Samsung Galaxy Ace 2: Jihokorejské eso v rukávu podruhé [recenze]
- Recenze
- Adam Kováč
- 27.1.2015
- 25
V loňském roce Samsung potřeboval uvést pořádný telefon pro střední třídu, který by splňoval to nejzákladnější kritérium: dobře vypadal. Co si budeme nalhávat, první Galaxy Ace na tom hardwarově moc dobře nebyl. Nyní ovšem přichází jeho nástupce, který sice svým designem již příliš neoslní, na druhou stranu má aktuální hardware a skvělý displej. Bohužel na tom všem jede Android v postarší verzi 2.3.6.
Přestože se první Ace dočkal několika faceliftů, jakými byly Galaxy Ace plus s rychlejším procesorem, nebo Galaxy Ace DuoS s podporou dvou Sim karet, který se bohužel na našem trhu nikdy neobjevil., přišel jeho opravdový nástupce až nyní. Dvojka nabízí nově výkonný dvoujádrový procesor o taktu 800 MHz, 768MB RAM, 4 GB interního úložiště a hlavně krásný 3,8“ PLS displej, který jsme mohli vidět již u tabletů od tohoto výrobce. Navíc jako bonus přibalil Samsung, i když tak trochu zbytečně, NFC. Pojďme se tedy novému esu podívat na zoubek.
Rozbalování a první dojem
Prvně mi, prosím, dovolte přeskočit obsah balení. Galaxy Ace II nám totiž došel v opravdu „luxusní“ bílé krabičce bez potisku, ve které se nacházel pouze mobil, sluchátka (chrchlátka) a micro USB kabel. Jestli jste si všimli, že jsem nezmínil nabíječku, tak ano. Mobil nám došel i bez nabíječky. Troufám si tedy tvrdit, že Vám, jakožto potencionálním zákazníkům, by byl nabídnut větší uživatelský komfort. Minimálně krabička s tím barevným potiskem. A nebo aspoň s tou nabíječkou.
Z té kouzelné krabičky na mě vykoukl černý obdélníkový přístroj se zaoblenými rohy a stříbrným chromovaným rámečkem. Nepřekvapilo ani jedno velké hardwarové tlačítko uprostřed spodní části pod displejem, které je doplněno dvojicí senzorových, na první pohled by si neznalý člověk mohl přístroj splést s Galaxy SII. Váha přístroje je stále na dobré úrovni, ale možná bych čekal o nějakých pár gramů méně, vzhledem k velikosti. Přístroj má totiž 122g. Jakmile jsem otočil zařízení zboku, překvapila mě krytka na microSD slot nacházející se na levé straně zařízení. Karta se tak nevšedně nevkládá pod zadní kryt.
Přístroj vypadá na první pohled poměrně elegantně, ovšem žádný luxus neucítíte. Sice nikde nic neskřípe, vše krásně doléhá, ale máte ten nechutný pocit „tohle už jsem někdy v rukách měl“. Ale náladu jsem si spravil zapnutím přístroje, kdy se na mě usmál opravdu krásný PLS displej, který směle může konkurovat IPS displejům (které mi ale stále přijdou subjektivně lepší, hlavně co se reálnosti barev týče).
Konstrukce a vzhled: Nuda, na kterou jsme u Samsungu zvyklí
Jestliže byste položili vedle sebe modely Ace II a Galaxy S II, našli byste pramálo rozdílů. Největší část přístroje tvoří prostorný 3,8“ kapacitní displej, kolem kterého se pak lemuje tenký chromovaný rámeček. Pod tímto displejem nalezneme trojici pro Samsung tak typických tlačítek. Dvě po stranách jsou senzorová, na levé straně je to vyvolání kontextové nabídky, na pravé pak šipka zpět. Mezi nimi se nachází charakteristické obdélníkové tlačítko domů. Nad displejem se nachází objektiv předního fotoaparátu, proximity senzor a hovorový reproduktor. Senzor okolního jasu chybí, což považuju za výrazný nedostatek v této cenové kategorii, když ho může mít i Huawei za 4000 Kč. Displej je sice chráněn sklem, ale o Gorilla Glass či jiné odolné sklíčko se s největší pravděpodobností nejedná.
Jakmile otočím přístroj, uvidím čočku 5 MPx fotoaparátu, pod kterým se nachází přisvětlovací LED dioda, která sice svítí poněkud slabě, ale na posvícení na cestu to bude stačit. Vedle čočky se pak nachází hlasitý reproduktor. Spodek krytu má pak náznak tak charakteristické „brady“, stejně jako to měly Galaxy S či Galaxy SII, tady ovšem tato brada nevystupuje snad ani 0,1mm nad tělo. Prostě prstem cítíte, že tam je, ale okem ji s největší pravděpodobností ani nepostřehnete. Pod plastovým krytem, který je takovou vaničkou, do které se mobil zacvakává, se nachází 1500 mAh baterie, nad ní pak slot pro SIM kartu. Plastová vanička rovněž oplývá konektory, pravděpodobně pro lepší vývod signálu z NFC, či signálu obecně.
Podíváme-li se na mobil zleva, nalezneme zde kolébku hlasitosti, pod ní pak slot na microSD karty. Na pravé straně pak nalezneme pouze tlačítko zapnout/vypnout/zamknout/odemknout. Shora můžeme vidět 3,5mm audio jack pro sluchátka a drobný důlek pro pohodlné sejmutí vaničky pomocí nehtu. Na spodní straně se pak nachází pouze microUSB konektor a mikrofon pro hovory.
Co se týče držení telefonu samotného, pocit z něj je poměrně dobrý. I když je zařízení poněkud kluzké a párkrát jsem ho lovil ve vzduchu, tak působí dobrým pevným dojmem, nikde nic nevrže a záda krytu jsou vedena v příjemné mřížkované textuře. Navíc díky velikosti displeje činící 3,8“ dosáhnete palcem do všech jeho koutů.
Technické parametry
Hardwarová výbava
- 800MHz dvoujádrový procesor ARM Cortex-A9, ST-Ericsson U8500 NovaThor
- GPU: ARM Mali-400MP (jedno jádro)
- 768 MB RAM
- 4GB úložiště
- 3,8palcový PLS displej s rozlišením 800 x 480 pixelů a jemností 245.51 ppi
- HSDPA: 14,4 Mbps, HSUPA: 5,76 Mbps
- Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
- NFC
- Bluetooth: 3.0 (A2DP)
- GPS, A-GPS
- Systém Android 2.3.6 Gingerbread s nástavbou Samsung TouchWiz
- fotoaparát: 5 MPx (2592 x 1944 pixelů), automatické zaostřování, LED blesk, HD 720p video
- přední kamera: 1,3 MPx
- Baterie: Li-Ion 1500 mAh
- Rozměry: 62.2 x 118.3 x 10.5 mm
- Hmotnost: 122 g
O chod celého zařízení se stará podtaktovaný dvoujádrový procesor Cortex-A9 od výrobce ST-Ericsson, model U8500 s kódovým označením NovaThor, běžící na 800 MHz (klasický takt je 1000 MHz). Jestli se Vám zdá, že jste o tomto procesoru již někde slyšeli, tak máte pravdu. Tento procesor totiž hojně využívá Sony ve svých modelech NXT Xperií (namátkou Xperia P, Sola, atd.). Jedná se prakticky o nejlevnější „značkové“ dvoujádro, které můžete v mobilech najít, a výkonově se řadí za všechny již zařízené procesory, jakými jsou Snapdragon S3 od Qualcommu, Tegra 2 od nVidie či Exynosu přímo od Samsungu. K hraní náročných 3D her Vám poslouží jednojádrová verze Mali-400MP, která si poradí s Dead Triggerem na střední detaily, GTA III i Shadwogunem. K tomu všemu zařízení disponuje příjemnou kapacitou operační paměti, která činí 768 MB.
Co se interního úložiště týče, uživateli jsou v této cenové kategorii poskytnuty sympatické 4 GB, z nichž je dostupných přibližně 1,1 GB pro vaše data a pro potřeby aplikací a her jsou k dispozici. Ovšem jestli by vám paměť nestačila, můžete si ji rozšířit o microSD karty (jestli se dodává v balení netušíme, v naši kouzelné krabičce jsme ji neměli).
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Co se konektivity týče, tak tady nové eso vyniká nad svou konkurencí. Nechybí podpora rychlých sítí HSDPA, tudíž váš FUP spotřebujete jako blesk, rovněž zde nalezneme připojení Wi-Fi v skoro všech standardech, a to a/b/g/n, spojení dvou zařízení uskutečníte pomocí Wi-Fi Direct, spojení s televizemi díky DLNA. Nalezneme zde i NFC, které sice díky přítomnosti Androidu 2.3.6 moc nevyužijete, ale jeho přítomnost potěší a můžete jeho pomocí sdílet různé štítky. Pak zde máme Bluetooth ve verzi 3.0 s podporou A2DP. Ke standardní výbavě patří také A-GPS modul a zajímavostí je i přítomnost ruského Glonass čipu. Zařízení se tak hodí k použití tohoto přístroje jako GPS navigace, navíc offline fix satelitů mi proběhl neuvěřitelně rychle, do 10 sekund jsem měl příjem od 8 satelitů.
Displej
Displej u Galaxy Ace 2 není tradiční TFT, jaké by zde mnoho lidí čekalo, ale PLS TFT displej. PLS je technologie vyvinuta přímo Samsungem, aby nemusela platit poplatky za licenci IPS. PLS dokáže nabídnout podobné podání barev a pozorovací úhly jako má IPS panel, ovšem při porovnání reálnosti barev a jejich podání u mě jasně zvítězil IPS displej mého Optima 2X. Samozřejmě zde Samsung nepoužil žádný ze svých AMOLED displejů, to se ovšem v této cenové kategorii nemůže očekávat. Co se čitelnosti na sluníčku týče, je to takový lepší průměr. Co hodně mobilu chybí je senzor světla. Jste tak odkázáni vše měnit manuálně, a pakliže se vám stane, že si zapomenete přepnout jas displeje z minimálního na maximální uprostřed procházky, budete jen těžce hledat, kde je ikona pro zvýšení podsvícení.
Porovnání pozorovacích úhlů, vlevo SG Ace II s PLS displejem, vpravo LG Optimus 2X s IPS, oba na max. jas
Co je ovšem příjemnou změnou vůči prvnímu SG Ace, je fakt, že rozlišení je již příjemných 800×480 pixelů. To zajistí kompatibilitu naprosté většiny aplikací na marketu ještě na nějakou dobu do budoucna. Displej jinak dokáže zaznamenat „pouze“ 5 dotyků, což mi ovšem přijde naprosto dostatečné. Více prstů na displeji stejně nenaměstnáte a o využití více jak 5 prstů zároveň by se dalo celkem diskutovat. Co mě ale dostalo na kolena, bylo otáčení displeje. Z mě neznámých důvodů se displej přetočil pouze na šířku, na výšku to již nešlo. Musel jsem vjet zpět na domovskou obrazovku. Nevím, jestli se jedná o bug pouze u mého kusu, zkoušel jsem i wipe v domnění, že z této palčivé situace vyklouznu, ale nestalo se tak a tento nešvár zůstal i nadále.
Pokud se zastavíme u krytí displeje, zjistíme, že se zde nachází nikoli plast, jak by leckdo čekal, ale sklo. I když se nejedná o speciální tvrzené sklo Gorilla Glass. Ale i tak prst po povrchu příjemně klouže, jenom se velmi rychle umatlá.
Rychlost systému a jeho prostředí
Jak již bylo řečeno dříve, na novém esu běží Android ve starší verzi 2.3 Gingerbread. Tento krok výrobce moc dobře nechápu, obzvláště když všichni víme, jak to chodí s aktualizacemi u Samsungu. Obzvláště když vezmeme v potaz, že NFC, kterým je mobil vybaven, je plně využitelné až od Ice Cream Sandwich. Co nemohu systému vytknout, je jeho absolutní svižnost. I když, co byste od dvoujádra se 768MB RAM očekávali? Avšak velmi mě zarazila orientace obrazovky. Nevím, zdali šlo o nějaký bug (určitě to vyřeší nový firmware – jestli někdy bude), ale obrazovka se nikdy nepřetočila zpět do původního zobrazení na výšku.
Nástavba TouchWiz
Co se nástavby týče, Samsung zde použil TouchWiz obohacený o svůj S Voice, který můžeme znát i z Galaxy SIII. Upřímně, já u podobných aplikací moc využití nevidím a na mé podněty tato funkce moc kvalitně nereagovala (problém bude ale v tomto případě „mezi klávesnicí a židlí“). I když nejsem nějakým fandou nástaveb od výrobců, troufám si tvrdit, že TouchWiz je pro začátečníky s Androidem jednou z nejlepších nástaveb. Nalezneme zde pár předinstalovaných aplikací, jako ChatOn, což je kecálek od Samsungu, čtečku e-knih Wooky, správce a editor dokumentů Polaris Office a zajímavý editor fotografií. Samozřejmě zde nechybí ani Samsung apps nebo oblíbené „huby“ od výrobce, jako např. Social Hub, Music Hub a Game Hub.
Druhou stranou podobných prostředí je však fakt, že tyto nástavby občas dokáží přístroji pěkně zatopit a spotřebují více systémových prostředků, než je zdrávo, především vnitřní paměť, operační paměť RAM a kolikrát dokonce výrobce zruší aktualizaci kvůli tomu, že by to „špatně komunikovalo s prostředím“. Často se tak uživatel může potýkat s pomalejší odezvou přístroje či dokonce nestabilitou.
U Samsungu Galaxy Ace II jsem si nástavbu zvykl poměrně rychle a ocenil jsem zejména upravenou notifikační lištu, která v čistém Gingerbreadu neumožňuje kromě zobrazení notifikací nic. Do ní totiž Samsung přidal rychle přepínače Wi-Fi, Bluetooth, GPS, zvuku a automatického otáčení (které na našem přístroji špatně funguje). Vystačil jsem si i se základním launcherem TouchWizu, náročnějším uživatelům bych však pravděpodobně doporučil sáhnout po nějakém jiném z Play Storu, který dovolí více modifikací, jako například můj oblíbený GO Launcher Ex. Celé prostředí mi přišlo poměrně dobře graficky sladěné a nabízí i nadstandardní funkce oproti čistému Androidu. U Androidu 2.3 beru TouchWiz jako plus.
Domácí obrazovka
K dispozici máme až 7 ploch, mezi kterými logicky přepínáme pohybem prstu do stran a které můžeme libovolně přesouvat, přidávat a odstraňovat. Co mi přišlo poměrně zvláštní, leč pro TouchWiz typické je fakt, že při sedmi plochách není tou hlavní plochou prostřední, nýbrž absolutně první. Ve spodní části plochy máme 4 tlačítka (Telefon, Kontakty, Zprávy a Aplikace), které můžete upravovat poměrně zvláštním a nelogickým způsobem – musíte najet do výkresu aplikací, zmáčknout senzor kontextového menu. Teprve až tam můžete dát možnost upravit a popřesouvat si zde své oblíbené aplikace.
Položky na plochu přidáme jednoduchým podržením prstu na volném místě displeje. Položky pak mažeme dlouhým podržením a přesunutím do spodní části s nápisem Odstranit. Trošku mi chyběla možnost vytvořit složku pouhým přesunutím jedné ikony na druhou. Složky přesto vytvářet jdou, musíme ale přes přidání nové položky.
Widgety
Přidání Widgetů probíhá standardním způsobem, kdy stačí na ploše podržet prst a přístroj nám nabídne přidat nástroje (Widgety), zástupce, složky nebo změnu pozadí. Po vybrání jedné z položek, které chceme přidat, se nám ve větší části obrazovky ukáže výběr ploch, kam chceme položku umístit, a ve spodní části můžeme listovat do stran mezi jednotlivými Widgety. Tento koncept je poměrně dobrý, při velkém počtu Widgetů si však celkem zaskrolujeme.
Menu
Menu aplikací nabízí vodorovné posouvání mezi nainstalovanými aplikacemi, které jsou uspořádány v standardní mřížce 4×4 a řazeny podle data instalace. Bohužel jsem nikde nenašel možnost výběru řazení podle abecedy. Aplikace však můžeme ručně volbou Upravit přesouvat, případně sdružovat do složek. Aplikace lze též zobrazit jako seznam, kde už jsou řazeny abecedně (celkem mi to připomínalo výpis z Windows Phone 7 zařízení). Kdyby měl uživatel nutkání se s nějakou aplikací podělit s přáteli, je pro něj připravena volba sdílet aplikaci.
Zamykací obrazovka
Zamykací obrazovka je zpracována velmi jednoduše a na volitelné tapetě z ní čitelně vyčteme datum a čas. Dokáže také přehledně zobrazit některé zmeškané notifikace, jako například zprávy či zmeškané hovory, do kterých pak lze ze zamykací obrazovky přímo přistupovat.
A jak přístroj odemknout? Samsung zde zařadil způsob odemykaní tak trochu na způsob Ice Cream Sandwich, kdy kamkoliv položíte prst a poté se od tohoto bodu stačí o určitý kus vzdálit tahem prstu do libovolného směru. Velmi rychlé, jednoduché, a hlavně neporušující patent Slide to unlock.
SMS, klávesnice a volání
To, jak se píší zprávy, se již delší dobu nezměnilo a asi ani nezmění. Každý kontakt má svou konverzaci, kde se řadí zprávy časově pod sebe formou konverzace, kterou všichni můžeme znát ještě z dob slávy ICQ. Ve spodní části nalezneme prostor pro psaní zprávy, vpravo pak tlačítko pro odeslání zprávy a ikonku sponky, která slouží pro přidání přílohy (a vytvoření MMS). Rovněž zde nalezneme počítadlo znaků a počítadlo SMS zpráv připravených k odeslání.
Ace II je prodáván s dvěma typy klávesnic. Ta první, Klávesnice Samsung, jak ji výrobce pojmenoval, připomíná klávesnici z čisté verze systému Android a příliš toho neumí (nejspíš to totiž opravdu čistá Android klávesnice bude). Nabízí opravdu pouze základní možnosti psaní a kromě čísel zde chybí také nejpoužívanější znaky, které by se mohly schovávat pod některými písmeny a emotikony jsou poměrně slušně schované. Pár vašich nejpoužívanějších jsou pod tečkou, zbytek musíte hledat na třetí stránce speciálních znaků.
O něco lepší volbou je klávesnice Swype, která se skutečně povedla a na Play Storu je placená. Rozložení kláves je mnohem lepší, nabízí znaky pod klávesami s písmeny a rychlý přístup k emotikonům. Nejdůležitější je však možnost Swype zadávání, kdy jednoduše přejedeme prstem po písmenech, které slovo obsahuje, a klávesnice dané slovo definuje pomocí slovníku T9. Jelikož sám používám podobnou technologii detekce slov, jako má Swype, na své GO Keyboard, můžu tak přibližně odhadnout, jak dokáže Swype v tomto přístroji slova sestavovat vůči jeho konkurenci. Klávesnice mě příjemně překvapila a vkládala mi pod ruku slova, o která jsem se skutečně pokoušel. Co mi však vadilo při pohodlném a rychlém psaní, byl poněkud malý mezerník, a proto se mi často stalo, že jsem vložil místo mezery tečku. Na druhou stranu není mezeru potřeba při běžném psaní vkládat ručně, neboť to dělá klávesa Swype automaticky. Pokud tedy máte zapnutý slovník.
Co se volání týče, kontakty jsou díky prostředí výrobce příjemně přepracované a uživateli nabízí zajímavá gesta. Aplikace nabízí příjemný vzhled a také propracovanější synchronizaci kontaktů se sociální sítí Facebook, která některým uživatelům může chybět, jiným zase může vadit už jen přítomnost slova „Facebook“. Velmi příjemné jsou také gesta pro volání a SMS, kdy při vyhledávání kontaktu táhnete prstem do stran. Vpravo pro volání, vlevo pro poslání SMS.
Číselník byl rovněž mírně upraven. Na záložce Klávesnice nalezneme klasický číselník, pomocí kterého můžeme vytočit kontakt. Číselník podporuje T9 vytáčení, stačí tedy začít psát část čísla, které kontakt obsahuje. Druhou možností je psát čísla, pod kterými se nacházejí písmena v názvu kontaktu (např. Adam = 2326). Když napíšeme číslo, které se v telefonu nenachází, nabídne nám přístroj přidání tohoto čísla do kontaktů. S číslem můžeme pomocí spodních ikon vykonat hovor, videohovor (který je v našich končinách nepoužitelný), nebo zaslat SMS.
Syntetické a herní testy
Jelikož se v mobilu nachází poměrně výkonný dvoujádrový procesor s jednojádrovou Mali-400MP, dokáže dostatečně posloužit i pro všechny hry nacházející se v Play Storu. Vyzkoušel jsem GTA III, Dead Trigger a Shadowgun a vše jelo naprosto plynule a bez problému (GTA III a Dead Trigger s nastavením na střední detaily). Co se benchmarků týče, výsledky byly takovéto (v závorce je výsledek Galaxy S Advance):
- Linpack single: 32,747 MFLOPS (39,4 MFLOPS)
- Linpack multi: nejvyšší bylo 48,485 MFLOPS (69,3 MFLOPS)
- Smartbench 2011: Productivity 2529, games index 2608
- Smartbench 2012: Productivity 1380, games index 1904
- Antutu: 3521
- Nenamark 2: 29,0 FPS
- Quadrant Standart: 1893 (2826)
Organizace a multimédia
Galerie
V mobilu nalezneme klasickou 3D Androidí galerii, o které nemá moc smysl psát, neboť ji každý velmi dobře zná (a taky ví, že není moc dobře použitelná). Jakýkoli multimediální obsah, který se v galerii objeví, je možné sdílet přes bezdrátové technologie (vč. Wi-Fi direkt), či na sociální sítě. Co se týče obsahu, tím jsou veškeré obrázky, fotografie či videa uložené v interní paměti telefonu nebo na microSD kartě. O jakémkoli smysluplném třízení (krom složek) si tedy můžete nechat jenom zdát. Kvalitní alternativou je například QuickPic.
Čas
Mírných změn rovněž dosáhly i hodiny. Ty nabízejí klasické zobrazení vámi nastaveného času, světového času, stopky, odpočet a funkci stolních hodin, což je, obecně řečeno, uživatelské rozhraní pro včasné zpozorování času a rychlého ovládání telefonu po probuzení člověka.
Kalendář
Kalendář je v tomto zařízení mírně pozměněn, nalezneme zde všechny potřebné základní funkce a jeho změny jsou spíše jenom kosmetického rázu, aby jeho prostředí ladilo s TouchWizem. V horní části úvodní obrazovky máme na výběr ze čtyř záložek – volby, kde si můžete nastavit typ zobrazení kalendáře (Měsíc, Týden, Den) a Seznam, ve kterém nalezneme časově seřazeny události v kalendáři.
V nastavení kalendáře můžeme zvolit, které z kalendářů chceme zobrazovat (máme-li více Gmail účtů v telefonu), měnit výchozí zobrazení nebo třeba pozměnit zvukové upozornění na události.
Co se týče posílání elektronické pošty, je zde přítomna aplikace Gmail, která je součástí základního balíku Google apps, a aplikace Email od Samsungu. Prvního jmenovaného klienta není třeba blíže představovat. Do aplikace Email si ale můžete přidat všechny e-mailové účty, které se vám zlíbí, a tak můžete mít všechny příchozí zprávy pod kontrolou kdekoli sebou. Prostředí této aplikace je intuitivní, jednoduché a hlavně nenabízí žádné zbytečné funkce. Bohužel, nenabízí ani žádné pokročilejší.
Přehrávač hudby
Vzhledem k TouchWizu dostal tento přístroj přepracovaný přehrávač hudby, který nabídne velmi pěkné zpracování a některé nadstandardní volby, které u holého systému nenajdeme. Krom klasických možností přehrávání přidává ještě jednoduchý ekvalizér, tvorbu playlistů, zvukové efekty, vizualizaci, zobrazení textů nebo třeba automatické vypnutí. Navíc, pokud připojíte sluchátka, můžete zapnout i emulaci 5.1 kanálu, kterou ovšem moc nedoporučuji.
Co se ovládání minimalizovaného přehrávače týče, skladbu můžete ovládat buďto z notifikační lišty, nebo ze zamknuté obrazovky.
Zvukový výstup bych zařadil v této cenové kategorii k mírně nadprůměrným, při připojení lepších sluchátek nebyl slyšet ani šum a zvuk byl dostatečně čistý. Žádný audiofil ale nejsem, a tak můžu zvuk posoudit pouze svůj subjektivní dojem občasného posluchače na cestách. Můj pocit z výstupu je tedy velmi dobrý, a pokud budete mobil využívat i na tuto činnost, tak jeho volbou rozhodně neprohloupíte. Zadní hlasitý reproduktor hraje dostatečně hlasitě a jeho kvalita taky není nejhorší.
Přehrávání videa
Když má Galaxy Ace II dvoujádrový procesor a displej o klasickém rozlišení 800×480, měl by si poradit s videi docela dobře. Považuji ale za naprosto zbytečné zkoušet na takovémto displeji pouštět HD nebo dokonce fullHD videa. Vyzkoušel jsem tedy DVD ripy v kontejneru .avi. Video bylo naprosto v pořádku přehráno i v základním přehrávači.
Nedalo mi to a vyzkoušel jsem i MX Video Player kvůli přehrávání flashových videí. K mému úžasu zde fungovala i u .flv souborů hardwarová akcelerace, což se příliš často nevidí a flashová videa obecně jedou většinou přes softwarové výpočty prováděné na procesoru.
GPS
Mobilní telefony se již nějakou dobu dají použít i jako GPS navigace. Nejinak je tomu i u Samsungu Galaxy Ace II. Při zapnuté A-GPS jsem chytl signál do 10 sekund, při vypnuté do půl minuty, což jsou určitě velmi dobré výsledky. Navigování je přesné a tak, pokud se občas mrknete na dopravní značky, se pravděpodobně nikde neztratíte :-).
Fotoaparát
Samsung Galaxy Ace II je vybaven dvěma fotoaparáty. Primární je umístěn na zadní části přístroje a disponuje rozlišením 5 MPx (2592 × 1944 pixelů), nabízí automatické ostření a pro přisvětlení scény pomůže poměrně slaboučká LED dioda. V čem mě telefon zklamal, bylo maximální rozlišení nahrávaného videa. 720p video, tedy video s rozlišením 1280 × 720 px uměla i jednojádra. Přední kamerka disponuje slabším rozlišením 1,3 MPx a video z ní se základní aplikací nenatočíte. Galaxy Ace II rozhodně není nejlepším fotomobilem na světě, ovšem za danou cenu rozhodně neurazí a na momentky vám naprosto postačí. Výhodou při focení budou dobré světelné podmínky.
Ukázky nastavení
Záběry z hlavní kamery
přední videokamera
Ukázkové video
Samsung Galaxy Ace 2 camera 720p recording
Výdrž baterie
Jelikož Galaxy Ace II nabízí poměrně velký PLS displej a má dvoujádrový procesor, mnoho lidí by jistě řekla, že nevydrží ani den. Jak se to vezme. Základní logikou nasazení vícejádrových procesorů je fakt (pro některé velmi překvapivý), že více jader „žere“ méně. Logicky. Co si myslíte, že bude konzumovat méně energie? Jedno jádro na větší frekvenci, které se díky tomu rychle zahřeje, nebo vícero jader o nižší frekvenci, které se podělí o úkony a jsou ještě poměrně chladná i při maximálním vytížení? Ano, správná odpověď je více jader. To se, troufám si říci, potvrdilo i u tohoto mobilu. Při mnou běžném používání, kdy denně napíšu 5 SMS, provolám 10 minut, jsem 15 minut na 3G, 10 minut na Wi-Fi a 15 minut přehrávání MP3, jsem se dostal téměř na 3 dny, což považuji za nadstandard.
Ovšem při více stupních testování dopadly výsledky takto:
- Velmi vysoká zátěž: 30 minut hraní, 20 min 3G, 1 hod. WiFi, 15 min. volání a 20 SMS, střídavě střední a maximální jas, jsem se dostal s výdrží na něco málo přes jeden den
- Vysoká zátěž: 10 minut hraní, 15 min 3G, 1 hod. WiFi, 10 min. hovoru a 10 SMS, střední a max. jas, jsem se dostal na jeden a půl dne
- Nízká zátěž: 15 minut 3G, 10 min. WiFi, 15 min. hudba, 10 min. hovoru a 5 SMS jsem byl téměř na 3 dnech čistého provozu se středním jasem.
Výdrž telefonu tak řadím k těm nadprůměrným a jestli hledáte Android co dlouho vydrží, přesto není moc ochuzen na výbavě, tak jste asi našli svého vyvoleného.
Slabiny, nedostatky a chyby zařízení
Mobil na mě působil po celou dobu testu jako velmi dobrý mobil se skvělým poměrem cena/výkon. Je ale na čase si sepsat slabiny a nedostatky tohoto zařízení. Začnu-li konstrukcí, tak mě zklamalo celkové plastové provedení, které sice nepůsobí levným dojmem, ale Samsung se mohl na materiálech trochu odvázat. A tím nemyslím pouze konstrukci, ale i design celkově. Tento výrobce totiž parádní designy umí, což můžeme vidět například na mobilech s OS Bada. U přístroje mi velmi chyběla notifikační dioda, protože jsem se o zmeškané události dozvěděl až po rozsvícení displeje, což není úplně nejpohodlnější, stejně tak jako mi chyběl senzor osvětlení.
Přejdeme-li k samotnému systému, tak je škoda, že tento přístroj nedostal novější verzi systému s označením Ice Cream Sandwich, která by mu slušela a bylo by i použitelné NFC, které je takto prakticky nevyužitelné.
Paměť 4GB neurazí, ale ani nepotěší. Jsem ale rád, že výrobci začínají nasazovat flash paměti i do levnějších zařízení. Naštěstí tu máme microSD slot. Co mi ale přijde neodpustitelné je bug v přetáčení displeje (při zakončení testování, kdy bylo otáčení povoleno, jsem ho měl již nonstop v landscape režimu, tedy v poloze na šířku).
Hodnocení, závěr
Samsung Galaxy Ace II může být velkým hitem, i když má určité nedokonalosti, jakými jsou například haprující otáčení obrazovky, absence Androidu 4.0 či senzoru okolního světla. Za necelých 7000,- Kč uživatel dostane krásný PLS displej, dvoujádrový telefon s 768MB RAM a veškerou konektivitou, kterou si jen uživatel dokáže představit. Navíc vydrží poměrně dlouho na baterii, což beru také jako velké plus. Pro začínající uživatele navíc může být obrovskou výhodou přítomnost rozhraní TouchWiz, které jim může ovládání Androidu v mnohém usnadnit.
Co ovšem zamrzí nejvíc je, jak jsme ostatně všichni zvyklí, podpora ze strany Samsungu. Ten neoznámil, že by plánoval aktualizaci na novější verzi systému a se žádným opravným balíkem jsem se také nesetkal.
Celkově ale tento mobilní telefon doporučit musím, ať už kvůli hardwaru, displeji, nebo kvůli celkově dobrému dojmu z používání systému. Za 7 tisíc nic lepšího neseženete, pokud byste byli ochotni si ještě více připlatit, je zde alternativa v podobě Samsungu Galaxy S Advance, který nabídne 8GB paměti, SuperAMOLED displej a o 200 MHz rychlejší identický procesor. A nebo pak můžeme zavítat ke konkurenčnímu výrobci Sony, který vám nabídne i mnohem lepší zpracování u své Xperie P.
Klady
+ Dobré zpracování
+ Krásný PLS displej se slušnými pozorovacími úhly
+ Displej kryje sklo
+ Příznivá cena
+ Dvoujádrový procesor s Mali-400MP
+ Rychlé odezvy systému
+ Povedená nástavba TouchWiz
+ Přítomnost NFC
+ Klávesnice Swype
Zápory
– Již poměrně nudný design
– Stará verze systému s nejistotou aktualizace
– Zatím nepříliš využitelné NFC
– Chybí notifikační dioda
– Chybí senzor jasu
– Softwarové nedodělky
Student IT, milovník Androida a všeho kolem něj :-) více o autorovi
Komentáře (25)
Přidat komentář