Recenze: Samsung Galaxy S II
- Recenze
- Martin Klapetek
- 27.1.2015
- 55
Měli jsme možnost vyzkoušet velmi očekávanou novinku z dílen Samsungu. Jak si nový Galaxy S II vedl v našich rukou?
Do redakce se nám bohužel dostal pouze samotný telefon bez jakéhokoliv příslušenství či balení. Ve standardním prodejním balení byste však měli nalézt návod, nabíječku, USB kabel, sluchátka s náhradní gumou a pochopitelně také telefon :)
Telefon je kompletně v černém provedení. Přední stranu zdobí stříbrný nápis Samsung, nad ním reproduktor a kousek stranou pak 2MPx kamerka. Pod 4,3″ velkým SuperAMOLED+ displejem je jedno stříbrně orámované tlačítko sloužící k návratu na domovskou plochu, po jehož stranách jsou dvě doteková podsvícená tlačítka Menu a Zpět (rozsvítí se pouze při probuzení telefonu). Ovladač pozice kurzoru zcela chybí, alespoň z části ho nahrazuje vylepšená podpora nastavení pozice přímo prstem na displeji, více níže. Na spodní hraně je microUSB konektor, na levoboku pak klasicky “kolébka” pro hlasitost, horní hrana drží místo pouze 3,5 mm zdířce na sluchátka a tlačítko pro zapnutí pak skončilo u Samsungu tradičně (a trochu nešťastně) na pravé straně. Chybějící tlačítko pro vyhledávání nahrazuje dlouhý stisk tlačítka Menu.
Po prvním uchopení telefonu do ruky vás postupně zarazí hned několik věcí. První je hmotnost. Na své rozměry má opravdu velmi malou váhu, pouhých 116 g. Dokonce jsem si prvně myslel, že nám jej poslali bez baterky :) Druhou věcí je tloušťka telefonu, která je úctyhodných 8,49 mm. Oba tyto parametry se zákonitě musely promítnout jinam a v případě Galaxy S II to je zpracování, které je vesměs plastové a na můj vkus působí poněkud křehce. Konstrukce je ale pevná, nevrže, a v ruce dobře sedí, rozměry už jsou však na hranici. Třetí prvotřídní vlastností je bezesporu SuperAMOLED+ displej. Proti mému Nexus One s “pouhým” AMOLED displejem, je Galaxy S II o několik tříd výše. Barvy jsou pestré a zářivé (16 miliónů) a díky 12 subpixelům (oproti 8 u běžných AMOLED) je obraz ostrý s pěkně jemným vykreslováním, ať už malých písem či barevných přechodů. Nastavení jasu displeje lze buďte přenechat čidlu, které svůj účel plní dokonale, nebo lze nastavit úroveň manuálně. Viditelnost na slunci taky není k zahození. Samsung udává také 18% snížení spotřeby energie oproti starším typům displeje. Trošku nevýhodou takto velkého displeje je jeho rozlišení – 480×800 – neboť např. některé mobilům přizpůsobené weby (ale i aplikace) pak mají zbytečně obrovské písmo (jako kdybyste srovnali běžnou knížku se slabikářem). Samotný systém tímto ale netrpí – standardní fonty jsou menší. Displej podporuje multi-touch až 10 prstů.
Rád bych se ještě vrátil k samotné konstrukci telefonu. Zadní stranu tvoří tenký plastový kryt (dle mého až příliš tenký), který lze velmi snadno sundat a opět nasadit. Pod ním je ukryta baterka o kapacitě 1650 mAh a SIM karta, která se dá vložit bez nutnosti vytažení baterky (pro aktivaci GSM je potřeba přepnout do módu letadlo a zpět). Ovšem microSD kartu už bez vytažené baterky nevložíte. Tak mě napadá, že důvodem pro tento krok by mohlo být zamezení vytahování microSD karty za chodu telefonu. Na zadní straně je ještě 8MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou, ten si však zaslouží samostatný odstavec níže.
Tlačítko pro zapnutí/vypnutí/uspání/probuzení telefonu je (pro mne) trochu nezvykle na pravém boku, přímo naproti kolébce pro hlasitost. Tohle rozložení mi z počátku dělalo trochu problémy, protože při každém stisku tlačítka “Power” jsem zároveň stiskl tlačítka pro hlasitost. Dobrou zprávou ale je, že je to pouze otázka zvyku a po týdnu už jsem měl v ruce ten správny chvat. Celkově se design drží zbytku řady Galaxy.
Hardware
Vnitřnosti telefonu výrobce osadil dvoujádrovým Cortex A9 procesorem s frekvencí 1,2 GHz (každé jádro) a 1 GB pamětí RAM. Vnitřní paměť je podle oficiálních údajů 16 GB, uživatel má k dispozici však “jen” 11,5 GB a zhruba 2 GB pro aplikace. Dále je možné rozšířit paměť až o 32GB microSD kartu. Z dalších interních modulů zmiňme Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, A-GPS a podporu DLNA (Digital Living Network Alliance – standard pro snadné sdílení multimédií mezi různými zařízeními). Samozřejmostí je také GSM a to v pásmech 850/900/1800/1900 MHz a nechybí ani HSPA+ 850/900/1900/2100 MHz. Telefon disponuje také kompasem, akcelerometrem pro snímání orientace telefonu a najdeme zde také gyroskop. Vybavení pro stále populárnější technologii NFC ale chybí.
GSM a GPS
Signál GSM je stabilní, speciálního úchopu tedy není třeba, nepadá ani při volání, jehož kvalitu dnes snad už ani nemá cenu zmiňovat (ano, je na špičkové úrovni :). Telefon při hovoru umožňuje hlasitý odposlech, vypnutí mikrofonu či zobrazení klávesnice. Při příchozím hovoru je možné také hovor přímo odmítnout se SMS zprávou, podobně je po skončení hovoru krátce zobrazena nabídka pro opakované vytáčení nebo zaslání SMS na právě volané číslo.
S GPS signálem už je to trochu horší. Rychlost nalezení pozice je vesměs náhodná. Někdy telefon provedl fix během pár vteřin, v Alpách se nechytil ani po 10 minutách. V zahraničí také mimochodem nefunguje lokace pomocí BTS (zřejmě kvůli roamingu). Získávání polohy vůbec bylo s Galaxy S II problém, což je jeden z největších mínusů tohoto modelu. Občas postačilo zabít aplikaci čekající na lokaci a znovu ji spustit, občas pomohl až restart telefonu. Jakmile ale jednou GPS fix získá, už si ho poměrně dobře drží – dá se tedy použít i jako autonavigace (ale doporučil bych cestu začít o dobrých 10 minut dříve). Výpočet a přepočítávání cest by díky dvoujádrovému procesoru nemělo být absolutně žádnou překážkou.
Procesor a baterie
Dvoujádrový procesor je opravdu znát. Android ve verzi 2.3.3 šlape i s plnou škálou efektů (a že jimi Samsung nešetřil) jako po másle, bez sebemenšího zadrhnutí. Při vyšším zatížení se ale telefon až nepříjemně zahřívá (a to opravdu hodně). Při používání jedné blíže neurčené aplikace se telefon zahřál dokonce natolik, že nebylo možné nechat prst přiložený na displeji. Při testování většiny 3D her to ale naštěstí nebylo tak horké a telefon se dá bez větších problémů udržet v ruce (pokud netrpíte vysokým pocením rukou).
S baterií je to jako u jiných Android telefonů – při běžném používání bez mobilních dat lze vydržet i dva dny, s aktivními mobilními daty (3G) pak někdy ani den. Samozřejmě vše se odvíjí od použitých aplikací a celkového způsobů použití. V průměru se telefon jeden den udrží, každodennímu nabíjení se tedy nevyhnete. Galaxy S II přichází i s úsporným režimem – nastavíte si hranici procent baterie a pak si nastavíte, jaké akce se mají provést, např. vypnout Wi-Fi, Bluetooth, GPS, synchronizaci, nastavit jiný jas či časový limit vypnutí displeje. Úsporný režim vám tak může pomoct udržet baterii trochu déle živou.
Když už jsme u té deaktivace modulů – ty lze pohodlně vypnout díky liště nastavení v rozbalené liště notifikací. Lze tak velmi snadno vypnout/zapnout Wi-Fi, Bluetooth, GPS, vyzvánění a automatické otáčení telefonu. Tlačítko, které tam chybí, je vypnutí GSM datových přenosů. To se trochu nelogicky nacházi v nabídce pro vypnutí telefonu (podržením tlačítka Power), kde lze mimojiné zapnout mód letadlo nebo vypnout zvuky.
Uživatelské rozhraní
Nádstavba uživatelského prostředí TouchWiz 4.0 je velmi plynulá a propracovaná. TouchWiz vám dovolí přidat až 7 ploch. Přecházet mezi nimi lze buď klasickým přejížděním prstem zleva doprava, tapnutím na jednotlivé tečky sloužící zároveň jako ukazatel pozice (na které ploše právě jste) a nebo dvouprstovým gestem (“pinch-to-zoom”). Nabídka aplikací není klasický jeden dlouhý seznam abecedně seřazených aplikací, ale samostatné “obrazovky” s 16 aplikacemi na obrazovku. Zpočátku mi trochu vadilo řazení aplikací ve stylu “poslední nainstalovaná nakonec” a postrádal jsem abecední řazení. S TouchWizem se ale můžete přepnout přímo na konkrétní obrazovku opět pomocí puntíků a tím tak vyhledání aplikace podstatně urychlit. Aplikace si samozřejmě můžete přeházet ručně a udělat si tím vlastní rozložení např. podle typu aplikací (tedy můžete mít např. obrazovky multimédia, komunikace, zábava, hry a nástroje a mezi nimi se pohodlně a jednoduše přepínat). Při tomto upravovacím módu je možné aplikace také přímo odinstalovat jednoduše přetažením na ikonku koše.
Navigace v nabídce aplikací tedy funguje úplně stejně jako u ploch, včetně pinch-to-zoom (velký plus za konzistentní chování). Spodní část launcheru pak vždy okupují ikony “Telefon”, “Kontakty” a “Zprávy”, všechny tři lze vyměnit za vlastní aplikace. Čtvrtá ikonka je buď “Aplikace” jste-li na některé z ploch, případně pak “Domů” jste-li v nabídce aplikací. Veškeré přechody mezi obrazovkami a jejich správa jsou elegantně (a velmi plynule) animovány. Ač jsem osobně zastáncem čistého Androida bez nádstaveb, TouchWiz 4.0 se mi velmi líbil a na svém telefonu bych ho jistě uvítal.
Zamykací obrazovka je trochu nezvyklá – stačí ji celou přetáhnout k jakémukoli kraji obrazovky (tedy tapnete kamkoli a táhnete k okraji). Zamykací obrazovka také poskytuje informace o počtu zmeškaných hovorů a přijatých zpráv a také umožňuje jejich přímé zobrazení tažením za příslušnou ikonku. V případě aktivního hudebního přehrávače jsou zobrazeny i ovládací prvky (pozastavení přehrávání a přepnutí na následující či předchozí skladbu). Pozadí zamykací obrazovky si lze přizpůsobit a může být jiné než pozadí ploch (které lze mimochodem nastavit buďto na pohyblivý režim, tedy že se pozadí pohybuje s procházením ploch, nebo že zůstává fixní po celou dobu).
Základní widgety
V základní výbavě má Galaxy S II sadu widgetů pro klasické analogové hodiny, widget pro počasí, zprávy, email, několik druhů kalendáře (týdenní přehled, agenda), widget pro rychlé nastavení (zapnutí/vypnutí Wi-Fi, Bluetooth, GPS apod), widget zobrazující aktuální počet spuštěných aplikací, widget pro světový čas, widget s lepícími papírky a několik dalších. Widgety nijak zvlášť nenadchnou, ale jsou plně použitelné a plní svůj účel.
Softwarová výbava
Kromě standardních Google aplikací jako GMail, Google Mapy, Google Vyhledávání, Prohlížeč či Galerie, které netřeba blíže představovat, dostanete také poměrně širokou škálu dalších aplikací. Pojďme se na ně blíže podívat.
Základní komunikace
Aplikace Kontakty obsahuje vesměs klasický seznam, na jehož pravé straně je ikonka zdroje kontaktu (Facebook, Google, SIM apod.) a podle toho se dájí kontakty také filtrovat. Trošku nepovedené jsou profilové fotky načtené z Facebooku – jsou totiž načítány celé fotky namísto oněch čtvercových výřezů a ty jsou vždy roztaženy do čtverečku pro fotku, takže pokud fotka zrovna náhodou nemá stejné rozměry, je nepěkně roztažená. Aplikace pak má několik dalších záložek – Oblíbené, kde jsou vaše kontakty označené hvězdičkou, záložka Skupiny pak umožňuje sdružovat kontakty do skupin, Protokol obsahuje záznam kompletní komunikace (SMS a volání) a nakonec záložka Klávesnice, kde je možné přímo vytáčet čísla či vyhledávat v seznamu podle čísla nebo jména.
SMS aplikace vychází z konceptu vláknové komunikace – zprávy jsou shromážďovány pod příslušným kontaktem, přičemž kontakty jsou řazeny podle času poslední komunikace. Samotné zobrazení vlákna je v “komixovém” stylu, tedy jednotlivé zprávy jsou v bublinách. Při odeslání zprávy se text ze vstupního pole pro text animovaně přesune do nové bubliny v konverzaci. Trošku špatně vyřešené se mi zdála potvrzení o doručení SMS. Ta totiž nejsou v konverzaci nijak vidět a dostat se k nim dá jedině přes dlouhé podržení prstu na konkrétní zprávě a poté vybrání položky “Detaily” z menu. Samotné doručenky pak chodí stejně jako zprávy (používají stejné oznámení), což je trochu matoucí.
Velký plus patří Samsungu za využití velkého displeje při práci s těmito aplikacemi na šířku. Ve zprávách je displej rozdělen na dvě poloviny, a zatímco v levé části je seznam vláken, v pravé je pak zobrazeno vybrané vlákno. U kontaktu je v levé polovině číselná klávesnice a pravá pulka zobrazuje vyťukané číslo, kontakt a možnost číslo vytočit nebo na něj poslat SMS zprávu.
Editory obrázků a videa
Editor obrázků není žádná amateřina ve stylu otočit-a-oříznout obrázek, ale pořádný editor zvládající celou paletu funkcí a efektů. Předinstalovaný je i video editor, který obsahuje několik předpřipravených šablon – přidáte vlastní fotky či videa, sestříháte do požadované podoby a editor vám vygeneruje přechody mezi snímky, různé obrazové efekty a přidá hudbu nebo zvuky (podle šablony). Vše je možné samozřejmě vytvořit i manuálně (přechody, hudba na pozadí, efekty) a poté uložit do vlastního videosouboru o maximálním rozlišení 1280×720 px.
Správa osobních informací
Samsung přidal i několik aplikací určených ke správě vašeho času a zaznamenávání pro vás důležitých události. V tomto balíku najdeme jednoduchou aplikaci pro úkoly (umí se synchronizovat s Exchange serverem), aplikaci pro rychlé psaní poznámek a nakonec i aplikaci pro psaní deníku, do jehož stránek můžete vkládat i obrázky.
Polaris Office
Vydařený kancelářský balík schopný nejen číst dokumenty Wordu, Excelu a PowerPointu (a to všech verzí včetně 2007), ale také je vytvářet a exportovat jako dokumenty MS Office. Prostředí všech tří editorů je intuitivní a dobře zpracované. Navíc díky velkému displeji je práce s Polaris Office příejmná a velmi pohodlná. Jen při vytváření prezentací je použit speciální font (pro vlastní text obsahu), který bohužel nezvládá diakritiku, takže znaky s háčky a čárky jsou suplovány z jiného fontu, což trochu kazí výsledný dojem. Zajímavá je taky chybka překladu, kdy při vypínání textového procesoru vyskočí nabídka k uložení, která má dvě tlačítka “Zrušit” (jedno pro odmítnutí uložení a druhé pro zrušení vypnutí).
Multimédia
S Galaxy S II si bez problému přehrajete své oblíbené DivX filmy ve formátu AVI, ale také si můžete vychutnat video ve formátech MP4, WMV či 3GP. Full HD video je pro dvoujádrový procesor hračka, otázkou pak zůstává jen smysl přehrávání Full HD videa na čtvrtinovém displeji :) Samsung si dal na videopřehrávači opravdu záležet a obdařil ho několika vlastnostmi, které rozhodně potěší – podpora titulků, podpora Bluetooth sluchátek a možnost nastavit vlastní úroveň jasu. K tomu dále umí několik barevných profilů videa včetně speciálního režimu “Venku”, kdy se zvýší kontrast barev, aby byly dobře vidět např. na slunci. A máte-li připojena sluchátka, je k dispozici speciální 5.1 režim zvuku.
Hudební přehrávač je oproti tomu nevýrazný. Zvládá obvyklé úkoly – sestavení playlistu, načtení obrázku alba ze souborů (bohužel automatické načítání z internetu chybí), podpora m3u seznamu skladeb a procházení knihovny podle alba, interpreta nebo názvu písně. Pokud je přehrávání aktivní, lze jej ovládat jak ze zamykací obrazovky, tak z rozevřené notifikační lišty. Přehrávat zvládne MP3, MP4, OGG, WAV a stejně jako video přehrávač, nabízí také 5.1 zvuk při použití sluchátek.
Nechybí ani FM rádio, které funguje pouze se zapojenými sluchátky (slouží jako anténa). Zvuk je možné přepnout na vestavěný reproduktor a své oblíbené stanice si můžete uložit.
A nakonec je zde také Diktafon – jednoduchá aplikace pro nahrávání hlasových poznámek.
Readers Hub, Game Hub, Music Hub a Social Hub
Mezi aplikacemi najdeme i čtyři tzv. centra (“huby”), jenž mají sloužít k shromažďování tématicky podobných činností. Např. Readers Hub působí jako virtuální knihovna, ve které jsou noviny, knížky a také časopisy, Game Hub zase nabízí hry. Ve všech hubech (krom sociálního) lze obsah také nakupovat. Game Hub nabízí demoverze her od Gameloftu, Readers Hub zase noviny z celého světa (včetně 7 českých) či knihy nebo různé časopiy (nutná registrace). Music Hub pak dle očekávání shromážďuje hudbu a umožňuje nákup skrz službu 7digital. Poslední Social Hub shromažďuje na jednom místě veškerou vaši komunikaci – podporuje email (GMail, Yahoo!, Hotmail, POP3 či ActiveSync), účty sociálních sítí (Facebook, Twitter, MySpace, LinkedIn), účty IM služeb (GTalk, Live Messenger, Yahoo! Messenger) a nakonec SMS/MMS zprávy. Kanály pak lze procházet jednotlivě nebo všechny v jednom chronologickém seznamu.
Další aplikace
Ze zbytku aplikací stojí za zmínku jednoduchý správce souborů, který ale nelze použít např. při výběru souboru pro vložení do webového formuláře apod. Na druhou stranu ale dokáže soubory odeslat jak přes Bluetooth, tak jako přílohu v emailu.
Webový prohlížeč taktéž dostal několik vylepšení. Stejně jako u videa je možné opět nastavit vlastní jas prohlížeče. Kontextová nabídka zobrazuje i počet aktuálně otevřených oken. Jejich správa je opět krásně animovaná. Novinkou v ovládání prohlížeče je použití gyroskopu pro přiblížení a oddálení stránky – jednoduše přiložíte dva prsty na displej a telefon nakloníte dozadu nebo dopředu. Stejný princip pak funguje také v galerii. U velmi dlouhých stránek (např. diskuzní fóra) mě docela zaskočilo nepříjemné problikavání stránky při rychlém posunu (stejný problém jsem zaznamenal u nových Galaxy Tabů). Jinak je ale prohlížeč vynikající a zvládne bezproblému i náročnou JavaScriptovou aplikaci.
Samsung přidal i vlastního správce úloh, který je dostupný při dlouhém podržení tlačítka Domů. Umožňuje ukončit právě běžící aplikace nebo odstranit nepoužívané aplikace z paměti RAM. Také umí aplikace odinstalovat.
Součástí základní výbavy je také kompletní ovládání hlasem, bohužel ale pouze v angličtině. Aplikace umožňuje hlasové vytáčení, diktování SMS zpráv a emailů, vyhledávání, navigaci a také složitější příkazy jako třeba „odepiš na poslední zprávu text samotný_text“. Snad se jednou dočkáme i v češtině.
Jako poslední aplikaci bych rád zmínil budík. Ten má jednu velmi povedenou funkci a to je „chytré buzení“, kdy vám před samotným budíkem začne přehrávat nějakou příjemnou melodii nebo zvuky, např. cvrkání cvrčků, zurčení vody nebo cosi, co se jednoduše jmenuje „Morning“. Budík umožňuje také nastavit vlastní hlasitost buzení, tedy nezávislou od hlasitosti vyzvánění či médií. Trošku nelogické je nastavení jednorázového budíku – aplikace zadaný čas nepochopí jako „ten nejbližší daný“ a je nutné vybrat den. Budík je pouze záložkou celé aplikace Hodiny, v níž najdeme další záložky jako Stopky, Světový čas a Odpočet času.
Klávesnice
Základní doteková klávesnice zvládá bezproblému češtinu a je možné používat i vícero jazyků a ty za letu přepínat, jak to známe z počítačů. Psaní na klávesnici je pohodlné a přesné. “Vyrůstaje” na mém Nexus One jsem zvyklý se v textu pohybovat trackballem (kulička jako v myši), Samsung od jakéhokoliv polohu nastavujícího zařízení upustil a musíte se tak spolehnout pouze na své prsty, kterým přitom pomáhá malý zobáček pod textem, který můžete přetáhnout kam je libo. Na problém jsem však narazil při potřebě jemného posuvu kurzoru (např. jen o jeden znak), po těchto (a jiných přesunech s dlouhým přidržením prstu na displeji) se vždy objeví kontextová nabídka, jenž poskytuje možnost text vyjmout/kopírovat apod. Při častém posunování kurzoru toto chování začné být značně otravné. Standardní klávesnice podporuje také prediktivní zadávání textu XT9 v češtině, diakritika se bohužel vypnout nedá. Klávesnice otočená na šířku nenabízí žádné klávesy navíc, což je škoda, protože například klávesa pro čárku je dostupná až po stisku klávesy shift.
Galaxy S II také nabízí jako alternativu klávesnici Swype ve verzi 2.70.75.
Fotoaparát
Samsung Galaxy S II má 8MPx fotoaparát vzadu s přisvětlovací LED a 2MPx fotoaparát vepředu. Užít si tak můžete fotky pořízené v rozlišení až 3264×2448 a nebo video až ve Full HD (1920×1080). Zadní fotoaparát je na mobilní telefon velmi slušný – skvělá ostrost i podání barev, viz fotogalerie. Samotná aplikace pro fotografování nabízí velmi širokou nabídku nastavení, mezi kterými najdeme nastavení citlivosti ISO (100, 200, 400, 800), vyvážení bílé, nastavení expozice a kontrastu, stabilizaci obrazu, samospoušť anebo ostření. Zapnout se dají také pomocné linky (rozdělují displej na třetiny), GPS značky, barevné efekty (opět také efekt “Venku” jako u videa) a nebo zobrazení fotografie po vyfocení. Dále fotoaparát umí detekovat úsměvy a mrknutí. Umí velmi jednoduše fotit také panorama prostým pohybem do strany a nabízí několik režimů focení. Ostření je možné automaticky na střed nebo ručně tapnutím na požadované místo. Trochu zamrzela nemožnost vypnout zvuky fotoaparátu (ani při tichém režimu telefonu), ale s tím se dá žít. Aplikace standartně zobrazuje v pravém horním rohu zvolenou paměť a počet zbývajících fotek, které je možné vyfotit. Také by ale mohla zobrazovat aktuální nastavení rozlišení snímku. A pokud je baterie pod 15%, nenechá vás foťák nic vyfotit. Celkově je ale foťák na velmi vysoké úrovni, víc už snad po mobilním fotoaparátu není co chtít :)
Ukázka HD videa:
Samsung Galaxy S 2 video test 720p
Na závěr bych jen vytkl některé chybné překlady softwaru do češtiny – např. melodie „Morning“ v budíku je v češtině „Dopoledne“, což se ještě dá pochopit, ovšem překlad v prohlížeči položky „Forward“ (tedy přejití vpřed v historii) je „Předat“, což je evidentně špatně. Podobně pak zobrazení vodících linek ve fotoaparátu je přeloženo jako „Pokyny“ a zobrazení obrázku po vyfocení jako „Kontrola“. Některé výrazy tak bez vyzkoušení nebo manuálu nedávají smysl.
Závěr
Co do výbavy je Galaxy S II jednoznačně špička – velký SuperAMOLED+ displej, dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz a 8MPx foťák jen tak nenajdete. Přičteme-li tloušťku a hmotnost, je to momentálně bezkonkurenční kousek. Samsung si dal velice záležet i na softwarové výbavě – nový TouchWiz 4.0, přehrávání AVI/DivX videí, hlasové ovládání (ač ne v češtině) a velký výběr základních aplikací. Ovšem to vše si žádá svou daň a tou je výdrž baterie (obecný problém) a vysoké zahřívání procesoru (hodí se v zimě). I přesto bych ale Samsung Galaxy S II označil za to, co si představuju jako „The Android Experience“.
Klady
- Hmotnost
- Výkon (dvoujádrový procesor) a svižnost přostředí
- Displej (momentálně jediný dostupný telefon se SuperAMOLED+)
- 8MPx foťák + natáčení ve Full HD
- Velká vnitřní paměť
- Přehrávání DivX a Full HD videí
- Sdílení přes DLNA
- Obrázkový editor
- Úsporný režim
- Gyroskop
Zápory
- Přílišné zahřívání
- Rozlišení displeje mohlo být větší
- Výdrž baterie (
a stím související nemožnost používat pouze 2G připojení) - Chybějící LED indikující nabíjení (a potažmo také notifikační LED)
- Absence NFC
Za zapůjčení patří díky české pobočce společnosti Samsung.
Komentáře (55)
Přidat komentář