TOPlist

Recenze Galaxy Buds Pro: Staré známé špunty s novými vychytávkami

Samsung Galaxy Buds Pro recenze

Jak už se stalo zvykem, korejský Samsung společně s novými vlajkovými mobily představil také další model bezdrátových sluchátek Galaxy Buds. Tentokrát sáhl po označení Pro, takže se daly logicky očekávat nejen kosmetické úpravy po zásahu designérů, ale i technologické novinky. Obojí rozhodně platí a na trhu jsou tedy nová Samsung sluchátka, která v mnohém překonávají ta minulá. Což zní samozřejmě, ale nebylo to vždy úplným zvykem. Pojďme se tedy podívat, jak na tom novinka je. Vítejte u recenze Samsung Galaxy Buds Pro…

Obsah balení a design Samsung Galaxy Buds Pro

Krabička koresponduje s minulými generacemi. Najdeme v ní tedy jak samotné pouzdro Galaxy Buds Pro se dvěma sluchátky, tak i menší box s napájecím káblíkem USB-A <> USB-C a dvěma alternativními páry silikonových “špuntů”. Přítomný je tradičně i základní papírový manuál. Nic zvláštního.

I design pouzdra zůstal od minulé verze stejný, tedy ve tvaru zaobleného kvádru se čtvercovým půdorysem. Samotná sluchátka jsou ovšem znovu jiná a tentokrát jsem s nimi musel trochu bojovat. Prvním znamením, že je něco jinak, byla nutnost vyměnit špunty za menší. To jsem zatím nikdy u Samsung sluchátek udělat nemusel.

I poté si ale musely uši na trochu robustnější tvar zvykat a po několika dnech nošení stále nejsou úplně schopné pojmout Galaxy Buds Pro na delší dobu bez nástupu bolesti. Nepřipisoval bych to asi produktu, jen se tu prostě nesešly tvary. Díky certifikaci IPX7 by měla sluchátka přežít i třicetiminutový pobyt v metrové hloubce ve vodě.

Samsung Galaxy Buds Pro špunty

Ovládání beze změn

Sluchátka Samsung Galaxy Buds Pro je možné ovládat pomocí dotykových gest na jejich vnější ploše. Gesty jsou přitom myšlena poklepání. Fungují jednoduchá, dvojitá, trojitá a jednoduchá s podržením. Stejně jako u starších modelů je pouze poslední z těchto možností měnitelná. Veškeré změny chování sluchátek se provádějí skrze aplikaci Galaxy Wearable. Model Buds Pro do ní přivedl několik nových prvků, které si můžete společně se základními položkami prohlédnout na snímcích.

Nové Samsung špunty jsou opět přednastaveny tak, že klepnutí a podržení ovládají pokročilé vychytávky (v tomto případě ANC a Ambientní mód – více o nich o pár odstavů dál). Pokud tedy chcete k tomuto gestu přiřadit ovládání hlasitosti (mně to teda přijde logické), musíte si ho upravit.

V aplikaci také můžete vybrat, ze kterých komunikátorů mají Buds Pro číst hlasitá oznámení a z telefonu se tradičně dají sluchátka také hledat. Je k dispozici přímá vazba na chytrého asistenta, ale jde pouze o Bixbyho. V případě komunikace např. s Google Asistentem jsou sluchátka na stejné úrovni jako jakákoli jiná.

Základní zvuk Samsung Galaxy Buds Pro je téměř dokonalý

Asi to bude znít divně, ale o zvukovém přednesu Buds Pro se vlastně ani nemusíme bavit. Základní vlastnost, na kterou se u sluchátek hledí, je totiž opět dotažená k maximální kvalitě. Zvukoví inženýři z AKG neustoupili ani o píď a nová Samsung sluchátka můžu znovu označit po zvukové stránce za špičková. Výšky jsou krásně čisté, na nedostatek hloubek (basů) si taky rozhodně stěžovat nemůžu. Na základě tipu jednoho ze čtenářů jsem si pustil například Ravelovo Bolero ve FLAC a zní opravdu parádně. Pokud by uživatel upřednostnil jiné hladiny různých frekvencí, je k dispozici ekvalizér. Bohužel ale jen s několika předvolbami, nikoli s možností ladit jednotlivé úrovně.

konstrukce

I když už je to pár měsíců, co jsem měl možnost zkoušet starší Galaxy Buds Live, vnímám nemalý pokrok i u schopnosti zvuk přijímat. Citlivost mikrofonů, jejich umístění a také krytí opět trochu zlepšily schopnost řešit například telefonní hovory i na rušné ulici nebo ve větru. Nabídka kodeků asi fanoušky univerzálnosti nepotěší. Žádné AptX se nekoná a Samsung opět sází na základy doplněné o vlastní škálovatelný kodek. Ten je kompatibilní jen s jinými Galaxy přístroji, což je vlastně omezení mnoha dalších pokročilých funkcí…

(Staro)nové funkce mají dobře našlápnuto

Stejně jako u Galaxy Buds Live, tedy minulého modelu špuntů s revolučním fazolovitým tvarem, jsme se i zde dočkali aktivního potlačení hluku (ANC). Navíc se vrátil i tzv. Ambientní mód, který zesiluje okolní zvuk. Plus několik dalších věcí. Ale popořadě. ANC jsem u modelu Live kritizoval, jelikož mi přišlo hlavně kvůli konstrukci bez špuntů velmi slabé. Teď se špunty (a asi i dalším softwarovým vylepšením) je to úplně o něčem jiném a Samsungu můžu ANC konečně pochválit. Stále to není úplně dokonalé a sluchátka evidentně odřezávají spíše zvuky o nižších frekvencích (hloubky), ale jde o výrazné zlepšení. Od čtenářů byl požadavek porovnat ANC s Apple Air Pods, ale ty jsem bohužel pro tuto chvíli neměl k dispozici. Snad příště.

Ambientní mód se od dob Galaxy Buds Plus dočkal čtvrté úrovně zesílení, která určitě spoustu lidí potěší. Nejenže je teď na výběr z více hladin, ale ta nejvyšší je i o něco hlasitější. K tomuto módu se váže šikovná novinka Detekce hlasu. Tento pomocník pozná, že mluvíte, na základě čehož zeslabí přehrávaný obsah a současně zapne Ambientní mód na předvolené úrovni. Opravdu to funguje, a to překvapivě citlivě i na tišší hlas. Člověk si ale musí nějakou dobu na reakci sluchátek zvykat. Zareagují vždy až za cca 1-2 sekundy, takže jim třeba při oslovení jiné osoby prostě musíte věřit, že správně přepnou.

https://www.youtube.com/watch?v=rw-ZBoczHu4&ab_channel=Samsung

Musíte jim věřit, že nebudete za blázna

Když se jim to třeba při vyslovení “dobrý den” podaří, jste v pohodě a můžete dál komunikovat. V opačném případě rychle vytahujete špunt z ucha a jste trochu za blázna. Do původního stavu se sluchátka mohou přepnout po pěti, deseti či patnácti sekundách od chvíle, kdy jejich nositel promluvil. Většinou jsou to dostatečné intervaly pro většinu životních situací jako nákup jízdenky nebo objednávku u okýnka, ale umím si představit situace (když už se nebavíme o základním předpokladu, že mít při hovoru sluchátka je asi trochu nezdvořilé), kdy by to nemuselo stačit. Třeba když se prostě na něco zeptáte a odpověď druhého mluvčího má přes 15 sekund. Pak už je na uživateli, aby zvážil manuální přerušení přehrávání.

Mezi další vychytávky patří například schopnost rychle a automaticky přepínat mezi připojenými zařízeními (z tabletu s filmem se sluchátka odskočí připojit k telefonu při příchozím hovoru atd.), novinka Dolby Head Tracking s možností měnit pozice trojrozměrného zvuku na základě otočení hlavy nebo funkce Buds Together umožňující z jednoho přístroje vysílat zvuk do dvou párů sluchátek. Zmíněné položky ale patří k těm, které jsou momentálně striktně omezeny na komunikaci se systémem One UI 3.1, ke kterému v tuto chvíli bohužel nemám přístup. U první a třetí funkce už z dřívějška víme, že fungují. Dolby Head Tracking bych ale ještě rád v budoucnu vyzkoušel.

Baterie a nabíjení Samsung Galaxy Buds Pro

Bezdrátová Samsung sluchátka se s ohledem na množství funkcí a kvalitu zvuku vyznačují velmi příjemnými hodnotami výdrže. Ani v tomto případě tomu není jinak. “Papírově” zvládnou 5 hodin hraní samotná + 13 hodin navíc se započítáním kapacity pouzdra při zapnutém ANC. S vypnutým tlumením ruchu je to 8 + 20 hodin. Při reálném používání jsem zjistil, že je potřeba tyto “běžné” hodnoty ponížit o cca hodinu pro jeden cyklus u samotných sluchátek se zapnutým ANC a o podobný čas i bez něj.

To mám ale na mysli variantu, kdy hrají na maximální hlasitost a často používáte gesta. V případě častých hovorů by bylo vybíjení rychlejší, bez častého ovládání gesty zase pomalejší. Celkově je ale výdrž Buds Pro více než sympatická. Pouzdro přitom podporuje i bezdrátové nabíjení, takže postačí třeba i jen položit ho na záda kompatibilního telefonu.

Samsung Galaxy Buds Pro kapsa pouzdro

Varianty, cena a dostupnost

Jak jste si mohli z fotek všimnout, v rámci testování jsem dostal do ruky poměrně extravagantní fialovou variantu. Společně ní jsou v nabídce ještě stříbrná a černá. Samsung svá nová bezdrátová sluchátka prodává ve vlastním e-shopu za doporučenou cenu 5 990 Kč. Mimo toto místo jsou dostupná i u několika dalších prodejců jak online, tak i v kamenných prodejnách. Sehnat je nebude problém.

Závěrečné hodnocení Samsung Galaxy Buds Pro

Nová Buds sluchátka v podstatě splnila má očekávání, která jsem po minulém experimentu jménem Buds Live k tradičnějším “špuntům” měl. Aktivní potlačení hluku je na vyšší úrovni, vrátil se ambientní mód a mile překvapila také citlivá Detekce hlasu. Zvukově není co vytknout a to ani po stránce mikrofonů. Větší nadšence do kvalitního poslechu na druhou stranu zamrzí absence univerzálního AptX kodeku a také je nemilé, že je spousta pokročilých vychytávek omezena jen na vazbu s nejnovějšími Samsung telefony.

Klady

+ Nadprůměrný zvuk
+ Kvalitní ANC
+ Dlouhá výdrž baterie

+ Rychlé (i bezdrátové) nabíjení
+ Vylepšený Ambientní mód s Detekcí hlasu

Zápory

– Netradiční tvar může tlačit (individuální)
– Spousta funkcí je omezena na One UI 3.1

Uvažujete o koupi Samsung Galaxy Buds Pro?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Samsungu.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)