TOPlist

RetroBrowser: webový prohlížeč se strojem času

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
28.11.2017 14:00
Ikona komentáře 7
RetroBrowser webový prohlížeč se strojem času
Reklama

Aplikace RetroBrowser – Time machine je nový webový prohlížeč pro Android. Takových je samozřejmě v Obchodě Play celá řada v čele s Google Chrome. Tento se však chce odlišit funkcí, kterou konkurence nenabízí: přímo v prohlížeči je integrován „stroj času“. Díky němu se můžete podívat na historické verze různých webových stránek a zjistit tak například, čím se zabývaly zpravodajské servery před deseti lety. K dispozici je také systém doporučení, který vám nabídne stránky, jež by vás mohly zajímat s ohledem na vaši historii prohlížení.

Obsah článku

Co RetroBrowser slibuje?

Dle popisku v Obchodě Play je RetroBrowser „webový stroj času“. Umožňuje provádět virtuální procházky minulostí téměř všech webů. Můžete se tak podívat, jak se vyvíjely vaše oblíbené stránky v průběhu historie. Pomocí čistého a snadno použitelného rozhraní lze zobrazit libovolnou webovou stránku stejně jako v běžném prohlížeči – zde však máte navíc možnost zvolit si jakékoli datum v minulosti. Aplikace je stále ve vývoji, vývojáři opravují ohlášené chyby a pravidelně vydávají aktualizace.
SvětAndroida v roce 2013

SvětAndroida v roce 2013

Jak RetroBrowser funguje v praxi?

Po prvním spuštění aplikace informuje o tom, že v ní nefungují formulářová pole, a tím pádem například ani vyhledávače. Na weby se tak dostanete pouze zadáním jejich adresy. Stejně tak nejsou k dispozici stránky, ke kterým je potřeba přihlášení, jako je například Facebook, Gmail a další. Autoři také zdůrazňují, že RetroBrowser není klasickým webovým prohlížečem, ale pouze zobrazuje obsah, uložený na serverech třetích stran. Prohlížení historických verzí webů probíhá následovně: do adresního řádku zadáte adresu. V rozbalovací nabídce pak v sekci Close to: klepnete na odkaz Change a vyberete datum, ke kterému si přejete web vidět. Prohlížeč následně načte stránky k nejbližšímu danému datu. Jako první jsme takto navštívili náš SvětAndroida.cz. Zatímco úvodní stránka se zobrazila víceméně bez problémů, jednotlivé články se načítaly dlouho, pomalu a často se nakonec zobrazila jen postranní lišta. Podobně tomu bylo i na dalších zpravodajských webech, kdy jsme místo článků naráželi na chybu 404 („stránka neexistuje“). Některé weby jsou ukládány denně, takže se můžete podívat, o čem psaly přesně na den třeba před rokem, pěti či deseti lety, jiné pak v delší periodě (v takovém případě je zobrazen stav co nejblíže k zadanému datu). Z hlediska uživatelského rozhraní RetroBrowser ničím nepřekvapí. Prostředí není lokalizováno do češtiny, v horní liště najdete obvyklou sadu tlačítek pro přesun zpět a vpřed, opětovné načtení stránky, přechod na domovskou stránku (zde Google) a uložení aktuální stránky do oblíbených položek. Přes ikonu s ozubeným kolečkem v levém horním rohu můžete měnit výchozí stránku včetně data, prohlížet oblíbené položky, nebo se podívat na historii navštívených stránek.

Resumé

Aplikace je zajímavou alternativou k webu Web Archive – Internet Archive, proti kterému přináší především uživatelské rozhraní vhodné pro mobilní zařízení. Ovládání je jednoduché a intuitivní – zvládne ho každý, kdo někdy pracoval s webovým prohlížečem. RetroBrowser nabízí jak praktické využití (možnost podívat se, co se dělo přes X lety), tak může fungovat i pro zkrácení dlouhé chvíle coby zdroj poučení a zábavy. Po necelých dvou týdnech v Obchodě Play zaznamenal RetroBrowser přes padesát stažení a po pěti udělených hodnoceních má průměrnou známku 5,0. Téměř 30 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.1 a novějším.
RetroBrowser - Time machine

RetroBrowser - Time machine

DevRobot Studio

Instalovat (Free)

Google Play

Zajímá vás, jak vypadaly vaše oblíbené stránky před mnoha lety?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: