Recenze Nexus 5 – první přístroj s KitKatem
- Recenze
- David Mysliveček
- 4.1.2015
- 117
Plánujete si pořídit nový mobilní telefon a odrazují vás vysoké ceny, které poslední dobou výrobci opravdu nadsazují? Láká vás záruka budoucích aktualizací? Jste už unavení z různých nadstaveb, které výrobci dávají snad do každého zařízení? Pokud ano, tak pro vás máme jedinečný tip. Ano, nemáme na mysli nic jiného, než samotný Nexus 5 z dílny společnosti Google. Pojďme se společně podívat na to, jestli tento telefon obstojí v tvrdém konkurenčním boji.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Připojení k počítači
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž telefonu
- Uživatelské prostředí a klávesnice
- Softwarová výbava
- Kontakty a telefonování
- Multimédia
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Nexus 5 nám do redakce dorazil ve velmi hezké krabičce, která je laděna do modré barvy. V tomto ohledu odvedlo LG velmi dobrou práci, telefon zaujme na první pohled již jen podle dodávané krabičky.
Kromě samotného Nexu 5 se nám do krabičky vešel ještě nabíjecí kabel společně s redukcí do elektrické zásuvky, záruční list, stručný manuál, který poslouží zejména při hledání základních informací o ovládání telefonu a nakonec i malé železné udělátko, které využijete zejména při otevírání šuplíku pro SIM kartu. Žádné prémiové příslušenství však neočekávejte, samotné balení tak postrádá například sluchátka do uší.
Vzhled a dílenské zpracování
Přístroje řady Nexus nikdy nepatřily k designově extravagantním. Sázejí na jednoduchost a eleganci. Tento trend dodržuje i poslední z řady Nexus 5. Telefon je celý černý, působí elegantně, ale pro někoho by mohl být až příliš nudný. Přední straně dominuje pětipalcový Full HD displej. Nad ním je umístěna čočka předního fotoaparátu, sluchátko pro hovory a senzory. Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna na levé hraně telefonu. Zamykací tlačítko a přihrádku na micro SIM kartu najdeme na straně pravé. Všechna tlačítka jsou nově vyrobena z keramiky. Celá záda jsou tvořená měkčeným plastem s úpravou softtouch. I díky tomu se telefon příjemně drží. Hrany jsou mírně zaobleny a přístroj velmi dobře padne do ruky. Nexus je důkazem, že i zařízení s pětipalcovým displejem může mít rozumné rozměry. Díky nepříliš velkým rámečkům pod a nad displejem je Nexus 5 takřka stejně velký jako předešlý model Nexus 4. To má však displej s úhlopříčkou pouze 4,7 palce. Trošku nás překvapilo vystoupnutí čočky hlavního fotoaparátu, což by mohlo přispět k jejímu poškrábání. Vedle čočky nechybí ani přisvětlovací LED dioda. Reproduktor je spolu s micro USB portem umístěn na spodní hraně. Celkové zpracování je na velmi dobré úrovni. Nikde se nic nehýbe, ani nic nevrže.
Abychom to shrnuli, Nexus 5 je příkladně zpracovaný telefon, jehož krása je v jednoduchosti. Stejně jako je čistá podoba jeho softwaru uvnitř, je přímočarý i jeho vzhled.
Hardware a displej
Líbivý vzhled není to jediné, co nám Google přichystal, a tak je telefon osazen více než dobrým hardwarem. Pojďme se společně podívat pod kapotu tohoto zařízení.
Telefon je osazen čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 800, který je taktován na frekvenci 2,26 GHz. Asistovat mu bude grafický čip Adreno 330, který tiká na frekvenci 450 MHz. O celkově plynulé prostředí se postará paměť RAM, která má v tomto případě standardní kapacitu 2 GB. Telefon se na našem trhu bude prodávat ve dvou paměťových variantách, a to 16 a 32 GB. Rozšíření o microSD karty však neočekávejte.
Zadní fotoaparát má rozlišení 8 MPx a LG nám v tomto případě přibalilo navrch i optickou stabilizaci obrazu. O videohovory se postará přední fotoaparát s rozlišením 1,3 MPx.
Kompletní specifikace:
- displej: 4,95″ s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a technologií Gorilla Glass 3
- procesor: 2,26 GHz Qualcomm Snapdragon 800
- grafický čip: Adreno 330, taktovaný na 450 MHz
- paměť RAM: 2 GB
- přední fotoaparát: 1,3 MPx
- zadní fotoaparát: 8 Mpx s optickou stabilizací
- úložiště: 16 nebo 32 GB varianta
- konektivita: wifi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC (Android Beam, bluetooth 4.0 LE, LTE
- baterie: 2300 mAh
- rozměry: 69,17 x 137,84 x 8,59 mm
- hmotnost: 130 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej
Jak už bylo zmíněno, telefon Nexus 5 disponuje pětipalcovým displejem s rozlišením Full HD (1920×1080). Displej je krásně jemný a garantujeme vám, že jednotlivé pixely od sebe těžko rozeznáte. Použitá technologie True HD IPS Display přináší opravdu kvalitní zobrazení. Pozorovací úhly jsou perfektní. Barvy jsou přirozené, nikoli přepálené jako například u SUPER AMOLED displejů od Samsungu. Podání černé hodnotíme jako velmi pěkné. Celý displej chrání odolné tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Maximální úroveň jasu displeje je dostačující, takže čtení na přímém slunci není nejmenší problém.
Test výkonu (benchmarky)
Jako je již naším dlouhodobým zvykem, tak i u nového Nexu 5 jsme provedli řadu testů výkonu. Testy jsme vždy prováděli opakovaně a výsledná hodnota je průměrem všech naměřených výsledků. Nutno podotknout, že výsledné hodnoty jsou pouze orientační.
Herní výkon
Vzhledem k tomu, že v Nexu 5 tepe aktuálně nejvýkonnější procesor společnosti Qualcomm, čtyřjádrový Snapdragon 800, jsme ani neočekávali, že by nás při hraní i těch nejnáročnějších her mohl Nexus 5 nechat ve štychu. Hry jako Real Racing 3, Modern Combat 4: Zero Hour nebo Grand Theft Auto: Vice City jedou jako po másle i s nejvyššími detaily. Jedinou stinnou stránkou je zahřívání telefonu v prostoru napravo od fotoaparátu.
Připojení k počítači
Připojení k počítači probíhá standardně, jako tomu je i u ostatních mobilních telefonů této třídy. Po připojení Nexu pomocí kabelu se nám na počítači zobrazí jako MTP zařízení, Mass Storage ale dostupný není. Zde se bohužel setkáme s omezenou kompatibilitou, průzkumník Windows si s mobilním telefonem však poradí bez jediného problému.
Tajný dokument Googlu odhalil největší problém Pixelů. Týká se čipsetů Tensor
Konektivita
Datové sítě
Nejnovější přírůstek z rodiny Nexus si díky čipu Snapdragon poradí s nejrychlejšími datovými sítěmi, které jsou pro nás dostupné. Nechybí tedy podpora rychlých sítí HSPA+ a dokonce i LTE, které se velice pomalu rozjíždí také v tuzemských končinách. Zpětná podpora pomalejší technologie EDGE zůstává samozřejmostí a Nexus 5 si sám rozhodne, která ze sítí je dostupná.
Wi-Fi
Testovaný přístroj samozřejmě podporuje Wi-Fi ve všech standardech: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Tradičně jsme problémy s tímto připojením neměli – spojení bylo stabilní, rychlé a žádné výpadky jsme nezaznamenali.
Bluetooth
Modrý zub, který se skrývá v překladu další hojně používané bezdrátové technologie, dostal 4. generaci s funkcí LE, díky čemuž je spojení energeticky úsporné.
Otestovali jsme spojení s Bluetooth příslušenstvím a stejně tak se nám podařilo přenést soubor na jiný přístroj. Žádné problémy nás nedoprovázely.
NFC
Tato bezdotyková technologie zatím nepatří mezi hojně využívané, ale bylo samozřejmostí, že stejně jako dvě předchozí generace telefonních Nexů nemůže ani zde chybět. Součástí Androidu je i aplikace Beam, skrze kterou lze posílat soubory. Data s menší velikostí jsou přenášena přímo skrze NFC (vizitky, odkazy…), větší soubory pak skrze Bluetooth, přičemž NFC využijí oba telefony pouze ke spárování. Uživatel tedy jen přiloží obě zařízení zády k sobě a soubory se samy odešlou. Nexus 5 v tomto obstál na výbornou.
GPS
Bylo by něco špatně, pokud by součástí telefonu nebyla dnes již zcela běžná věc jako GPS modul. Navigace od Googlu zde běží zcela plynule a nezklamala nás ani při hledání “geokešek”. Jestli nás něco opravdu překvapilo, tak to byla síla a kvalita signálu GPS, kterou jsme nebyli schopni rozpoznat a pomohli jsme si proto aplikací.
Výsledné resumé v porovnání s telefony HTC ONE, Samsung Galaxy Note 2 a Google Nexus 4 je, že u testovaného modelu Nexus 5 byla delší prodleva s nalezením GPS satelitů a drobná nestabilita signálu.
Baterie a výdrž telefonu
Telefon disponuje baterií Li-Ion s kapacitou 2300 mAh, což je pro 5” telefon lehce na hraně. Vybít se nám ho podařilo při aktivním používání fotoaparátu, nahrávání videa, navigací a následnými uploadem fotografií pořízených během jednoho krátkého výletu. Výdrž baterie je sotva jeden pracovní den, což považujeme za lehké zklamání u tak očekávané novinky.
Uživatelské prostředí a klávesnice
Jednou z největších chloub nového Nexu 5 je operační systém Android ve verzi 4.4 KitKat. Novinkou je launcher Google Experience, který se díky silnému hardwaru a “Project Svelte” neseká ani při současném běhu několika desítek aplikací. Celý systém je nyní graficky čistší, ikonky jednodušší a větší, přičemž vše působí svěžím dojmem.
Novinkou v prostředí je zamykací obrazovka, na které se v pravém dolním rohu objevila ikonka fotoaparátu, díky které se dostanete k pořizování fotek jedním tahem.
Další výraznou novinkou je Google Now, které je nyní napevno připnuté k jedné z ploch. Dostanete se k němu pouhým tahem zleva doprava na domovské obrazovce. Ti, kteří ale nechtějí Google Now používat, ho mohou v nastavení jednoduše vypnout.
Novinkou je také způsob jakým se pracuje s plochami a widgety. Podržením prstu na ploše se objeví nová nabídka, která vám umožní vybrat tapetu, widgety a vstup do nastavení. Novou plochu pak vytvoříte přesunutím ikony aplikace směrem doprava z poslední plochy a tímto způsobem jich můžete vytvořit téměř neomezené množství.
Klávesnice obsažená v systému působí velice jednoduchým a svěžím dojmem. Zadávání textu je možné jak klasickou cestou, tak tahem po displeji podobně jako to umí oblíbená klávesnice Swype.
Softwarová výbava
Telefony Nexus vybočují z řady – nabízí totiž čistý Android, což zároveň znamená, že se nadstandardní softwarové výbavy nedočkáte.
Hangouts
Větší změnu prodělala aplikace Hangouts, která se nově naučila přijímat a odesílat SMS. V praxi to znamená, že ve stejné aplikaci na vás čekají kontakty pro dvě různé konverzace – jedna s klasickým Hangouts a druhá pro textové zprávy. Je trochu škoda, že nedošlo ke sjednocení a v praxi máte pod sebou dva kontakty se stejným jménem, ale jiným obsahem zpráv.
Kontakty a telefonování
Velké změny se dočkala obrazovka pro vytáčení kontaktů, která funguje trochu jako “Zlaté stránky”. Umožní vám totiž nejen vyhledávat mezi vašimi kontakty (dle jména i čísla), ale pokud napíšete například pizza go home, aplikace automaticky vyhledá a zobrazí číslo na nejbližší rozvoz pizzy. To jistě usnadní princip vyhledávání čísel. Tato funkce funguje i v případě, že vám volá neznámé číslo. Telefon se automaticky pokusí na internetu najít, kdo že vám to volá. Aplikace si také všímá, s kým mluvíte nejčastěji a tyto kontakty vám zobrazí jako první.
Multimédia
Telefon Nexus 5 je vybaven vším potřebným pro pohodlnou konzumaci a vytváření multimediálního obsahu. Velký FullHD displej nám umožní sledování filmů ve vysokém rozlišení. Jemnost displeje oceníte i při prohlížení webových stránek, nebo čtení elektronických knih. Kvalitní fotoaparát s vysokou stabilizací obrazu zase pomůže při focení, natáčení, nebo skenování dokumentů skrze fotoaparát. Rychlý procesor a velká operační paměť vám bez problému dovolí hrát náročnou hru a na pozadí přehrávat hudbu z Hudby Play. Významným vylepšením je aktivace hlasového vyhledávání skrz příkaz “OK Google”, kdykoliv se vám zamane.
Standardně najdete v Nexu několik předinstalovaných multimediálních aplikací, jako je YouTube, Galerie, Fotky, Google+, Knihy, Hry a Hudba Play.
Aplikace Fotky
Navazuje na aplikaci Google+ a umožňuje automatické zálohování a sestříhání fotek či videa, tzv. Auto Awesome. Už žádně zdlouhavé vybírání z tisíce fotek a videí z dovolené, Nexus 5 udělá vše za vás a automaticky.
Aplikace Google Now
Hlasový Asistent Google Now je v nové verzi snáze dostupný a vyvoláte ho tahem od levého okraje obrazovky směrem doprava nebo hlasovým povelem “OK Google”. Díky novým kartám vám dokáže pohodlněji sdělit užitečné informace na základě nejrůznějších interakcí s telefonem – polohy, denní doby, vyhledávání atd. Zkrátka Google Now by rád zobrazoval informace, které zrovna potřebujete. Upraveno bylo také vyhledávání. To vás nyní neodkáže pouze na webovou stránku, ale v případě, že hledáte například recept a máte nainstalovanou aplikaci s recepty, Google Now vás pošle přímo do aplikace.
Aplikace Google Cloud Print
Služba Google Cloud Print se dočkala několika zásadních změn. Jen si připomeňme, že díky této službě můžete z vašeho telefonu tisknout na jakémkoliv zařízení na světě, stačí nastavit a odeslat. Hlavní výhodu spatřujeme v tom, že obsah lze tisknout takřka z jakékoliv aplikace. Pro tento účel bylo vytvořeno nové okno – správce tisku a není tak problém v okamžiku změnit velikost papíru, vybrat konkrétní stránky k tisku nebo najít a vybrat dostupné tiskárny. Vylepšeno bylo také zabezpečení celého procesu.
Fotoaparát a natáčení videa
Model LG G2, ze kterého Nexus 5 vychází, představil skutečně brilantní fotoaparát s výbornou optickou stabilizací. Od Nexu 5 se tedy čeká, že si většinu kladných vlastností uchová a fotoaparát bude rovněž skvělý. Nový Nexus ovšem mírné změny prodělal a podepsalo se to zejména na rozlišení obou snímačů – přední fotoaparát nabídne rozlišení 1,3 MPx, ten zadní a kvalitnější 8 MPx, což je o celých 5 MPx méně než model G2. Samotné rozlišení by se na výsledné kvalitě fotografie podepsat nemělo, a tak jsme zvědaví, zda je to jediný kompromis a jak na tom vlastně Nexus 5 bude.
Aplikace fotoaparátu
Galerie:
Video:
Nexus 5 video
Kdy, kde a za kolik?
Teď už víte, co všechno telefon umí a proč byste jej měli chtít. Není žádným tajemstvím, že pokud si Nexus 5 rozhodnete koupit skrz Google Play (u nás nelze) bude tato dotovaná cena o mnoho výhodnější, než skrze standardní prodejní kanály.
V České republice si telefon Nexus 5 pořídíte za 11 499 Kč s DPH za 16GB verzi. Dostupnost je od 1. listopadu, což nás velmi mile překvapilo. Za 32GB verzi tohoto zařízení si zhruba 1000 Kč připlatíte.
V zahraničí můžete telefon ve verzi 32GB pořídit prostřednictvím Google Play za dotovanou cenu 399 dolarů, což je cca 7500 Kč (16GB verze stojí 369 dolarů, tedy cca 7000 Kč). Ať už se rozhodnete koupit Nexus 5 kdekoliv, je to vzhledem k parametrům velmi dobrá koupě v poměru cena/výkon.
Resumé
Pojďme se společně podívat na krátké shrnutí odstavců výše. Obstál Nexus 5 oproti konkurenci?
Velmi nás potěšil výkonný čtyřjádrový procesor Snapdragon 800, který se společně s 2GB pamětí RAM postará o dostatečný výkon i pro hraní nejnovějších a nejnáročnějších her. Spolu s čistým Androidem 4.4 KitKat tvoří opravdu smrtící kombinaci, díky které bude prostředí plynulé jako nikdy předtím. Veliké pozitivum musíme zmínit brzké aktualizace, ale to je u přístrojů řady Nexus již standardem. Baterie je kapitolou sama pro sebe. Google v tomto případě zvolil kapacitu 2300 mAh, což je dle nás na hraně. Telefon se nám ve vyšší zátěži povedlo vybít během necelého dne.
Rovněž nás potěšila kvalita displeje s výborným barevný podáním a pozorovacími úhly. Dalším překvapením byl fotoaparát díky přítomné stabilizaci obrazu. Cena, která byla nasazena pro český trh, zajisté vyvolá spoustu spekulací. Nexus 5 s 16GB pamětí v České republice pořídíte za příjemných 11 499 Kč. Oproti cizině je cena značně vyšší, je však nutno podotknout, že zde můžeme benefitovat z dvouleté záruky.
Abychom vám přinesli recenzi žhavé novinky Nexus 5 jako první, všichni redaktoři portálu Svět Androida spojili síly a pracovali jako tým. Každý se zaměřil na oblast, která je mu blízká.
Jedná se opravdu o kvalitní zařízení, které vám můžeme vřele doporučit.
Klady
+ Kvalitní dílenské zpracování – softtouch, keramická tlačítka
+ Kvalitní displej
+ Výkonný hardware
+ Plynulé prostředí čistého systému Android
+ Softwarová podpora přímo od Google
+ Výborný fotoaparát s optickou stabilizací
+ Android 4.4 KitKat
+ Výborný poměr cena/výkon
+ Stereo reproduktory
+ Nízká váha
Zápory
– Nižší výdrž baterie
– Vystouplá čočka fotoaparátu
– Nerozšiřitelné vnitřní úložiště
– Absence sluchátek v balení
David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi
Komentáře (117)
Přidat komentář