Retrica: foťte v retro stylu s 80 efekty a živým náhledem
- Recenze
- Karel Kilián
- 21.8.2014
- 15
Váš večer ve městě, obrázky z cest a úžasná jídla, která jste měli s vašimi přáteli, budou jistě na fotkách vypadat lépe díky některému z osmdesáti filtrů, jež můžete aplikovat na snímky pomocí aplikace Retrica.
V Obchodě Play najdete pěkně dlouhou řádku aplikací, jež pomocí filtrů dodají vašim fotografiím retro nádech. Většina z nich se ale orientuje na úpravy již pořízených snímků, zatímco Retrica aplikuje filtry v reálném čase do náhledu pořizované scény. Samozřejmě nemůže chybět možnost sdílení těchto fotek na sociální sítě a skrze další služby.
Co Retrica slibuje?
Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný a na prvním místě zmiňuje možnost pořizování fotografií v retro stylu s osmdesáti exkluzivními filtry. Efekty lze přitom aplikovat ještě předtím, než pořídíte fotografii – již v náhledu pořizované scény uvidíte, jak bude vypadat výsledný snímek.
Podívejme se nyní na seznam hlavních vlastností a funkcí:
- 80 retro grafických filtrů, zobrazovaných v reálném čase již v náhledu (z toho 25 filtrů je k dispozici až v placené verzi Pro).
- Vinětace.
- Rozmazání.
- Samospoušť.
- 22 různých koláží.
- Široký výběr rámečků.
- 14 log Retrica jako vodoznak s možností vypnutí v nastavení.
Jak Retrica funguje v praxi?
Program Retrica ve verzi 2.1.4 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy SIII s alternativní ROMkou CyanogenMod 11.0 M9 (Android 4.4.4). Aplikace má jednoduché a snadno pochopitelné rozhraní, ve kterém největší prostor zabírá náhled pořizované scény. Ten je, jak jsme říkali již v úvodu, zobrazován s aplikovaným filtrem, takže skutečně na displeji vidíte, jak bude snímek vypadat.
Po pravé straně jsou dvě nástrojové lišty – blíže k okraji šedá, dále od kraje oranžová. V šedé liště jsou tato tlačítka:
- Filters – výběr grafických filtrů, jež jsou pro lepší přehlednost roztříděné do kategorií. Efektů je opravdu hodně a můžeme konstatovat, že jsou nejsilnější stránkou této aplikace. Po zvolení efektu z nabídky se jeho název na chvilku zobrazí na displeji a okamžitě dojde k aplikaci do reálného obrazu. Posuvníkem je možné nastavit intenzitu filtru. Negativně hodnotíme, že veškeré operace probíhají v režimu na výšku, ačkoli jsme s telefonem pracovali na šířku.
- Random – vybere a aplikuje náhodně zvolený grafický filtr. Ideální řešení pro nerozhodné a okamžiky, kdy netušíte, který efekt bude nejlépe vyhovovat, tak “naslepo” nějaký zkusíte.
- Tlačítko spouště – jeho funkci patrně nemusíme vysvětlovat – samozřejmě slouží k pořízení fotografie. Hned po vyfotografování se zobrazí výsledek – fotku pak můžete smazat, nebo sdílet.
- Album – vstup do galerie obrázků. Retrica nevolá aplikaci třetí strany, ale galerii si spravuje sama. Zobrazuje v ní pouze fotky, pořízené tímto programem, z hlediska funkcí se jedná o spíše primitivnější software, sloužící pouze k prohlížení, mazání a sdílení jednotlivých souborů. Neumí výběr a sdílení více souborů a nenabízí ani editační funkce.
V oranžovém panelu najdete pět tlačítek:
- Samospoušť – s nastavením prodlevy od jedné do deseti sekund.
- Rámeček kolem fotografie – na výběr jsou tři tloušťky (žádný, tenký, nebo tlustý) a dvě barvy (bílá a černá). Rámeček ovšem není promítán do živého náhledu – zobrazí se až ve výsledné fotce.
- Změna hloubky ostrosti – prstem na obrazovce vyberete oblast, která má být ostrá, zbytek snímku bude působit rozmazaně.
- Vinětace – zapnutí respektive vypnutí efektu vinětace.
- Koláže fungují jednoduše – vyberete si vzor rozložení fotografií, poté se vrátíte zpět do režimu fotografování, kde aplikace formou náhledu ukazuje, který snímek koláže právě fotíte. Po získání odpovídajícího počtu obrázků sestaví Retrica výslednou koláž. Platí, že na jednu koláž lze aplikovat vždy jen jeden filtr a nastavení, což je trochu škoda. Pozor také na neotáčení obrazovky při výběru koláže – pokud vyberete obrázek se snímky na šířku, bude výsledkem koláž na výšku.
Po levé straně najdeme v rozích dvě tlačítka – horní slouží k přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem telefonu/tabletu, spodní pro vstup do nastavení.
Možnosti nastavení jsou velice prosté – v podstatě v této sekci můžete:
- upgradovat na verzi Pro, která stojí necelých 40 korun a přidává tři balíčky filtrů, obsahujících celkem 25 efektů, navíc odstraňuje reklamy,
- zapnout/vypnout zobrazování náhledu po pořízení fotky,
- zapnout/vypnout ukládání informace o poloze do EXIFu fotografie,
- zapnout/vypnout vodoznak, případně vybrat jeho vzhled,
- udělit hodnocení v Obchodě Play, sdílet odkaz na aplikaci, podívat se na facebookové stránky, do sekce nejčastějších dotazů, či poslat e-mail vývojáři.
Po pořízení fotky počítejte s menší prodlevou (na SGS3 asi pět sekund) na zpracování a uložení obrázku.
Ukázkové snímky, pořízené programem Retrica
Resumé
Retrica má několik zajímavých vlastností, pro které stojí za to ji alespoň vyzkoušet. Tou první je široká škála velmi pěkných filtrů (ve verzi zdarma 55, v placené pak 80) s nastavitelnou intenzitou. Druhým lákadlem je aplikování filtru přímo do záběru snímané scény – pro uživatele bude jistě zajímavější a zábavnější pořizovat snímek s promítnutým filtrem, neboť má přímou kontrolu nad tím, jak bude vypadat výsledek.
Můžeme konstatovat, že filtr nijak výrazně nezpomalil rychlost překreslování scény při pohybu. Silnou stránkou je také jednoduchost programu, jdoucí až k opravdu minimalistickému pojetí. Nesporným kladem je dále cena – zdarma dostanete solidní zásobu filtrů a plnou funkčnost aplikace, což je lákavá nabídka.
Retrica je tak ideální aplikací pro příležitostné fotografy, kteří si rádi vyzkoušejí grafické filtry, případně sem tam hodlají vytvářet jednoduché koláže. Pokročilejší možná budou ohrnovat nos, neboť v grafických editorech dokážou dosáhnout stejných či lepších výsledků.
Slabší stránkou je integrovaná galerie, kterou lze ale úspěšně alternovat výchozí systémovou či jinou aplikací. Asi nejzásadnější výtka tak padá na vrub neotáčení obsahu obrazovky v některých sekcích, nicméně zde se může jednat o problém s konkrétní ROMkou či telefonem.
Aplikaci si dosud stáhlo více než padesát milionů uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3 z pěti možných. Instalační balíček velký 16 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář