TOPlist

Recenze Galaxy Watch4 Classic: Plní několik velkých přání

Samsung Galaxy Watch4 Classic recenze

Jak už bývá zvykem, Samsung v rámci letní Galaxy nadílky poslal na trh mimo jiné produkty také další chytré hodinky. Pro rok 2021 to byly čtyři různé modely v sérii Watch4. Dočkali jsme se dvou různých velikostí sportovnější varianty, vycházející spíš ze série Active, a také dvojice odlišně velkých hodinek s přídomkem Classic. Ty mají konzervativnější design a především otočnou lunetu, která má spousty fanoušků a spokojených uživatelů již od minulých generací. Nám se do redakce dostala větší 46mm verze Samsung Galaxy Watch4 Classic (bez LTE) a tato recenze vám snad pomůže při rozhodování, zda případně tuto variantu zvolit…

Balení a design

Stejně jako u minulého modelu vsadil Samsung na úplně obyčejnou dlouhou krabičku, ve které jsou hodinky schované v rozvinutém stavu. Kromě nich se v balení nachází pouze záruční list, základní průvodce a bezdrátová nabíječka. Jde tedy o stejnou výbavu, kterou měly i loňské Watch3. Žádné překvapení. Jelikož jde v tomto případě o model Classic, disponují hodinky mimo jiné otočnou lunetou. Tato trochu luxusnější verze má rovněž tělo z nerezové oceli.

Společným designovým rysem všech nových Galaxy Watch4 jsou obdélníková tlačítka, která se mi dost líbí. Víc než ta dřívější kulatá. Při ovládání hodinek mají možnost provádět hned několik úkonů. K těm se ale dostaneme později. Přítomny jsou mikrofon i reproduktor, takže se dá ze zápěstí mimo jiné také volat. Zvuk je na obou stranách čistý a jasný.

wide design

Co je trochu divné, je tvar a usazení originálního řemínku (mimochodem 20milimetrového). Z mně neznámého důvodu má silikonový pásek v místě kontaktu s hodinkami takové tvarování, aby nebylo možné jej více prohnout směrem k ruce mimo sklon pevných úchytů. Představit si to můžete tak (kromě pohledu na fotku v galerii), že při zapnutí na úzkou ruku trčí řemínek od hodinek hodně do boků namísto toho, aby doléhal dolů na pokožku. Já mám hodně široké zápěstí a i tak mi to přišlo zvláštní a zpočátku i nepohodlné. Zatím jsem nepřišel na důvod, proč to Samsung udělal.

Z věcí, které jdou posoudit na první pohled, za zmínku určitě stojí také skvělý displej. Ten má nejen velmi sympatické rozlišení, ale chlubí se také parádním jasem, který venku doceníte i pod ostrými paprsky. Mám pocit, že oproti loňskému modelu se trochu “propadla” obrazovka pod úroveň lunety, ale nijak moc mi to nevadí. Svýma medvědíma rukama občas netrefím notifikační ikonu u okraje, ale na druhou stranu mám pocit, že je displej lépe chráněný proti poškození.

Základní specifikace (46mm Galaxy Watch4 Classic)

  • Wear OS / One UI Watch 3
  • Bluetooth, WiFi, GPS, NFC
  • 1,4″ Super AMOLED displej s rozlišením 450 x 450 pixelů
  • procesor Exynos W920
  • 1,5 GB RAM a 16 GB úložiště (pro vlastní soubory je dostupná cca polovina)
  • přes 90 sportovních režimů
  • EKG, tlakoměr, BIA, spánek, stres, dýchání, detekce pádu
  • IP68, MIL-STD-810G, Gorilla Glass DX
  • baterie s kapacitou 361 mAh (Qi 5W bezdrátové nabíjení)

Galaxy Watch4 Series: Official Unboxing | Samsung

Galaxy Watch4 Series: Official Unboxing | Samsung

Přestupovat, přijíždí Wear OS

Pokud byste se fanoušků chytrých hodinek zeptali, jakou nejzajímavější novinku nové Galaxy Watch4 přinášejí, nejčastější odpovědí by pravděpodobně byl jiný systém. Nové Samsung hodinky udělaly tlustou čáru za prostředím Tizen a v hábitu nadstavby One UI Watch 3 přišly se systémem Wear OS. Tento krok jim otevřel spousty dalších možností v čele s pohodlným instalováním dalších aplikací či propojováním Google účtů a služeb.

Spolupráce amerického a korejského giganta současně vedla k tomu, že i v ČR i SR umí Wear OS hodinky konečně platit přes Google Pay (máme návod). Nebojte, Galaxy Watch4 nemají tuto funkci exkluzivně pro sebe, byly ale oficiálně první vlaštovkou. Velmi pozitivní změnou je taktéž možnost reagovat na přijaté zprávy. A to nejen strohými předdefinovanými zprávami, ale pěkně naplno skrze klávesnici, hlasové zadávání či dokonce kreslení znaků na displej. Paráda.

wide platby NFC Google Pay Wear OS

Nasazení systému Wear OS s sebou pochopitelně nese také přítomnost Obchodu Play, což je opravdu snadná cesta ke spoustě dalších aplikací od sportovních trackerů, přes kancelářské pomůcky až po nejpodivnější hry. Do hodinek se také dostaly třeba Google Mapy, které zvládají v komunikaci s telefonem vyhledávat i navigovat. Mobil tedy nemusí při cestování nutně z kapsy, úplně bez něj se ale hodinky neobejdou. Skvělou záležitostí je také fakt, že Obchod Play do Galaxy Watch4 automaticky instaluje aplikace, které z něj máte nahrané i v telefonu.

Ovládání aneb tady vládne luneta

Z hlediska interakce s uživatelem je naprostou dominantou prémiových Samsung hodinek znovu fyzická otočná luneta. Já ji považuju za skvělého praktického pomocníka, i když pochopitelně dává přední straně hodinek trochu jiný ráz než třeba krásným Huawei Watch. Ovládací kroužek je uvnitř opět vybaven zoubky, díky kterým přesně poznáte otáčivý pohyb i přeskakování mezi položkami menu či na stránce s rolováním. Vibrační haptická odezva vůbec není potřeba. Když je řeč o vibracích, u těch jde volit ze dvou hladin intenzity, přičemž ta silnější je opravdu spolehlivě rozeznatelná.

Lunetě sekundují dvě vnější tlačítka, pojmenovaná “Zpět” (spodní) a “Domů” (horní). To první je možné přiřadit buď ke kroku zpět, nebo k otevření poslední aplikace. To druhé může při dlouhém stisku otevřít menu pro vypnutí, nebo nabídku Bixby (ne, Google Asistent v Galaxy Watch4 zatím příležitost vůbec nedostal). Dvojité stisknutí pak lze přiřadit téměř k jakékoli aplikaci. Není zde ale možnost tlačítkem otevírat menu s aplikacemi, což je smutné. Otevírání nabídky přejetím po displeji prstem v momentě, kdy je na hodinkách připravená hardwarová luneta a dvě tlačítka, určitě nebylo nevyhnutelné.

Více funkcí a více Samsung aplikací

Že umí chytré hodinky počítat kroky, měřit tepovou frekvenci, analyzovat spánek, měřit stres nebo ovládat přehrávání hudby (třeba offline Spotify nebo YouTube Music), to už v dnešní době asi nemusíme úplně pitvat. Pro pořádek zmíním například více než 90 sportovních módů, z nichž 4 základní se umí poměrně spolehlivě spustit samy, nebo velké množství ciferníků, mezi které patří i takové, jimž můžete v editoru šikovně měnit jednotlivé informační panely, a můžeme se věnovat nejzajímavějším novinkám.

Pro spousty zájemců o Galaxy Watch4 je důležitá otázka, jak si nejen legislativně, ale i prakticky poradí s EKG, měřením tlaku krve nebo novinkou BIA (analýza fyzického složení těla). Všechny tyto funkce i v ČR fungují. A to celkem spolehlivě, co jsem měl možnost posoudit. Největší péči potřebují elektrokardiogram a tlakoměr, které v prvé řadě vyžadují i doinstalování aplikace Samsung Health Monitor nad rámec standardního analytického nástroje Samung Health a správcovské aplikace Galaxy Wearable. Ano, pro kompletní využití potenciálu hodinek je skutečně potřeba instalovat tři pomocníky.

Tlakoměr je nutné před prvním použitím (a poté vždy po 28 dnech) zkalibrovat s klasickým přístrojem s kompresorem a manžetou. Pro co nejpřesnější nastavení se provádí tři měření a opisování výsledků do aplikace. Následné měření byla trochu rozpačitá. Když jsem pro kontrolu měřit tlak sám sobě (první dva snímky v galerii), odchylky od certifikovaného přístroje byly opravdu jen minimální. Při testu na zápěstí a paži seniora 80+ už ale byly bez další kalibrace rozdíly na displejích dost velké. Nedá se tedy spoléhat na to, že tlakoměr bude při předávání hodinek měřit všem stejně. Na ruce jednoho nositele jsou ale výsledky dobré.

Přesnost EKG jsem bohužel neměl možnost porovnat s kalibrovaným přístrojem, nicméně výstupy (mimo jiné snadno exportovatelné třeba i v PDF) se zdály věrohodné a odpovídající situaci. Test na ruce seniora ukázal, že si hodinky hodnoty skutečně jen nevymýšlí. Nejpozoruhodnější je asi BIA měření, skrze které Galaxy Watch4 dávají nositeli vědět, jak na tom je přibližně stavba jeho těla z hlediska množství tuků, objemu vody a velikosti svalů. Hodinky v tomto případě používají stejné elektrické principy jako třeba chytré váhy. Při měření se drží dva prsty na bočních tlačítkách.

Ohledně sportovních funkcí se objevily dotazy, zda je možné k hodinkám možná napojit nějaké příslušenství. Ano, minimálně hrudní pás podporovaný je. Má svůj přepínač i přímo v menu. Co se týká analýzy jednotlivých cviků při posilování, tak se zdá, že hodinky umí měřit aktivitu jen jako celek, nikoli jednotlivé výpady či pohyby. V tomto ohledu tedy nečekejte absolutní špičku fitness analýzy.

Dost nepříjemné omezení

Pro majitele telefonů, které nenesou značku Samsung, bude důležité vědět, že v nich nefunguje zmíněný Samsung Health Monitor a tedy i EKG a tlakoměr. Tedy alespoň oficiálně, už pro vás připravujeme návod na alternativní řešení. Jinak jdou hodinky v pohodě spojit s Android mobily libovolných značek. Rozmrzelí ale budou uživatelé, kteří neholdují zákopové válce mezi fanoušky Samsung a Apple.

Korejská firma se rozhodla, že její nejnovější hodinky vůbec nepůjdou popojit s iPhony. Takže pokud máte jablečný telefon a hodláte jej propojit s Galaxy Watch4, rovnou tu myšlenku zase rozprašte. Těžko říct, jestli za tímto faktem stojí nějaká technická překážka, nebo je to jen čisté obchodní a strategické rozhodnutí, ale někoho to může pěkně naštvat.

Baterie opět slabinou

Jestli nějaký prvek táhne jinak celkem skvělé hodinky ke dnu, tak je to bohužel baterie. Už loňské Watch3 po této stránce kulhaly a tady to není o nic lepší. V nejnovější verzi sice tiká méně hladový čipset a přibylo i několik úsporných mechanismů, baterie má ale i tak při běžném používání co dělat, aby překonala hranici 24 hodin. Tím běžným používáním myslíme například nepřetržitou kontrolu tepu, občasné srdeční měření, analýzu spánku, několik desítek minut venkovního sportování s GPS a čtení notifikací.

wide ciferník na ruce

Ve chvíli, kdy budete vyžadovat například Always-On-Display, provádět další manuální měření nebo dokonce pouštět často Mapy, se rovnou smiřte s tím, že budete skutečně nabíjet každý den. Velký kus energie pravděpodobně spolkne i samotný Wear OS, který je v Samsung hodinkách poprvé a může být nevyladěný. V tomto případě se zkusme těšit na další aktualizace a uvidíme. V tuto chvíli je nicméně výdrž hodinek jejich největší slabinou.

Cena a dostupnost

Testovaná varianta Galaxy Watch4 Classic 46mm vyjde na 9990 Kč, menší 42mm model je o pětistovku levnější. Oboje tyto hodinky jsou na webu Samsungu i u dalších prodejců k dispozici v černé a stříbrné barvě.

Závěrečné hodnocení

Skvělé chytré hodinky s pár malými mouchami a dvěma většími kaňkami v podobě podprůměrné výdrže a uzavřenosti některých funkcí. Jestli vám jde trochu víc o styl a snadné ovládaní než o dlouhé zaznamenávání sportovních výkonů, nemusíte váhat. Galaxy Watch4 jsou skutečně parádní zařízení, které nemá jinak moc čím zklamat. Pár starších neduhů zůstalo, ale přibylo několik výrazných změn k lepšímu. Samsung Galaxy Watch4 Classic rozhodně patří na špici žebříčku s hodinkami připojitelnými k Androidu.

Klady

+ Design s otočnou lunetou
+ Wear OS a jeho možnosti
+ Placení přes Google Pay

+ Nové zdravotní analýzy
+ Editace ciferníků
+ Možnosti reakcí na zprávy

Zápory

– Slabá výdrž
– (Ne)otevřenost ke všem značkám

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Jaké další hodinky byste v této ceně zvažovali?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Samsungu

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)