TOPlist

Šest snadných tipů pro rychlejší Android

android_rychleji

Skoro každý telefon funguje po vybalení z krabice pěkně a plynule. Postupem času ale zpomaluje, až se dostane na hranici, kdy uživatele více štve, než aby mu dělal radost. Výjimkou nejsou ani nejvýkonnější mobily – i u těch se stává, že postupem času začnou “vadnout” a majitelé jen vzpomínají na to, jak byly kdysi bleskurychlé. Ani nejvýkonnější hardware totiž nezvládne odolávat náporu hromady aplikací a služeb, které postupně nainstaluje uživatel.

Myšlenka dne: každý telefon po vybalení z krabice běží jako nový :) Myšlenka dne: každý telefon po vybalení z krabice běží jako nový :)

Zadrhávání telefonu může mít celou řadu důvodů, které lze ovlivnit, eliminovat, nebo i zcela vyřešit. Mnoha uživatelům ale chybí povědomí o možných příčinách i tom, jak telefon či tablet udržet v dobré kondici.

Možné příčiny pomalého Androidu

  • Úpravy operačního systému – ačkoli má telefon nejvyšší možnou technickou specifikaci, software někdy zaostává a brzdí jinak papírově špičkové zařízení. Není tajemstvím, že “čistý Android” v té podobě, v jaké ho znají uživatelé telefonů a tabletů Nexus, je prostě rychlejší, než systém, na který výrobce “nalepil” grafickou nadstavbu.
  • Málo místa v úložišti – interní paměť telefonu/tabletu, kterou zařízení vybavil výrobce, je ve své podstatě SSD diskem. Jako taková je sice rychlejší ve srovnání s paměťovými kartami, nicméně platí pro ni pravidlo, že by nemělo dojít k výraznému či snad dokonce úplnému zaplnění prostoru. To v konečném důsledku vede k prodloužení času přístupu a tím pádem i ke zpomalení systému, souborových operací a celkové odezvy.

    Možné příčiny pomalého Androidu Možné příčiny pomalého Androidu

  • Vyrovnávací paměť aplikací – takzvané soubory “keše” si aplikace vytvářejí, aby běžely plynuleji a rychleji. Protože ale mnoho programů svou vyrovnávací paměť nečistí, zůstávají tyto soubory nevyužité v paměti zařízení. To ve výsledku vede k zaplňování místa a následnému zpomalení systému.
  • Samotné programy – za pomalým systémem mohou stát také běžící programy a jejich služby, které spotřebovávají výrazné procento nebo dokonce většinu zdrojů. Mezi typické zástupce “žroutů” patří některé živé tapety, widgety a grafická témata. Pro špičkový telefon to ještě nemusí znamenat zásadní problém, ale u zařízení střední třídy již může být snížení výkonu citelné.
  • Další faktory – ve hře je i rada dalších faktorů, které nebudeme probírat jednotlivě. Nabídneme vám ale několik tipů, jak vylepšit odezvu vašeho mobilu a zvýšit rychlost systému. Sice asi nevykouzlíte ze stárnoucího smartphonu znovu oživené zařízení, přesto mohou být výsledky několikaminutové snahy citelné a viditelné na první pohled.

Jak zrychlit zařízení s Androidem?

Šest snadných tipů pro rychlejší Android Šest snadných tipů pro rychlejší Android

Nainstalujte si alternativní launcher

Launcher je aplikace, která se stará o řadu funkcí, mimo jiné například o zobrazení a veškerou práci s plochou/domovskou obrazovkou, seznam aplikací, animace, grafická témata a další. Launcher je prostě tím prvním, na co narazíte po spuštění systému. Většina výrobců nasazuje na telefony a tablety vlastní řešení, navazující na grafickou nadstavbu. I proto se prostředí, ve kterém uživatel pracuje, liší výrobce od výrobce.

Nainstalujte si alternativní launcher Nainstalujte si alternativní launcher

Výchozí launchery sice poskytují celou řadu “vychytávek”, často ale také spotřebovávají zbytečně mnoho systémových zdrojů. Příčinou je řada funkcí, které mnozí uživatelé nikdy nevyužijí, ale launcher je v sobě obsahuje. Místo výchozího launcheru si můžete nainstalovat alternativu – ve své podstatě je totiž launcher aplikace, jako každá jiná a je na uživateli, zda zůstane u řešení dodaného výrobcem, nebo vyzkouší jiný produkt.

Nabídka je velmi široká – jen v rámci našeho seriálu SvětAndroida doporučuje nominovali redaktoři čtyři launchery a čtenáři přidali dalších čtrnáct. Stačí si tedy jen vybrat! Kdykoli se přitom můžete vrátit k původnímu launcheru – stačí ho pouze změnit v systémovém nastavení. Nejedná se tedy o nahrazení původní aplikace, ale přidání další.

Nainstalujte si alternativní launcher Nainstalujte si alternativní launcher

Mezi nejoblíbenější launchery patří třeba Nova, Apex, ADW, Go Launcher, ale alternativ je opravdu mnoho. K dispozici je také originální Google Launcher, který můžete potkat na Nexusech.

Zbavte se živé tapety a zbytečných widgetů!

Také takzvané “živé tapety”, zobrazující na pozadí plochy animaci, případně reagující na doteky uživatele, spotřebovávají systémové prostředky. Ano, uznáváme, že některé tapety jsou graficky velmi zdařilé, nicméně čistě z logiky věci prostě k animaci bude telefon potřebovat více zdrojů, než k vykreslení statického či žádného obrázku. V některých případech je zpomalení velmi znatelné – především pokud je tapeta špatně optimalizovaná. Chápeme sice, že vzdát se “cool animace” nebude pro každého jednoduché, ale za pokus nic nedáte. Pro dobrou věc prostě musíte něco obětovat.

Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému

Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému

Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému Živé tapety mohou negativně ovlivnit výkon systému

Podobně jsou na tom widgety, tedy “miniaplikace”, zobrazující na domovské obrazovce nějaké informace – typicky třeba aktuální počasí, meteorologickou předpověď, datum a čas či nejnovější aktuality. Zde si musíte uvědomit, co vlastně takový widget dělá – zpravidla v nastaveném intervalu kontaktuje nějaký server v Internetu, stáhne z něj data, která následně zpracuje a zobrazí. I takto jednoduché počínání potřebuje nějaký výpočetní výkon. Samozřejmě je rozdíl, máte-li na domovské obrazovce jeden či dva widgety, nebo jestli vaše plocha doslova praská pod přívalem informací. Recept na vyšší výkon je prostý: odstraňte všechny widgety, které nepoužíváte, včetně těch, které na plochu “vytáhl” výrobce vašeho telefonu.

Příliš mnoho widgetů - Androidova smrt Příliš mnoho widgetů – Androidova smrt

Příliš mnoho widgetů - Androidova smrt Příliš mnoho widgetů – Androidova smrt

Příliš mnoho widgetů - Androidova smrt Příliš mnoho widgetů – Androidova smrt

Vyčistěte vyrovnávací paměť aplikací!

Jak jsme zmínili ve výčtu možných příčin pomalého Androidu, jedním z viníků může být narůstající vyrovnávací paměť aplikací. Rozhodně tedy doporučujeme její (nejlépe pravidelné) pročišťování, které lze provádět manuálně skrze systémové nastavení (sekce Aplikace, tlačítko Vymazat mezipaměť), nicméně při větším počtu nainstalovaných programů by se jednalo o zdlouhavý proces.

Sekce Aplikace, tlačítko Vymazat mezipaměť Sekce Aplikace, tlačítko Vymazat mezipaměť

Existuje ale i jednodušší cesta s pomocí nástrojů, nabízejících mazání vyrovnávacích pamětí všech programů najednou. Výběr je opět velmi široký – zkusit můžete například App Cache Cleaner – 1Tap Clean, komplexněji pojatý Clean Master Phone Boost, ze světa počítačů prověřený CCleaner od Piriformu, nebo třeba Cache Cleaner +.

 App Cache Cleaner – 1Tap Clean App Cache Cleaner – 1Tap Clean

Clean Master Phone Boost Clean Master Phone Boost

Cache Cleaner + Cache Cleaner +

Výsledkem čištění by mělo být nejen uvolnění místa v interní paměti telefonu, ale také zrychlení běhu dotčených aplikací. Některé programy nabízejí i automatické mazání cache v nastavených dnech a časech, takže po úvodním nastavení se uživatel nemusí prakticky o nic starat.

Ukončete běžící aplikace

Některé aplikace či jejich služby běží takzvaně “na pozadí”. Činí tak buď proto, aby byly rychleji dostupné uživateli, nebo protože například čekají nějaký vstup, či stahují data z Internetu. Na jedné straně má takové chování své pozitivní stránky, ovšem na straně druhé samozřejmě způsobuje nejen zvýšený odběr baterie, ale také zpomalování systému. Probíhající synchronizace se může citelně podepsat na obsazené operační paměti, stejně jako na zatížení procesoru, a to v konečném důsledku znamená pomalejší reakci celého OS.

V první řadě tedy doporučujeme projít nastavení všech nainstalovaných programů a zaměřit se na všechny automatické funkce – především synchronizaci dat s Internetem, spouštění nějakých operací v určitém intervalu a podobně. Typické je takové chování pro klienty sociálních sítí, agregátory novinek, RSS čtečky a podobné programy. Vždy se zamyslete nad tím, zda nutně potřebujete, aby aplikace sama stahovala nové příspěvky (případně na ně upozorňovala), nebo zdali vystačíte s aktualizací při spuštění.

Automatická aktualizace Facebooku Automatická aktualizace Facebooku

Push notifikace v Hootsuite Push notifikace v Hootsuite

Automatické nahrávání fotek v Dropboxu Automatické nahrávání fotek v Dropboxu

Další možností, jak zatočit s běžícími programy, je jejich ukončení přes systémové nastavení. V sekci Aplikace tak přejděte na záložku Spuštěné, klepněte na zvolený program a ukončete proces tlačítkem Zastavit. Počítejte ale s tím, že mnohé programy mají takzvané “hlídací psy” (“watch-dogy”), které hlídají nežádoucí ukončení a spustí proces či aplikaci znovu. V takovém případě je vhodné buď navštívit nastavení dotyčné aplikace, nebo příslušný program odinstalovat.

Sekce Aplikace Sekce Aplikace

Záložka Spuštěné Záložka Spuštěné

Zastavení procesu Zastavení procesu

Nainstalujte paměťovou kartu

Většina telefonů a tabletů podporuje rozšíření často nedostačující interní paměti externí paměťovou kartou. Kromě získání dalšího prostoru je instalace microSD karty prospěšná i z dalšího důvodu: v interní paměti zbude více volného místa. Jak jsme si řekli výše, interní paměť zařízení je ve své podstatě SSD disk, a tomu prostě nesvědčí, pokud ho “naplníte až po okraj”. Vždy je vhodné nechávat minimálně 10 až 20 % volného místa, aby systém mohl pracovat s pamětí optimálně a bez zdržení. Užitečným pomocníkem pro zjištění, které složky zabírají nejvíce místa, je například aplikace DiskUsage.

Aplikace DiskUsage Aplikace DiskUsage

Aplikace DiskUsage Aplikace DiskUsage

Aplikace DiskUsage Aplikace DiskUsage

Když už budete kupovat paměťovou kartu, rozhodně doporučujeme zaměřit se na co možná nejrychlejší, tj. s nejvyšší přenosovou rychlostí. Tu poznáte podle tzv. “třídy”, která bývá uvedena jako číslo “Class”. Pro optimální zážitek doporučujeme neinstalovat karty s “Class” nižší než 6, lépe však Class 10.

Pořiďte si kartu s co možná nejvyšší rychlostí Pořiďte si kartu s co možná nejvyšší rychlostí

Proveďte root a nainstalujte alternativní ROM

Toto řešení pomalého mobilního telefonu sice patří k těm složitějším, nicméně může zejména na starších zařízeních přinést nejvíce ovoce. Rootnutím zařízení dostanete přístup k funkcím, ke kterým byste se jinak nedostali, takže se systémem můžete dělat prakticky cokoli, co vás napadne. Můžete například odstranit nepotřebné systémové aplikace a nainstalovat pokročilé nástroje pro správu paměti, procesoru, grafiky a dalších zdrojů. Musíme ale upozornit, že někteří výrobci a servisy v určitých případech považují rootnutí za porušení podmínek pro uznání záruky.

Proveďte root Proveďte root

Alternativní ROMka s “čistějším” Androidem, než jaký nabízí výrobce, může (ale nutně nemusí) poskytnout výrazně lepší odezvu a vyšší rychlost zařízení. Potvrdili to také redaktoři našeho portálu v nedávno vydaném článku Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming]. Výběr bývá, zejména u populárnějších přístrojů, poměrně široký – začíná nativními firmwary s drobnými modifikacemi a končí prakticky čistým systémem v té podobě, v jaké ho znají majitelé telefonů a tabletů Nexus. Systém bez grafické nadstavby a aplikací dodaných výrobcem běží zpravidla na stejném zařízení citelně rychleji, ale samozřejmě neposkytuje všechny funkce.

Pro většinu telefonů je široký výběr alternativních ROMek Pro většinu telefonů je široký výběr alternativních ROMek

Co děláte se svým Androidem vy, když zjistíte jeho zpomalování? Poraďte ostatním své osvědčené postupy a recepty v diskuzi pod článkem! Pokud se sejde dost zajímavých tipů, připravíme z nich pokračování tohoto článku.

Inspirováno článkem Speed Up Your Android Device with a Few Simple Tips serveru DroidViews.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (73)