TOPlist

Recenze: Star A3000 - dualSIM mu není cizí

Sdílejte:
Michal Mátl
Michal Mátl
17.3.2011 10:39 (15.4.2015 11:38)
Ikona komentáře 15
No Image 02
Reklama

Do rukou se mi dostal čínský telefon Star A3000. Hned na první pohled zaujme podoba s iPhonem. Při trochu hlubším zkoumání ale zjistíte, že podoba je pouze částečná. A3000 je o dost tlustší a materiály u tohoto přístroje jsou mnohem chudší. Vše je plastové. Okamžitě poznáte, kde se šetřilo. Ovšem za cenu kolem 2300 Kč se ani není čemu divit. Např. na některých místech je vidět, že se sloupává barva. Může se tedy stát, že časem se opotřebováním ze stříbrného rámu stane šedivý plast. Jinak se zdá, že celková konstrukce se poměrně vydařila a zatím nikde nic nevrže.

Star A3000

Hardwarové parametry

  • Rozměry a hmotnost: 109 x 58 x 13 mm, 117 g
  • Displej: 3.2″, 480 x 320, HVGA
  • Procesor: MediaTek MTK6516 416 MHz
  • Paměť: 512 ROM, 256 RAM
  • Sítě a data: GSM 850/900/1800/1900, EDGE, GPRS
  • Konektivita: WiFi b/g, Bluetooth (A2DP)
  • Fotoaparát: 2 MPx, rozlišení 1600 x 1200 pixelů, 2diodový blesk, Video (720 x 480) 15 snímků/s
  • Hudba: přehrávač hudby, stereo radio, 3.5 mm jack
  • Operační systém: Android 2.2.1
  • Baterie: 1500 mAh

Konstrukce a vzhled

Na levé straně najdeme tlačítka pro snížení a zvýšení hlasitosti. Pod těmito tlačítky se nachází konektor pro nabíjení a přenos dat, který se schovává pod krytkou. Bohužel konektor je netypický, tudíž Vám domů přibude další nabíječka. Na druhém boku uvidíme opět dvě tlačítka. Výše položené slouží pro rychlou volbu, jak se dostat do aplikace volání a kontaktů. Druhé tlačítko nám nabídne funkci fotoaparátu. Zajímavá je vrchní část telefonu. Vlevo, pokud se díváme na telefon zepředu, je umístěno tlačítko pro vypnutí/zapnutí přístroje. Napravo od něj je překvapivě druhý konektor pro nabíjení. To je hodně nezvyklé u mobilních telefonů mít dva konektory pro dobíjení. Odhaduji, že výrobce se tak rozhodl kvůli podílu Nokie na trhu, a proto když si třeba zapomenete nabíječku doma, můžete si dobít A3000 zdrojem od Nokie. Blízko konektoru na nabíjení se nachází klasický 3.5 mm jack. Alespoň tady výrobce nevymýšlel nějakou zvláštnost. Za další kuriozitu tohoto mobilu považuji anténu pro analogovou televizi. Ta se nachází také na vrchní části a je úplně nalevo. Anténa má po vysunutí zhruba 23 cm. Dá se s ní manipulovat do všech stran. Spodní část už není tak zajímavá. Pro hovory je tu schovaný mikrofon. Možná jako zvláštnost by se mohly pokládat dva viditelné šroubky.

A3000 - pohled z levého boku

A3000 - mikrofon

Zadní strana přístroje je lesklá a provedena je v černé barvě. Myslím si, že je to dosti nepraktické, jelikož na tomto povrchu jde vidět každé Vaše dotknutí. V horní části této strany vidíme diody pro přisvícení při focení, čočku fotoaparátu a hlasitý reproduktor. Při sundání zadního krytu si můžeme všimnout, že plast není moc pevný a dá se snadno ohýbat. Sejmutím krytu spatříme útroby A3000. Dominuje zde velká baterka, která má kapacitu 1500 mAh. Po vyndání baterky si lze všimnout dvou slotů pro simkarty. Také se zde nachází slot pro microSD kartu. Bohužel za chodu SD kartu nevyměníte.

Reproduktor, fotoaparát, diody

Přední části dominuje poměrně velký displej s úhlopříčkou 3.2 palce. Nad obrazovkou uprostřed je reproduktor pro volání. Nalevo od reproduktoru je signalizační dioda, která slouží jen pro oznámení při nabíjení. Zajímavá jsou tlačítka pod diplejem. Jsou to klasická tlačítka pro ovládání Android sytému (Hledání, Menu, Domů a Zpět). Zdají se být senzorická, ale nejsou. Pro jejich stisk musíte vyvinout značné úsilí než vyvoláte potřebnou akci. Při prvním setkání s telefonem budete mít pocit, že tlačítka nefungují. Pod tlačítky výrobce umístil senzorový trackpoint. Trochu hůře reaguje a budete-li na něj moc rychlí, nedočkáte se žádného pohybu nebo velice opožděného.

Tlačítka

Displej a zvuk

Displej má rozlišení 480 x 320 pixelů. Bohužel je zde použita rezistivní technologie, proto na obrazovku musíte tlačit, abyste vyvolali nějakou akci. Navíc mačkáte-li na displej blíže k levému okraji, objeví se zvlnění na obrazovce. Zřejmě je přístroj špatně navržen a něco tlačí na displej při stisku. Na slunci je displej slabě čitelný, i když máte podsvícení na maximum. Zvuk Vás jistě nijak neuchvátí. Zadní reproduktor je podprůměrný. Při vyšší hlasitosti se hudba linoucí z reproduktoru degraduje. Ve sluchátkách už hraná hudba zní lépe, ale žádný zázrak to není. Dokonce jsem přišel na to, že oficiální aplikace nehraje jak má. Hudba se při přehrávání mírně zesiluje a zeslabuje.

A3000  - displej

Systém

Chtěl jsem tu předvést snímky obrazovek, ale bohužel telefon přišel s vadným kabelem. Jistě potěším příznivce čistého Android systému (myšleno bez nadstaveb od výrobce). Výrobce ale do telefonu nainstaloval několik aplikací, které lze sehnat na Marketu. Myslím, že to není úplně nejlepší krok. Tyto aplikace totiž nejdou smazat, a z mnou neznámých důvodů ani aktualizovat. Zajímavou aplikací je snad jen rádio. Rádio nefunguje streamovaně, ale využívá hardwaru v telefonu. Další zajímavostí je analogová televize. A docela slušně hraje, když jste v oblasti se signálem. Sice obraz není jak u digitální televize, ale koukatelné to je. Aplikace televize disponovala funkcí snímání obrazovky, tak alespoň si můžete prohlédnout snímky, jak zhruba vypadá obraz, když naladíte nějakou stanici. V nastavení přibyly díky podpoře dvou simek volby pro zapnutí/vypnutí jednotlivých simek. Lze si i zvolit, ze které simkarty budou čerpána data. Další volbou, která se odlišuje od běžných Android zařízení, je automatické vypnutí a zapnutí. To je dle mého názoru velice praktická funkce. Překvapením bylo objevení profilů pro zvonění. Bohužel jsou v systému předdefinované čtyři profily a víc jich nelze přidat. Je vidět, že výrobce úplně nezahálel a trochu systém vylepšil praktickými drobnostmi.

Analogová televize

Fotoaparát

U fotoaparátu najdete ve specifikacích, že je 3megapixelový. Bohužel to je chybný údaj. Má totiž jen 2 megapixely. Chybí autofocus, ale na druhou stranu má přisvětlovací diody. Focení na A3000 je tedy bídné. Dobrou fotku pořídíte jen při dobrých světelných podmínkách. Docela překvapivé je natáčení videa. To není úplně špatné. Ale opět to závisí v jakou denní dobu budete natáčet.

Ukázky fotografií:

Foto 1

Foto3

Ukázkové video:

Výdrž baterie

Baterie má slušnou kapacitu 1500 mAh. Jelikož A3000 má v sobě jen procesor, který je taktovaný na 416 MHz, vydrží dva dny, i když si s telefonem hrajete. Trochu horší je, když se zapne i druhý slot na simku. To výdrž klesne hned o půl dne. Dívat se na televizi s tímto zařízením vydržíte zhruba kolem 6 hodin. Výdrž je hodně závislá na tom, co vše máte spuštěné.

Praktické zkušenosti

Při prvním spuštění a následném pohybu mezi obrazovkami zjistíte, že telefon není úplně největší rychlík. Napravit se to trochu dá výměnou aplikace, která se stará o domovskou obrazovku. Ve specifikacích se píše, že má mít GPS, ale v mobilu najdete jen AGPS. Systém se sice tváří, že může určovat polohu dle satelitů, opak je ale pravdou. WiFi mě hodně zklamala, protože dosah není úplně nejlepší. Asi metr od routeru mi zmizí na displeji jedna čárka. A tam, kde s Desirem mám třeba dvě čárky signálu, s A3000 už nic nechytám. Na přehrávání DIVX videa můžete rovnou zapomenout. Zvládá pouze MP4 a H264 videa, která jsou v nižším rozlišení. Byl jsem mile překvapený, když mi fungovala bez problému aplikace ČT24. Rozčilovalo mě ale, že když jsem byl na mobilním připojení, e-mail nedorazil hned, někdy třeba až když jsem telefon probudil ze spánku. A projevovalo se to bohužel u všech aplikací, které synchronizovaly data. Na WiFi síti se tento neduh neprojevuje. Poslední nalezenou chybou je ztracení signálu při nízké baterii nebo při dlouhé nečinnosti. Potom pomáhá jen restart. Dokonce se mi stalo, že jsem mobil vypnul, znovu zapnul a signál nechtěl naskočit. Naštěstí se telefon na třetí pokus chytnul.

Klady

  • Cena
  • dualSIM

Zápory

  • Rychlost přístroje
  • Chybí GPS
  • Slabý dosah WiFi signálu
  • Některé aplikace nejdou aktualizovat
  • Analogová televize
  • Problémy se SIM kartami

Závěr

Když vezmu v úvahu cenu (kolem 2300 Kč) a celkové zkušenosti s A3000, myslím, že za tu cenu dostanete adekvátní zařízení. Má svoje chyby, které se dají překousnout, ale komplikují používání. Proto čínský mobil bych doporučoval jen těm, co si chtějí osahat systém nebo těm, co si s telefonem budou „hrát“. Není určený na hry ani na pořádný výkon. Spíše si na něm budete moct číst, využívat Google služby a koukat na web. Velkou zbraní jsou dvě aktivní simky, naopak zamrzí absence GPS. Uměl bych si představit, že místo analogové televize, která za chvíli zůstane jen v našich vzpomínkách, bude právě zmiňované GPS. Potom bych A3000 bral všemi deseti. Díky této recenzi si můžete udělat obrázek, jak na tom zařízení dovezená z Číny asi jsou. Nečekejte zázraky, i když lecčím Vás tyto přístroje mohou překvapit.

O autorovi

Michal Mátl

Michal Mátl
Sdílejte: