Redmi Pad lecčím vyčnívá z nižší třídy tabletů (recenze)
- Recenze
- Marek Houser
- 9.2.2023
- 1
Společnost Xiaomi se rozhodla nedlouho po velkém úspěchu tabletu Xiaomi Pad 5 vyslat na evropské trhy také tablet vyrobený pod dceřinou značkou Redmi. Jak hierarchie těchto označení velí, jde o hůře vybavený a také podstatně levnější kousek, který má uspokojit zákazníky s trochu skromnějšími požadavky. Daří se to, i když Redmi Pad s některými svými papírovými parametry balancuje na hranici dostatečného výkonu? Mrkněte do recenze…
Recenze tabletu Redmi Pad
- Obsah balení a design tabletu
- Základní specifikace
- Výkonu poskromnu, ale to nehoří
- Displej, zvuk a focení
- Klidně na vás počká nabitý v šuplíku
- Varianty, cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Obsah balení a design tabletu
Krabice s Redmi Padem obsahuje vše podstatné, co byste u takového modelu očekávali. Stejně jako u telefonů se ani u tabletů Xiaomi zatím nevrhlo na vlnu vynechávání nabíjecího adaptéru, takže ten je zde společně s dalším příslušenstvím. Mezi to už ale vlastně patří jen nabíjecí kabel a kolíček na vysunutí šuplíku pro microSD kartu. Pero byste hledali marně, to tablet ani nepodporuje. K přibalené 22,5W nabíječce by bylo fajn také zmínit, že převyšuje maximální 18W příkon tabletu, což je neobvyklý komfort i pro případné využití s jinými zařízeními.
Redmi Pad má ve všech svých verzích velmi příjemné celokovové, tenké a poměrně hranaté tělo, které neklouže, zajišťuje větší odolnost a také dobře odvádí teplo. Záda tabletu jsou naprosto jednoduchá plocha, kterou vizuálně rozbíjí jen panel s fotoaparátem ve stylu poslední řady Xiaomi telefonů. Na obou kratších stranách zařízení najdeme dva “grily” s reproduktory, na horní pak slot na paměťovou kartu. Tlačítka obklopují jeden z rohů, tak jak je u tabletů celkem zvykem.
Základní specifikace
- rozměry 250 x 74 x 7 mm
- Android 12 / MIUI 13 pro Pad
- 10,61″ LCD displej
- frekvence až 90 Hz
- rozlišení 1 200 x 2 000 px
- jas 400 nitů
- 8 000mAh baterie s 18W nabíjením
- procesor MediaTek Helio G99
- paměťové varianty
- 3/64 GB
- 4/128 GB
- fotoaparáty 8MPx zadní a 8MPx přední
- čtyři reproduktory, Bluetooth 5.2
Výkonu poskromnu, ale to nehoří
Jak napovídají parametry, Redmi Pad není žádný silák, který by se chtěl rvát s herními tablety nebo třeba se svými zmíněnými “sourozenci” z řady Xiaomi Pad 5. Na druhou stranu ale procesor MediaTek Helio G99 není žádné ořezávátko a v mém případě jde navíc o model se čtyřmi gigabajty RAM a větším úložištěm. Procesy, kterými by asi rozumný majitel tabletu v této cenové relaci přístroj zatěžoval, v klidu zvládá.
Při extrémním multitaskingu už jsou znát trhané animace či pomalejší odezvy, ale například při přehrávání mediálního obsahu, používání běžných “kancelářských” aplikací nebo hraní puzzle či logických her se tablet vlastně ani nezapotí. Částečně za to může i to kovové tělo. Jak můžete vidět v galerii, zkoušel jsem také mixážní DJ software, který vyloženě vyžaduje nízkou latenci. I když někdy neběžel úplně sám, kvalita výstupu byla dobrá. Dobré je také zmínit, že Xiaomi i zde umožňuje využít virtuální RAM na úkor úložiště. Konkrétně si můžete přidat 2 GB.
V tabletu běží Android 12 obalený do MIUI 13 šitého na míru tabletům. Oproti verzi pro telefony nicméně nenajdete moc rozdílů. Pohodlné je rozdělení některých obrazovek do dvousloupcového zobrazení a je zde také dvojitá horní roletka s nastavením na jedné a notifikacemi na druhé straně.
Displej, zvuk a focení
Zejména obrazovku bych zmínil jako prvek, který Redmi Pad (společně s procesorem) pozitivně odlišuje od mnoha jiných čínských tabletů ve stejné cenové kategorii. Rozlišení i maximální jas asi nijak neoslní (pun intended), ale dynamická 90Hz frekvence bezpochyby komfortní a zvýhodňující je. Hlavně při scrollování obsahem na sociálních sítích nebo třeba ve výsledkovém servisu na Livesportu. Oči alespoň mírný vzestup od klasických 60 Hz opravdu potěší.
Pochvalu určitě zaslouží také zvuk, který je skrze čtveřici reproduktorů čistý a současně dostatečně hlasitý, pokud to situace vyžaduje. Audio celkově splňuje normu Dolby Atmos, což je jakási minimální záruka toho, že Xiaomi ozvučení neodfláklo.
Co se týká focení, tak s osmimegapixelovými fotoaparáty si těžko můžete hrát na Jana Saudka, ale opět připomenu, že se bavíme o velmi levném tabletu, který těžko budete pořizovat s vážnějším zájmem o focení nebo natáčení. Pro videohovory se hodí, že má přední kamera mírně roztažený pozorovací úhel, zadní foťák má zase ve foto aplikaci praktický režim přímo pro snímání dokumentů. Foťáky zkrátka nenadchnou ani neurazí.
Klidně na vás počká nabitý v šuplíku
Asi jste pochopili, že tento nadpis odkazuje na výdrž. Přitom ale i na mou vlastní zkušenost, kdy jsem Redmi Pad nechal na několik dní bez povšimnutí doslova v šuplíku, odkud jsem ho s překvapením po více než týdnu vytáhl s cca 60 procenty baterie. Samozřejmě je zde řeč o tzv. stand-by výdrži, která nemá s běžným používáním moc společného, ale i tak jde o dobrý signál.
8 000mAh baterie je o něco menší než u některých podobně drahých a rozměrných konkurentů, nicméně její dlouhou výdrž ovlivňuje například i dobře zvolený pokročilejší a úspornější procesor. Papírová hodnota kapacity tady tedy není úplně přesně vypovídající. Nabíjení o výkonu 18 W je v pohodě dostačující a o příjemně “silném” adaptéru jsem už psal.
Cena a dostupnost
Redmi Pad můžete koupit například v oficiálním českém e-shopu Xiaomi, kde je ve variantě 4/128 GB k mání za 5 990 Kč. Slabší verze s paměťovou kombinací 3/64 GB zde vyjde aktuálně na 5 690 Kč. Na výběr je zelená a šedá barva.
Závěrečné hodnocení
Pokud máte na tablet rozpočet do šesti tisíc Kč, jen těžko byste hledali podobně šikovný kousek. Samozřejmě záleží na vašich prioritách, ale jestliže více zužitkujete například plynulejší displej než zadní foťák, Redmi Pad vás nezklame. Snad ani výkonem. Rozhodně ale doporučuji neškudlit pár stovek a koupit si 4/128GB verzi.
Klady
+ 90Hz displej
+ Kovové tělo
+ Kvalitní zvuk
+ Rozumná cena
+ Příjemná výdrž
Zápory
– Podprůměrné foťáky
– Nepočítejte s velkým výkonem
Hodnocení redakce: 85 / 100 %
V čem by vás asi Redmi Pad (ne)uspokojil?
Za zapůjčení děkujeme české pobočce Xiaomi
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář