Samsung Galaxy A55 5G: Tyhle 4 věci jsem si zamiloval!
- Články
- Adam Kurfürst
- 6.4.2024
- 2
- Samsung Galaxy A55 5G je už pár týdnů k dostání v Česku
- Jde o nástupce jednoho z nejprodávanějších mobilů loňska
- Vybral jsem čtyři věci, které jsem si během jeho testování zamiloval
Začátkem letoška Samsung vydal vlajkovou řadu Galaxy S24 a rovněž o nové přírůstky obohatil své portfolio levných smartphonů. Na bestsellery střední třídy přišla řada až v předešlém měsíci, kdy Samsung na tuzemský trh uvedl modely Galaxy A35 5G a Galaxy A55 5G.
S dvojicí jsem se poprvé setkal naživo už začátkem března na tiskovém brífinku v Praze a druhý zmíněný kousek, tedy dražší a o něco lépe vybavený Galaxy A55 5G, jsem měl následně možnost po delší dobu testovat. Výsledkem byla detailní recenze, která stihla vyjít ještě před začátkem dubna. Zabýval jsem se v ní všemožnými klady, zápory, balancem mezi nimi a také jsem zohlednil cenu. Teď bych se s vámi nicméně rád podělil o to, co jsem si na telefonu zamiloval a proč pro mě bude relativně těžké se jej vzdát, přestože jde o mid-ranger a běžně používám vlajkový Google Pixel 7 Pro.
Krásný design a prémiové materiály
Samsung Galaxy A55 5G mě už na první pohled uchvátil svým designem. Zařízení si zachovává mimořádnou eleganci – neexperimentuje s obřími vycentrovanými fotomoduly a drží se zažitého „semaforového“ rozmístění fotoaparátů – a přitom využívá prémiové materiály. Záda telefonu pokrývá sklo a boční rám je kovový, což zařízení dodává mnohem prémiovější nádech, než kdyby se spoléhalo na obyčejný plast.
Fantastická výdrž
Z procesorů, které vyjdou se narodily ve slévárnách Samsungu, tedy jak Exynos, tak třeba Tensor, jsem měl odjakživa trošku strach, zejména kvůli jejich (ne)konkurenceschopnosti. Čipset Exynos 1480, jenž se nachází právě v útrobách modelu Galaxy A55 5G, mne ale příjemně překvapil svou efektivitou. Přechod na 4nm výrobní technologii napomáhá delší výdrži baterie, která je u jihokorejské novinky střední třídy opravdu luxusní.
S plně nabitou 5 000mAh baterií telefon bez problémů zvládnul dva dny provozu s adaptivním jasem a použitím 120Hz frekvence displeje, když to zrovna bylo možné. Musím tedy upřesnit, že jsem nehrál žádné náročné hry a ani jsem nestříhal video, pouze jsem pracoval se sociálními sítěmi, brouzdal po internetu skrz prohlížeč, řešil e-maily a používal kancelářské aplikace od Googlu.
Skvělý požitek z multimédií
Chcete-li se tu a tam podívat na film či seriál, Galaxy A55 5G vám poslouží suprově. S FullHD+ rozlišením svého 6,6palcového displeje sice díru do světa neudělá, ale vychválit musím vynikající vykreslování barev a přesné zobrazování černé. V době, kdy se u některých smartphonů omílá jas v hodnotě několika tisíc nitů, se může 1000nitová jasnost v režimu HBM zdát slabá, avšak mě obrazovka nezradila ani na sluníčku. Celkový multimediální zážitek pak na vyšší úroveň posouvají stereo reproduktory, které jsou hlasité a hrají opravdu dobře.
Jak rozumět pojmu HBM?
High Brightness Mode (HBM) můžeme do češtiny překládat jako režim vysokého jasu. Jedná se o vychytávku, která dočasně vystřelí jas na vyšší hodnoty pro lepší čitelnost obsahu na displeji, jakmile smartphone zaznamená vysokou intenzitu okolního osvětlení. Kromě navýšení jasu může provádět i jiné změny, například upravovat saturaci barev či mapování tónů. Jednotná definice nicméně neexistuje, každý výrobce telefonů si s HBM nakládá po svém. Myšlenka je nicméně vždy stejná.
Plynulé UI se super možnostmi personalizace
Když jsem si Samsung telefony zkoušel v minulosti, uživatelským rozhraním jsem nikdy nadšen nebyl. One UI se mi celkově příliš nelíbí a za čistý Android svého Pixelu bych jej asi nevyměnil. To se každopádně týká snad jenom designu některých částí systému, který se dá hodnotit pouze subjektivně. Uživatelské rozhraní u modelu Samsung Galaxy A55 5G mi však přišlo perfektně odladěné a prakticky jsem se nesetkal s jakýmikoliv problémy se stabilitou. Pokud si navíc rádi přizpůsobujete prostředí od zamykací obrazovky až po ovládací centrum, garantuji vám, že nebudete zklamaní.
Jaký je Samsung Galaxy A55 5G celkově?
Samsung Galaxy A55 5G bude nejspíš patřit na špici žebříčku popularity. Pozitiv by se dalo najít i víc, ale současně s nimi jsem byl schopen narazit na jistá negativa, která pomyslnou míru atraktivity bohužel trochu snižují. Celkově jsem také po testování usoudil, že model Galaxy A55 5G trošku riskuje – jakým způsobem, se dozvíte v samotné recenzi.
Jak jste s telefony od Samsungu spokojeni vy?
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Samsung.
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář