Samsung Galaxy Camera 2 – foťák s Androidem po druhé (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 4.1.2015
- 16
Společnost Samsung již loni představila fotoaparát, který v sobě obsahuje systém Android. V dnešní recenzi se podíváme na pokračování tohoto přístroje v podobě modelu Samsung Galaxy Camera 2. Jaké fotky pořizuje a jak se nám v recenzi líbil?
Obsah recenze
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Vzhled a dílenské zpracování
Do redakce nám dorazil pouze samotný přístroj bez krabičky a dalšího příslušenství. Z přední strany vypadá Samsung Galaxy Camera 2 jako běžný kompaktní fotoaparát, kde nejvíce zaujme optika 16MPx fotoaparátu. Přední strana je pokryta plastovou imitací kůže, se kterou jsme se setkali například u telefonu Samsung Galaxy Note 3. Pokud ovšem fotoaparát otočíme, můžeme si testovaný přístroj snadno splést s telefonem. Zadní stranu totiž tvoří pouze obrovský 4,8″ dotykový displej s HD rozlišením a krycím sklem Corning Gorilla Glass 2.
Přístroj v bílé barvě lemují stříbrné plasty v horní a spodní části. Do vrchního plastového rámečku je navíc vnořen kovový proužek, ve kterém jsou umístěny důležité ovládací prvky – dvoustavová spoušť, ovládání přiblížení, tlačítko napájení, ovládání blesku a samotný xenonový blesk.
Spodní strana nabídne přístup k baterii, slotu pro Micro SD kartu a zdířku Micro HDMI konektoru. Nechybí ani standardní závit pro umístění na stativ.
Další důležité prvky nabízí pravá strana – standardní 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a externího mikrofonu, Micro USB konektor pro připojení k PC a nabíjení a očko na řemínek.
Zajímavý je i nápis NFC na levé straně fotoaparátu, který prozrazuje bezdotykovou technologii.
Po spuštění fotoaparátu se automaticky v režimu focení vysune objektiv, který mění svou délku a ohniskovou vzdálenost.
Trochu vtipně je řešen blesk, který vystřelí po zmačknutí příslušného ovládacího tlačítka a vypadá trochu jako “čertík z krabičky”. Stejným způsobem se do těla přístroje zase ručně musí nacpat.
Zpracování na jedničku
Celkový dojem ze zpracování je dobrý. Konstrukce je pevná, na omak příjemná a nemáte pocit, že byste v rukou drželi levné zařízení. Váha fotoaparátu je tak akorát, Samsung Galaxy Camera 2 se navíc pohodlně drží při pořizování fotografií.
První pohled
Samsung Galaxy Camera 2 – první pohled
Fotogalerie
Hardware
Ačkoliv se Samsung Galaxy Camera 2 pochlubí slušným hardwarem ve srovnání v mobilními telefony, asi to není úplně důležité, pokud je řeč o fotoaparátu. Nás tedy zajímal především 16MPx CMOS snímač s velikostí čipu 1/2.3″. Fotoaparát pak nabídne také 21násobný optický zoom s optickou stabilizací, automatické zaostřování a xenonový blesk. Nechybí ani možnost natáčet Full HD video s 30 snímky za sekundu a video 512p se 120 snímky za sekundu.
Hledáček byste hledali marně, vše se odehrává na obrovském 4,8″ HD displeji v zadní části, který je na přímém slunci špatně viditelný. Tímto neduhem ovšem trpí většina kompaktních fotoaparátů. Pro uživatele je připravena 8GB vnitřní paměť, ze které ovšem na fotografie zbudou necelé 3 GB. Další snímky musí být umístěny na Micro SD kartu, kterou lze vnitřní úložiště rozšířit. Zajímavostí je rozšířená konektivita díky Bluetooth, Wi-Fi a NFC.
Výborný je i zbytek hardwaru – čtyřjádrový procesor Exynos 4412 s frekvencí 1,6 GHz a 2GB RAM paměť. Baterie má kapacitu 2000 mAh, nechybí ani podpora GPS.
Samsung Galaxy Camera 2 – specifikace
- fotoaparát: 16MPx CMOS snímač, 1/2.3″, 21násobní optický zoom, optická stabilizace, automatické zaostřování, xenonový blesk, Full HD video @30 FPS, 512p @120 FPS
- procesor: čtyřjádrový Exynos 4412, 1,6 GHz
- paměť: 2GB RAM, 8GB vnitřní úložiště (3 GB pro uživatele) + Micro SD
- displej: 4,8″, HD rozlišení, LCD
- baterie: 2000 mAh
- konektivita: Bluetooth 4.0, Wi-Fi, NFC, GPS
- OS: Android 4.3, TouchWiz
- rozměry: 132,5 x 71,2 x 19,3 mm
- hmotnost: 283 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Konektivita
Od běžných fotoaparátů se Samsung Galaxy Camera 2 odlišuje především v konektivitě, kterou nabízí na poměry fotoaparátů nadstandardní. Poradí si totiž s NFC, Bluetooth i Wi-Fi. Na Wi-Fi síti jsme byli připojení takřka neustále a na žádné problémy jsme nenarazili. Technologie Bluetooth pak může posloužit k odesílání obrázků do jiného zařízení. A co NFC? Bezdotyková technologie poslouží hlavně při spárování s mobilním telefonem – díky speciální aplikaci v mobilním telefonu lze oba přístroje pouze přiložit k sobě a použít mobil jako vzdálený telefon či přes Wi-Fi přenášet fotografie.
Režim vzdáleného hledáčku byl velice zajímavý, byl však trochu zpožděný, takže se dá spíše využít na nějaké momenty, kde není žádný rychlý pohyb. Skvělá je možnost ovládání přiblížení, díky které nastavíte fotoaparát na stativu přesně tak, jak potřebujete.
Baterie a výdrž
Podle výrobce dokáže Samsung Galaxy Camera 2 pořídit až 400 snímků na jedno nabití, v praxi to bývá o něco menší hodnota, což můžeme potvrdit. Toto číslo není v oblasti digitálních kompaktních fotoaparátů žádným zázrakem, přesto by pro běžné focení mělo postačit. Testovaný přístroj má navíc jednu výhodu – nabíjí se skrze Micro USB, takže jej můžete nabíjet i na cestách pomocí externí nabíječky, které používáte ke svému mobilnímu telefonu či použít počítač, notebook atp. Po vybití fotoaparátu trvá nabíjení do úplného stavu něco málo přes 2,5 hodiny.
Uživatelské prostředí
Samsung Galaxy Camera 2 se v tomto ohledu výrazně liší od svých kolegů – nabídne totiž plnohodnotný systém Android 4.3 s nadstavbou TouchWiz. Jaké to má výhody? Můžete kromě fotografování prohlížet internet, hrát hry pro mobilní telefony a používat další aplikace, na které jste zvyklí spíše z chytrého telefonu. Navíc můžete díky přístupu na internet ihned své fotografie sdílet s přáteli či všemožně upravovat pomocí aplikací pro Android. V tomto ohledu vidíme výhodu, kterou Samsung Galaxy Camera 2 nad běžnými fotoaparáty vítězí.
Fotoaparát a natáčení videa
Aplikace pro fotoaparát
Protože stále mluvíme o fotoaparátu, za normálních okolností bychom se nejvíce měli “potkávat” s aplikací Fotoaparát, skrze kterou lze pořizovat fotografie a videa. Po spuštění nás vítá velmi skromná obrazovka, která v zásadě nabízí jen to nejnutnější – spoušť fotoaparátu, kamery, výběr režimu a vstup do Galerie. I když na první pohled nejsou vidět žádné pokročilé volby, nemusíte se bát – jsou jen ve výchozí podobě skryty. Přístup do nastavení a další užitečné volby (samospoušť, hlasové ovládání, výběr složky…) například nalezneme pod šipkou v levém horním rohu. Šipka nad spodním okrajem displeje nám dovolí aplikovat v reálném čase některý z předvolených filtrů a efektů. Spoušť fotoaparátu, zaostřování, přiblížení a blesk ovládáme přímo hardwarovými tlačítky na těle fotoaparátu.
Velice důležitá je volba Režim v pravé části, pomocí které lze přepínat mezi přednastavenými profily fotoaparátu či ručním režimem. K dispozici jsou režimy Automatický, Inteligentní, Odborník a Můj režim. První zmiňovaný se pokusí sám rozhodnout, jaké nastavení je v aktuálních podmínkách nejvhodnější.
Inteligentní režim pak obsahuje například:
- Makro,
- Párty/Uvnitř,
- Zastavená akce,
- Sytý odstín,
- Panorama,
- Vodopád,
- Akční snímek,
- Guma,
- Západ slunce,
- Noc,
- Ohňostroj,
- Světelná stopa,
- Překrásná tvář,
- Selfie alarm,
- Rozpětí barvy,
- Sníh.
Sami vidíte, že profilů je opravdu hromada, za což musíme Samsung pochválit. A co zmíněné režimu vlastně dělají? Podle situací nastavují vhodně hodnotu clony, uzávěrky a ISO atp.
Pro zkušenější fotografie ovšem nechybí ani ruční režim, který je zde trefně nazvaný Odborník. V tomto režimu nám fotoaparát dovolí ručně nastavit hodnotu uzávěrky, clony a ISO. Můžeme též využít režimů, které se používají velmi často u zrcadlovek – Priorita clony, Priorita spouště či plně manuální režim. V tomto nastavení lze rovněž ovládat expozici, vyvážení bílé či režim měření expozice. I když je to samozřejmě plus, že nám fotoaparát toto nastavení dovolí, jednu výtku máme – přes dotykový displej je veškeré nastavování poměrně zdlouhavé a než nastavíte správné údaje, focený objekt vám nejspíše uteče.
http://youtu.be/RgBK9poWePA
Start fotoaparátu, rychlost a ostření
Velmi často potřebujeme zachytit moment, který přijde zničehonic a je tedy důležité, abychom rychle zareagovali. Co je nám to ale platné, když se Samsung Galaxy Camera 2 z vypnutého stavu probudí až za přibližně 20 sekund. To ovšem platí pouze pro úplně první zapnutí například po vyndání baterie. Pokud totiž Samsung Galaxy Camera 2 pouze uspíte tlačítkem pro napájení či volbou Vypnout, nastartuje během dvou vteřin, což je výborné.
Rychlost celého prostředí je díky silnému hardwaru na velmi dobré úrovni a na záseky v aplikaci Fotoaparát jsme nenarazili. S ostřením jsme v zásadě také problémy neměli, narazili jsme ovšem několikrát na kombinaci scény a přiblížení, kdy se nám zaostřit na kýžený objekt zkrátka nepodařilo. V těchto chvílích by se režim manuálního ostření hodil, ale to nemůžeme tomuto přístroji vyčítat.
Výsledné fotografie
Nejvíce nás samozřejmě zajímala kvalita samotných fotografií a videí, které Samsung Galaxy Camera 2 produkuje. V tomto ohledu nás testovaný fotoaparát Samsung Galaxy Camera 2 možná trochu zklamal – jsme přesvědčeni, že podobných výsledků dosahují i levnější kompaktní fotoaparáty. Výsledky můžete posoudit sami, fotografie v originálním rozlišení naleznete zde.
Panorama
Zoom
První fotografie
Druhá fotografie
Makro
Videa
http://youtu.be/883GbNqyzhY
Kdy, kde a za kolik?
Samsung Galaxy Camera 2 již pohodlně sídlí na našem trhu a není žádný problém tento fotoaparát zakoupit v českých obchodech. Podle serveru Heureka jej nabízí dokonce 34 obchodů. A cena? Ta se pohybuje mezi 7 706 – 11 490 Kč, nejčastěji pořídíme tento přístroj za 9 999 Kč.
Resumé
Zhodnotit testovaný fotoaparát Samsung Galaxy Camera 2 není vůbec snadné – spojuje totiž digitální kompaktní fotoaparát a telefon či tablet s Androidem. Můžeme tedy pořizovat poměrně kvalitní fotografie a zároveň využívat veškeré výhody moderního systému Android – surfovat po internetu, hrát hry a fotografie rychle sdílet. Právě sdílení a výměna fotografií je hlavním lákadlem tohoto přístroje. Díky konektivitě Wi-Fi, Bluetooth či NFC velmi snadno nasdílíte fotografie na sociální sítě, odešlete v e-mailu či do dalších zařízení přes Wi-Fi či Bluetooth.
Výsledná kvalita fotografií nás příliš neohromila a jsme přesvědčeni, že podobných výsledků dosáhnou i o poznání levnější fotoaparáty. Naopak nás potěšilo natáčení videa, které disponuje i režimem snímání 120 snímků za sekundu. Nechybí ani aplikace některých efektů v reálném čase, spousta inteligentních režimů či možnost manuálního nastavení hodnoty uzávěry, clony, ISO, expozici a dalších.
Dotykový displej nabízí pohodlné ovládání, i když například u manuálního režimu nám chyběly mechanické ovladače pro rychlejší nastavení. Na přímém slunci je také obraz špatně vidět a ocenili bychom optický hledáček. Tímto neduhem ovšem trpí i spoustu jiných fotoaparátů.
Na svou kvalitu fotek je cena o něco vyšší, na druhou stranu nabízí Samsung Galaxy Camera 2 díky Androidu možnosti, které si jiné fotoaparáty mohou jen nechat zdát. Přesto máme z tohoto zařízení po testu trochu smíšené pocity. Samsung Galaxy Camera 2 nejspíše ocení uživatelé, kteří své fotografie velmi rádi ihned po vytvoření sdílejí na sociální sítě či vyměňují s přáteli. Běžné uživatele asi Samsung Galaxy Camera 2 neoslní, navíc je 10 tisíc za kompaktní fotoaparát docela dost.
Klady
+ Systém Android – snadné sdílení, prohlížení internetu, hraní her atp.
+ Režim odborník s ručním nastavením clony, hodnoty uzávěrky, ISO atp.
+ Ovládání hlasem
+ Režim vzdáleného hledáčku (pomocí mobilního telefonu)
+ NFC, Bluetooth, Wi-Fi
+ Natáčení videa se 120 snímky za sekundu
Zápory
– Vyšší cena
– Horší výdrž na jedno nabití
– Chybí hledáček
Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (16)
Přidat komentář