TOPlist

Telefon Sony Xperia Z1 Compact - malý potápěč s velkým srdcem [recenze]

Sdílejte:
Ondřej Mika
Ondřej Mika
5.2.2014 12:00 (4.1.2015 02:31)
Ikona komentáře 48
sony xperia z1 compact cover trava
Reklama

Chybí vám na trhu s chytrými telefony výkonné zařízení, které je možné pohodlně ovládat jednou rukou? Chcete smartphone s nejlepším dostupným hardwarem, který schováte pohodlně do kapsy a nebude mu vadit, když náhodou zmoknete nebo spadnete do bazénu? V tom případě jste tu správně. Vítejte u recenze zmenšené vlajkové lodi společnosti Sony, telefonu Sony Xperia Z1 Compact. Hned na začátek předešleme, že u Z1 Compact oproti větší sestře Sony Xperia Z1 nedošlo k žádným podstatným kompromisům a jediné v čem se Z1 a Z1 Compact liší, jsou úhlopříčka, rozlišení displeje a kapacita baterie. Sony tímto modelem dává najevo, že menší nemusí být vždy horší, jak se nás snaží přesvědčit ostatní výrobci v čele se Samsungem a HTC.

Sony Xperia Z1 Compact - na sněhu (3)

Obsah recenze

Obsah balení – nic navíc

Sony Xperia Z1 Compact dorazila do redakce v malé čtvercové krabičce, která nás poměrně překvapila svým velice chudým obsahem. Přesto, že se jedná o zařízení nejvyšší třídy, výrobce do balení nepřibalil kromě nabíjecího adaptéru a microUSB kabelu nic dalšího. Ke starším telefonům Sony přibalovalo sluchátka a leckdy i ochranné fólie nebo pouzdra. Na testování jsme ale dostali telefon ve verzi pro testování, a tudíž se její obsah může od prodejního balení mírně lišit.

Sony Xperia Z1 Compact - balení

Sony Xperia Z1 Compact  - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování – krása s malou jizvou

Sony Xperia Z1 Compact patří mezi nejlépe zpracovaná zařízení, která nám prošla rukama. Skleněná záda a displej, mezi kterými se táhne kovový rámeček s konektory a sloty, působí velice solidním a pevným dojmem. Pevnost zařízení je také ukázková a při zkrutu se telefon ani nehne, natož aby vydával nějaké zvuky. Tělo je pevně spojeno v jeden kus, což dává vědět, že baterie není uživatelsky přístupná. Testovaný kousek má černou barvu, ale na našem trhu jsou dostupné i další tři varianty, které se liší pouze barvou zad. Jsou to bílá, růžová a limetkově zelená.

sony-xperia-z1-compact

Sony Xperia Z1 Compact - zadní strana (1)

Sony Xperia Z1 Compact - čelní strana (2)

Díky kompaktním rozměrům a zaoblenému rámečku padne telefon velice příjemně do ruky. Na rozdíl od prvního modelu řady Z (Sony Xperia Z), nebo telefonů iPhone společnosti Apple, neřeže Xperia Z1 Compact do dlaně.

Sony Xperia Z1 Compact - padne do ruky (1)

Nepřehlédněte naše Fotoporovnání Sony Xperie Z1 Compact s Apple iPhone 5

Sony Xperia Z1 Compact vs. Apple iPhone 5 cover

Velkým lákadlem recenzovaného zařízení je také jeho vodotěsnost a odolnost proti vniknutí prachu podle stupně krytí IP58, které značí, že můžete telefon potopit až 1,5 metru pod hladinu po dobu 30 minut. Upozorňujeme ale, že se to týká pouze sladké vody, v mořské vodě telefon nepotápějte. Vodotěsnost jsme otestovali, a to, jak telefon dopadl, se dozvíte níže.

Sony Xperia Z1 Compact - na sněhu (1)

Sony Xperia Z1 Compact - na sněhu (6)

Aby bylo možné tohoto stupně krytí dosáhnout, je většina vstupů do telefonu kryta zevnitř pogumovanými krytkami. Tyto krytky chrání sloty pro paměťovou kartu a SIM kartu formátu microSIM a microUSB konektor. Nezakryté naopak zůstávají 3,5 mm jack konektor na sluchátka a magnetický dokovací port na boku telefonu. Magnetický port umožňuje vložení telefonu do dokovací stanice, která ale není součástí balení. Myslíme si, že by měl být také zakrytý, nevypadá totiž úplně krásně a zbytečně narušuje čisté křivky telefonu.

Sony Xperia Z1 Compact - krytky slotů a MicroUSB (1)

Sony Xperia Z1 Compact - krytky slotů a MicroUSB (2)

Sony Xperia Z1 Compact - levý bok

Sony Xperia Z1 Compact - slot na SIM

V rámečku si našla místo tři tlačítka. Všechna jsou umístěna na pravém boku telefonu a od shora to jsou: stříbrné kruhové zamykací tlačítko, kolébka regulace hlasitosti, která má poměrně tuhý a nevýrazný chod, a spoušť fotoaparátu, za kterou výrobce chválíme. Díky fyzické spoušti je možné pořizovat fotografie pod vodou a jejím dlouhým stiskem se zapíná aplikace fotoaparátu.

Sony Xperia Z1 Compact - pravý bok

Sony Xperia Z1 Compact - odemykací tlačítko a regulace hlasitosti

Sony Xperia Z1 Compact - spoušť fotoaparátu

Na spodní hraně je výdech hlasitého reproduktoru, který je vzhledem k velikosti telefonu při držení na šířku téměř celý skrytý v dlani. Z toho důvodu si musí člověk dávat hodně velký pozor, jak telefon drží, hlavně při hraní her, aby nepřišel o zvukový zážitek ze hry. 3,5 mm konektor pro sluchátka se nachází na horní straně zařízení.

Sony Xperia Z1 Compact - spodní hrana a reproduktor

Sony Xperia Z1 Compact -  horní hrana a 3,5 jack

Nad displejem najdeme barevnou notifikační diodu, která umí blikat v několika barvách podle události, kterou signalizuje. Jako příklad je zde oranžová barva indikující nabíjení a zelená barva, která signalizuje plnou baterii.

Sony Xperia Z1 Compact - notifikační dioda nabíjení

Sony Xperia Z1 Compact - notifikační dioda

Zatím jsme telefon převážně chválili, ale teď přichází na řadu i jedna výtka. Přesto, že by měl telefon mít displej chráněný odolným tvrzeným sklem, už po 3 dnech testování se na skleněných zádech i na displeji objevilo množství jemných vlásečnicových škrábanců. Pro úplnost uvádíme, že se telefon po celou dobu vozil v jinak prázdné kapse nebo ležel na čistém stole. Škrábance byly opravdu jemné a viditelné pouze pod určitým úhlem, přesto nás ale tato skutečnost nepotěšila a je jedním z největších šrámů na jinak výborném zařízení. Pokud tedy plánujete nákup tohoto drobečka, rozhodně si s ním rovnou pořiďte ochranné pouzdro nebo fólie na přední i zadní stranu telefonu.

Displej a hardware – to nejlepší

Displej a hardware Sony Xperie Z1 Compact patří na absolutní špičku toho, co se dá na našem trhu pořídit.

Displej má úhlopříčku 4,3 palce s HD rozlišením, což mu dává jemnost 342 bodů na palec. Lidské oko rozezná při běžné vzdálenosti držení telefonu od obličeje rozlišení maximálně okolo 300 bodů na palec, a proto se nemusíme bát žádných viditelných pixelů. TFT displej je vylepšen technologiemi TRILUMINOS a X-Reality. Na rozdíl od starších modelů od Sony se tento zobrazovací panel opravdu povedl, a i když se nejedná o AMOLED displej, černá barva je zde opravdu černá a ne šedivá.

Sony Xperia Z1 Compact -  displej (2)

Sony Xperia Z1 Compact -  displej

Paměť telefonu je průměrných 16 GB, po prvním spuštění ale dostanete necelých 12 GB. Dobrou zprávou je, že Sony nezapomnělo na podporu paměťových karet, a proto si můžete paměť rozšířit až o dalších 64 GB pomocí microSD karty. Pokud chcete vědět, jak jsou na tom i jiné telefony, přečtěte si článek Telefony s 16GB pamětí: kolik paměti opravdu dostanete?

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - volná paměť (1)

Zajímavou funkcí displeje je také možnost zapnutí vyšší citlivosti, díky které lze telefon ovládat i v nevodivých rukavicích. Tato funkce opravdu plní co slibuje, ale ovládání je možné jen ve slabších rukavicích. Na ovládání v silných lyžařských rukavicích tedy zapomeňte.

Sony Xperia Z1 Compact - ovládání v rukavicích (2)

Hardware telefonu téměř dokonale kopíruje velkou vlajkovou loď telefon Sony Xperia Z1 (recenze) a díky tomu zde máme jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu. Jediný ústupek, který oproti Z1 proběhl, se přímo týká rozměrů a díky tomu zde máme první plnohodnotné „Mini“, na které se zatím žádný jiný výrobce nezmohl. Z1 Compact má menší displej a rozlišení, rozměry a kapacitu baterie, vše ostatní se shoduje. Z1 a dnes recenzované Z1 Compact si můžete porovnat v našem katalogu.

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“] [aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Specifikace Sony Xperia Z1 Compact:

  • Displej: 4,3 palce s HD rozlišením (1280 x 720 pixelů)
  • Procesor: čtyřjádrový Snapdragon 800 s frekvencí 2,2 GHz
  • GPU: Adreno 330
  • Paměť: 2 GB RAM, 16 GB vnitřní
  • Fotoaparát: 20,7 MPx zadní, 2 MPx přední
  • OS: Android 4.3
  • GPS: Ano
  • Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
  • Bluetooth: 4.0 (LE)
  • NFC: Ano
  • FM rádio: Ano
  • Baterie: 2300 mAh
  • Rozměry: 127 × 64,9 × 9,5 mm
  • Hmotnost: 137 g

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - verze systému (2) Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - verze systému (1)

Testy výkonu a herní výkon – trhač asfaltu

Na první pohled to dle specifikací vypadá, že se jedná a jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu a dle testu výkonu pomocí aplikace AnTuTu se potvrzuje, že máme tu čest s tím absolutně nejvýkonnějším. Z1 Compact porazil tabletofon Samsung Galaxy Note 3 a dle našeho testu větší sestry, i ji předčil téměř o 800 bodů.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - AnTuTu test výkonu (1)

Jak naznačuje předešlý odstavec, hry nebudou dělat Zet jedničce žádný problém a potvrdilo se to i v plném zápřahu při hraní následujících her s maximálními detaily – Carmagedon, GT Racing 2 a Real Racing 3. Jediná hra, která neběžela absolutně plynule, byla Dead on Arrival 2, které ale pomohlo zhoršení detailů o jednu úroveň, pak běžela také perfektně. Při hraní her se telefon poměrně zahřívá, ale v žádném případě to není tak špatné, jako u zařízení s procesorem Tegra, u kterých hrozí téměř popálení. Teplota Z1 Compact vzrostla během hraní z běžných 36,2 °C maximálně na 43,8°C během 37 minut a dále nestoupala.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - zahřívání (1)

Carmagedon

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Carmagedon (1)

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Carmagedon (2)

Dead on Arrival 2

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - DOA 2 (2)

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - DOA 2 (1)

GT Racing 2

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - GT Racing 2

Připojení k počítači, konektivita a GPS – vše co byste mohli hledat

K počítači Sony Xperii Z1 Compact připojíte pomocí dodávaného USB kabelu. Sony si pro správu svých zařízení připravilo vlastní program PC Companion, který má několik praktických funkcí. Můžete provádět například zálohu, import a export mediálních souborů, kontaktů a dalších údajů z telefonu.

Telefon lze k počítači připojit ve dvou režimech. Jeden je pomocí protokolu MTP a neomezí vás v další práci se zařízením. Druhá možnost je připojit ho jako přenosný disk. V tom případě ztratíte po dobu připojení přístup k některým datům a funkcím telefonu umístěným na paměťové kartě a v paměti telefonu určené pro uživatelská data.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - volná paměť (2)

Co se konektivity týče, Z1 Compact nabízí veškeré aktuálně dostupné technologie včetně rychlých dat LTE, Bluetooth ve verzi 4.0 (LE) i NFC pro párování zařízení s příslušenstvím nebo pro iniciaci přenosu informací mezi dvěma zařízeními.

Asistovaná GPS funguje poměrně spolehlivě a pod otevřeným nebem najde signál v řádu jednotek sekund. Menší problém jsme ale měli s vypadáváním signálu v husté zástavbě při umístění telefonu pod úroveň palubní desky. Při upevnění v držáku na okně se tento problém neprojevil.

Baterie a výdrž telefonu – běžec na dlouhou trať

Jak už bylo zmíněno výše, baterie má kapacitu 2300 mAh, což je vzhledem k velikosti displeje příjemná nálož energie. V průběhu opravdu perného pracovního dne, který zatím žádný telefon nepřežil do večera, se Sony Xperia Z1 Compact opravdu vytáhla. Od vyjmutí ze zásuvky v 8:45 ráno byla v provozu až do dalšího dne 8:35, což je téměř 24 hodin. 20 hodin z toho ale byla pod permanentním tlakem. Vydržela více jak 1 hodinu hraní hry Real Racing 3, několik telefonátů, které trvaly dohromady zhruba 1 hodinu, stažení cca 60 aplikací, zhruba 2 hodiny brouzdání po internetu, 30 minut sledování YouTube a spoustu dalšího času při brouzdání v prostředí telefonu. Samozřejmostí bylo i vyřízení několika emailů a celodenní komunikace s přáteli pomocí kecálků Hangouts a WhatsApp. Celou dobu byl telefon přihlášený do sítě na 3G signálu se zapnutými notifikacemi a s automatickou regulací jasu displeje. Zhruba 10 hodin pak byl připojen i k zabezpečené WiFi.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - výdrž baterie (3)

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - výdrž baterie (2)

Druhý test výdrže jsme prováděli v průběhu volného víkendu, kdy nebyl telefon zdaleka tolik vytěžován a bez problému vydržel od soboty ráno až do pozdního nedělního večera. Nabíjení trvalo při vypnutém zařízení poměrně dlouhou dobu. Z nuly na 100% byl telefon nabit za 2 hodiny a 50 minut. Kontrolka nabíjení ale zezelenala už při stavu 95%. Toho bylo přinejmenším dosaženo už za 1 hodinu a 45 minut.

V nastavení telefonu také nalezneme úsporný režim STAMINA, který při zhasnutém displeji potlačí datovou komunikaci na pozadí. Je však možné některým aplikacím nastavit výjimku, abyste nepromeškali důležitý email nebo zprávu. Potlačení se samozřejmě netýká telefonních hovorů a SMS zpráv. Úsporný režim dává smysl hlavně ve chvíli, kdy telefon moc nevyužíváte a potřebujete vydržet co nejdéle na příjmu. V běžném provozu tento režim téměř neměl na životnost baterie vliv.

Výdrž telefonu musíme označit za vyloženě nadprůměrnou a po dlouhé době je tu zařízení, které s vámi přežije celý pracovní den i s večerní party a ještě vás ráno zvládne vzbudit.

Fotoaparát a natáčení videa – velká očekávání

Od fotoaparátu s obrovským rozlišením 20,7 Mpx jsme hodně očekávali a naše dojmy jsou rozporuplné. Fotoaparát můžete spustit dlouhým stiskem hardwarové spouště nebo klasicky otevřením aplikace a po prvním spuštění fotoaparátu je nastaven plně automatický režim. Ten fotí pouze v 8 Mpx rozlišení. Pokud nefotíte jednolité plochy, jsou fotografie nadprůměrné a budete s nimi pravděpodobně spokojeni. Jakmile ale vyfotíte shluk větví nebo travnatou plochu, detaily se začnou slévat. Pokud chcete vyzkoušet fotografie v plném 20,7 Mpx rozlišení, musíte si v nastavení přepnout na manuální režim a zvolit si ho ručně. Nejvyšší rozlišení je dostupné pouze pro fotografie v poměru stran 4:3. V plném rozlišení je ale kvalita focení, obzvláště jednolitých ploch, doslova tragická, a to i v ideálních podmínkách s modrou oblohou a sluncem v zádech.

Sony Xperia Z1 Compact - prostředí fotoaparátu

Porovnání fotografií 20,7 Mpx manuálního režimu a 8 Mpx automatického režimu

Nalevo jsou fotky v plném rozlišení, napravo automat.

Sony Xperia Z1 Compact - zataženo 20.7 Mpx (1)

Sony Xperia Z1 Compact - text 20.7 Mpx

Sony Xperia Z1 Compact - stromy 20.7 Mpx

Sony Xperia Z1 Compact - ostření 20.7 Mpx (1)

Sony Xperia Z1 Compact - jídlo 20,7 Mpx (2)

Sony Xperia Z1 Compact - sníh 20.7 Mpx

Sony Xperia Z1 Compact - jídlo 20,7 Mpx (1)

Fotogalerie

Pochmurné počasí

Sony Xperia Z1 Compact - zataženo 20.7 Mpx (3)

Sony Xperia Z1 Compact - zataženo (7)

Sony Xperia Z1 Compact - zataženo (3)

 Slunečno

Sony Xperia Z1 Compact - voda (2)

Sony Xperia Z1 Compact - slunečno (5)

Sony Xperia Z1 Compact - slunečno (1)

Makro

Sony Xperia Z1 Compact - makro 20.7 Mpx

Interiér

Sony Xperia Z1 Compact - interiér (4)

Sony Xperia Z1 Compact - šero (3)

 Noc

Sony Xperia Z1 Compact - v noci (2)

Jelikož kolegové ze zahraničí pasují fotoaparát Sony Xperie Z1 Compact na nejlepší fotoaparát mezi telefony s Androidem, je možné, že náš kus měl nějakou výrobní nebo softwarovou vadu. Uvidíme tedy, jaké budou ohlasy uživatelů v České republice.

Fotografie ke stažení v plném rozlišení.

Video je možné natáčet v několika rozlišeních a nejvyšší je samozřejmě Full HD (1920 × 1080 pixelů), které je na rozdíl od fotografií opravdu dobré a dokáže se výborně vyrovnat se změnou vzdálenosti i světla v průběhu pořizování. Při natáčení lze zároveň fotit pomocí automatického režimu v rozlišení 8 Mpx. Díky kolébce hlasitosti lze i průběžně zoomovat, ale přiblížené video má horší kvalitu a přiblížení probíhá ve skocích, což nevypadá moc dobře.

Voděodolnost, porovnání rozměrů – malý potápěč

Ze všech zajímavých vlastností telefonu jsme se nejvíce těšili na testování voděodolnosti a hned na začátek prozradíme, že to opravdu funguje. Je nutné podotknout, že voděodolnost je garantována pouze ve sladké vodě do hloubky 1,5 metru a to maximálně po dobu 30 minut. Před ponořením je nutné pečlivě uzavřít všechny krytky a pak už můžete kouzlit.

Sony Xperia Z1 Compact - ve vodě (2)

Zde se můžete podívat na test vodotěsnosti a na to, jak Sony Xperia Z1 Compact natáčí a fotí pod vodou.

Test vodotěsnosti

Natáčení pod vodou

Focení pod vodou

Sony Xperia Z1 Compact - pod vodou (3)

Porovnání rozměrů

Určitě vás také zajímá, jak je to ve skutečnosti s tím, jestli je telefon opravdu kompaktní, jak hlásá jeho název. Odpověď není jednoznačná, záleží samozřejmě na velikosti dlaně. Pokud ale hledáte to nejlepší a zároveň nejmenší, nemáte v podstatě jinou volbu. Nic menšího s obdobnou výbavou neseženete.

Sony Xperia Z1 Compact - porovnání velikosti

Uživatelské prostředí a softwarová výbava

Uživatelské prostředí, klávesnice, softwarová výbava i telefonní aplikace jsou v podstatě totožné se starší sestrou testovaného telefonu. Pokud vás tedy zajímá podrobnější popis, podívejte se do příslušných sekcí naší recenze Sony Xperia Z1 – voděodolné dělo se skvělým fotoaparátem.

Testovaný telefon běží na androidu 4.3 Jelly Bean, celé prostředí je mírně upraveno nadstavbou TimeScape a nutno dodat, že k dobru věci. Notifikační oblast obsahuje většinu potřebných přepínačů, které si můžete vybrat podle vlastní potřeby, maximálně se jich sem vejde 10 z 16 možných. Po vyvolání multi-taskingu můžete spustit jednu z několika plovoucích miniaplikací, které se vznášejí nezávisle nad veškerým děním v telefonu a je možné je libovolně přesouvat a měnit jejich průhlednost. Miniaplikace jsou jeden z námi nejvíce oceňovaných doplňků nadstavby od Sony.

Notifikační oblast

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - notifikační oblast (1)

Miniaplikace

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - miniaplikace (1)

Vzhledem k přítomnosti novější verze operačního systému Android je ale v prostředí přece jenom pár kosmetických úprav. Tou nejzásadnější je průhlednost softwarových tlačítek a notifikační lišty v některých aplikacích. Díky této novince může telefon využívat celou plochu displeje v aplikacích, ve kterých to má smysl. Dobrým příkladem jsou hry nebo sledování videa, kdy vám ovládací prvky telefonu zbytečně neubírají drahocenný prostor.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Videopřehrávač (1)

Zajímavou možností úpravy prostředí jsou Schémata, díky kterým můžete celý systém převléci do nového kabátku. Schéma dokonce změní i barvu a tvar softwarových tlačítek, a pokud si nevyberete z několika přítomných, není problém si vybrat z velkého množství dalších schémat dostupných online.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - schémata (1)

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - schémata (3)

Multimédia – v jednoduchosti je krása

Hudební přehrávač

Z multimediálních aplikací můžeme zmínit hudební přehrávač od Sony, který vypadá přehledně a čistě, jeho tlačítka dokonce trochu připomínají prostředí Metro ve Windows Phone. Přehrávač lze ovládat i pomocí widgetu na zamykací obrazovce a v průběhu přehrávání ho najdeme i v notifikační oblasti. Samozřejmostí je i widget na ploše.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Hudební přehrávač (1)

Rádio

Sony nezapomnělo ani na FM rádio, které potřebuje ke své funkci připojená jakákoliv drátová sluchátka. Prostředí rádia je opět jednoduché a přehledné.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Rádio

Videopřehrávač

I o tomto přehrávači platí totéž a musíme uznat, že Sony u designu svých aplikací odvedlo dobrou práci. Všechny jsou intuitivní, jednoduché a přehledné. Bohužel ale u videopřehrávače chybí podpora titulků.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Videopřehrávač (3)

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Videopřehrávač (1)

TrackID

Zajímavou aplikací je TrackID, díky kterému můžete zjistit, jakou skladbu právě posloucháte například v rádiu. Aplikace vám po chvilce naslouchání nabídne název, obrázek alba a také odkaz na YouTube.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - TrackID (1)

SmartConect

Příjemnou vychytávkou je aplikace Smart Connect, ve které si nastavíte akce, které mají následovat po připojení sluchátek nebo USB kabelu v určité situaci. Například ráno vyrazíte do práce a po připojení sluchátek se vám spustí rádio a otevře čtečka zpráv, nebo když večer připojíte telefon na nabíječku, zapne se hudba a spustí hodiny přes celý displej.

Sony Xperia Z1 Compact Screenshot - Smart Connect (1)

Dostupnost a cena – za hodně peněz hodně muziky

Sony Xperia Z1 Compact se začala v České republice oficiálně prodávat 29.1.2014 za doporučenou cenu 14 990 Kč ve všech čtyřech barevných variantách. Informovali jsme vás o tom v článku Telefon Sony Xperia Z1 Compact oficiálně v prodeji.

Cena to není rozhodně nízká, ale má své opodstatnění. Telefony s obdobnou výbavou stojí o 1500 – 2000 Kč více a k tomu mají pouze větší displej, což může být pro leckoho spíše nevýhoda.

Resumé

Do redakce se nám tentokrát dostal velice očekávaný kousek společnosti Sony, který se stylizuje do role toho malého, který to všem natře. A opravdu, Sony Xperia Z1 Compact je velice vyvážený telefon, který dokáže splnit tužby snad každého z nás. Tedy pokud nechcete pětipalcové pádlo, to je totiž jediná oblast, ve které nemůže sloužit. Tento kompaktní telefon s krásným displejem o úhlopříčce 4,3 palce se totiž uchází o místo krále v kategorii Mini. Ve skutečnosti je ale hodně blízko trůnu celkovému.

Nejvýkonnější aktuálně dostupný hardware, slot na paměťovou kartu, tlačítko spouště 20,7 Mpx fotoaparátu, LTE, NFC, baterie s nadprůměrnou výdrží a to vše zabalené do kompaktního krásně zpracovaného a vodotěsného těla z kovu a skla, které pohodlně padne do dlaně.

Zní to jako dokonalá pohádka, ale i tady je několik malých ale. Krycí sklo displeje a zad není ani zdaleka tak nepoškrábatelné, jak se výrobce chlubí. Tady rozhodně doporučujeme používat ochranné pouzdro, nebo krycí fólie na obě strany telefonu. Menším problémem, který může časem odeznít, je poměrně tuhá kolébka regulace hlasitosti. Vcelku nás také zklamal fotoaparát, který papírově patří na špici, ale fotografie tomu neodpovídají. Vzhledem k tomu, že ale jiné redakce tento problém nezaznamenávají, je možné, že se jednalo pouze o vadu našeho kusu.

Nakonec je zde cena bez mála 15 tisíc, která se může zdát poměrně vysoká. Pokud se na to ale podíváme jinou optikou, stojí před námi telefon, který prakticky nemá ve své třídě konkurenci, a tak si za něj Sony chce nechat pořádně zaplatit, což je pochopitelné. Cena bude ale určitě pomalu klesat. Celkově se tedy jedná o špičkový smartphone, kterému je málo co vytknout a jsme z něj nadšeni. Doufáme, že se mu bude na trhu dařit a i ostatní výrobci začnou zase vyrábět výkonná zařízení s rozumnými rozměry.

+ Vodotěsnost s možností fotit a natáčet pod vodou. + Krásný HD displej s ideální úhlopříčkou 4,3 palce. + Velice výkonný čtyřjádrový procesor. + Luxusně zpracované tělo telefonu. + Hardwarová spoušť fotoaparátu. + Pastelové barevné varianty. + Absolutně plynulý systém. + Slot na paměťovou kartu. + Výborná výdrž baterie. + Kompaktní rozměry. + NFC a LTE. – Poměrně vysoká cena. – Tuhé tlačítko regulace hlasitosti. – Přední i zadní sklíčko náchylné na poškrábání. – Nevyvážené výsledky fotoaparátu při plném rozlišení. [aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

O autorovi

Ondřej Mika

Ondřej Mika
Sdílejte: