TOPlist

Samsung Galaxy A6+ recenze: důstojný nástupce nebo krok zpět?

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
5.9.2018 18:04
Ikona komentáře 4
Samsung Galaxy A6 Plus recenze
Reklama

V dnešní recenzi se podíváme na telefon Samsung Galaxy A6+ (nebo Galaxy A6 Plus, chcete-li). Ten spadá do populární řady smartphonů tohoto jihokorejského giganta a zákazníky hodlá nalákat zejména na velký Super AMOLED displej, duální fotoaparát a kvalitní kovovou konstrukci. Bude to však stačit na úspěch v konkurencí nabitém prostředí?

Obsah recenze telefonu Samsung Galaxy A6+

Obsah balení Galaxy A6+ nijak nevybočuje

V bílé krabičce, svým půdorysem jen nepatrně překračující rozměry samotného telefonu, se nalézá opravdu jen to nejnutnější. Jmenovitě 1,5A napájecí adaptér, USB kabel, základní manuál a sluchátka. Ta lze považovat opravdu jen za nouzovku. Mají ještě klasickou peckovou konstrukci, takže v uších nijak zvlášť dobře nedrží a ani kvalita reprodukce není nijak vysoká. Pro občasné použití jako handsfree však postačí. Samsung Galaxy A6 Plus obsah balení

Konstrukce Samsung Galaxy A6+ je krokem zpět

Modelová řada Samsung Galaxy A dřív platila za levnější alternativu ke špičkové řadě Galaxy S. Sice nenabízela takový výkon, ale zejména v oblasti designu a konstrukce se právě TOP modelům tohoto jihokorejského giganta blížila. Připomenout si můžeme třeba dva roky starý Samsung Galaxy A5 (2016), ten v naší recenzi zabodoval právě kvalitou zpracování a designem. Dalším stupínkem byl jeho nástupce Samsung Galaxy A5 (2017), který dokonce nabídl voděodolnost  Podobné to pak bylo i u dostupnějších nebo naopak dražších zástupců této řady. Bylo by tedy více než logické předpokládat, že i Samsung Galaxy A6+ nabídne krytí IP68 a bude pokračovat v zavedených kolejích. To by však byla chyba. Svou konstrukcí totiž dnes testovaný přístroj připomíná spíše své příbuzné z nižší modelové řady Galaxy J. Tedy hlavně ty, které Samsung vrhl na trh loni, na některých letošních modelech se totiž šetření také podepsalo.

Samsung Galaxy A6 plus záda

Začít můžeme třeba na kovových zádech přístroje. Na těch nás hned upoutalo řešení odstínění antén, které známe právě ze starších modelů Samsug Galaxy J. Na rozdíl od většiny výrobců, kteří se odstínění antén snaží udělat co nejméně nápadné, Samsung se jej nebojí přiznat. Například u některých modelů zmíněné řady Galaxy J nebo právě u recenzovaného Samsungu Galaxy A6+ se z něj stal jeden z výrazných designových prvků zad. Dalším takto výrazným prvkem je modul fotoaparátu a k němu připojená čtečka otisků prstů. krycí sklo objektivů je v jedné rovině se zády přístroje, jen okraj okolo něj nepatrně vystupuje nad povrch zad. Zatímco použití kovu namísto skla na zádech řada uživatelů ocení, chybějící zvýšená odolnost vůči prachu a vodě už potěší asi jen málokoho.

Samsung Galaxy A6+ není žádný střízlík

Na přední straně nalezneme displej s netypickým poměrem stran 18,5:9, nemusíte se jej však obávat, z uživatelského hlediska je vše identické jako u dnes velmi populárních 18:9 displejů. Okraje opticky působí poměrně úzce, realita však až tak růžová není a Samsung Galaxy A6+ se svými rozměry 160,2 x 75,7 x 7,9 mm rozhodně nepatří mezi nejmenší 6″ telefony. Pro porovnání, nedávno recenzovaný Elephone U Pro má při 5,99″ displeji rozměry 154 x 72,5 x 8,4 mm a Nokia 7 Plus, u které jsme se nad velikostí rámečku okolo displeje také zrovna nerozplývali, má rozměry 158,4 x 75,6 x 8 mm.

Samsung Galaxy A6+ přední strana

Na přední straně toho moc nečekejte, za zmínku stojí snad jen přisvětlovací LED pro vaše selfie. Notifikační dioda není vzhledem k přítomnosti SuperAMOLED displeje a funkce Allways on display potřeba. Menší zajímavosti na nás čekají po bocích přístroje. První představuje dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti umístěná na levé straně. Toto řešení není vyloženě špatné, museli jsme si na něj však zvykat. Navíc u telefonu s těmito rozměry bychom ocenili spíše tradiční umístění na pravý bok. Z toho však tlačítka vyštval velmi netypicky umístěný reproduktor. Tlačítko napájení je však již tam, kde byste jej standardně očekávali – na pravém boku přístroje.

Samsung Galaxy A6+ Ambientní displej

Čtečka otisků prstů by mohla být u Galaxy A6+ větší

Jak jsme si řekli již výše, Samsung Galaxy A6+ disponuje čtečkou otisků prstů umístěnou na zadní straně přesně podle současných zvyklostí Samsungu. Čtečka je tedy zapracována do jednoho bloku společně s duálním fotoaparátem, což na pohled nevypadá vůbec zle, ubírá to však na praktičnosti. Nejen, že je čtečka velmi blízko fotoaparátu, je také velmi úzká a o přehmaty a hledání čtečky někde na krycím skle fotoaparátu tak rozhodně nebude nouze. Kvalitu samotné čtečky však musíme hodnotit pozitivně. Rozpoznávání otisku probíhá rychle a když už se na ni správně trefíte, nestane se, že by váš otisk nerozpoznala.

Samsung Galaxy A6+ čtečka otisků

Barevné varianty telefonu Samsung Galaxy A6+

Telefon pochopitelně můžete zakoupit hned v několika barevných variantách. Koho neoslní námi testovaná zlatá verze, může najít zalíbení v nenápadné černé. Pokud pro změnu prahnete po něčem zajímavějším, je pro vás připravena také světle fialová verze. Barevnou paletu pak zakončuje modrá varianta telefonu Samsung Galaxy A6+.

Samsung Galaxy A6+ barevné varianty

Zajímavé obaly a pouzdra pro Samsung Galaxy A6+

Společnost Samsung je na našem trhu více než dobře zabydlená, a proto asi nikoho nepřekvapí, že na našem trhu lze sehnat celá řada příslušenství pro telefony této značky. Výjimkou pochopitelně není ani Samsung Galaxy A6+. Na našem trhu tak naleznete nejen temperovaná krycí skla, celou řadu TPU pouzder. A to jak průhledných tak i s nejrůznějšími motivy či flipových pouzder a to i originálních. Škoda jen, že pro Samsung Galaxy A6+ nejsou k dispozici originální flipová pouzdra s oknem, kde by se zobrazovaly notifikace. Při pátrání po příslušenství pro tento telefon pak můžete použít také označení Samsung Galaxy A6 Plus, celá řada výrobců příslušenství totiž tento telefon takto označuje.Galaxy A6+ příslušenství

Velký SuperAMOLED displej jako lákadlo

Samsung Galaxy A6+ se může pochlubit 6″ SuperAMOLED displejem, který jednoznačně patří mezi největší přednosti tohoto telefonu. Displej nabídne rozlišení 2220 x 1080 px a tím pádem i dostatečnou jemnost obrazu 411 ppi. Barvy jsou tradičně syté, a to i v porovnání s AMOLED displeji v telefonech Elephone U Pro či ZTE Axon 7. Výborná je rovněž čitelnost displeje na slunci. Sytost a teplotu barev může uživatel pochopitelně ještě upravit dle svého v nastavení. O reprodukci zvuku se stará již zmíněný hlasitý reproduktor umístěný na pravém boku telefonu. Díky jeho pozici jej při běžném použití nebudete zakrývat dlaní. Samotná reprodukce pak patří mezi šedý průměr a nijak zvlášť nevybočuje ale ani nezklame. Hlasitost je dostatečná a zkreslení zvuku je patrné přibližně od poloviční hlasitosti. Zvukový výstup skrze 3,5mm jack bude pro běžného posluchače dostatečný pro každodenní poslech oblíbené hudby.

Samsung Galaxy A6+ displej

Hardware Galaxy A6+ neoslní

Po jedné ze silných stránek telefonu – displeji – zde máme naopak jednu z jeho největších slabin. Tou je zvolený chipset Qualcomm Snapdragon 450 určený pro telefony nižší-střední třídy. V zařízení, jehož cena se blíží desetitisícové hranici bychom rozhodně ocenili výkonnější řešení. Procesor telefonu disponuje osmi jádry Cortex-A53 o taktu 1,8 GHz a o grafiku se zde stará čip Adreno 506. Po stránce výkonu lze použitý chipset srovnat se stále velmi populárním, nýbrž vcelku obstarožním Snapdragonem 625. Ten nabídne procesor s nepatrně vyšším taktem a stejný grafický čip. Snapdragon 625 se však v současnosti objevuje v telefonech se sotva poloviční cenou oproti testovanému Samsung Galaxy A6+. Procesoru jsou „k ruce“ 3 GB operační paměti RAM a 32GB úložiště, existuje také 4/64GB verze Galaxy A6+, ta na našem trhu však dostupná není.

Podporuje Samsung Galaxy A6+ Dual-SIM?

Velkou parádu telefonu nedělá ani starý microUSB namísto moderního USB-C portu. Dále se můžete spolehnout na Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2 a NFC. Samozřejmostí je podpora u nás používaných LTE pásem. Plus si telefon rozhodně zaslouží za podporu Dual-SIM a trojici slotů díky čemuž nebudete postaveni před volbu mezi druhou SIM a paměťovou kartou. Verze s podporou Dual-SIM se celým názvem jmenuje Samsung Galaxy A6+ Duos a na našem trhu by oficiálně měla být pouze ta. Přesto si však před nákupem telefonu tento parametr raději ještě ověřte, existuje totiž i Single SIM varianta tohoto telefonu. Pochvalu si zaslouží také rychlá a přesná GPS doplněná o systém určování polohy GLONASS.

Samsung Galaxy A6+ microUSB

Specifikace telefonu Samsung Galaxy A6+

[aps_product_sz id=“493952″] Jak padlo o pár řádků výše, telefon Samsung Galaxy A6+ rozhodně nepatří mezi nejvýkonnější zařízení ve své cenové kategorii. Právě naopak, jedná se o výkonnostně jeden z nejslabších telefonů v ceně okolo 9 tisíc. To ostatně můžete vidět v tabulce s výsledky AnTuTu Benchmark, kde Samsung skončil jasně poslední a porazili ho i podstatně levnější telefony jako Xiaomi Redmi Note 5 či Nokia 6.1. Slabší výkon se projevuje také ve hrách, například testovaný akční titul Shadowgun Legends jsme si mohli vychutnat pouze na střední grafické nastavení. Samsung Galaxy A6+ shadowgun legends

Samsung Galaxy A6+ AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Samsung Galaxy A6+ 69 546 bodů 34 889 12 075 17 939 4 643
Elephone U Pro 137 691 bodů 63 134 30 279 37 185 7 093
Huawei P20 Lite 88 388 bodů 41 349 13 067 24 353 9 619
Xiaomi Redmi Note 5 114 837 bodů 56 381 20 791 31 861 5 804
Nokia 6.1 90 642 bodů 39 972 19 604 25 343 5 723
Nokia 7 Plus 141 037 bodů 64 759 29 876 38 959 7 443

Výdrž na baterii příjemně překvapí

Samsung Galaxy A6+ ve svých útrobách ukrývá baterii s kapacitou lehce nadprůměrných 3500 mAh. Ta telefonu díky úspornému chipsetu a solidní optimalizaci poskytuje velmi příjemnou výdrž na jedno nabití. Při běžném použití nám telefon vydržel s rezervou dva dny bez nabíječky. To vedle obligátního telefonování, surfování na webu a komunikace nejen přes mail ale i různé messengery zahrnovalo také několik minut hraní denně. Průměrný čas zapnutí obrazovky byl přitom 3h 42 min. Pochvalu si však telefon již neodnese za absenci rychlonabíjení. Originální nabíječce totiž zabere nabití telefonu z 15 na 100% přibližně 2 hodiny 10 minut.

Android 8.0 Oreo s nadstavbou Samsung Experience 9.0

Společnost Samsung byla v, ještě relativně nedávné, minulosti velmi kritizována za přeplácanost a pomalost svého někdejšího prostředí TouchWiz. Jak se zdá, kritiku si vzala k srdci a současné prostředí Samsung Experience 9.0 můžeme v oblasti optimalizace jen chválit. Za celou dobu jsme se nesetkali s jediným zásekem či snad pádem aplikace – vše běželo hladce a plynule. Jediné negativum, které můžeme v tomto směru zmínit je pomalejší spouštění některých aplikací – to však jde na vrub spíše použitému procesoru. Celkově je prostředí poměrně výrazně předělané, na druhou stranu ho však nemůžeme označit za přeplácané. Předistalované aplikace prošly redukční dietou a Samsung Galaxy A6+ tak vedle základních systémových a Google aplikací v základu nabízí už jen aplikaci Facebook a několik málo aplikací Microsoftu. Design prostředí hodnotíme také jako povedený, i méně zkušený uživatel se v něm dle našeho názoru rychle zorientuje. Samsung Experience 9.0 na telefonu Samsung Galaxy A6+ obsahuje i řadu vychytávek. Mezi ty, které bychom rádi vyzdvihli se řadí tyto:
  • systémový ekvalizér s podporou Dolby Atmos
  • asistent Bixby s obrazovkou Bixby Home zobrazující nejen zprávy ale například i budíky, nadcházející události či tipy na místa v okolí
  • funkce rozdělené obrazovky doplněná o možnost spouštět aplikace v oknech
  • snímač otisků prstů lze díky podpoře gest použít také jako ovládací prvek
  • funkce Dual Messenger umožňující uživateli používat s jednou aplikací instant messengeru více účtů

Jak Samsung Galaxy A6+ fotí a natáčí video?

Primární fotoaparát telefonu využívá dva snímače. Primární nabízí 16 MPx a je spárován s objektivem o výborné světelnosti f/1.7, zatímco druhý, starající se o hloubku ostrosti, má rozlišení 5 MPx a světelnost f/1.9. Tato kombinace je pak ještě doplněna o technologii fázového ostření, to zde odvádí velmi dobrou práci a fotoaparát i díky tomu ostří velmi rychle a přesně. Celkově nemáme k produkovaným fotografiím zásadní výhrady.

Fotografie

Za dobrého světla je totiž Samsung Galaxy A6+ schopen obstarat velmi povedené snímky. Ty jsou velmi detailní, postrádají šum a také barevná věrnost je na velmi dobré úrovni. Snad jen dynamický rozsah by mohl být ještě o něco lepší. Telefonu nečiní problém ani „makro“ snímky. Překvapivě dobře si pak telefon vede i za šera či při západu slunce, kdy mu velké problémy nedělá ani protisvětlo. Žádná hitparáda to není až při focení v noci, to je však stále ještě disciplína, ve které mohou soupeřit jen telefony z nejvyšších cenových kategorií. Samsung Galaxy A6+ foto 4

Video

Méně chvály si od nás telefon odnese za nahrávané video. To lze pořídit pouze ve FullHD rozlišení při snímkovací frekvenci 30 FPS. Videu navíc citelně chybí stabilizace a celková jeho kvalita je tak (s přihlédnutím k ceně telefonu) přinejmenším podprůměrná.

Cena a konkurence

Jak jsme již v recenzi nakousli, telefon Samsung Galaxy A6+ se na našem trhu oficiálně prodává za 8 990 Kč s DPH. To je přinejmenším sebevědomá cena, přihlédneme-li k řadě kompromisů, které sebou tento telefon nese. Za stejnou cenu u nás lze sehnat například Huawei P20 Lite. Ten boduje stylovějším designem, moderním USB-C konektorem či o chlup vyšším výkonem v kombinaci s větší RAM a dvojnásobným úložištěm. Samsung zase kontruje lepším fotoaparátem, vyšší výdrží na jedno nabití či SuperAMOLED displejem. Huawei P20 lite záda Další potenciální konkurenci představuje například Nokia 7 Plus. Zde si již budete muset připlatit dva tisíce, dostanete za to však telefon s výrazně výkonnějším hardwarem a srovnatelným fotoaparátem zařazený do programu Android One. Pro milovníky exotiky zde máme ještě Elephone U Pro, který v naší recenzi sice propadl v oblasti fotoaparátu, líbil se nám však jeho design a zpracování, kvalitní AMOLED displej zahnutý po okrajích, velké interní úložiště a RAM či podpora bezdrátového nabíjení.

Nokia 7 Plus displej

Finální verdikt

Samsung Galaxy A6+ to nebude mít na trhu zrovna snadné. Pohybuje se totiž v konkurencí nabitém prostředí, kde se každá chyba tvrdě trestá. Těch chyb bohužel telefon udělal hned několik. V první řadě musíme opět připomenout slabou hardwarovou nabídku. Dále nás zklamal odklon Samsungu od zvýšené odolnosti, kterou ještě loni disponoval téměř každý telefon ze série Galaxy A. Nepochybujeme ovšem, že si i Samsung Galaxy A6+ své zákazníky najde, jelikož uživatelů, kteří neřeší výkon telefonu či voděodolnost je hodně. Ti pak třeba ocení kvalitní fotografie, které tento telefon pořídit bezesporu umí. Dalšími plusy mohou být například velký SuperAMOLED displej, slušná výdrž telefonu na jedno nabití, samostatný slot na druhou SIM či kvalitní zpracování. [one_half]

Klady

+ velký SuperAMOLED displej + kvalitní fotografie + dobrá optimalizace + dvoudenní výdrž na baterii + solidní zpracování [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– cena – slabý výkon chipsetu – microUSB – pomalé nabíjení – podprůměrné video [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: