Samsung Galaxy A72 recenze: skvělý smartphone pro masy
- Recenze
- Vašek Švec
- 6.5.2021
- 20
Řada Galaxy A zastává v portfoliu jihokorejského Samsungu důležitou roli. Troufneme si tvrdit, že se jedná o smartphony pro skutečně širokou veřejnost, kterou víc než tabulky se specifikacemi zajímá jak telefon vypadá a jak funguje v praxi. K tomu tato řada pokrývá i poměrně široké cenové spektrum od základních smartphonů až po střední třídu. A my se v naší recenzi právě podíváme na jednoho z lépe vybavených zástupců v podobě smartphonu Samsung Galaxy A72. Jedná se o ten správný telefon právě pro vás?
Obsah recenze Samsung Galaxy A72
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
V balení najdete jen to nejnutnější
Samsung zákazníky nadstandardním obsahem balení svých smarphonů rozhodně nijak nerozmazluje. Zatímco někteří konkurenti do základního balení přidávají TPU obaly či telefony již z výroby opatřují ochrannou fólií na displej, v případě Samsungu Galaxy A72 musíte vzít za vděk USB-C napájecímu adaptéru, kabelu, nástroji pro vytažení SIM a pár manuálům. Na druhou stranu musíme přinejmenším ocenit, že přibalený adaptér nabídne výkon 25W a velmi kompaktní rozměry.
Samsung Galaxy A72 vsadil na plast
V poslední době se čím dál častěji setkáváme s telefony vyšších cenových kategorií, které nahradily kovovou kostru plastem, který se pouze snaží tvářit jako kov a záda mají tvořena buď tvrzeným sklem, nebo opět plastem, který se za tvrzené sklo pouze vydává. U smartphonů s cenou okolo 10 tisíc Kč se pak tento typ konstrukce stal prakticky standardem a byť ani testovaný Samsung Galaxy A72 není výjimkou, zvolil přece jen trochu jiný a svým způsobem osvěžující přístup. Plastový rámeček telefonu má sice i zde chromový povrch – v námi testované variantě zabarvený do fialova. Záda oproti tomu neskrývají, že jsou vyrobena z plastu a dokonce nabídnou matný povrch, který je oproti sklu či jeho imitacím mnohem praktičtější.
Z telefonu přitom i přes hojné využití “přiznaného” plastu skutečně nemáme dojem lacině zpracovaného zařízení. Záda mají na dotek příjemně hladký (i když trochu klouzavý) povrch a celkově je telefon skutečně zpracován na výbornou. Navíc nabídne i certifikaci IP67 – tedy vodě a prachu vzdornost. Plavání s telefonem se jako obvykle ani zde zrovna nedoporučuje, je však rozhodně příjemné vědět, že telefon dle výrobce zvládne i nějaký ten kontakt s vodou a neublíží mu ani pobyt v prašném prostředí. Snaha odlišit se je patrná i z provedení modulu fotoaparátu, který tvoří se zády Galaxy A72 jeden celek.
Přední strana telefonu je pak vcelku standardní s tenkými rámečky okolo displeje a jen nepatrně širší spodní bradou. Umístění selfie kamery se Samsung rozhodl vyřešit malým průstřelem uprostřed horní části displeje. Kolébka pro ovládání hlasitosti spolu s tlačítkem napájení si našli své místo na pravém boku smartphonu a všechna tři tlačítka jsou velmi dobře dosažitelná palcem pravé ruky. Co nemusí vyhovovat každému jsou rozměry telefonu Samsung Galaxy A72. Ty činí 165 x 77,4 x 8,4 mm a v kombinaci s poměrně ostrými hranami a rovnými zády příliš nepřispívají k pohodlnému ovládání jednou rukou. Na čistě plastový smartphone vyšší hmotnost 203 gramů lze ospravedlnit nejen nasazením velkého displeje, ale především 5 000mAh baterií.
Vynikající Super AMOLED v doprovodu stereo reproduktorů
Jednou z velkých předností Samsungu Galaxy A72 je bezesporu použitý displej. Jedná se o 6,7″ velký Super AMOLED s velmi slušnou svítivostí až 800 nitů. Panel díky FullHD+ rozlišení nabídne dostatečnou jemnost obrazu 394 ppi a rozhodně potěší i 90Hz obnovovací frekvence. V této cenové kategorii se sice již nachází i telefony se 120Hz panely, nicméně ty využívají IPS technologii. Navíc rozdíl mezi 90 a 120Hz obnovovací frekvencí dle nás není pocitově tak velký jako rozdíl mezi 60 a 90 Hz. Vyšší obnovovací frekvence však není zdaleka to jediné, co tento displej nabízí.
Díky vysokému maximálnímu jasu v kombinaci s automatickou úpravou kontrastu je displej velmi dobře čitelný i během slunečného dne. Barevné podání je tradičně saturovanější, ze sytosti barev lze však slevit volbou “přirozených” barev v nastavení. Vedle toho pak v nastavení naleznete také možnost úpravy barevné teploty či vyvážení bílé. Samsung pak nešetřil ani v oblasti zvukového projevu a Galaxy A72 tak nabídne hlasité stereoreproduktory. Ty jsou na tuto cenovou kategorii poměrně kvalitní a nabídnou až překvapivě čistý zvuk s náznakem basů, jen snad nepatří úplně mezi nejhlasitější stereoreproduktory v telefonu. Příznivce drátových sluchátek pak zajisté potěší přítomnost 3,5mm jacku. Stejně jako vlastnosti displeje, pak může uživatel upravovat také zvukový projev, v tomto případě prostřednictvím Dolby Atmos.
Čtečka otisků prstů
Samsung pochopitelně nezapomněl ani na možnosti biometrického zabezpečení. Vedle ne bezpečného odemykání obličejem máte k dispozici také čtečku otisků prstů. Ta se zde ukrývá pod displejem a využívá optický snímač. Čtečka je velmi přesná a za dobu testování se nám stalo jen výjimečně, že otisk nerozpoznala napoprvé. Na současné standardy je však trochu pomalejší. Nicméně nejedná se o nic dramatického a odemknutí smartphonu jí zabere jen něco přes vteřinu. Podobně jako u nedávno recenzovaného OnePlus 9 Pro bychom však ocenili umístění čtečky o kousek dál od spodního okraje telefonu. Nutno však dodat, že v tomto případě se nejednalo o takový extrém jako ve druhém jmenovaném případě.
Výkon spíše pro nenáročné
Jednou z oblastí, ve které Samsung u své novinky šetřil, je výkon – respektive použitý chipset. Nemusíte se však nutně hned lekat. Vsadil totiž na, v nižší-střední třídě již mnohokrát prověřený Qualcomm Snapdragon 720G. Ten je podporován 6 GB RAM a uživatel má k dispozici 128GB úložiště, dále rozšířitelné o microSD paměťové karty. V praxi je tato kombinace dostatečná pro hladký běh systému i základní hraní. Pokud však patříte mezi mobilní hráče, patrně vaše nároky neuspokojí. My jsme na telefonu otestovali jednu z nejnáročnějších mobilních her Genshin Impact, u které Samsung Galaxy A72 stačil na hraní při nejnižších nastavených detailech. S mobilním Call of Duty si pak testovaný smartphone poradil na střední grafické nastavení.
S použitým chipsetem pak souvisí také absence podpory 5G konektivity a Wi-Fi 6. Spolehnout se tak musíte “pouze” na LTE a Wi-Fi 802.11ac společně s Bluetooth 5.0. K dobru však musíme Samsungu Galaxy A72 připočíst přítomnost NFC a opravdu velmi dobrý příjem signálu, za což z části jistě vděčí i své plastové konstrukci. Telefon podporuje i dual-SIM, musíte však obětovat microSD kartu.
Výdrž baterie je předností Galaxy A72
Uvnitř telefonu se ukrývá baterie o kapacitě 5 000 mAh. Sama o sobě tato hodnota dává příslib solidní výdrže na jedno nabití a očekávání je ještě podpořeno úsporným chipsetem. S potěšením pak můžeme konstatovat, že jsou tato optimistická očekávání blízko realitě všedních dnů. S telefonem jsme neměli větší problémy zvládnout i dva pracovní dny o několika delších telefonátech, komunikaci přes mail a instant messengery, procházení webu či hodince přehrávání hudby přes bluetooth. K tomu jsme přidali ještě půlhodiny YouTube a hraní her a rázem jsme se v průměru pohybovali těsně pod hranicí 4 hodin aktivního používání denně. Pokud byste tuto hodnotu chtěli ještě trochu vylepšit, můžete přepnout displej do 60Hz režimu, vypnout Allways on Display či aktivovat spořič baterie. Co se naopak doplnění energie týče, z 15 na 100 % to přibalenému 25W adaptéru zabere v průměru rovnou hodinu.
Samsung Galaxy A72 a skvělé One UI 3.1
Sami nevíme, po kolikáté to budeme zmiňovat, ale uvedením One UI se Samsung v našich očích rázem změnil ze společnosti opatřující své smartphony nepříliš povedeným softwarem na vývojáře jedné z nejlepších současných Android nadstaveb. Samozřejmě, ne každému musí toto prostředí nutně vyhovovat, či se zamlouvat po stránce designu. Za nás je však One UI pěkně přehledné a svěže působící prostředí, kterému nechybí žádná zásadní funkce. Zde přítomné One UI 3.1 běžící nad Androidem 11 je navíc příkladně optimalizované, což ještě umocňuje velmi dobrý uživatelský zážitek. Velmi příjemné je pak i vědomí, že Galaxy A72 spadá mezi telefony, které od Samsungu obdrží 3 velké aktualizace Androidu a výrobce se bude 4 roky starat o aktuálnost jejich zabezpečení.
Prostředí One UI 3.1 pochopitelně přináší řadu funkcí známých z čistého Androidu, ale i vlastní vylepšení. Například máme tradičně na vybranou mezi známou trojicí ovládacích tlačítek, jejichž pořadí můžeme měnit a hned dvěma způsoby ovládání gesty. V první řadě je zde přítomno klasické ovládání pomocí kombinace tažení prstem od spodní brady i boků. Alternativou od Samsungu je pak tažení od spodní brady vzhůru v místech, kde se jinak nachází zmíněná trojice tlačítek. Přítomna je rovněž podpora bublin pro aplikace třetích stran a vylepšené ovládání multimédií integrované do oblasti s přepínači – v obou případech s těmito novinkami přišel právě Android 11.
Samotné One UI přichází s řadou způsobů, jak si jej může uživatel upravit k obrazu svému. Vedle poměrně běžných, i když nadstadardně širokých možností úprav Allways on Display je to například vcelku netypická možnost volby vzhledu obrazovky s příchozím hovorem. Chybět nesmí ani podpora témat, která lze získat z alternativního obchodu s aplikacemi Galaxy Store – ten mimochodem patří mezi jeden z oficiálních zdrojů, kde získat populární battle royale hru Fortnite pro Android. Samsung Galaxy A72 sice již nedisponuje samostatným tlačítkem pro vyvolání hlasového asistenta Bixby či jiné předvolené aplikace, tuto funkci však může zastat dvojstisk tlačítka napájení. V neposlední řadě pak musíme ocenit možnost zvolit si, které aplikace chcete mít v telefonu předinstalované hned během prvního spuštění. Ještě než poprvé spatříte plochu launcheru se tak můžete zbavit nechtěných aplikací třetích stran či přímo od Samsungu. Nutno však podotknout, že ty z dílny jihokorejského giganta jsou zpravidla povedené.
Fotoaparát rozhodně nezklame
Záda smartphonu Samsung Galaxy A72 poskytují útočiště hned čtveřici fotoaparátů. Ihned při pohledu na jejich specifikace vám pak nejspíš bude jasné, že zde jsou velká očekávání na místě. Vždyť kolik smartphonů v dané kategorii nabídne optickou stabilizaci na primárním i zoomovém fotoaparátu?
- 64MPx primární fotoaparát, f/1,8, velikost pixelů 0,8 µm, OIS, PDAF
- 8MPx telefoto s 3x optickým zoomem, f/2,4, velikost pixelů 1,0 µm, OIS, PDAF
- 13MPx ultraširokoúhlý, f/2,2, 123° FOV, velikost pixelů 1,12 µm, FF
- 5MPx makro fotoaparát f/2,4, FF
Fotografie
Snímky z primárního fotoaparátu můžeme pochválit za velmi dobrý dynamický rozsah společně s živou reprodukcí barev. Za dobrého světla jsou snímky bohaté na detaily a šum se drží na rozumné úrovni. Při pořizování nočních snímků si pak Samsung Galaxy A72 díky optické stabilizaci může dovolit automaticky prodlužovat čas expozice a tak i bez zapnutého nočního režimu dokáže pořídit použitelné snímky. Po aktivaci nočního režimu pak dojde k prosvětlení scény a další redukci šumu.
Špatně si nevede ani fotoaparát s trojnásobným zoomem. I v tomto případě pomáhá optická stabilizace a snímky z něj jsou tak pěkně ostré a vzhledem k nižšímu rozlišení i překvapivě detailní. Dynamický rozsah je zde o něco slabší, než v případě primárního fotoaparátu, snímky jsou mnohem náchylnější na šum. V celkovém pohledu jej ale rozhodně lze zařadit na seznam plusů telefonu Samsung Galaxy A72. Škoda jen absence nočního režimu a barevného podání, které neodpovídá primárnímu fotoaparátu a sklouzává do studenějších tónů.
Podobně barevně laděné jsou i snímky z ultraširokoúhlého fotoaparátu s nadstandardním, 123° úhlem záběru. Podobně jako u jiných ultraširokoúhlých fotoaparátů, ani zde nechybí softwarová korekce efektu rybího oka, která má za následek lehké rozmazání v rozích. Také zde můžeme pozorovat větší míru šumu, ovšem i v tomto případě platí, že celkový výkon fotoaparátu je na danou kategorii více než dostatečný. Makro kamerka zde pak není jen do počtu, ale rovněž dokáže pořídit vcelku slušné snímky. Jen je potřeba mít dostatek světla a dodržet správnou vzdálenost od snímaného objektu.
Video
Co se natáčení videa týče, Samsung Galaxy A72 dokáže pořizovat maximálně 4K video při 30 fps. Zvolit však můžete také FullHD video o snímkovací frekvenci 60 fps. Zajímavá je také možnost pořizování FullHD videa při 30 fps s aktivní stabilizací obrazu.
Samsung Galaxy A72 [4K, 30 fps]
Samsung Galaxy A72 – ukázka videa [FHD, 60 FPS]
Samsung Galaxy A72 – ukázka videa [FHD, 30FPS, OIS]
Cena a konkurence
Aktuálně se Samsung Galaxy A72 na našem trhu prodává za 11 990 Kč a to v bílé, černé, fialové a světle modré barevné variantě. Jedním z konkurentů pak může být například Xiaomi Mi 11 Lite s výkonnějším chipsetem a podporou 5G. Spolehnout se můžete také na přítomnost kvalitního AMOLED displeje, stereo reproduktorů či solidního fotoaparátu. Se Samsungem pak zase získáte navíc solidní zoomový fotoaparát či čtečku otisků prstů pod displejem – zaplatíte za to však o 2 tisíce víc, protože Xiaomi seženete již těsně pod hranicí 10 tisíc Kč.
Závěr recenze Samsung Galaxy A72
Jihokorejskému gigantu se opět povedlo na trh uvést smartphone, který možná neoslní tabulkovými parametry, nicméně v praxi funguje velmi dobře. Samsung Galaxy A72 nabízí skvělý displej i hlasité reproduktory společně s asi nejvšestrannější sestavou fotoaparátů v této cenové kategorii – jen škoda nekonzistentní barevné reprodukce. Potenciální kupce však může přilákat také prostřednictvím neokoukaného designu v kombinaci s kvalitním zpracováním a odolností IP67. Vše pak korunuje povedená a velmi dobře optimalizovaná nadstavba One UI. Právě i díky skvěle optimalizaci je snazší Samsungu odpustit nasazení slabšího chipsetu. Nicméně mobilní hráči by se za své peníze měli poohlédnout po něčem výkonnějším. S použitým chipsetem pak souvisí také absence 5G, které je rovněž škoda.
Klady
+ kvalitní displej
+ One UI a jeho optimalizace
+ design a IP67
+ výdrž na baterii
+ dlouhá softwarová podpora
+ všestranná a kvalitní sestava fotoaparátů
Zápory
– slabší výkon
– absence 5G
– umístění čtečky otisků
– (pro někoho) na první pohled plastová konstrukce
Jak se vám Samsung Galaxy A72 líbí vám?
Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář