Rozbili jste někdy svůj mobil? Pokud ano, jak? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 10.4.2019
- 18
Mobilní telefony jsou relativně křehká zařízení. Výrobci sice v uplynulých letech průběžně zvyšovali odolnost proti vodě a prachu, jakož i schopnost skla obrazovky přežít náraz, ale to nemusí stačit. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se budeme ptát, zda jste někdy rozbili svůj mobil.
Obsah článku
Jak rozbít mobilní telefon?
Způsobů, jak rozbít mobilní telefon, je nespočet. K nejčastějším důvodům poškození patří pád z výšky, který často nevydrží obrazovka, případně (stále častěji skleněné) tělo. V tomto směru je asi nejvýznamnějším ochranným prvkem odolné sklo – za aktuální špičku můžeme považovat Corning Gorilla Glass 6, které má podle interních testů vydržet až 15 pádů z výšky jednoho metru. Kvůli ceně ale bývá obvyklé až u telefonů střední a vyšší třídy.
Dalším častým způsobem zničení telefonu je kontakt s kapalinou, ke kterému nejčastěji dochází rozlitím nápoje, případně pádem do záchodu. I v tomto směru jde vývoj nezadržitelně vpřed a řada výrobců dnes slibuje alespoň nějakou odolnost proti vodě. Deklarované stupně krytí jsou různé, ale obecně lze říci, že čím je hodnota IP vyšší, tím extrémnějším podmínkám je zařízení schopno odolat.
Pokud se však do telefonu dostane kapalina, bývá to často „konečná“. Dříve často doporučovaná rada vyjmout neprodleně baterii je dnes nepoužitelná a ukládání mobilu do rýže taktéž nefunguje. Záleží především na tom, jak mnoho kapaliny a kam se do zařízení dostala. Pokud například dojde ke zkratování součástek na základní desce a současně poškození obrazovky, bývá oprava dražší, než pořízení nového mobilu.
Jak chránit mobilní telefon?
Způsobů, jak bránit poškození mobilního telefonu, je celá řada. Obrazovku například můžete ochránit nalepením fólie (ta chrání především před škrábanci) či tvrzeného skla (to může chránit i před nárazem). I když je displej z výroby chráněn odolným sklem, může další vrstva navíc významně pomoci. Často se stává, že se rozbije nalepené tvrzené sklo v ceně několika stokorun, zatímco obrazovka pod ním, jejíž výměna by stála tisíce, zůstane v pořádku.
Tělo telefonu můžete chránit různými obaly a kryty. Nejlevnější a také nejméně účinné z hlediska ochrany jsou různé silikonové a TPU obaly, jež chrání především před poškrábáním. Existují však i odolné obaly, které sice ze zařízení udělají celkem robustní cihlu, avšak při dopadu na zem zůstane telefon jako v peřince.
Samostatnou kategorií jsou flipové obaly, do kterých se mobil zavře jako do knížky. Přední vyklápěcí strana chrání obrazovku, zbytek pak zajišťuje ochranu těla doslova ze všech stran. Zde je však nutné počítat s o něco obtížnější manipulací. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali ve článku Pouzdra na mobil: Podle čeho si vybrat to nejlepší?
Rozbili jste někdy svůj mobil? Pokud ano, jak?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: rozbili jste někdy svůj mobil? Pokud ano, jak?
[gravityform id=”242″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak jste rozbili svůj telefon, případně jak jste tuto nepříjemnou situaci vyřešili a kolik vás stála případná oprava. Stejně tak budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti, jak mobil chráníte před vnějšími nástrahami.
Hlasovačka z minulého týdne
Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda už máte na telefonu aktuální Android 9 Pie. Ankety se zúčastnilo velmi pěkných 157 respondentů, což je nejvíce od poloviny ledna tohoto roku.
Výsledky nakonec byly poměrně jednoznačné – téměř dvě třetiny (přesně 63 %) hlasujících již Android 9 Pie na svém telefonu má. Proti nim stojí 34 % respondentů, kteří poslední verzi mobilního operačního systému ještě nedostali.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář