TOPlist

Recenze: Toshiba AC 100 – rozumí si Android s netbookem?

No Image-02

Android v poslední době masivně expanduje a zažívá celou řadu „poprvé“. Vezměme si například první opravdový tablet od větší společnosti, který se staví čelem konkurenci v podobě iPadu (řeč je o Samsung Galaxy Tab – již brzy v recenzi!). Trochu v pozadí všech těchto velkých událostí ale zůstává nenápadný netbook, za nímž stojí společnost Toshiba. Společně s modelem AC 100 se nám snaží dokázat, že Android je maximálně ohebný, univerzální a hodí se i pro netbooky. Rozhodně nechceme závěry recenze prozrazovat již na jejím začátku. Nic ale asi nezkazíme tím, když napovíme, že s tímto stanoviskem Toshiby po důkladném otestování zrovna stoprocentně nesouhlasíme.

IMG 39141

Technická specifikace

  • Displej – 25,7cm (10,1”)
  • Procesor – NVIDIA® Tegra™ 250
  • 8GB SSD disk
  • Baterie – lithium-ion
  • Rozměry – 262,0 x 189,8 x 14,0 (maximálně 21) mm
  • Dodáváno se softwarem – Evernote, Toshiba File Manager, f

IMG 39131

Základní charakteristika a HW vybavenost zařízení

Než se pustíme do specifických hodnotících partií, pojďme si nejprve Toshibu AC 100 představit. Obecně řečeno jde o zařízení, které stojí na hranici mezi smartphonem, netbookem a tabletem a teoreticky může konkurovat všem třem. Z každého si půjčil kousek, výsledná symbióza ale není tak idylická, jak bychom si představovali, což má na svědomí právě sám Android. Ale o tom až v pozdější části recenze.

Na první pohled jde o netbook tmavšího vzhledu s hrubým vzorkem na němž nezůstávají otisky prstů – černá barva  je ale skvěle zkombinována s oranžovou a ta design velmi oživuje. Šasi jsou z plastu, což byl při prvním osahání zařízení asi největší šok, jež vyvolal okamžitě obavy o bytelnost zařízení. Jak ale ukázalo další testování, plast poměrně dobře drží a je odolný i vůči většímu tlaku. Nikde nic nevrže a netbook je celkově vzhledem k ceně a cílové skupině dostatečně odolný a vhodný na cestování.

IMG 39061

Umělá hmota je navíc daň, kterou v Toshibě zaplatili za neskutečně nízkou hmotnost – v základní verzi s sebou totiž budete nosit pouze 870 g, což je i na poměry netbooků a tabletů docela málo (jen pro porovnání iPad váží cca 700 g a Asus Eee modely mají většinou od 0,9 do 1,1 kg). A když jsme u toho porovnávání, je nutné Toshiba AC 100 vyseknout poklonu také za malou tloušťku (jen 21 mm v nejširším místě), což je v porovnání s netbooky Intel Atom rovněž plus.

Další část hardwarového vybavení je 10,1palcový displej s maximálním rozlišením 1024 x 600. V základu nejde o vůbec špatný prvek a kvalita je na netbook poměrně slušná. Přesto se barvy při sledování filmů zdály být nepříliš jasné a smířit se musíte i s ne úplně výbornými pozorovacími úhly. Při sledování filmů ale rozhodně oceníte procesor Nvidia Tegra 250 s  integrovanou grafickou kartou. Díky tomu je Toshiba schopna plynulého přehrávání FullHD filmů (1080p) a zároveň si uchovat vysokou výdrž na baterii.

IMG 39041

Další částí hardwarového vybavení je 8GB integrovaný SSD disk a dále pak porty umístěné po obou bočních stranách netbooku. Ty jsou na první pohled dobře viditelné, neboť jsou od tmavého šasi oddělené jasně žlutou barvou. Konkrétně můžete počítat s USB, mini USB, HDMI, konektorem pro sluchátka a mikrofon, stejně jako se čtečkou SD karet. HDMI port je dle našeho názoru možná trochu zbytečný a kdyby byl nahrazen druhým USB portem, nikdo by se rozhodně nezlobil. Pokud vás zajímá, k čemu má Toshiba AC 100 mini USB port, pak vězte, že si z ní můžete udělat takový větší přenosný USB disk. Přes tento port je totiž možné netbook přímo propojit s počítačem jako externí úložné zařízení.

Srdcem netbooku je 1GHz procesor a 512 MB RAM. O mobilitu se stará 802.11bgn wifi modul a na displeji je umístěná 1,3megapixelová webkamera, která už dnes nesmí chybět na žádném mobilním zařízení. V součtu všeho toho zmíněného hardwaru to znamená nabootování Androidu zhruba ve 20 sekundách, což není nejhorší výsledek.

IMG 39011

Klávesnice a touchpad

Z hardwarového vybavení Toshiby AC 100 jsme se prozatím ještě nepodívali na zoubek klávesnici. A to je to hlavní, co tento kousek odlišuje od tabletů, kterým se snaží model konkurovat. Rozložení je na první pohled stejné v porovnání s jinými netbooky, při důkladnějším průzkumu ale najdete několik překvapení. Potěšitelné jsou kurzorové šipky a dostatečně velká velikost kláves, na nichž není problém plnohodnotně a rychle psát text – přeučení z větší klávesnice Macbooku stálo jen opravdu minimum času.

IMG 38981

Zpět ale k oněm odlišnostem klávesnice – ty jsou soustředěny v horní části, kde se za sebou nachází celá řada speciálních funkčních tlačítek. Z těch zajímavějších je potřeba zmínit například rychlý přístup k Settings v Androidu. Jinak jsou funkční klávesy klasické jako v jiném notebooku/netbooku a obsluhují funkce jako je deaktivace touchpadu, zesilování hlasitosti ap. Trochu odlišné chování má Esc, jež zde funguje stejně jako backspace, čili tlačítko zpět. Dalším použitelným bodem klávesnice je vlevo dole umístěný rychlý přístup k vyhledávání. Ovšem pozor, připravte se na to, že klávesnice je v základu QWERTZ a to bez možnosti ji jakkoliv přepnout.

Ke klávesnici patří touchpad, jež je dostatečně velký a se dvěma tlačítky. Ta jsou trochu hlučnější, než bychom si představovali, a například na tiché přednášce ve škole bylo jejich klapání poměrně výrazné.

IMG 38901

Android, kterého se nemůžete dotknout, je špatný Android

Co si budeme nalhávat, Android byl od počátku koncipován k tomu, aby fungoval na dotykových obrazovkách, a to je právě to hlavní, co Toshibu AC 100 shazuje. Abychom ale nepřeskočili nutné oficiality, je potřeba říct, že netbook je poháněn Androidem 2.1. U Androidu je věčně skloňované téma upgrade na vyšší verzi – Android 2.2. Toshiba slibuje vypustit velmi brzy.

IMG 38892

Problémem ovšem je, že si na tomto netbooku rozhodně nevyzkoušíte všechny aplikace, na něž jste zvyklí na svém telefonu. Není tu totiž klasický Android Market ale Camingo market, kde například nejsou oficiální Google aplikace jako je ta pro Gmail. Místo toho se budete muset spokojit s jinou mailovou aplikací. Není vyloženě tragická, vlastně je hodně slušná – ale Gmail aplikace při používání citelně chyběla.

I když obrovské množství aplikací v Camingo marketu chybí, zase tam najdete některé, jež jsou na velké obrazovce opravdu slastí. Mně osobně z herní části vyhovovaly strategie, pro něž ani tolik nevadí, že je ovládáte myší místo dotyku prstem.

IMG 38881

Další z šoků, které Toshiba na začátku svému uživateli uštědří je třeba taková samozřejmost jako přepínání ploch. Na mobilu zážitek naprosto plynulý, hladký a samozřejmý. Při použití myši se ale mění na hotovou noční můru a možná vše raději zkoncentrujete na jedinou obrazovku. To je ale vzhledem k ideologii Androidu docela smutný kompromis. (Pozn. Roman Nepšinský: toto je smutný fakt i při ovládání androidích tabletů myší. Citlivost je většinou nastavena příliš nízko a snaha o kinetické rolování je v porovnání s ovládáním prstem spíš utrpení)

K Androidu se váže také několik podivných chování, které jsou například pro člověka přecházejícího z Windows netbooku trochu šokem. Například nelze kurzorem označit text či některé klávesy se při prohlížení internetu chovají nestandardně.

IMG 38801

Vynikající mobilita

Důvodem, proč si celá řada lidí Toshiba AC 100 pod stromeček přeci jen nadělí, je mobilita. Na tu Toshiba lákala již před vydáním a slibovala úžasný týden ve stand-by módů, s čímž testy tak úplně nesouhlasí. Rozhodně jsme ale na vlastní kůži vyzkoušeli provoz netbooku při zaplé Wi-Fi a plné zátěži – a výsledných 6 hodin není nic, za co by se netbook musel stydět. Podobné výsledky se dají očekávat i při sledování videa a navíc za to vše neplatíte monstrózní velikostí baterky, jako je tomu u některých jiných netbooků. Mobilita je zkrátka jedna z nejsilnějších zbraní výrobku.

IMG 38791

Závěrem

Při dvoutýdenním testování se pocity štěstí a nadšení střídaly s návaly zklamání. Celkově bych Toshibu AC 100 prohlásila za střední třídu čili takový průměr. Velkým plus je cena, která se pohybuje okolo 10 000, což je méně, než je cena za high-end smartphone s Androidem. Zároveň jsme se ale nemohli zbavit dojmu, že Android na nedotykové zařízení skutečně nepatří a to jakkoliv se Toshiba snažila. Navíc vzhledem k nedostupnosti některých klíčových aplikací bychom si tento model dokázali představit tak možná jako náhradu za přenosný DVD přehrávač, na kterém lze bleskově surfovat po internetu. Celkově je ale Toshiba AC 100 přesně ten typ zařízení, na které bychom si v budoucnosti dokázali představit běžet něco jako je Chrome OS.

IMG 38771

Klady

  • 1080p filmy
  • dobrá výdrž
  • lehké, tenké, malé
  • svižné prohlížení webu

Zápory

  • Android na nedotykovém zařízení
  • hlasitý touchpad
  • chybí oficiální aplikace

IMG 38751

Alena Varkočková
O Autorovi - Alena Varkočková

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)