TOPlist

Recenze: PocketBook IQ 701 - barevná čtečka s Androidem

Sdílejte:
Roman Nepšinský
Roman Nepšinský
15.3.2011 21:34 (15.4.2015 11:33)
Ikona komentáře 6
No Image 06
Reklama

Příchod Android OS znamenal rozšíření možností výrobců nejrůznějších přenosných zařízení – od mobilních telefonů přes čtečky elektronických knížek, webové terminály až po univerzálně použitelné tablety. Dnes představené zařízení je na pomezí dvou těchto kategorií – můžeme jej označit jakou barevnou čtečku a současně jako MID (mobile internet device), tedy přenosné zařízení pro prohlížení internetu.

Obsah balení

Přístroj je dodáván v objemné papírové krabici, která spolu s vnitřním pěnovým polstrováním zajišťuje kvalitní ochranu.
01

Přední strana krabice

02

Zadní strana krabice s informacemi

Vnitřek krabice je rozdělen na přihrádku s napájecím adaptérem a na přihrádku se samotným přístrojem.
03

Vnitřní krabice s přihrádkami

Přístroj je usazen v pěnovém polstrování a navíc zasunut v dodávaném pevném obalu.
04

Čtečka v pouzdře a pěnovém polstrování

Obal má navenek textilní povrch, uvnitř je velmi pevný a měl by tak bez problémů ochránit displej za všech okolností. Vnitřek připomíná na omak mikrovlákno, a při zasouvání a vysouvání přístroje tak automaticky dochází také k otírání displeje od nečistot.
05

Čtečka se svým pouzdrem

Vzhled a dílenské zpracování

Dílenské zpracování můžeme označit za kvalitní, díly přesně lícují, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Design přístroje je jednoduchý a poměrně líbivý, rozhodně nepůsobí levným plastovým dojmem (přestože přední i zadní kryt plastové jsou). Svůj podíl na tom má asi také hmotnost přístroje, která je pocitově vyšší, než by člověk od takto velkého zařízení čekal. PocketBook 701 je dodáván ve třech barevných variantách: bílé, červené a modré. My jsme měli k dispozici modrou verzi, která má velmi tmavý odstín a s černým orámováním displeje vypadá opravdu dobře.
06

Čelní pohled

Pod displejem je k dispozici trojice mechanických tlačítek. Vlevo je tlačítko pro otevření Menu (dlouhé podržení standardně zobrazí/skryje klávesnici na obrazovce), největší tlačítko uprostřed je Domů pro návrat na hlavní obrazovku (dlouhé podržení vyvolá seznam naposledy spuštěných aplikací pro rychlé přepnutí) a vpravo je tlačítko Zpět pro návrat.
07

Spodní hrana

Na spodní straně vidíme vlevo a vpravo otvory stereo reproduktorů, konektor vlevo slouží pro připojení napájecího adaptéru, vpravo je standardní 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek. Otvor uprostřed patří indikační diodě, která ukazuje stav nabíjení (červená, žlutá, zelená).
08

Pravá strana

Na pravé straně vidíme kolébkový spínač hlasitosti (nahoru a dolů).
09

Horní hrana

Horní strana nabízí tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje (dlouhým podržením se vyvolá nabídka s možností vypnutí), slot na SD/SDHC kartu a mini USB konektor. Otvor Reset slouží pro vyvolání restartu celého zařízení, pokud by došlo k jeho zaseknutí (po dobu testování přístroje nebylo potřeba).
10

Zadní strana

Zadní strana přístroje je jednobarevná (dle barevné varianty bílá, červená nebo modrá), mírně zaoblené okraje zpříjemňují držení. Dominantou čtečky je přirozeně displej, v tomto případě se jedná o klasický a ničím nevybočující LCD TFT panel (nečekejte tedy ani e-ink, ani kvalitnější LCD např. v IPS provedení jako má iPad od Applu). Úhlopříčka displeje je 7 palců, rozlišení 800×600, což by mělo odpovídat relativně jemnému DPI 143. Poměr stran je tedy 4:3, což je pro účely čtení mnohem lepší formát než u „standardních“ širokoúhlých tabletů.
11

HTC Wildfire, PocketBook IQ 701, iRobot aPad

Na porovnání velikostí je vidět, že na výšku má čtečka přibližně stejnou velikost, jako běžné 7palcové tablety se širokoúhlým displejem, ale získává samozřejmě větší plochu na šířku. Displej je mírně lesklý a i při maximálním podsvícení je jeho využití venku spíše otázkou kompromisu (optimálně s nalezením stinného místa). Na druhou stranu pro noční čtení lze využít nastavení inverzních barev (černé poadí a bílý text) a stáhnout podsvícení na třetinu, potom je černá opravdu černá a displej tolik neunavuje oči.
13

Porovnání displejů venku

Software

Zařízení využívá standardní Android OS (momentálně ve verzi 2.1), který je ale pro účely čtečky mírně omezen a doplněn softwarem od výrobce. I zákazník neznalý Androidu si tak po vybalení čtečky z krabice může rovnou začít číst z připravené knihovny (několik stovek knížek v různých jazycích uložených ve vnitřní paměti). Po zapnutí WiFi a připojení k internetu může také vyhledávat a kupovat další knížky/slovníky a zaregistrovat si čtečku u výrobce (nepovinné). S připojením k internetu lze samozřejmě využít i webový prohlížeč (zabudovaný standardní s jádrem webkit, bez podpory Adobe Flash).
DSC07888

Startovací obrazovka

Jak uvádí výrobce na startovací obrazovce, na webové stránce www.pocketbook-int.com by měly být časem k nalezení aktualizace firmware čtečky, které přinesou další funkce.
DSC07891

Hlavní obrazovka čtečky

Hlavní domovskou obrazovku čtečky celou okupuje speciální widget, který nabízí rychlý přístup do knihovny, možnost nákupu nových knížek, statistiky čtení naposledy otevřených knížek a také celkovou statistiku takto ušetřeného papíru a stromů :-). Widget i ostatní obrazovky reagují na otočení do všech 4 směrů, záleží tedy jen na vás, jestli si chcete číst na výšku, na šířku, s reproduktory/kabelem od sluchátek nasměrovanými k sobě nebo naopak. Systém samozřejmě nabízí i možnost otočení zamknout (slouží k tomu i rychlá volba ve výchozí aplikaci pro čtení), aby se vám obraz neotáčel, pokud si s knížkou lehnete na bok. Pojďme si teď postupně projít funkce, které čtečka od výroby nabízí. Obsah celé knihovny uložené v zařízení je kategorizován dle jazyků a dále podle autorů:
DSC07892

Knihovna – kategorizace dle jazyků

DSC07893

Knihovna – autoři pro vybraný jazyk

Do knihovny je možné knížky dostávat také ručně zkopírováním souborů ze stolního počítače (přes USB kabel nebo SD kartu, ty ale nejsou součástí balení). Výchozí aplikace pro čtení zvládá formáty PDF (ADOBE DRM), EPUB (ADOBE DRM), PDF, EPUB, FB2, TXT, DJVU, RTF, HTML, CHM, DOC, TCR a FB2.ZIP.
DSC07910

Výchozí aplikace pro čtení – denní režim

DSC07909

Výchozí aplikace pro čtení – noční režim

Další aplikací jsou jednoduché Poznámky. Ty mohou být textové…
DSC07895

Poznámky – textové

…ale také grafické. Rezistivní displej čtečky je poměrně citlivý a přesný, při kreslení není potřeba příliš tlačit prstem (byť samozřejmě více, než u displejů kapacitních), ani není nutné používat stylus pro ovládání. Díky zarovnání displeje s předním krytem zařízení se i na rohové ovládací prvky dá dostat jednoduše prstem (což byl trochu problém u zapuštěného displeje tabletu mivvy MIDroid A2, který jsme recenzovali nedávno).
DSC07894

Poznámky – grafické

Další aplikací v pořadí je Kalendář, a tím se dostáváme k prvnímu softwarovému nedostatku této čtečky v porovnání s jinými zařízeními s Android OS. Firmware čtečky zatím neumožňuje nastavení účtu GMail, tímpádem nelze synchronizovat kalendář ani kontakty. Podle informace výrobce se tato funkcionalita chystá do další aktualizace firmware, zatím tedy kalendář slouží jen jako prosté zobrazení.
DSC07900

Kalendář – zatím bez dalších funkcí

Souvisejícím nedostatkem aktuální verze firmware je pak chybějící Android Market. Vlastní aplikace do čtečky tedy dostanete pouze z jiných zdrojů (přes webový prohlížeč, USB kabel nebo SD kartu). K instalaci vám napomůže předinstalovaný správce souborů OI File Manager, ale počítejte s tím, že ne každý APK balíček půjde nainstalovat, a také že vnitřní paměť pro instalaci aplikací je velmi omezená (několik desítek MB, přitom pro data je k dispozici 2GB interní flash). Systém má dále omezen přístup k některým nastavením, např. nelze zapnout režim USB ladění a tím si zařízení připojit k počítači přímo (např. pro účely testování, snímání obrazovek přes ADB, správu přes MyPhoneExplorer apod.). USB je vždy nastaveno v režimu mass storage, tedy čtečka se v počítači tváří jako disk, na který můžete nahrávat soubory, ale nic víc.
DSC07901

Aplikace – výchozí a několik ručně doinstalovaných

DSC07906

Předinstalovaná aplikace Sudoku

DSC07915

Výchozí webový prohlížeč

DSC07924

Flash není v této verzi podporován

DSC07917

Běžný webový obsah se zobrazí bez problémů

DSC079021

Test výkonu jednoduchých her

DSC07908

FPS je dostatečné

DSC07921

Interpretr DOSových adventur ScummVM běží bez problémů

Hardware

  • Displej: 7″ 800×600 pixelů (poměr stran 4:3, 143 DPI), 262 144 barev, dotykový, odporový
  • Procesor: 800 MHz Samsung
  • Operační systém: Android 2.1, widget PocketBook na hlavní obrazovce
  • Interní paměť: 2 GB
  • Paměť RAM: 256 MB
  • Rozměry: 192 x 144 x 14 mm
  • Hmotnost: 516 gramů
  • GPS: ne, pouze zaměření přes bezdrátové sítě
  • WiFi: 802.11 b/g/n
  • Konektory: 3,5mm stereo audio jack, miniUSB, slot na SD/SDHC karty (max. 32 GB)
  • Senzory: G-senzor, detekce otočení zařízení o 90, 180 a 270 stupňů
  • Reproduktory: 2x 0,5 W
  • Fotoaparát: ne
  • Akumulátor: Li-Pol 7,4 V, 1600 mAh
Výsledek testů výkonu CPU (Linpack)
zařízení výsledek
mivvy MIDroid A2 3,998 MFLOPS
Vodafone 945 3,835 MFLOPS
PocketBook IQ 701 3,129 MFLOPS
HTC Wildfire 2,218 MFLOPS
Vodafone 845 2,131 MFLOPS

Závěr

Po hardwarové stránce působí zařízení dobrým dojmem, 7palcový displej s poměrem stran 4:3 s rozlišením 800×600 je dostatečný pro čtení beletrie i složitějších dokumentů (PDF včetně obrázků a schémat), bez problémů poslouží také pro prohlížení internetu. Akumulátor je dostatečně dimenzovaný, při čtení bez WiFi se lze dostat na deklarovaný čas až 8 hodin, při aktivním WiFi a prohlížení internetu kolem 5 hodin (u levných tabletů často bývá životnost v tomto režimu pod 2 hodiny). Daní za tuto výdrž je o něco vyšší hmotnost. Software pro čtení je od výrobce dobře připraven, otázkou zůstává omezená použitelnost výchozího obchodu s knihami pro české čtenáře (v katalogu je pouze několik českých knížek), uživatel tedy musí počítat s tím, že si knížky obstará jinde a do zařízení je pouze zkopíruje. Také možnosti dalšího nastavení čtečky jsou proti jiným zařízením s Androidem omezené – chybí Android Market pro snadnou instalaci aplikací, některá systémová nastavení jsou skrytá (např. režim USB). Je otázkou, co a kdy přinese plánovaný upgrade firmware. Prodejní cena se v ČR pohybuje kolem 4800 Kč.

Klady

  • Kvalitní dílenské zpracování
  • Displej s poměrem stran 4:3 je vhodnější na čtení než širokoúhlé displeje
  • Předinstalovány jsou programy a widgety pro čtení e-booků
  • Předinstalovány jsou stovky knížek v různých jazycích
  • Možnost čtení v noci bez nutnosti dalšího osvětlení
  • Možnost poslouchání hudby na pozadí (integrované reproduktory nebo sluchátka)
  • Možnost prohlížení i složitých PDF dokumentů s obrázky a schématy
  • Prohlížení webových stránek
  • Bezproblémové připojení k PC přes USB
  • Slušná výdrž na akumulátor (až 8 hodin)

Zápory

  • Jen průměrné podsvětlení displeje
  • Pocitově vyšší hmotnost
  • Nabídka knížek v češtině z originálního portálu výrobce je omezená
  • Je to spíše čtečka než tablet*
* Chybí hardwarová akcelerace grafiky a videa, (zatím?) chybí Android Market. Zařízení neobsahuje GPS (lze využít lokalizace jen přes WiFi sítě) ani mobilní datové připojení.

Poděkování

Za zapůjčení zařízení k testu děkujeme společnosti Acomp.

O autorovi

Roman Nepšinský

Roman Nepšinský
Sdílejte: