TOPlist

Samsung DeX: Povedlo se konečně proměnit telefon v plnohodnotný počítač? (recenze)

Samsung Dex

Myšlenka proměny telefonu v plnohodnotný počítač je tu už dlouho. Všechny pokusy však zatím nepřinesly žádnou revoluci. Povede se to novince Samsung Dex? Na to se v dnešní recenzi podíváme.

Obsah recenze

Černý puk, který se promění v dokovací stanici

Na první pohled Samsung Dex neprozradí, o co se jedná. Ve složeném stavu totiž připomíná jen jakýsi černý puk a teprve po rozložení je z něj dokovací stanice pro telefon Samsung Galaxy S8(+). Na zadní straně se nachází série konektorů – 2x USB-A, jeden USB-C konektor pro napájení, RJ45 konektor pro internetové připojení a HDMI pro výstup do monitoru. Přestože se cena blíží ke 4 tisícům korun, celé zařízení je z plastu a nádech luxusu zde zrovna nenajdeme. Telefon se do stanice zasune jednoduše jako do stojánku s USB-C konektorem.

Zapojení a spuštění celého prostředí je snadné. Stačí pouze připojit napájení, HDMI výstup, zasunout telefon a volitelně pak přidat ještě USB klávesnici a myš. V případě napájení je však potřeba dát si pozor – je nutné použít originální nabíječku Samsung, z běžné nabíječky či powerbanky s výstupem 2 A se zařízení nespustí. Nabíječka však není součástí balení a musíte tedy použít tu od telefonu. To nemusí nutně vadit, protože v této stanici se telefon i nabíjí. Testovali jsme s monitorem ve Full HD rozlišení, podporováno je až 4K rozlišení.

Samsung-Dex-konstrukce-12


Inspirace ve Windows se nezapře

Po prvním spuštění máte pocit, že víte, kde co najdete. Prostředí je totiž povědomé a jednotlivé prvky připomínají klasické prostředí Windows. Ovládací panel ve spodní části, v levém rohu panel pro spouštění aplikací, uprostřed spuštěné aplikace a vpravo notifikační centrum. Nechybí ani plocha, na kterou lze přidávat ikony aplikací. Okna programů pak nabídnou klasické ikony pro uzavření, maximalizaci či minimalizaci do lišty. K přepínání aplikací poslouží dokonce i známá zkratka ALT TAB.

Rozumně je vyřešeno notifikační centrum, které se ukrývá v pravém rohu. Zde nalezneme minimalizovanou notifikační lištu z telefonu, která ukazuje to nejdůležitější – stav baterie, Wi-Fi, Bluetooth, sílu signálu, nastavení zvuku, hodiny a další. Po rozkliknutí se zobrazí také zbývající notifikace dalších aplikací či systému, které lze po jednom či hromadně zavřít. Stejně jako na telefonu. Příchozí notifikace se ukáže formou bubliny podobě jako ve Windows 10.

Na spodním okraji se řadí spuštěné aplikace, kterých je opravdu po zasunutí do doku mnoho. Jsou zde nejen aplikace, které jsme spustili v režimu Dex, ale i procesy sídlící na pozadí. Kvůli tomu není možné tento panel efektivně používat, jako je tomu u Windows. Ani pokud člověk v nabídce přes ALT TAB zmáčkne Zavřít vše tyto ikony nezmizí. Člověk musí procesy ukončit ručně, aby si “vyčistil” dolní lištu. Pak ji lze začít využívat, ale častěji jsme aplikace vybírali přes ALT TAB.

Samsung Dex – system-prostredi

Prostředí rychlé a svižné, ne však vždy

Byli jsme moc zvědaví, jak se nová nadstavba podepíše na celkové rychlosti a plynulosti systému. Je vidět, že mobilní telefony mají dnes dostatek výkonu pro běh náročnějších aplikací i prostředí známé z počítačů. S prostředím se nám pracovalo dobře a po většinu času bylo svižné i plynulé. Jen občas se nám stalo, že nějaká aplikace zůstala viset a nešlo ji chvíli ukončit ani s ní pracovat. Celkově jsme ale s rychlostí problémy neměli a drobné nešvary by Samsung mohl vylepšit v dalších verzích.

Klávesnice a myš se stanou vaším společníkem

Protože má Samsung Dex umožnit ovládat telefon jako počítač, nikoho nepřekvapí, že k tomu poslouží klávesnice a myš. Tu lze připojit do USB přímo v dokovací stanici, vyplatí se však koupit bezdrátové řešení, které následně zabere jen jeden konektor. Případně dokoupit USB HUB, aby vám zbyla nějaká USB pro připojení flash disku apod. V případě použití myši jsme nepřišli na žádné problémy a bez problémů funguje i kolečko pro scrollování.

Ne úplně hladce to šlo s klávesnicí. Češtinu lze tedy snadno nastavit a funguje i diakritika, numerická klávesnice či klávesy z řady F1-F12. Bohužel nás trápila nemožnost nastavit QWERTZ klávesnici, ale museli jsme si zvyknout na QWERTY. Pokud byste měli připojenu pouze myš, můžete aktivovat virtuální klávesnici formou plovoucího okna.

Samsung Dex – system-prostredi-klavesnice

Aplikace a hry – chce to ještě čas

Stejně jako u mobilního telefonu i u počítače platí, že je jen tak chytrý jako jeho aplikace. V případě řešení Samsung Dex máme k dispozici aplikace určené pro Android. Většina aplikací v telefonu šla spustit, ale bohužel jen v režimu okna, které nešlo žádným způsobem zvětšit. Maximálně změnit orientaci. Narazili jsme také na řadu aplikací, které se odmítaly spustit (například známé Spotify). Jen hrstka aplikací se dnes dokáže spustit v celoobrazovkovém režimu a je přizpůsobena na zařízení Samsung Dex. Přímo v systému je možnost podívat se do obchodu, které aplikace mají podporu. Aplikací lze na ploše otevřít více současně, většinou je však aktivní jen ta, na kterou kliknete. Ostatní se uspí.

Plně podporovaných aplikací je bohužel opravdu málo – mezi známými snad jen Microsoft Office a ES Správce dat. V případě balíčků Office se jedná opravdu o plnohodnotnou možnost pracovat s dokumenty, ve verzi zdarma je však můžete pouze prohlížet. Pro úpravu a tvorbu dokumentů je nutno platit měsíční poplatek za balíček Office 365.  S hraním her nepochodíte vůbec. Většina zkoušených titulů se odmítla spustit. Výjimkou bylo třeba GTA III či Real Racing 3, které ale zase běžely pouze v okně. Navíc hry nešly ovládat klávesnicí, ale jen ťukáním myší na místa displeje, kterých se na telefonu dotýkáme.

Samsung Dex – system-prostredi-REal-Racing-3

Prohlížení internetu

Nejpoužívanější aplikací na počítači je dnes bezesporu internetový prohlížeč. V případě doku Samsung Dex je možné využít i známý Google Chrome, který lze spustit v celoobrazovkém režimu a na první pohled připomíná verzi z PC. Bohužel na to není plně připraven a neustále nám servíruje weby v podobě pro telefon. U každého tabu jsme tak museli ručně měnit velikost na PC. Nefunguje zde ani možnost kontextové nabídky pravým tlačítkem a celkově jsme od Chromu po chvíli upustili. Nedalo se.

O poznání lépe je na tom předinstalovaný prohlížeč od Samsungu. Ten umožňuje automaticky zobrazovat weby v jejich podobě pro PC, navíc umí pracovat i s pravým tlačítkem myši. Google služby nás sice upozorňovaly, že prohlížeč není podporován, ale GMail i Google disk obsluhovat šlo bez větších problémů. Stejně tak e-mailová schránka na Seznamu. Problémem mohou být některé weby, které se stále zobrazovaly ve verzi pro telefon, nebo stránky s Adobe Flash. Ty zkrátka na tomto řešení ještě dobře nejdou. Stejně tak nás mrzely absence zkratek pro vyhledávání (CTRL+F) či otevírání stránek do nových tabů kliknutím kolečka. Zkrátka takové detaily, které ale z počítače chybí.

Samsung Dex – system-prostredi-web

Přehrávání videa

V případě videí v internetovém prohlížeči můžete opět narazit. Prohlížeče nepodporují Adobe Flash ani jiné doplňky, které mohou sloužit ke sledování internetových televizí. V tomto případě jsme narazili například u O2 TV či Voyo. Ani YouTube na tom není nejlépe – v prohlížeči sice lze videa spouštět, bohužel však nabídnou jen maximální rozlišení HD a nelze je spustit na celou obrazovku. Vždy je vidět lišta. A podobě i jiná videa na webech. Pokud člověk chce spustit YouTube na celou obrazovku, musí použít aplikaci, která ale nabídne maximálně Full HD rozlišení.

V případě “offline” videí je potřeba věnovat se výběru správného přehrávače. Integrovaný přehrávač zvládne video spustit na celou obrazovku bez okrajů, bohužel si však neporadí s veškerými formáty (u testovaného 4K videa nepřehraje zvuk). S celoobrazovkovým režimem si vylámaly zuby MX Player i známý BS Player. Spása přišla s VLC, které fungovalo bez problémů a poradilo si i s 4K videem s 60 FPS. Aplikace O2TV, VoYo či UPC Horizon nejsou na Samsung Dex funkční – nespustí se nebo neumí celoobrazovkový režim.

Samsung Dex – system-prostredi-VLC


Zatím jen jako slibný první pokus

Samsung Dex se na pultech českých obchodů objeví ve stejnou chvíli jako Samsung Galaxy S8, cena se pak vyšplhala na 3 490 Kč. To je vysoká částka vzhledem k tomu, že se jedná pouze o plastovou dokovací stanici a vše podstatné se děje až ve smartphonu. Za přidanou hodnotu a fakt, že může Samsung Dex v kombinaci s telefonem Samsung Galaxy S8 nahradit počítač, to však může stát.

Otázka, která padla na začátku – dokáže Samsung Dex plnohodnotně nahradit kancelářský počítač či notebook? Bohužel musíme říci, že nedokáže. Nepovedlo se to ani Microsoftu a nyní ani Samsungu. Přesto nemusíme smutnit – Samsung Dex pro nás není zklamáním, ale naopak ukazuje, kudy povede cesta do budoucna. Nedostatků je stále dost, ale Samsung poprvé ukázal, že přetvořit mobilní telefon v počítač nemusí být zase taková věda a po vyřešení prvotních neduhů se můžeme těšit na slibnější koncepty.

Samotné prostředí se nám líbí a pracovalo se v něm dobře – připomíná na první pohled Windows a člověk díky tomu intuitivně najde vše, co zrovna hledá. Díky výkonnému hardwaru jsme si mohli užít i celkem svižné prostředí, které by mohl kdejaký levný kancelářský počítač závidět. Největším problémem jsou – jak jinak – aplikace. Jelikož je Samsung Dex zbrusu novou platformou, současné aplikace na ni nejsou připraveny. Spousta z nich nelze spustit vůbec, případně jen v režimu pro mobilní telefony. Chybí podpora hlavně internetových televizí (O2 TV, HBO GO, UPC Horizon apod.), internetový prohlížeč by se potřeboval naučit ještě pár funkcí a zcela opomenuty zůstaly i hry.

To vše jsou v současné době překážky, které brání ve výměně kancelářského počítače za Samsung Dex. Jak ale jistě sami cítíte, jedná se “pouze” o software. Samsung je silným hráčem na trhu, aby i pro programátory bylo zajímavé podporu Samsung Dex přidat. Jsme přesvědčeni, že za nějaký čas se stane Samsung Dex o mnoho použitelnější. V současné době to ale tak dobré není.

Klady

+ Jedinečný koncept přeměny telefonu na PC
+ Povedené a svižné prostředí
+ Podpora Microsoft Office
+ Snadné zapojení a nastavení

Zápory

– Vyšší cena
– Zatím jen pro Samsung Galaxy S8(+)
– Většina aplikací nemá podporu
– Nepodařilo se nám nastavit QWERTZ klávesnici

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S8 a Samsung Dex děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Dex?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)