaxy Fold lze bez okolků označit za jeden z nejzajímavějších smartphonů roku 2019 a nic na tom nemění ani jeho trnitá cesta na světové trhy. Patří ale skutečně ohebným smartphonům budoucnost? A jak tento první pokus Samsungu funguje v praxi? Nejen na tyto otázky se pokusíme nalézt odpovědi v dnešní recenzi.

Obsah recenze Samsung Galaxy Fold

Štědré balení

U telefonu jehož cena hravě překračuje částku 50 tisíc korun jsou na místě ta nejvyšší očekávání a to ve všech oblastech, prodejním balením nevyjímaje. V, na první pohled exkluzivně působící, kazetě se tak pochopitelně neukrývá jen smartphone samotný a běžné příslušenství v podobě kabelu, nabíjecího adaptéru a základních manuálů. Hned na úvod vás tak přivítá letáček upozorňující na prémiové služby, které získáváte spolu s nákupem Galaxy Fold. Samsung Galaxy Fold Obsah balení Ty zahrnují 24/7 bezplatnou infolinku a především službu Samsung Care+. Pokud tak svůj Samsung Galaxy Fold zaregistrujete do 30 dní od nákupu, získáte bezplatnou opravu zařízení po dobu 1 roku, která se vztahuje i na náhodné poškození uživatelem. V balení naleznete i vcelku netypický obal na telefon. Ten má karbonovou texturu a skládá se ze dvou plastových „skořápek“, které je vzhledem k jeho konstrukci na Samsung Galaxy Fold nutné přilepit. Velmi nás pak potěšila přítomnost kvalitních sluchátek Samsung Galaxy Buds.

Z tlusté nudle šikovný tablet

Se smartphonem Samsung Galaxy Fold můžete díky menšímu, z vnější strany umístěnému, displeji pracovat i v zavřeném stavu. V tomto případě se vám do rukou dostane dlouhý a úzký přístroj s tloušťkou 15,5 mm. Právě kvůli tloušťce v zavřeném stavu pak Samsung Galaxy Fold působí v dnešní době jako pořádný mastodont. Napomáhá tomu i svou délkou bezmála 161 mm, ve které Galaxy Fold v současnosti překoná snad jen Sony Xperia 1,. Přední Super AMOLED displej pak má úhlopříčku 4,6″ a ano, vzhledem k tomu, že využívá jen něco málo přes 50% čelní plochy, vypadá na velkém smartphonu lehce komicky. To hlavní ale pochopitelně přichází jakmile telefon rozevřete a odhalíte tak 7,3″ displej s poměrem stran 4,2:3. Displej pak lemuje rámeček vystupující přibližně 1 mm nad jeho povrch. Malý plusový bod si od nás Samsung odnáší za stejnou tloušťku rámečku po celém obvodu displeje, škoda jen výrazného výřezu v pravém horním rohu, který naopak celkový dojem poměrně sráží. Z vnějšku výrobce vsadil na použití konvenčního tvrzeného krycího skla s výrazně zakulacenými okraji zasazeného do hliníkové konstrukce. Z vnějšku jsou panty chráněny jedním kusem kovu s vyfrézovaným logem výrobce, který po rozevření zajede pod obě výklopné poloviny telefonu.

Jak je to s odolností konstrukce?

Po značných problémech s předprodukčními verzemi Galaxy Fold, kdy často docházelo k poškození displeje, Samsung zamezil vnikání nečistot pod ohyb displeje přepracováním okrajů právě u zmíněného ohybu. Dle testů samotného výrobce by teď měl Samsung Galaxy Fold zvládnout nejméně 200 tisíc otevření a zavření. To odpovídá více než pětiletému používání při 100 použitích denně. https://youtu.be/McdgS3Popjk Co se našich pocitů z dílenského zpracování týče, ty jsou vesměs dobré. Telefon skutečně působí na první pohled jako prémiové zboží a je vidět, že si na něm dal výrobce skutečně záležet. Pocit z otevírání a zavírání telefonu je svým specifickým způsobem až uhrančivý a opravdu jsme neměli dojem, že by se smartphone měl každou chvíli rozpadnout. Celkový dojem trochu kazila snad jen drobná vůle pantů v otevřeném stavu. Byť z hlediska designu Galaxy Fold neuhrane tak, jako například Huawei Mate X, zvolený koncept využívající vnější a vnitřní displej má teoreticky výhodu vyšší odolnosti. Na ohebném displeji pochopitelně nemůže být použito konvenční tvrzené sklo a jeho ochranu tak výrobce může řešit pouze továrně nalepenou a uživatelsky nevyměnitelnou fólií. Z toho důvodu není ohebný displej ani zdaleka tolik odolný vůči škrábancům (v podstatě je lze udělat pouhým nehtem) a po zavření zařízení je tak alespoň nějak chráněn. Oproti tomu koncept, který zvolil Huawei je sice z hlediska designu mnohem atraktivnější, při běžném použití však bude mnohem náchylnější na škrábance.

Každodenní použití Samsungu Galaxy Fold

Na rovinu, Samsung Galaxy Fold není smartphone pro každého a to nejen kvůli vysoké ceně. Řadu potenciálních kupců mohou odradit třeba i zmíněné velké rozměry či hmotnost 263 gramů. Pokud jste zvyklí nosit telefon v kapse u kalhot, můžete si být jisti, že o něm budete velmi dobře vědět, nemluvě o tom, že ne do každé kapsy se smartphone vleze. Při používání externího displeje jsme si museli zvykat na malou úhlopříčku v ultraširokoúhlém formátu. Na přijmutí hovoru, kontrolu zmeškaných událostí či přečtení zprávy je však displej dostatečný. V zavřeném stavu se nám s telefonem navíc o poznání lépe fotilo. Horší však bylo, když jsme se snažili na tomto malém displeji s titěrnou klávesnicí psát. Pro napsání textu delšího než pár slov je lepší využít velký vnitřní displej. K tomu je už však zapotřebí obou rukou. Jednak telefon jednou rukou neotevřete (určitě ne bezpečně) a obsluhovat 7,3″ velký, takřka čtvercový displej také plnohodnotně nelze. Po otevření telefonu se vám pak rozdělaná činnost přenese na vnitřní displej a vy tak můžete například pohodlně dopsat mail. Formát displeje 4,2:3 se nám v praxi osvědčil nejen při konzumaci obsahu ale i pracovním nasazení.  Ne každá aplikace jej sice umí využít, nenarazili jsme na takovou, která by měla vyloženě problém a nebylo možné ji kvůli netradičnímu poměru stran používat.

Čtečka otisků našla své místo na boku

Pro biometrické ověření uživatele je k dispozici i čtečka otisků prstů. Ta si své místo našla na boku zařízení, podobně jako u Samsungu Galaxy S10e či některých smartphonů Sony Xperia. Konkrétně ji nalezneme usazenou ve spodní (nebo pravé, chcete-li) části dvoudílné konstrukce. Umístěna je pak přibližně ve středu této hrany. Bohužel, její požívání není příliš intuitivní a za dobu testu jsme si na její polohu příliš nezvykli. Jinak je ovšem příkladně rychlá a přesná. Kousek nad čtečkou otisků prstů se nachází tlačítko napájení a ještě o malý kousek výš se můžeme setkat s kolébkou pro ovládání hlasitosti.

Vyzbrojen dvojicí AMOLEDů

Sestavu displejů skládající se z malého, vnějšího a velkého ohebného displeje jsme již lehce nakousli v předešlé kapitole, teď se na ně ale zaměříme ještě trochu víc. Začít můžeme třeba u prvního zmíněného – vnějšího displeje. V tomto případě se jedná o klasický Super AMOLED panel o úhlopříčce 4,6″, HD+ (1680 x 720 px) rozlišením a tím pádem zcela dostačující jemností obrazu 399 ppi. Když odhlédneme od již zmíněných negativ plynoucích z kombinace malé úhlopříčky, poměru stran 21:9 a extrémně širokých okrajů, nemůžeme si na kvality samotného panelu stěžovat. Jedná se totiž o Super AMOLED jak se sluší a patří a nabídne tak živé barvy i skvělý kontrast. Zrovna tak můžeme pochválit výbornou čitelnost i za slunečného dne, či dostatečně nízký minimální jas. Co se týče vnitřního ohebného Dynamic AMOLED displeje, ten nabízí kombinaci úhlopříčky 7,3″ a rozlišení 2153 x 1536 px z čehož plyne jemnost obrazu 362 ppi. Nemusíte se bát, že by kvůli potřebě ohýbání přišel o některé dobré vlastnosti AMOLEDů. Displej nabídne špičkové barvy, logicky také dokonalou černou, velmi dobrý dynamický rozsah a pochopitelně také velmi dobrou čitelnost na slunci. Pokud by se uprostřed nenalézal viditelný přehyb, nepoznali bychom, že se nejedná o „běžný“ Dynamic AMOLED displej. To, že máme tu čest s ohebným displejem ale pochopitelně prozrazuje ohyb uprostřed displeje. Musíme se přiznat, že z počátku jsme se báli, jak se nám bude s velkým displejem pracovat a to právě kvůli přítomnosti zmíněného ohybu. Naštěstí však byly naše obavy přehnané a přehyb jsme při běžné práci úspěšně ignorovali. Tento „defekt“ nám na displeji nejvíce vadil při sledování videí a v momentě, kdy byl obraz na displeji tvořen převážně jednou barvou a ohyb tak byl nejvíce patrný. Obavu jsme měli také z toho, jak pohodlně se bude displej ovládat a jak citlivě bude reagovat. Také zde jsme nakonec byli příjemně překvapeni. Po přejetí prstem po povrchu displeje sice poznáte, že není tvořen běžným tvrzeným sklem, nicméně na dotek displej reaguje zcela spolehlivě a uživatelský zážitek nám v tomto směru kazila jen zmíněná nerovnost v oblasti ohybu.

…a skvělými stereo reproduktory

Samsung Galaxy Fold se však rozhodně nenechá zahanbit ani v oblasti audia. Chybí mu sice 3,5mm jack, po připojení redukce však velmi dobře poslouží k poslechu hudby skrze kvalitní drátová sluchátka i náročnějším uživatelům. Za to vděčí, mimo jiné, také spolupráci s AKG – známým výrobcem audio techniky, který je zároveň součástí portfolia Samsungu. Vedle toho se můžete spolehnout také na dostatečně kvalitní bezdrátový přenos a to díky Bluetooth 5.0 s podporou AptX HD. Pochválit musíme i použité hlasité stereo reproduktory. V první řadě dokáží být velmi hlasité – byť nedávno testované Realme X2 Pro dokáže být ještě hlasitější. V druhé řadě je projev až překvapivě čistý a zastoupena je zde i basová složka. K výraznějšímu zkreslení pak dochází až při úplně nejvyšší úrovni hlasitosti. Přítomen je také systémový ekvalizér v podobě Dolby Atmos, u nějž můžete využívat chytré profily pro filmy, hudbu a hry, nebo si nakonfigurovat vlastní nastavení.

Výkonný chipset dokořeněný 12 GB RAM

Uvnitř smartphonu se nalézá sice již starší, nicméně stále vysoce výkonný chipset Qualcomm Snapdragon 855. Důvod použití tohoto chipsetu je vcelku prostý a pochopitelný. Galaxy Fold byl původně ke vstupu na trh připraven v době, kdy byl Snapdragon 855 nejvýkonnějším dostupným řešením, jenže pak došlo k výše zmíněným nutným úpravám pro zajištění lepší životnosti displeje. I tak se ale rozhodně nemusíte o výkon zařízení obávat, i Snapdragon 855 jej totiž nabídne více než dost na cokoli, co vás napadne. Chipsetu pak dělá společnost 12GB operační paměť, jejímž hlavním opodstatnění se skrývá v desktopovém režimu Samsung DeX. Na paměťové karty se zde sice nedostalo, vzhledem k přítomnému 512GB UFS 3.0 úložišti však nemusíte příliš truchlit. Zklamáni pak ze Samsungu Galaxy Fold určitě nebudete ani v oblasti konektivity. Základem je rychlá Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax a Bluetooth 5.0 včetně NFC. Konektorovou výbavu zde pochopitelně zastupuje USB-C konektor spřažený s USB 3.1 řadičem. První dojmy ze Samsung Galaxy Fold hraní her 2 [aps_product_sz id=“582916″]

Samsung Galaxy Fold AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Samsung Galaxy Fold 446 870 bodů 132 356 171 021 66 091 77 402
Realme X2 Pro 454 838 bodů 138 891 175 229 70 466 70 252
Realme 5 165 389 bodů 70 884 25 381 33 222 35 972
Xiaomi Mi Note 10 256 365 bodů 94 707 70 786 50 756 40 116
Xiaomi Mi 9 386 699 bodů 110 976 173 987 44 309 57 427
Xiaomi Redmi Note 8T 149 178 bodů 70 452 23 872 27 456 27 398

Výdrž Galaxy Fold mile překvapí

Uvnitř smartphonu Samsung Galaxy Fold jsou ukryty hned dvě baterie – v každé části smartphonu jedna. Jejich společná kapacita pak činí 4 380 mAh. Pokud se obáváte, že to na výkonný telefon se dvěma displeji, kdy navíc jeden má úhlopříčku přes 7 palců a relativně vysoké rozlišení, můžeme vás uklidnit. Výdrž Samsungu Galaxy Fold na jedno nabití je překvapivě velmi dobrá. Na jedno nabití nám telefon vydržel bez potíží jeden náročný pracovní den a po 6 hodinách aktivního používání mu večer ještě zbývalo okolo 40 % energie. Při méně náročném použití tak lze s telefonem vydržet až dva pracovní dny na jedno nabití. Svou zásluhu na tom jistě má i  inteligentní správa napájení a celková optimalizace systému. Na druhou stranu nás však zklamala podpora pouze 15W nabíjení prostřednictvím USB-C konektoru. Z 15 na 100 % energie dostane originální adaptér baterii za 1 hodinu 40 minut. Bohužel, nepomůžete si ani připojením výkonnějšího adaptéru, jelikož telefon rychlejší nabíjení nepodporuje. Naopak pochválit musíme podporu rychlého bezdrátového nabíjení o stejném výkonu jako to kabelové. Telefonu pochopitelně nechybí ani reverzní bezdrátové nabíjení, prostřednictvím kterého můžete z baterie Galaxy Fold nabíjet třeba přibalená sluchátka Samsung Galaxy Buds.

Čekání na Android 10

Samsung Galaxy Fold zatím stále běží na Androidu 9 Pie, což není pro zařízení v této cenové kategorii úplně lichotivé. Výrobce alespoň pravidelně aktualizuje bezpečnost a v době testování jsme tak v telefonu měli nejnovější bezpečnostní záplaty. Systém je pak doplněn o prostředí One UI 1.5, které můžete znát z dalších smartphonů této značky. Pochopitelně si však unikátní konstrukce Galaxy Fold vyžádala i softwarová vylepšení. Tím nejzásadnějším je bezesporu kontinuita aplikací. Díky tomu můžete pracovat s aplikacemi na malém externím displeji a po otevření telefonu plynule navázat v té samé aplikaci, na tom samém místě, jen daleko pohodlněji, na 7,3″ displeji. Opačným způsobem však App Continuity, jak Samsung tuto funkci nazývá, nefunguje a po zavření telefonu dojde k ukončení dané aplikace. Velmi praktická se nám jeví i možnost nastavení pozice trojice navigačních tlačítek v režimu tabletu. Vedle běžné pozice na středu je tak můžete mít také u pravého, či levého okraje. K dispozici je pochopitelně i ovládání gesty, to však na velkém displeji není tak praktické. Drobné úpravy uživatelského rozhraní si vyžádal i nezvykle malý externí a naopak velký, ale netypický poměr stran využívající vnitřní displej. V zásadě se však nejedná o výraznější změny a telefon lze téměř naplno používat i pomocí samotného externího displeje. Jen se připravte na to, že ne všechny aplikace třetích stran se na něm budou používat pohodlně. K vyšší produktivitě při použití vnitřního displeje přispívá možnost spustit až tři aplikace na rozdělené obrazovce či je spustit v plovoucích oknech. Multitasking ulehčuje také z boku výsuvná nabídka, ve které naleznete také zástupce oblíbených aplikací či ji použít právě ke spuštění rozdělené obrazovky a plovoucích oken. Pochopitelně se můžete spolehnout i na přítomnost dalších, pro One UI běžných, vylepšení. Jmenovitě můžeme zmínit třeba tmavý režim, podporu témat, herní režim či možnost používat různé instant messengery s více účty současně. To, že je vše perfektně optimalizováno a nesetkali jsme se z žádnými problémy v této oblasti pak bereme u podobného telefonu za samozřejmost a Samsung Galaxy Fold nás v tomto ohledu určitě nezklamal.

Dobře známá sestava fotoaparátů

Na zadní straně telefonu se nalézá trojice fotoaparátů identických s fotoaparáty smartphonů Samsung Galaxy S10, S10+ a Note 10. Můžeme se tak spolehnout na následující sestavu:
  • 12MPx primární fotoaparát, f/1,5-2,4, velikost pixelů 1,4 µm, OIS, PDAF
  • 12MPx telefoto s 2x optickým zoomem, f/2,4, velikost pixelů 1,0 µm, OIS, AF
  • 16MPx ultraširokoúhlý, f/2,2, velikost pixelů 1,4 µm, FF
Samsung Galaxy Fold při focení

Fotografie

Vzhledem ke přítomnosti dobře známého hardwaru jsme již dopředu měli představu, co od fotoaparátů očekávat – a tato představa byla i naplněna. Snímky pořízené primárním fotoaparátem za dobrého světla jsou na špičkové úrovni. Fotografie jsou čisté, prosté šumu a s líbivými barvami. Pochvalu si zaslouží i velmi dobrý dynamický rozsah i ostrost snímků. Také množství detailů je na velmi dobré úrovni, byť některé smartphony, jako například 108MPx Xiaomi Mi Note 10, jsou na tom v tomto ohledu ještě o něco lépe. Zrovna tak velmi dobře si smartphone vede při focení v noci, jen škoda přítomnosti šumu, byť v relativně malé míře. Fotoaparát s dvojnásobným opticckým zoomem dokáže vykouzlit kvalitativně téměř identické snímky jako primární fotoaparát a lze jej tak považovat za jeden z nejlepších zoomových fotoaparátů v současných smartphonech. Jediná výtka, která k němu z naší strany směřuje patří míře šumu při horším osvětlení, která je o něco vyšší než u primárního fotoaparátu. To však není u fotoaparátů s optickým zoomem nic neobvyklého. Zrovna tak potěšeni jsme byli i snímky z ultraširokoúhlého fotoaparátu. Jeho výkon lze ohodnotit prakticky stejnými slovy jako v případě dvou předešlých fotoaparátů. Největší kvalitativní rozdíl je zde opět vidět u snímků za horšího světla.

Video

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a konkurence Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold je na našem trhu aktuálně dostupný za cenu 53 990 Kč s DPH.

Huawei Mate Xs

Huawei je druhou společností, která přišla s konceptem ohebného smartphonu přibližně ve stejné době jako Samsung. Prvotina čínské společnosti se však na světové trhy nepodívala a to tak čeká až nově představený Huawei Mate Xs. ten, vzhledem k pozdějšímu datu uvedení, nabídne novější chipset než Galaxy Fold. Huawei však, stejně jako u všech svých TOP modelů, vsází na řešení z vlastní dílny a uvnitř Mate Xs tak nalezneme Kirin 990 5G. Telefon také disponuje rychlejším drátovým i bezdrátovým nabíjením (65, respektive 27 W) a v neposlední řadě se od svého jihokorejského konkurenta odlišuje také jiným řešením konstrukce obsahující pouze jeden, ohebný displej. Cena této novinky je pak ještě vyšší než u Samsungu a v přepočtu vychází přibližně na 63 000 Kč. hauwei mate xs

Finální verdikt

Samsung Galaxy Fold je bezesporu jedním z nejzajímavějších smartphonů, který nám za dlouhá léta prošel redakcí. Jedná se o zařízení, které má potenciál změnit trh se smartphony, ale vše bude záležet v první řadě na budoucím vývoji jeho následovníků. V první řadě musí pro masovější rozšíření podobné telefony výrazně zlevnit, což ale z našeho pohledu neměl být během pár let velký problém. Dále by displeji slušela lepší ochrana proti poškození společně s eliminací viditelného ohybu a telefon v zavřeném stavu by měl být o něco tenčí. Pokud pak Samsung zůstane u svého konceptu se dvěma displeji, měl by zapracovat na využití vnější plochy, nejen pro zvýšení využitelnosti tohoto displeje, ale také pro dosažení lepší estetičnosti. Nic z výše zmíněných neduhů však nelze Samsungu Galaxy Fold vyloženě vyčítat a to už jen s přihlédnutím k faktu, že se jedná o první vlaštovku Samsungu v této kategorii. Nicméně, věříme, že pokud se výše zmíněné body podvedou výrobci časem splnit, má tento nový směr vývoje smartphonů velmi dobré vyhlídky na budoucnost. Koncept, který Galaxy Fold představuje, totiž v praxi funguje velmi dobře a telefon má velmi blízko k tomu být opravdovým králem produktivity (a to se nebavíme o zatím nenaplněném potenciálu Samsung DeX). Oproti tomu „véčka“ s ohebným displejem jako Galaxy Z Flip či nová Motorola Razr lze považovat spíše za stylové smartphony pro ty, kteří chtějí v první řadě nosit co možná nejkompaktnější zařízení, ale zároveň se nechtějí vzdát velkého displeje, který je pro dnešní smartphony standardem. [one_half]

Klady

+ inovativní koncept + výdrž na baterii + kvalita obou displejů + schopný fotoaparát + propracované One UI + 12GB RAM, 512GB úložiště [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– tloušťka ve složeném stavu – malý vnější displej – velký výřez ve vnitřním displeji – nízká odolnost ohebného displeje – cena [/one_half_last]

Mají podle vás zařízení jako Samsung Galaxy Fold budoucnost?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: