Root telefonu Google Pixel nezasahuje do operačního systému
- Zprávičky
- Karel Kilián
- 31.10.2016
- 7
Renomovaný vývojář, publikující na Internetu pod přezdívkou Chainfire, ohlásil svůj další úspěch: povedl se mu root telefonu Google Pixel. Při získávání nejvyšších oprávnění přitom nedochází k zásahu do systému. Android ani nehlásí žádnou chybu ve funkci Verified Boot (device-mapper-verity), která detekuje rootkity získávající práva roota a kompromitující zařízení. Funkce během spouštění systému kontroluje, zda je zařízení ve stejném stavu, jako při posledním použití. Root telefonu Google Pixel je dosahován pomocí upravených zaváděcích obrazů.
Následně Chainfire zapracoval na automatizaci, vyčištění a přípravě balíčku a podpoře administračního nástroje SuperSU pro přidělování oprávnění. Výsledek své práce publikoval v neděli na sociální síti Google+, kde podrobně rozebírá potíže, které bylo nutné překonat.
Autor mimo jiné podotýká, že na starších verzích Androidu bylo nutné provádět změny některých souborů ve složce /system. Na novějších verzích je nutné změnit některé věci, nacházející se uvnitř zaváděcího obrazu (initramfs). Nový způsob rootování provádí úpravy spouštěcího obrazu takovým způsobem, že není nutné cokoli měnit ve složce /system. Jednou z výhod bude možná podpora OTA aktualizací (zde je ale nutné vyčkat na první update) a schopnost udržet a ověřit integritu systému. Tato změna spouštěcí sekvence vyžaduje malou úpravu v binárce jádra (uvnitř spouštěcí bitové kopie), ale nevyžaduje rekompilaci jádra.
Soubory potřebné pro root telefonu Google Pixel
- Stáhnout soubor pro telefon Google Pixel (sailfish).
- Stáhnout soubor pro telefon Google Pixel XL (marlin).
- Stáhnout SuperSU v2.78 SR2.
Obrazy je nutné instalovat přes fastboot, nebudete je tedy flashovat. Po několika minutách (Chainfire upozorňuje na nutnou trpělivost) a pár (automatických) restartech by měl nastartovat rootnutý systém. Před zahájením je však doporučeno mít připravené oficiální obrazy systému pro dané zařízení. Sám autor zdůrazňuje, že se jedná o první verzi, takže je nutné počítat s možnými chybami. Například některé aplikace očekávají, že systémový oddíl je připojen jako /system, zatímco u tohoto způsobu rootnutí je připojen jako /system_root. Jediným řešením je aktualizace dotyčné aplikace tak, aby byla schopna pracovat novým způsobem.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Zdroje: androidauthority.com, twitter.com, plus.google.com, phandroid.com, androidpolice.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář