Reverse Tether – internet v mobilu přes USB
- Recenze
- Jan Dolejš
- 12.6.2012
- 37
Dnes jsou již všechny androidí telefony připraveny k bezdrátovému připojení k internetu, ať už pomocí Wi-Fi nebo mobilního internetu přes GSM síť. Může se však objevit situace, kdy ani jeden způsob připojení použít nelze a jediné, co máme k dispozici, je stolní počítač s pevným připojením k internetu. Taková situace může nastat například v zaměstnání, ve škole nebo v domě, kde je internet přiveden kabelovou přípojkou a není zde Wi-Fi router/modem. Dnes si ukážeme šikovnou aplikaci Reverse Tether, díky které připojíme telefon USB kabelem k počítači a získáme tak internetové připojení.
Reverse Tether
Reverzní tethering, jak se funkce, díky které je možné čerpat internetové připojení z počítače, nazývá, bohužel systém Android standardně neumožňuje. Výjimkou jsou majitelé telefonů HTC, kteří díky nadstavbě Sense mohou reverzní tethering používat a HTC tuto funkci pojmenovalo Internetová propust. Pro ostatní je tu řešení v podobě aplikace Reverse Tether, která zvládne přivést internet do Vašeho mobilu přes USB připojení s počítačem. Jak už to v případě nadstandardních funkcí bývá, je ke zprovoznění reverzního tetheringu potřeba root.
Co budeme potřebovat?
- rootnutý telefon s možností USB tetheringu
- USB kabel
- počítač s nainstalovanými ovladači telefonu a internetovým připojením
- aplikaci Reverse Tether
O tom, co root přináší, jsme Vás již informovali, stejně tak můžete zařízení rootnout podle našeho návodu a šikovné aplikaci. K zprovoznění této funkce je root nezbytný. Stejně tak jsou nezbytné správné USB ovladače, díky kterým se v systému Windows vytvoří nové síťové připojení pro tethering. Tyto ovladače se mohou nainstalovat samy po zapnutí USB tetheringu v telefonu (jako v mém případě s ROM MIUI), nebo je naleznete na stránce výrobce Vašeho telefonu.
Nastavení počítače (Windows 7)
Aby reverzní tethering v telefonu správně fungoval, je nejdříve potřeba nasdílet internetové připojení v počítači a umožnit tak přenést internet přes USB připojení. To provedeme aktivováním USB tetheringu v telefonu a konfigurací síťového připojení. V Síťových připojeních (Ovládací panely\Síť a Internet\Síťová připojení) poklepáme na síťový adaptér, přes který je počítač připojen k internetu, zvolíme Vlastnosti a kartu Sdílení, kde zaškrtneme volbu Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k Internetu tohoto počítače a vybereme zde název adaptéru, který přibyl po nainstalování ovladačů k telefonu a zapnutí USB tetheringu.
Sdílení internetu (revetzní tethering)
Nastavíme-li vše v počítači správně, program by měl vše ostatní provést za nás. Spusťme tedy aplikaci, přeskočme návod, ponechme volbu Automatic Configuration a zvolme volbu Retry. Program začne navazovat připojení s počítačem a pokusí se z něj získat internetové připojení. O jednotlivých krocích nás program postupně informuje. Navázání spojení může nějakou minutku trvat, buďte proto trpěliví. Povede-li se navázat spojení, program nás na to upozorní “Connected to the internet” a ve výchozím nastavení maskuje tento internet jako mobilní připojení, což by měla signalizovat ikonka v notifikační liště.
Rychlost a stabilita
Byl jsem skutečně zvědavý, jak rychlý a kvalitní internet se podaří tímto způsobem zprovoznit. Předpokládal jsem, že rychlost bude nízká a takto sdílený internet bude pouze pro nouzové použití. Příjemným překvapením však bylo, že rychlost internetu se pohybovala kolem 4-8 Mbit Download a 0,8 Mbitu upload. I odezva se dokázala držet pod 100 ms, což způsobilo, že kvalita pro brouzdání internetem byla dostačující.
Autor aplikace však upozorňuje, že připojení nemusí být plně stabilní a můžeme se setkávat s výpadky. Tuto skutečnost mohu potvrdit, avšak výpadky byly poměrně vzácné a velmi krátké.
Nastavení
Možnosti nastavení aplikace jsou velmi skromné. Nalezneme zde pouze tři volby:
- Make the conncetion appear as 3G – maskuje připojení jako 3G (po navázání spojení zobrazí příslušnou ikonku v notifikační liště)
- Prompt for connection when USB is plugged – po připojení telefonu do USB se automaticky spustí aplikace a pouhým kliknutím ve vysouvací notifikační liště můžeme zahájit spojení
- Notify me when connection is estabilished – upozorní, když je spojení navázáno
Další možnost nastavení spočívá v manuálním nastavení IP adresy a masky brány při vytváření spojení. To zajistíme odškrtnutím volby Automatic Configuration, což nám zpřístupní políčka Desired IP a Gateway IP.
Závěr
Ocitnete-li se v situaci, kdy potřebujete v mobilu nutně internetové připojení a jediný možný přístup je k počítači s internetem, Reverse Tether by Vás mohl zajímat. Nastavení je skutečně jednoduché a pro opětovné připojení již není potřeba nastavovat nic. Připojení nikdy nebude ideální a můžeme se setkat s výpadky, přesto se kvalita připojení pohybuje na dobré úrovni. Telefon se chová, jakoby byl připojen k internetu přes Wi-Fi nebo 3G, takže se nemusíte bát, že by měly nějaké aplikace problémy s tímto připojením.
Nevýhodou je potřeba práv root, což už je ale poměrně standardní předpoklad pro zprovoznění funkcí, které systém Android běžně neumí. Autor aplikace také upozorňuje, že Reverse Tether není testován na všech přístrojích a může se tak chovat odlišně (někdy nemusí fungovat vůbec). Trial verze má trochu netradiční omezení – program je možné používat pouze v době 11:00 – 15:00 a 23:00 – 5:00. V těchto hodinách nejste nijak limitován, navázat připojení třeba v 20 hodin večer se Vám však nepodaří. Na to je potřeba si připlati necelou stovku za plnou verzi (nebo stále měnit čas v telefonu ;-)).
Klady
+ Plnohodnotný přístup k internetu
+ Velice jednoduché ovládání
+ Snadné nastavení počítače
+ Poměrně dobrá rychlost a stabilita spojení
Zápory
– Nemusí fungovat na všech zařízeních
– Vyžaduje root
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (37)
Přidat komentář