Roblox, Google a OpenAI bojují za větší bezpečnost dětí na internetu. Jak je chtějí chránit?
- Nezisková společnost ROOST má chránit děti na internetu
- Za poslední 4 roky získala 27 milionů dolarů
- Nyní se k ní připojily mimo jiné i Google, OpenAI nebo Roblox
![chlapec s notebookem chlapec s notebookem](https://www.svetandroida.cz/media/2025/02/chlapec-s-notebookem.webp)
Internet je nesmírně lákavý, ale snadno se může stát velmi nebezpečným místem. Dospělé uživatele se na něm nespočet hackerů snaží okrást, zatímco děti na něm mohou čelit kyberšikaně nebo se setkávat s rizikovými informacemi. Google, OpenAI, Discord a další technologické společnosti se proto rozhodly, že je čas začít bojovat za větší ochranu dětí na internetu.
Před pár dny proto na akci s názvem AI Action Summit oznámily, že se přidaly k již 4 roky fungující neziskové organizaci ROOST (Robust Open Online Safety Tools). K její podpoře se kromě nich přihlásily třeba i Microsoft, Github, Bluesky nebo Mozilla.
Jejich cíl je jasný – udělat internet mírumilovnějším místem pro děti. Což se snadno řekne, ale mnohem hůř dělá. Proto iniciativa ROOST nabízí různorodé open-source AI nástroje, které především snadněji detekují a „likvidují“ škodlivý obsah.
Nové možnosti pomoci dětem
Za 4 roky svého fungování se ROOSTu podařilo získat 27 milionů dolarů, a to zejména od velkých technologických firem a od filantropů. Připojit se k ní mohou i další velcí či menší hráči, kteří mají na současné podobě online světa podíl – a ovlivňují tak životy nás všech. Ti největší se k tomuto kroku rozhodli pravděpodobně i proto, že i oni mají nějaké to máslo na hlavě.
O tom, že to bude dlouhá cesta s nejistým koncem, svědčí nedávné kauzy. Závadný obsah se objevoval na Robloxu, na Discordu byly objeveny (nejen) pedofilní skupiny a záludný je i rychlý vývoj AI, která je dnes snadno zneužitelná.
Discord – hraj hry a bav se
Google Play
ROOST si přestoslibuje, že nyní bude díky podpoře velkých firem svou činnost moci rychleji a efektivněji rozšiřovat. „ROOST zahajuje novou éru inovací v oblasti bezpečnosti založených na spolupráci. Zpřístupněním robustních bezpečnostních nástrojů všem prostřednictvím otevřeného zdrojového kódu vytváříme pluralitnější a bezpečnější digitální budoucnost ve věku umělé inteligence,“ prohlásil její prezident a zároveň univerzitní profesor Camille François.
Souhlasíte s tím, že je potřeba děti na internetu více chránit?
Zdroj: Android Headlines, The Verge, Freepik, PRNewswire
O autorovi
Jana Skálová
Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… Více o autorovi