TOPlist

Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu? (Víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
27.10.2018 08:00 (31.10.2018 11:29)
Ikona komentáře 18
rozbili-jste-nekdy-obrazovk
Reklama

Chytré telefony jsou poměrně křehká zařízení, která (až na takzvané „odolné“ modely) lze velmi snadno poškodit. Podobně, jako krajíc chleba s máslem padá na zem namazanou stranou, mají i smartphony tendenci dopadnout na svou nejkřehčí část – tedy na displej. Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu? Pojďte se svěřit a povědět nám, jak jste to řešili!

Obsah článku

Displej v ohrožení

Pamětníci se určitě mohou předhánět v tom, z jaké výšky jim „dokázaly“ spadnout tlačítkové telefony. Často taková událost skončila bez následků, či jen vyskočením (tehdy vyměnitelné) baterie. Obrazovky byly malé, často kryté (pružnějším) plexisklem a zapuštěné do těla zařízení, proto k rozbití docházelo spíše výjimečně. V případě chytrých telefonů je ale obrazovka hlavním prostředkem, jak může uživatel zařízení používat. Postupem času tedy narostla do poměrně velkých rozměrů a často i vystoupla nad okolní povrch. Stala se tak doslova a do písmene „ohroženým druhem“. https://youtu.be/HShYmocheBY Výrobci na tuto skutečnost zareagovali a zejména dražší modely, u nichž se výměna rozbité obrazovky může vyšplhat i k několika tisícikorunám, začali vybavovat odolnými skly. Špičkou v tomto segmentu je Gorilla Glass, jehož šestá generace přináší lepší ochranu před pády. I odolné sklo je však stále jen sklem se všemi s tím spojenými vlastnostmi. Gorilla Glass 6 má podle interních testů vydržet až 15 pádů z výšky jednoho metru, nicméně stačí nešikovný úhel dopadu a je takzvaně „vymalováno“.

Prevence je základ

Obrazovku chytrého telefonu lze chránit několika způsoby. Asi nejjistější je „flipové pouzdro“, do kterého se mobil zavře jako do knížky. To ale poměrně nepříjemně komplikuje manipulaci a přístup k telefonu, protože je nutné ho opakovaně otevírat a zavírat.
Flipové pouzdro je spolehlivá, ale nepraktická ochrana

Flipové pouzdro je spolehlivá, ale nepraktická ochrana

Posílit odolnost může fólie na obrazovku, nicméně ta ochrání spíše před poškrábáním. V případě pádu zmírňuje jeho následky jen minimálně, byť i to může být někdy dostatečné. Kdo ale někdy lepil fólii, ten potvrdí, jak složité je nalepit ji správně a bez bublinek vzduchu. Oblíbeným řešením jsou tvrzená skla, která se poměrně jednoduše nalepí na původní sklo a přidají tak další ochrannou vrstvu. Samozřejmě ani ta nespasí displej ve všech případech, nicméně většinou pomohou tím, že absorbují část energie nárazu (sama se často rozbijí) a ochrání tak vrstvu pod sebou.
Ochránit váš mobil může tvrzené sklo

Ochránit váš mobil může tvrzené sklo

Obecně lze říci, že i minimální ochrana je lepší než žádná. Stejně, jako existují situace, kdy takzvaně „nepomůže ani svěcená voda“, může být v některých případech fólie, tvrzené sklo či obal tím, co rozhodne o tom, zda se na vás po zvednutí telefonu ze země bude smát zlomyslný „pavouk“.
Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu?

Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu?

Rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze, která zní prostě: rozbili jste někdy obrazovku svého telefonu? A kromě toho budeme chtít vědět, jak jste situaci řešili. [gravityform id=“219″ title=“true“ description=“true“] V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zážitky s rozbitými obrazovkami telefonů. Kromě toho oceníme praktická doporučení, jak chránit displej svého mobilu, aby se mu podobná nehoda nepřihodila.
Výsledky ankety ke 31. říjnu 11:30

Výsledky ankety ke 31. říjnu 11:30

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, v kolika letech by dítě mělo dostat svůj mobilní telefon. V diskuzi pod článkem byla nejčastěji zmiňována varianta, kterou jsme v anketě nenabízeli: až bude samostatně chodit/jezdit do školy (nebo kamkoli jinam). Ankety se zúčastnilo celkem 148 čtenářů. Začněme možnostmi, které získaly nejméně hlasů – jen 3 % hlasujících si myslí, že by dítě mělo dostat mezi 14. a 15. rokem, další 2 % pak hlasovala pro hranici nad 15 let. Pouhé jedno procento zvolilo možnost, že by potomek měl dostat mobil v méně než šesti letech.
V kolika letech dát dítěti mobil?

V kolika letech dát dítěti mobil?

Tři nabízené možnosti získaly víceméně stejně hlasů: 27 % respondentů vidí jako ideální věk mezi 8 a 9 roky, dalších 26 % 10 až 11 let. Pro 24 % hlasujících vidí hranici mezi 6 a 7 roky.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: