TOPlist

Recenze LG Optimus Hub - telefon pro teenagery

Sdílejte:
Štěpán Víteček
Štěpán Víteček
27.12.2011 09:00 (27.1.2015 16:43)
Ikona komentáře 22
LG Optimus Hub
Reklama

Nedávno představený telefon LG Optimus Hub, který cílí především na mladé uživatele, určitě zaujme svou cenou, výkonem a zpracováním. Zařadit bychom ho mohli do střední třídy telefonů. Dalo by se říci, že tento telefon je nástupce oblíbeného LG Optimus One. Cena telefonu se momentálně pohybuje kolem 4500 Kč.   Krabička telefonu

Obsah balení

V kartonové krabičce se nachází telefon v plastové vaničce, pod kterou je umístěno příslušenství a uživatelská příručka, jež je dostupná ve třech jazycích – češtině, angličtině a slovenštině. Vše je doplněno záručním listem. Pojďme se ještě na chvíli vrátit k příslušenství. V krabičce můžeme čekat klasickou výbavu, kterou najdeme i u ostatních výrobců. K telefonu tedy dostanete propojovací USB kabel, kde na straně jedné nalezneme obyčejný konektor USB 2.0 (slouží buď pro nabíječku nebo pro propojení telefonu s počítačem) a na straně druhé microUSB, který se zasouvá do telefonu ze spodní strany. K výbavě také patří síťová nabíječka, která je řešena jako u většiny výrobců USB výstupem. V neposlední řadě v příslušenství najdeme klasická pecková sluchátka, která se řadí mezi ty kvalitnější, postrádám u nich ale molitanové návleky. Obsah balení

Technické parametry:

  • Rozměry a hmotnost: 113,4 x 60,8 x 11,9 mm, 123 gramů
  • Displej: 3,5″ 320 x 480, TFT LCD, kapacitní, 16 milionů barev
  • Procesor: Qualcomm MSM7227T, 800MHz
  • Paměť: 130 MB interní paměti, 512 MB RAM
  • Konektivita: microUSB, USB 2.0,  Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP, FTP)
  • Fotoaparát: 5 Mpx, rozlišení 2592 x 1944 pixelů, autofocus, video (640 x 480 pixelů)
  • Hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
  • Operační systém: Android 2.3.4
  • Baterie: 1500 mAh
Kompletní údaje najdete v našem Katalogu.

Konstrukce a vzhled

Jakmile otevřete krabičku s telefonem, vykoukne na vás černý 3,5” displej s HVGA rozlišením. Černá barva dodává telefonu luxusní vzhled a jediné, co vás opravdu upoutá, je logo LG a senzorové tlačítko Domů, která jsou provedená ve stříbrné barvě, díky čemuž se vám tlačítko Domů bude na pohled zdát jako hardwarové. Když vyjmete samotný telefon, který váží 123 gramů, vůbec vám nepřijde těžký, za což samozřejmě může lehký plast, ze kterého je telefon vyroben. Zadní strana telefonu Zadní strana telefonu mě moc nenadchla už jen kvůli tomu, že na ní zůstávají otisky prstů. Je také z plastu a docela nepříjemně vrže. Povrch zadní strany je kluzký a zdobený šedými tečkami. Pod fotoaparátem najdeme stříbrné logo LG. Sundavání zadního krytu je krkolomná záležitost, protože je velice tenký, kvůli čemuž by se mohl možná rozlomit, což jsem si málem osobně vyzkoušel :-).
Boční strana telefonu

Boční strana telefonu

Nyní se přesuneme na přední stranu, na které nepatrně prosvítá senzor osvětlení a přiblížení. Škvíra reproduktoru je umístěna klasicky nahoře, zde umístěný reproduktor slouží současně pro hovory i pro zvukový výstup telefonu v aplikacích a multimédiích, na které ale kvůli své menší velikosti dost často nepostačuje (nízká kvalita při vyšší hlasitosti). Krom tří senzorových tlačítek – Menu, Domů a Zpět – na přední straně nenalezneme již nic. Na spodní straně telefonu nalezneme microUSB konektor, na protější straně 3,5mm jack a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Pravá strana je prázdná, na levé jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti. Trochu mě mrzí, že telefon nedisponuje hardwarovým tlačítkem fotoaparátu (spouští), ale to je mezi Androidy už téměř pravidlo.
Samotný telefon

Samotný telefon

První spuštění

Při startu telefonu se nám střídavě objeví logo LG, krátká animace doprovázená zvukem, opět logo LG. Start trvá lehce přes půl minuty. Po odemknutí obrazovky vysunutím roletky nahoru jste dotázáni na jazyk, v jakém má telefon s vámi komunikovat. Následuje nastavení data, času a jejich formátu. V dalších krocích si nastavíte svůj e-mail a propojení s různými sociálními službami. Nakonec se dostanete na hlavní plochu, a pak už můžete s telefonem začít pracovat.

Uživatelské prostředí

LG Optimus Hub má klasické rozhraní LG – LG Optimus UI 2.0, které se nachází ve většině telefonů od této společnosti. Toto prostředí se hodně podobá uživatelskému prostředí od konkurenční společnosti Samsung TouchWiz. Začněme tedy úplně od podlahy a pojďme se podívat na odemykací obrazovku. Při zamčeném telefonu budete mít přehled o zprávách, hovorech, operátorovi a o nejbližším nastaveném buzení. Telefon se odemyká vytažením roletky nahoru.
Odemykací obrazovka

Odemykací obrazovka

  Po odemknutí se objeví hlavní plocha. Celkový počet ploch v základu je sedm, ale počet si můžete libovolně upravit. Na plochách si můžete rozmisťovat různé widgety, aplikace a složky. Nadefinovat si také můžete pozadí ploch. Mezi plochami rolujete horizontálně, přičemž to, na které se právě nacházíte, zjistíte podle symbolu v horní části plochy. Pakliže byste chtěli snížit počet ploch z původních sedmi na jiný, změnit pořadí, nebo nastavit výchozí obrazovku, potěším vás, jde to. Nejprve je nutné stisknout tlačítko Menu, poté zvolit tlačítko Přidat, následně opět Menu, a pak Pozadí.
Hlavní plocha

Hlavní plocha

 
Nastavení pozadí, hlavní plochy a počtu ploch

Nastavení pozadí, hlavní plochy a počtu ploch

Dále tu máme dolní lištu, kterou si také můžeme různě přizpůsobovat, ale teď se pojďme podívat, co nám nabízí v základu. Zleva je to Telefon (vytáčení čísel), Kontakty (adresář), Zprávy a Aplikace (dostane vás do menu aplikací). V případě zmeškaného hovoru nebo zprávy se u ikonky zobrazí počet těchto událostí. Nyní si ukážeme způsob, jak si výchozí ikonky v dolní liště předefinovat na jiné aplikace. Stačí si v menu dlouhým stiskem vybrat aplikaci, kterou si chcete umístit na dolní lištu a vyčkat, než se přesunete na hlavní plochu, kde si aplikaci jednoduše zaměníte za jinou ikonku aplikace. A je to! Nyní se přesuneme k samotné notifikační liště, která je už vybavenější. Disponuje pěticí tlačítek, konkrétně pro vypínaní/zapínání zvuků, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a mobilních dat. Pokud je daná funkce aktivní, ikonka svítí modře, při neaktivitě má barvu šedou. Při probíhající změně stavu (zapínání/vypínání) bliká. Pod uvedenými ikonkami nalezneme widget pro ovládání hudby, díky kterému nemusíte otvírat samotnou aplikaci. Pod tímto widgetem najdeme tradiční prostor pro oznámení.

Notifikační lišta

Notifikační lišta

    Samotné aplikace můžeme zobrazit ve třech režimech. Prvním režimem je Kategorie, kde jsou aplikace rozdělené na ty, jež byly v telefonu předinstalované a ty, které jste si stáhli sami. Ale pokud vám toto rozdělení nevyhovuje, můžete si ho jednoduše upravit podle svého.
Režim Kategorie

Režim Kategorie

    Režim Stránka vám umožní to samé, co režim Kategorie. To znamená, že po přepnutí do správy aplikací vám je dovoleno odinstalovávat aplikace nebo měnit jejich pořadí. Pár změn zde ale přece je, a to – horizontální namísto vertikálního rolování a chybí zde rozdělení aplikací jako u předchozího režimu.
Režim Stránka

Režim Stránka

    Poslední možností uspořádání je Seznam, který se podobá telefonnímu seznamu. Aplikace jsou seřazeny abecedně, což je veliká výhoda oproti ostatním, protože tam se aplikace řadily tak, jak jste si je vy sami umístili. Tato možnost zobrazení se mi jeví jako ta nejpraktičtější.
Režim Seznam

Režim Seznam

    Pokud si chcete na plochu přidat widget, změnit tapetu nebo přidat ikonku, stačí vám k tomu dlouze podržet prst na displeji anebo zmáčknout SW tlačítko Menu a následně Přidat. Poté se vám displej rozdělí tenkými čarami na čtyři krát čtyři políčka a v místě, kde je obvykle dolní lišta, se objeví tlačítka pro widgety, zkratky, složky a tapety.
Widgety

Widgety

 
Zkratky

Zkratky

 
Složky

Složky

 
Tapety

Tapety

 
Live Wallpaper

Live Wallpaper

 

Kontakty a telefonování

Ke kontaktům se nejrychleji dostanete přes dolní lištu, o které jsme se už bavili. Kontaky jsou seřazeny abecedně. Ukládat je možné klasicky na SIM kartu, do paměti telefonu, nebo do adresáře Google (Gmail). Propojení s Googlem má výhodu v tom, že vidíte, kdo je zrovna online na Gtalku a také další údaje, které se stahují jen přes Google. Každý kontakt má čtyři záložky. Na první pod názvem Informace najdete všechny údaje z adresáře – mobilní číslo, e-mail apod., v Historii najdete výpis všech volání a poslední SMS komunikace, Fotografie asi netřeba vysvětlovat. V záložce Agenda jsou všechny akce z kalendáře, které máte naplánované s daným kontaktem.
Kontakty

Kontakty

Zvuk během telefonování je krásně čistý a nevymyká se z normálu. Během testování jsem s ním neměl žádný problém. Zajímavým prvkem je zelená barva notifikační lišty během telefonátu. Standardně nechybí přepnutí na hlasitý hovor, ztlumení anebo spojení více hovorů do konference. Pro přijetí hovoru používáme “tlačítka” na displeji. Nechybí ani odeslání SMS s předdefinovaným textem, tzv. omluvou. Rozdílné je přijímání hovoru při odemčeném a zamčeném telefonu. Zatímco při odemčeném telefonu jednoduše tapnete na tlačítko přijmout hovor/odmítnout hovor, při zamčeném telefonu použijete tradiční a osvědčené “šoupátko”.
Příchozí hovor - odemčený telefon

Příchozí hovor – odemčený telefon

 
Příchozí hovor - zamčený telefon

Příchozí hovor – zamčený telefon

Klávesnice

V telefonu nalezneme klasickou QWERTY klávesnici. Předně mi tu chybí čárka, která se nezobrazí ani v landscape módu, což je veliká nevýhoda při psaní. Nikomu z vás asi nemusím dlouze vysvětlovat, jak neustálé přepínání na numerickou klávesnici otravuje život. V základním nastavení jsou doteky indikovány zvuky, případně i vibracemi. Naštěstí si tyto zvuky a vibrace můžete v nastavení vypnout. Při doteku na písmeno vám vyjede a zvětší se. Pokud se vám špatně píše, můžete si zapnout slovník, který vám bude nabízet různá dokončení slov. Skoro v každém telefonu najdeme funkci doplnit si vlastní slovník slov. U LG tomu není jinak. Ještě doplním, že háčky a čárky můžete dělat dlouhým stiskem na písmeno, ze kterého následně vyjede nabídka písmen s háčky a čárkami. Klávesnice je dostačující, ale přeci jenom známe spoustu lepších alternativ, které jsou navíc na Android Marketu k dostání celkem levně.
Klávesnice

Klávesnice

 
Landscape mód

Landscape mód

 
Psaní písmen s diakritikou

Psaní písmen s diakritikou

Displej

LG Optimus Hub má kapacitní displej o velikosti 3,5 palců s rozlišením 320 x 480 pixelů. Pokud přecházíte z malého displeje, který měl malé rozlišení, budete vcelku ohromeni, jak je displej čistý. Při pohledu zblízka je samozřejmě nějaký ten pixel vidět, ale není to tak hrozné (srovnáváno s HTC Wildfire). Barvy jsou pěkné. Za běžných podmínek vystačíte s cca třetinovou úrovní podsvícení a ani na přímém slunci nebudete muset nastavovat jas na maximální hodnoty. Na doteky reaguje výborně a troufám si říci, že se řadí k těm lepším displejům.

Multimédia

Fotoaparát

LG Optimus Hub je vybaven 5megapixelovým fotoaparátem bez přisvětlovací diody. Fotografii dokáže vyfotit v maximálním rozlišení 2592 x 1944 pixelů a video natočit v rozlišení 640 x 480 pixelů (VGA). Kvalitu fotografií bych hodnotil jako průměrnou, až podprůměrnou, ostatně zhodnotit kvalitu můžete sami u níže přiložených fotografií. Naštěstí je fotoaparát umístěn uprostřed těla telefonu, a tak se Vám nebude stávat, že si vyfotíte vlastní prsty. Jedním z mála mínusů je absence hardwarového tlačítka pro focení, které v dnešní době postrádáme u většiny smartphonů.
Fotografie za denního světla

Fotografie za denního světla

 
Fotografie za denního světla

Fotografie za denního světla

 
Noční fotografie - doma

Noční fotografie – doma

 
Prostředí fotoaparátu

Prostředí fotoaparátu

Přehrávání videa

Pro přehrávání videa doporučuji stáhnout si jeden z alternativních přehrávačů z Android Marketu. Výchozí přehrávač si poradí s videem ve formátech DivX, XviD, MP4, H.264, H.263, WMV. V přehrávači jsem konkrétně zkoušel epizodu ze seriálu ve formátu XviD. Video se přehrávalo plynule a bez záseku. Velkým mínusem je, že telefon nedisponuje samostatným reproduktorem pro aplikace a multimédia, kvalita hlasitého zvuku podávaného přes telefonní reproduktor je totiž poměrně špatná.
Přehrávání videa

Přehrávání videa

  Youtube  
Youtube

Youtube

 

Přehrávání hudby

Jak už jsem zmínil výše, slabinou telefonu je absence samostatného reproduktoru, což se podepisuje na kvalitě přehrávané hudby. Pokud ji přehráváte přes sluchátka, máte vcelku slušný zážitek z poslechu, ale jakmile přepnete do reproduktoru, kvalita znatelně klesne. Hudebnímu přehrávači nemám co vytknout, umožňuje sestavit si vlastní seznam skladeb apod.
Přehrávání hudby

Přehrávání hudby

GPS

GPS moduly společnsoti LG jsou obecně považovány za vcelku kvalitní. To nám potvrzuje i LG Optimus Hub, se kterým jsem neměl nejmenší problém při zjišťování své polohy. Při prvním spuštění mě GPS našla za necelých patnáct sekund, při opakování do dvanácti sekund. Ani při chůzi jsem neztrácel signál, během jízdy též ne, v městské zástavbě jsem také neměl žádný problém. Jediný menší problém měl telefon v hustém lese, ale zde jsem měl problém se všemi svými telefony. Na telefonu byla testována aplikace Locus a navigace Sygic. V těchto aplikacích se GPS osvědčila na jedničku. Jediné, co je trochu nekomfortní při navigaci, je menší velikost displeje, ale přesto jsme neměli sebemenší problém a do cíle dorazili živi a zdrávi. Také bych doplnil, že po připojení se telefon nikdy neztrácel. Jediným nedostatkem zůstává poměrně citelné zahřívání zad přístroje během navigování. Tento telefon by tedy podle mě dokázal nahradit obyčejnou navigaci, ba by ji i možná v mnohém předčil. Telefon za to ode mě dostává jedna s hvězdičkou.

Baterie a výdrž telefonu

Pojďme se podívat, jak v praxi vypadá výdrž tohoto telefonu, který disponuje 1500mAh lithium-iontovým akumulátorem. Pokud budeme srovnávat HTC Wildfire a LG Optimus Hub, zjistíme, že LG vyhrál na plné čáře. Samozřejmě při testování GPS telefon vydržel maximálně půl dne, ale při normálním používání (Internet – Wi-Fi, telefonování, SMS) dokázal vydržet i den a půl. Telefon byl po celou dobu testování připojen jen a pouze přes Wi-Fi sítě. Teď budu trochu konkrétní. Telefon jsem odpojil nabitý na sto procent v 16:00 hodin, přibližně hodinu a půl jsem surfoval na internetu, následoval půlhodinový seriál, cca dvě hodiny jsem hrál různé hry a testoval aplikace. Telefon vydržel zhruba do 12:00, což znamená, že vydržel přibližně 20 hodin. V dalších dnech už jsem takového výsledku nedosáhl, ale i přesto se telefon držel přibližně na 18 hodinách. Dvakrát se mi povedlo dosáhnout 25hodinové výdrže, ale v té době telefon nebyl hojně využíván. Indikace stavu baterie je vcelku přesná. Nezaznamenal jsem žádné skokové úbytky, které by se nedaly nijak logicky vysvětlit.
Baterie telefonu

Baterie telefonu

Výkonnostní testy

Zde se ještě trochu zastavím nad hardwarem tohoto telefonu, který vcelku odpovídá i ceně. V telefonu najdeme 800MHz procesor Qualcomm MSM7227T, instrukční set ARMv6, GPU Adreno 200. Operační paměť RAM má 512 MB, vnitřní pamět 1 GB. Záseky jsem za celé dva týdny zpozoroval jen párkrát, a to při větším počtu spuštěných aplikací. Telefon jinak vždy reagoval svižně. Možná by byl i o něco rychlejší, ale kvůli nástavbě od LG výkonnost o něco klesla. Ostatně s tímto problémem se setkáváme u většiny telefonů s nástavbou. Výkonnost tohoto telefonu jsem testoval na benchmark aplikacích a na známé hře Angry Birds.

Quadrant Standard

Benchmark aplikace Quadrant Standard testuje CPU, rychlost RAM, 2D a 3D grafiku. Skóre – 1014 bodů
Quadrant Standard

Quadrant Standard

Neocore

Aplikace Neocore testuje pouze 3D grafiku. Skóre – 52,5 fps
Neocore

Neocore

Linpack for Android

Linpack testuje hrubý výpočetní výkon (CPU). Skóre – 5,236 MFLOPS
Linpack for Android

Linpack for Android

 

Angry Birds

Při testování slavných Angry Birds jsem neměl žádný problém, až na ojedinělé drobné záseky při větším počtu objektů.
Angry Birds

Angry Birds

Shrnutí

LG Optimus Hub (E510) je sympatický telefon s optimální velikostí, vhodný pro mladé uživatele. Za cenu, která se momentálně nachází na pěkných 4500 Kč, dostanete kvalitní telefon se slušným výkonem a Androidem ve verzi 2.3.4 Gingerbread. Pokud nechcete za telefon utrácet majlant, tak je LG Optimus Hub pro vás tou správnou volbou.

Klady a zápory

Klady

  • 3,5” displej
  • Poměr cena/výkon
  • Výdrž
  • GPS
  • Android 2.3.4

Zápory

  • Chybějící samostatný hlasitý reproduktor
  • Absence informační LED diody
  • Absence přisvětlovací LED diody
  • (pro někoho) Optimus UI
Graf ceny produktu LG E510 Optimus Hub

O autorovi

Štěpán Víteček

Štěpán Víteček
Sdílejte: