TOPlist

Recenze LG Optimus Black (P970): Černá žiletka

Čelní pohled

LG Optimus Black je dalším telefonem s čtyřpalcovým displejem z dílny LG. Jak si povede ve srovnání s podobně drahou vlajkovou lodí LG Optimus 2X?

Obsah balení

Optimus Black je dodáván v stylové elegantní černé krabičce, na jejímž obalu je graficky prezentována jedna z hlavních předností tohoto modelu – jasně zářící displej.

Jasně zářící displej inzeruje LG i na krabičce Jasně zářící displej inzeruje LG i na krabičce

Po sejmutí papírového pláště budete v dlaních držet kartónovou krabici, která texturou na povrchu poměrně zdařile imituje skříňku z ušlechtilého černého dřeva s magnetickým „zámečkem.“ Po odklopení víka se dostanete k samotnému telefonu, který je uložen v kartónovém lůžku. V dolní části krabičky pak najdeme příslušenství – jmenovitě cestovní nabíječku v praktickém provedení s oddělitelným adaptérem, sluchátka s 3,5mm konektorem (ta jsou v provedení špunty a mají na kabelu tlačítko pro příjem/ukončení hovoru či pozastavení/spuštění přehrávané skladby) a dokumentaci (114stránkový návod, záruční list a barevné leporelo s vyobrazením několika „vychytávek“ tohoto modelu). Součástí je pochopitelně také akumulátor (s kapacitou 1500 mAh) a jako malou pozornost výrobce přidal 2GB microSD kartu.

Telefon spočívá v kartónovém lůžku Telefon spočívá v kartónovém lůžku

Vzhled a dílenské zpracování

Na první pohled Optimus Black překvapí plastovým dojmem. Zadní strana plynule přechází do hran a je celá provedená z tvrdého matného plastu, který zachytává otisky o něco méně než lesklé provedení. Telefon je kvůli mírně šikmým hranám vzadu o maličko širší než vpředu, subjektivně se ale díky tomu lépe drží v dlani. Přesto by pro lepší pocit neškodilo potažení vrstvou gumy, jako jsme viděli u LG Optimus 2X nebo Optimus One. Výrobce se tentokrát nesnažil ani vzdáleně napodobit kovový rámeček, který je k vidění u LGOO či LGO2X. Přes konzervativní vzhled si neumíme představit využití tohoto telefonu jako manažerského mobilu, protože celoplastový telefon prostě působí poněkud lacině.

LG Optimus Black na první pohled LG Optimus Black na první pohled

Podíváte-li se na zařízení zepředu, snadno si ho spletete s LGO2X. Přední strana se leskne, kvůli čemuž působí telefon zejména při pohledu z boku, kde se setkává s matným plastem, poněkud nesourodě. Pod čtyřpalcovým displejem najdeme v jedné rovině kvarteto dotekových tlačítek v obvyklém pořadí – tedy zleva: Menu, Domů, Zpět a Hledání. Proti modelům 2X a Chic reagují na stisk kromě zavibrování také změnou podsvětlení na modrou barvu, takže uživatel má vizuální kontrolu nad tím, zda telefon stisk zaregistroval. Významné plus připisujeme za dobře vyřešené podsvětlení tlačítek – to sice zhasne v okamžiku, kdy tlačítka nepoužíváte, při rozsvíceném displeji jsou ale obrysy symbolů stále viditelné i ve tmě (neumíme určit, zda pomohlo podsvětlení displeje, nebo další diody se sníženou intenzitou svitu). Jak je u telefonů se senzorovými klávesami zvykem, displej se dá rozsvítit pouze tlačítkem na horní hraně. Tradičně chybí ovladač kurzoru, nicméně jeho absenci by měla eliminovat první z „vychytávek,“ díky které lze kurzorem v textu pohybovat poklepáním na hranu telefonu. Slovo „měla“ jsme použili záměrně – v editoru SMS zpráv či v e-mailu kurzor nereagoval ani na hodně důrazné klepání. Úprava a výběr textu je zjednodušena pomocí „táhel,“ ne nepodobných těm z Galaxy Gio.

Čelní pohled Čelní pohled

Drobnou nevýhodou telefonu s takto velkým displejem a rozměry 64 x 122 x 9,2 milimetrů je o něco obtížnější manipulace – při držení v jedné ruce jsou prostě horní rohy displeje obtížněji dosažitelné, což bude nepříjemné především osobám s drobnějšími dlaněmi. Pochválit ale musíme dobré vyvážení a hmotnost 109 gramů včetně akumulátoru, takže vás ani při delším používání nebude bolet ruka.

Nad displejem je kromě loga LG dále přední kamera s 1,9MPx rozlišením, senzor přiblížení, zamykající obrazovku při přiblížení telefonu k uchu, a senzor okolního světla, který při automatickém nastavení reguluje intenzitu podsvětlení displeje s ohledem na okolní podmínky. Reproduktor je decentně umístěn až zcela u horní hrany, takže nenarušuje celistvost čelní plochy. Z hlediska možné výbavy je tedy přední strana telefonu takřka „v plné palbě.“

Horní hrana s logem, kamerou a reproduktorem Horní hrana s logem, kamerou a reproduktorem

Na horní hraně je zleva 3,5mm audio konektor, ke kterému můžete připojit buď dodávaná, nebo jakákoli jiná sluchátka. Na LG nezvykle je hned vedle pod zásuvnou krytkou (obdobné řešení měl Samsung Omnia 7) i microUSB konektor, přes který můžete telefon připojit k počítači nebo nabíjet. Možná najdete situaci, kdy je nabíjení na horní hraně praktické, nám se ale zdá šikovnější situování konektoru dolů. Jsme také zvědavi, jak LG vymyslí případnou „kolébku.“ Posledním prvkem je tlačítko pro zapnutí a vypnutí displeje resp. celého telefonu. To lehce vyčnívá nad povrch a je dobře dostupné ze všech stran, ze kterých byste ho mohli potřebovat stisknout. Jeho dlouhým podržením vyvoláte nabídku tichého režimu, režimu „letadlo“ a vypnutí telefonu.

Pravá strana (při pohledu zepředu) je prosta jakýchkoli prvků, na té dolní pak naleznete pouze štěrbinu pro oddělení zadního krytu, ve které je rafinovaně skrytý mikrofon.

Na levé straně je ovládání hlasitosti. To je provedeno z jednoho kusu plastu, takže přinejmenším zpočátku můžete narazit na problém s rozlišením, která část zesiluje a která zeslabuje zvuk. Další „vychytávkou“ je tlačítko G, které při stisku dovoluje ovládat telefon pohybovými gesty. Během testu se nám nakláněním telefonu podařilo pouze přepínat mezi obrazovkami a posouvat stránku v prohlížeči – například seznam kontaktů či aplikací na tento způsob ovládání nereagovaly.

Na zadní straně najdeme výstup hlasitého reproduktoru (Optimus Black tak například pro vyzvánění nebo budík nepoužívá reproduktor pro hovory), optiku fotoaparátu, přisvětlovací diodu a decentní loga. Umístění optiky mírně pod rovinu zadní strany chválíme – v každém případě je menší riziko poškrábání při položení na stůl než v případě LGO2X. Odolností samotného zadního krytu si ale nejsme příliš jisti.

Zadní strana telefonu s optikou fotoaparátu a LED bleskem Zadní strana telefonu s optikou fotoaparátu a LED bleskem

Demontáž krytu je překvapivě snadná a všech dvanáct miniaturních „pacek,“ na kterých drží, se uvolňuje bez nutnosti použít násilí. Po opětovném nasazení a „docvaknutí“ drží zadní strana překvapivě jistě, nikde nic nevrže, ani není znatelná žádná vůle. Pod krytem najdeme 1500mAh akumulátor, slot pro paměťovou kartu a SIM. Zatímco microSD je možné vyjmout i bez vyndání baterie, SIM sice osadíte bez problémů, ale pokud ji budete chtít vyndat, bude muset baterie ven. Akumulátor je proti Optimusu One a Chic štíhlejší, ale o něco delší.

Optimus Black se sejmutým zadním krytem Optimus Black se sejmutým zadním krytem

Notifikační dioda tradičně chybí, nicméně dá se předpokládat, že tento nedostatek časem vyřeší nějaká aplikace, která dokáže rozblikat podsvětlení kláves. Bonusem pak bude možnost blikání bílou nebo modrou barvou.

Hardware a displej

Srdcem tohoto telefonu je 32bitový procesor Texas Instruments OMAP 3630 s jedním jádrem ARM Cortex-A8 běžícím na frekvenci 1000 MHz, vyráběný 45nm technologií. Stejné CPU najdete například v zařízeních Motorola Milestone 2, Samsung i9003 Galaxy SCL, Motorole Droid X a Droid 2, či tabletech Archos 101/70/43/32/28. Instrukční sada ARMv7 napovídá, že Optimus Black nebude mít problém s plnohodnotnou podporou Flashe. Díky technologiím OpenGL ES 1.1, Open GL ES 2.0 a OpenVG si poradí i s náročnějšími herními tituly, byť samozřejmě Tegra 2 je o nějaký ten výkonnostní schůdek výše. Papírově zvládne přehrávání a nahrávání videa až do rozlišení HD 720p.

Z celkových 512 MB operační paměti 24 MB ukousne grafika, po prvním zavedení systému a synchronizaci s účtem Google zbývá uživateli 128 MB (ukončením procesů přes Advanced Task Manager jsme se dostali maximálně na 197 MB volné RAM). Škoda, že výrobce osadil další ze svých špičkových modelů stejnou kapacitou RAM, jako LG Optimus One, který patří do střední třídy; 1 GB RAM by se k 1GHz procesoru hodil lépe. Na druhou stranu: stejně velkou operační paměť má i vlajková loď Optimus 2X.

Je zřejmé, že s touto výbavou nebude Optimus Black žádný louda, což můžeme potvrdit. Telefon reagoval svižně, zadrhával se jen výjimečně – zpravidla při návratu na domovskou obrazovku (ostatně výchozí launcher je častým důvodem kritiky i v LGOO) a při načítání seznamu aplikací. K zamrznutí, vyžadujícímu vyjmutí baterie, ale v průběhu testování nedošlo ani jednou.

Pro aplikace a data je k dispozici interní paměť o velikosti 1 GB, kterou lze dále rozšířit pomocí paměťových karet microSD o dalších až 32 GB. Jak jsme si řekli výše, 2GB paměť přiložilo LG jako dárek. Díky Androidu 2.2 Froyo je možné přesouvat či instalovat aplikace, které to podporují, na kartu a ušetřit tak prostor v telefonu.

Vynikající displej bude takřka jistě jedním z hlavních argumentů, který budete brát v potaz v případě rozhodování mezi tímto a jiným telefonem. Čtyřpalcový (52 x 87 mm; stejně velký jako v LGO2X) IPS panel s technologií NOVA by měl být zárukou dobré čitelnosti na slunci. Naše zkušenost nás o tomto kladu ale nepřesvědčila – není to tak převratné a světoborné, jak jsme doufali. Pokud jste ale zvyklí na standardní IPS LCD displej, nějaké zlepšení jistě zaznamenáte. Co ale zobrazovací jednotce rozhodně nelze upřít, jsou pěkné a živé barvy. Z hlediska jasu se jedná o špičku nejen ve své třídě, přesto tento displej údajně konzumuje méně energie než mnohé konkurenční panely.

Rozlišení 480 x 800 (WVGA) je pro tento rozměr takřka klasikou, s hustotou obrazových bodů 233 DPI se můžete spolehnout na dobré vykreslení a vyhlazená písmenka bez viditelného rastru. Potěší také schopnost zobrazit šestnáct milionů barev. Proti konkurenci vyniká především v pozorovacích úhlech, kdy ani při hodně velkém naklonění telefonu nedochází skoro k žádnému zkreslení, tmavnutí, nebo posunu barev. Podsvětlení je – na rozdíl od LGO2X – zcela rovnoměrné. Troufáme si tvrdit, že kvalitativně snese NOVA srovnání se SAMOLEDem.

Škoda jen, že výrobce nepoužil coby krycí materiál tvrzené sklo, jak bychom u této cenové kategorie čekali, ale pravděpodobně kvůli snaze o minimální hmotnost pouze plast. Ten je poměrně tvrdý a nepodvoluje se ani hrubějšímu stisku. Pravděpodobně již tušíte, že ke snímání doteků je použita kapacitní technologie. Aplikace MultiTouch Tester nám odhalila, že telefon zvládne vnímat až pět doteků současně. Reakce jsou přitom přesné, citlivé a svižné. Je ale pravdou, že v několika případech jsme museli dotek opakovat, což platí především pro senzorová tlačítka.

S pomocí senzoru polohy je obraz na displeji schopen reagovat na polohu telefonu, otočení ale trvá poněkud překvapivě kolem vteřiny. Jak už je u LG zvykem, otáčení nepodporují domovské obrazovky, seznam aplikací, ani telefonní seznam, což je poněkud škoda.

Technologie

Optimus Black pochopitelně zvládá všechny současné technologie přenosu hlasu a dat. Telefonovat můžete v GSM sítích vysílajících na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz a UMTS900 i UMTS1900. Pro data je připravena podpora CSD, GPRS (max. 48 kb/s), EDGE (max. 237 kb/s), UMTS, HSDPA a HSUPA s maximální teoretickou rychlostí 7,2 Mb/s. Během testu jsme nezaznamenali žádné problémy s kvalitou spojení, nicméně poněkud překvapivě, ač LG Optimus One v tom samém okamžiku a místě fungoval přes 3G sítě, Optimus Black se často připojoval pouze přes EDGE.

Hardwarové parametry:

  • Procesor: 1 GHz Texas Instruments OMAP 3630, grafika PowerVR SGX530 GPU
  • OS: Android 2.2 (Froyo) s nadstavbou Optimus UI 2.0
  • Interní paměť: 1 GB
  • Paměť RAM: 512 MB
  • Velikost telefonu: 64 x 122 x 9,2 mm
  • Hmotnost telefonu s baterií: 109 gramů
  • Displej: úhlopříčka 4 palce, LCD IPS, NOVA, dotykový, kapacitní, s rozlišením 480 x 800 px, 16 milionů barev
  • GPS: ano
  • Wi-Fi: 802.11b/g/n
  • Bluetooth: 2.1, A2DP, EDR
  • Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, microUSB
  • Fotoaparát: 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofokus, přisvětlovací LED dioda
  • Přední kamera: 1,9 Mpx
  • Baterie: Li–Ion, 1 500 mAh

Výsledky testů

Linpack

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

  • Optimus Black: 12,78
  • Optimus 2X: 36,44
  • Optimus One: 3,88

Grafické operace podle 0xbench

Metodika: provádíme tři měření. Každé měření se skládá ze tří testů, přičemž ve výsledku počítáme s průměrem. V tabulce je uvedena průměrná hodnota všech tří průměrů.

Test LG Optimus One LG Optimus 2X LG Optimus Black
Draw Canvas 61,55 fps 115,33 fps 57,00 fps
Draw Circle 21,22 fps 91,67 fps 42,34 fps
Draw Circle2 42,00 fps 97,50 fps 50,00 fps
Draw Rect 29,00 fps 33,11 fps 32,17 fps
Draw Arc 47,33 fps 58,00 fps 44,50 fps
Draw Image 44,67 fps 55,50 fps 54,75 fps
Draw Text 31,56 fps 76,89 fps 33,33 fps
OpenGL Cube 58,00 fps 109,78 fps 55,50 fps
OpenGL Blending 68,30 fps 132,78 fps 61,14 fps
OpenGL Fog 68,87 fps 132,80 fps 60,97 fps
Flying Teapot 27,04 fps 111,09 fps 58,07 fps

Grafický výkon podle Neocore

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

  • Optimus Black: 45,0
  • Optimus 2X: 74,5
  • Optimus One: 47,1

Výkon CPU a GPU podle SmartBench 2011

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

  • Optimus Black: 834/1847
  • Optimus 2X: ?/2627

Připojení k počítači

Kromě možnosti připojení skrze bezdrátovou síť a Bluetooth lze toto zařízení připojit k počítači dodaným kabelem přes USB port. Klasikou je režim „mass storage“ (USB 2.0), ve kterém se paměťová karta v systému chová jako další disková jednotka. Druhý režim využijete, pokud budete s telefonem chtít pracovat skrze nějakou aplikaci – například LG PC Suite, nebo jinou podobnou. Klasikou LG je uložení všech potřebných ovladačů na přiloženou microSD kartu, takže vše nainstalujete buď s pomocí čtečky paměťových karet, nebo připojením v již zmíněném módu úložiště. Sice jsme už viděli i elegantnější řešení, nicméně tento způsob je rozhodně lepší, než kdybychom museli shánět ovladače na webu výrobce. Každopádně během testu jsme po softwarové stránce s připojením telefonu k PC poměrně dost zápasili.

Možnosti připojení

Velmi nás překvapila Wi-Fi – pozitivně tím, že zvládá i nejrychlejší standard 802.11n s teoretickou maximální rychlostí přenosu 600 Mb/s. Další plus musí dostat za dosah – při postupném vzdalování se od routeru vydrželo funkční spojení na LGOB jednoznačně nejdéle ze všech dosud testovaných kousků. Asi největším překvapením bylo, když se telefon na chodníku před panelovým domem připojil k Wi-Fi umístěné v osmém patře. Bohužel ale radost poněkud zkalil fakt, že v zarušené sídlištní zástavbě sice našel neuvěřitelných 45 vysílačů Wi-Fi, po připojení k domácímu routeru ale velmi často neudržel spojení, tedy konkrétně: ikona v notifikační liště sice tvrdila, že je telefon připojený, ale při pokusu o přístup k Internetu žádná data neprotékala. Pomohlo vždy jen vypnutí a opětovné zapnutí bezdrátového připojení. Původně jsme se domnívali, že tento problém způsobuje nějaká nekompatibilita mezi routerem Netgear a telefonem, leč v jiné oblasti, kde byl počet bezdrátových sítí o jeden řád nižší, držel telefon spojení naprosto bez problému třeba celý den. Můžeme tedy polemizovat, zda padání připojení způsobovaly ostatní vysílače v dané oblasti (při 45 zdrojích a 12 kanálech je jasné, že se mnoho sítí vzájemně rušilo), naprosto nesporným faktem ale je, že například LG Optimus One, Chic, 2X i několik Samsungů v těch samých podmínkách fungovalo bez škobrtání. Domněnku, že na problému se stabilitou spojení se podílelo rušení, potvrzuje i fakt, že nejvíce Wi-Fi padala ve večerních hodinách všedních dnů.

Android 2.2 přinesl kromě možnosti přesunout či instalovat aplikace na paměťovou kartu také režim přenosného hotspotu, kterým skrze Wi-Fi nasdílíte své mobilní datové připojení dalším zařízením. Samozřejmě tato schopnost nejnovějšímu Optimusu nechybí.

Bluetooth verze 2.1 jsme tradičně otestovali v automobilu z provenience VW. Spárování se podařilo na první pokus, bez chybičky proběhla synchronizace kontaktů do palubního počítače a taktéž bezproblémové bylo volání i přijímání hovorů přes integrované hlasité handsfree.

GPS

Služebně nejmladší Optimus bude patrně prvním mobilem od LG, jehož GPS modul nebudeme hodnotit vysloveně pozitivně. Samozřejmě je možné, že jde o problém jednoho konkrétního kusu, což nemůžeme vyvrátit ani potvrdit. Pravdou ale je, že nalezení pozice při stání na místě nikdy nebylo otázkou několika vteřin a to ani s povolenou lokalizací podle Wi-Fi sítí. Během chůze bývala situace podobná a zpočátku dokonce i za jízdy autem telefon nalézal svou polohu teprve po dvou a více minutách. Na geocaching tedy tento model nejspíš nedoporučíme. Zajímavé je, že Optimus 2X z hlediska GPS doslova exceloval. Na druhou stranu je nutné podotknout, že po úspěšné lokalizaci již telefon signál neztrácel. Později se situace o něco zlepšila, určení pozice probíhalo při jízdě autem rychleji, přesto nebylo výjimkou, že i během navigace ztratil Black ponětí o přesné poloze.

Samozřejmě jsme provedli testy s navigacemi Waze, Sygic Aura a Google Navigace. V obou případech bylo jediným problémem nalezení aktuální polohy, ke kterému docházelo, jak již bylo řečeno, někdy až po několika stovkách ujetých metrů. To může být v praktickém životě poměrně nepříjemná komplikace. Jinak výpočet a případný přepočet nalezené trasy probíhal velmi rychle a neméně pohotová byla reakce na sjetí z naplánované cesty. Čtyřpalcový displej je i díky maximálnímu jasu doslova jako stvořený pro použití tohoto telefonu coby plnohodnotné navigace. Hlasitost zadního reproduktoru je poměrně dostatečná, takže pokud nejezdíte traktorem, neměli byste hlasové pokyny přeslechnout. Na delší trasy ale doporučujeme pořídit nabíječku do zapalovače, protože rozsvícený displej a především GPS modul jsou velmi náročné na odběr energie.

Baterie a výdrž telefonu

Informace, že s telefonem je dodáván 1500mAh lithium-iontový akumulátor, již zazněla, takže se podívejme na to, jak se projevoval v praxi. Texas Instruments, coby výrobce procesoru, i LG se sice chlubí sníženými energetickými nároky, nicméně na druhou stranu vezměme v úvahu, že stejnou kapacitu baterie má například Optimus One s výrazně menším displejem a pomalejším CPU, který přesto nepatří mezi vyslovené „držáky.“ Ani Optimus Black nás svou výdrží nepřesvědčil. Buďme ale konkrétní: v 5:00 jsme plně nabitý telefon odpojili od nabíječky, přes den byl s výjimkou cca půlhodinové cesty připojený výhradně přes Wi-Fi, přibližně 30 minut jsme používali GPS, cca 2 hodiny jsme si četli na rozsvíceném displeji a ve 20:15, tedy 15 hodin a 15 minut poté, se telefon rozloučil a vypnul se. V dalších dnech nebyla situace o mnoho lepší a 24hodinové výdrže na jedno nabití se nám nepodařilo dosáhnout nikdy. Zpravidla už po 12 hodinách se indikovaná zbývající kapacita pohybovala jen kolem 20 %. Celkově se tedy dá konstatovat, že při trochu aktivnějším využití telefonu budete rádi, když se večer „dožije“ nabíječky. Podotýkáme, že během testování je každé zařízení vystavováno vyšší zátěži, než je běžné používání.

Indikace stavu baterie se zdá být přesná – nezaznamenali jsme žádné skokové úbytky, které by se nedaly vysvětlit aktuálním využitím.

První spuštění

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce, který se nejprve zeptá na jazyk, ve kterém má komunikovat. Po volbě češtiny již probíhá další nastavení v naší mateřštině. Postupně nastavíte datum a čas a zvolíte, zda má být pro připojení k Internetu používána pouze Wi-Fi nebo i mobilní síť. Následuje připojení ke zvolené bezdrátové síti, konfigurace účtu Google, případně MS Exchange či jiného poštovního serveru. Dále lze zadat účty vybraných sociálních sítí – jmenovitě Facebook, Twitter a MySpace. Poté následuje okno s tipy pro práci s domovskou obrazovkou. Tím je konfigurace dokončena a vy se ocitnete v prostředí Androidu.

Uživatelské prostředí

Grafická nástavba Optimus UI 2.0 se dostala o další drobné krůčky dál od holého Androidu a v mnoha směrech se stále více a více přibližuje TouchWizu 3.0 z dílny konkurenčního Samsungu. Rozhodnutí, zda je to dobře nebo špatně, necháme na vás.

Odemykací obrazovka je podobná, jako u LG Optimus 2X, kde se „odsouvání rolety“ setkalo s poměrně rozporuplným přijetím. Přeci jen odemknutí posuvníkem do stran ve stylu iPhone je o něco intuitivnější, navíc holý Android dovoluje z této obrazovky také rychlé přepnutí do tichého režimu. Při zamknutém displeji získáte po jeho rozsvícení okamžitý přehled o tom, kolik máte přijatých SMS, zmeškaných volání, k jakému operátorovi je telefon připojen a na kdy je nastaven nejbližší budík.

Odemykací obrazovka LG Optimus Black Odemykací obrazovka LG Optimus Black

Domovské obrazovky rolují horizontálně, přičemž to, na které z nich se právě nacházíte, zjistíte podle symbolu horní části. Pokud byste chtěli snížit počet ploch z původních (a také maximálních) sedmi na jiný, změnit pořadí, nebo nastavit výchozí obrazovku, dělá se to poněkud kostrbatě – nejprve je nutné stisknout tlačítko Menu, poté zvolit Přidat, následně opět Menu a pak Pozadí. Například v alternativním Launcheru Pro a dokonce i v TouchWiz 3.0 se ke zmíněným operacím dostanete mnohem snadněji a logičtěji.

Správa domovských obrazovek Správa domovských obrazovek

Většina ikonek v notifikační liště je proti standardnímu Androidu obarvená a některé změnou barvy indikují aktivitu. Taktéž ikony v nastavení telefonu jsou barevně rozlišené.

Výchozí obrazovka Výchozí obrazovka

Dolní lišta zůstala věrná současnému trendu, takže nenabízí webový prohlížeč, ale (zleva) Telefon (přístup k vytáčení čísel), Kontakty (neboli adresář), Zprávy a Aplikace. V případě zmeškaného hovoru nebo přijaté textové zprávy se u příslušného tlačítka zobrazuje počet těchto událostí. Nenašli jsme způsob, jak výchozí ikony v dolní liště předefinovat na jiné aplikace (čtenáři ale způsob našli, takže mrkněte do diskuze :) ).

Vybavenější je notifikační lišta, respektive nabídka po jejím stažení. Ta obsahuje pětici tlačítek pro vypínání a zapínání zvuků, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a mobilních dat. V případě, že je daná funkce aktivní, má tlačítko modrou barvu, při neaktivitě je modrošedé, při aktuálně probíhající změně stavu (zapínání/vypínání) bliká. Proti Optimus 2X není přes toto menu možné zakázat otáčení displeje.

Níže je k dispozici ovládání přehrávače hudby, takže nemusíte otevírat samotnou aplikaci, pokud potřebujete pozastavit či znovu spustit přehrávání, nebo přeskakovat mezi skladbami. Poněkud zbytečné ale je, že toto ovládání je v nabídce i v okamžiku, kdy nepřehráváte žádnou písničku. Následuje tradiční seznam oznámení. Co u LG, bohužel, udělali ještě hůře než Samsung u svého modelu Gio: při rolování oznámeními odjíždí mimo obrazovku nejen tlačítko Vymazat, ale také pětice ikon pro vypínání a zapínání funkcí.

Notifikační lišta Notifikační lišta

Aplikace lze zobrazit ve třech režimech: výchozí jsou Kategorie, kde jsou zástupci programů rozděleni na ty, jež jsou v telefonu předinstalované a ty, které jste si stáhli sami. Pokud by vám tento způsob nevyhovoval, můžete si vytvořit vlastní skupiny a ikony do nich roztřídit dle svých preferencí. V režimu správy aplikací můžete odinstalovávat programy jedním tapnutím, měnit pořadí zástupců, nebo je přesouvat mezi kategoriemi.

Seznam aplikací v režimu Kategorie Seznam aplikací v režimu Kategorie

Režim Stránka se asi nejvíce podobá výchozímu zobrazení aplikací na telefonech Samsung, včetně horizontálního rolování. I v tomto uspořádání můžete po přepnutí do správy aplikací odinstalovávat programy nebo měnit pořadí jejich ikon.

Seznam aplikací v režimu Stránka Seznam aplikací v režimu Stránka

Konečně uspořádání typu Seznam zobrazuje programy způsobem známým z telefonního seznamu. Aplikace jsou tedy seřazeny abecedně, kromě ikony je k dispozici jejich název a nechybí dokonce ani praktická lišta pro přecházení mezi písmenky abecedy. Toto zobrazení se nám ve srovnání se dvěma předchozími jevilo jako nejpraktičtější.

Seznam aplikací v režimu Seznam Seznam aplikací v režimu Seznam

Ve všech uvedených režimech nás zaujala jedna věc: pokud je telefon restartován, trvá první vstup do aplikací, respektive načtení ikonek, poměrně dlouho – řádově i desítky vteřin. Další otevření nabídky již ale probíhají takřka okamžitě.

Velmi netradičně je řešeno menu, které se zobrazí, pokud dlouze podržíte prst na ploše. Zatímco drtivá většina Androidů nabídne obdobu kontextové nabídky, u Optimusu Black se setkáte s vlastním řešením. Obrazovka se rozdělí tenkými čarami na čtyři krát čtyři políčka a v místě, kde je běžně čtveřice tlačítek pro základní operace, se objeví tlačítka pro volbu widgetů, zkratek, složek a tapet. Podle zvolené varianty se pak nad tímto menu rozbaluje nabídka dostupných možností – tedy například widgetů či ikon, jež můžete přetáhnout na plochu, nebo tapet, které lze jedním tapnutím umístit na pozadí. Posouzení, zda je toto řešení lepší nebo horší než zaběhlý standard, necháme na vás. Určitě se ale nedá upřít, že má něco do sebe.

Netradiční způsob přidávání widgetů na plochu Netradiční způsob přidávání widgetů na plochu

 

Neobvyklý způsob výběru tapety na pozadí Neobvyklý způsob výběru tapety na pozadí

Naprostou lahůdkou je možnost nastavit si systémový font (písmo), kterou najdete v nastavení displeje. Na výběr je celkem sedm typů písma, z nichž si vybere opravdu každý – od konzervativně laděných uživatelů, až po ty rozvernější. Nutno uznat, že například fonty Hravý čí Moje srdce dělají z poměrně strohého Androidu o něco „ulítlejší“ systém. Ostatně při testování na ženském „publiku“ se tato funkce setkala s velmi pozitivním ohlasem.

Optimus Black dovoluje změnu systémového fontu Optimus Black dovoluje změnu systémového fontu

Klávesnice

Stejně, jako u své vlajkové lodi, nabízí LG i v Optimusu Black jen jedinou klávesnici. Začněme kritikou: v základním rozložení QWERTY chybí čárka, která se neobjeví ani v režimu na šířku. Patrně nemusíme vysvětlovat, jak nutnost přepínání na numerickou klávesnici otravuje život při psaní souvětí. Alespoň malou náplastí budiž, že LG nezabilo svou klávesnici klávesou pro nastavení hned vedle tečky, jak se to „podařilo“ Samsungu u modelu Gio. Stisky kláves jsou ve výchozím nastavení indikovány zvukem, případně lze aktivovat i odezvu vibracemi. Během psaní, po vzoru iPhone, vyskakuji stisknuté klávesy jakoby nad prst a při delším podržení se rozvine nabídka znaků s „nabodeníčky.“ V nastavení je možné zapnout napovídač, nabízející nad horní řadou kláves slova odpovídající dosud napsaným znakům, čímž můžete ušetřit nemálo stisků kláves. Podstatně horší je to ale s doplňováním slovníku vlastními výrazy.

Klávesnice LG v režimu QWERTY na výšku Klávesnice LG v režimu QWERTY na výšku

 

Klávesnice LG v režimu QWERTY na šířku Klávesnice LG v režimu QWERTY na šířku

Pokud by vám plnohodnotná QWERTY klávesnice nevyhovovala, můžete si zapnout režim 3 x 4, ve kterém jednomu tlačítku odpovídají tři až čtyři písmena abecedy (tj. klasika na běžné HW klávesnici). Psát pak můžete opakovaným stiskem jednotlivých kláves, nebo v režimu T9. I zde je možnost zadat znak s háčkem či čárkou po dlouhém stisku klávesy. V režimu na šířku se pak klávesnice přepne na praktičtější QWERTY.

Klávesnice LG v režimu 3 x 4 Klávesnice LG v režimu 3 x 4

Víc klávesnic výrobce nepřidal, nicméně nemáme mu to za zlé – v Android Marketu je k nalezení celá řada alternativ. Přesto se lehce pozastavíme nad tím, že Samsung Galaxy Gio, tedy telefon střední třídy, má v základní nabídce také klávesnici Swype pro psaní tahem.

Kontakty a telefonování

Už byla takřka nuda psát v každé recenzi, že kvalita zvuku během hovoru byla bez problémů. Tentokrát jsme se konečně dočkali výjimky. Zvuk z reproduktoru LG Optimus Black je v první řadě plastový, v řadě další křaplavý. Je otázkou, zda za to může situování reproduktoru až zcela k horní hraně telefonu. Mikrofon bude pravděpodobně v pořádku, neboť druhá strana si nikdy nestěžovala ne problém.

Protože telefon nemá hardwarová tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, odehrávají se tyto operace přes displej. Oznámení příchozího hovoru je jiné v případě, kdy je telefon zamknutý (zde LG poněkud paradoxně vsadilo na tradiční „šoupátka) a když je odemknutý. Nechybí funkce pro odmítnutí hovoru souběžně s odesláním textové zprávy s nastavitelným textem. Spíše estetickým zpestřením je změna barvy pozadí během hovoru a při jeho ukončení (u LGO2X se měnila pouze barva notifikační lišty).

Oznámení příchozího hovoru při odemčeném telefonu Oznámení příchozího hovoru při odemčeném telefonu

 

Oznámení příchozího hovoru při zamčeném telefonu Oznámení příchozího hovoru při zamčeném telefonu

Během hovoru jsou k dispozici tlačítka pro přidání dalšího účastníka (můžete tedy pořádat konferenční hovory), ukončení hovoru, vyvolání číselníku (to využijete především při požadavku na zadání čísla v automatických systémech), zapnutí a vypnutí Bluetooth, ztlumení mikrofonu a přepnutí na hlasité handsfree.

Nabídka funkcí během hovoru Nabídka funkcí během hovoru

Kontakty lze ukládat na SIM kartu, do paměti telefonu a nebo (nejlépe) do adresáře na Google. Na zvolené variantě pak závisí, jaké a kolik údajů můžete k nově vytvářenému kontaktu uložit – pochopitelně nejširší možnosti nabízí adresář na Google, ve kterém můžete zadávat více telefonů, e-mailů, adres, data narozenin/výročí/jiných událostí (ta pak lze zobrazovat v Google Kalendáři), adres webových stránek, poznámek a dalších. Naopak v případě uložení na SIM je možné zadat pouze jméno a jedno telefonní číslo.

Vážnou výtku máme ke způsobu výběru úložiště kontaktů: i když v nastavení deaktivujete zobrazování kontaktů z telefonu a nastavíte si pouze adresář z Google, při zakládání nového kontaktu bude automaticky jako úložiště vybrán telefon. Pokud tuto volbu přehlédnete a nepřenastavíte, nejen že se vám takto uložený kontakt nebude synchronizovat, ale dokonce ho ani neuvidíte v adresáři. Optimus Black přitom není ani zdaleka jediným telefonem, jež tuto věc nemá dotaženou, nicméně například Galaxy Gio se na úložiště ptá ještě před založením nové položky adresáře, což o něco snižuje možnost chyby. Pozitivně hodnotíme alespoň možnost vybrat zobrazení jen určitých skupin z adresáře GMailu.

Optimus Black ukládá primárně kontakty do telefonu Optimus Black ukládá primárně kontakty do telefonu

Každému kontaktu je možné přiřadit vyzvánění, nebo ho nechat automaticky přesměrovávat do hlasové schránky (pokud schránku nemáte, bude se volajícímu vaše číslo jevit jako nedostupné).

Seznam je tradičně seřazen podle abecedy, přičemž je možné zvolit, v jakém pořadí chcete prezentovat jméno a příjmení a podle kterého z nich má být řazen. K rychlejšímu procházení přispívá lišta s písmenky situovaná po pravé straně.

Telefonní seznam Telefonní seznam

Každý kontakt má čtyři záložky – na první Informace najdete všechny údaje z adresáře, v Historii výpis všech volání a poslední SMS, Fotografie asi netřeba vysvětlovat. Krátce se zastavme u záložky Agenda, kde jsou všechny akce z kalendáře, které máte naplánované s daným kontaktem.

Detaily kontaktu Detaily kontaktu

Vrátíme-li se do samotné aplikace obstarávající volání, tak kromě Kontaktů zde najdeme sekci Vytočit, ve které pochopitelně můžete zadávat a vytáčet telefonní čísla. Ani u tohoto modelu nechybí vyhledávání v adresáři zadáním čísel stylem T9, přičemž hledáno je nejen v prvních písmenech, ale kdekoli ve jméně, příjmení a telefonním čísle. Zadání 526 tak najde nejen Jany a Kamily, ale také Blanky a Tísňové volání. Neporadí si ale se všemi českými znaky ve jméně – například 2324 nenajde Čecha ani Čechovou.

Na číselníku můžete zadat číslo, nebo přes něj vyhledat kontakt Na číselníku můžete zadat číslo, nebo přes něj vyhledat kontakt

V sekci Hovory je ukládána historie uskutečněných volání. Podle ikonky poznáte, zda se jedná o hovor nepřijatý, přijatý, nebo jestli jste ho iniciovali vy. V případě více stejných událostí spojených s jedním kontaktem jsou tyto sdruženy pod jednu položku, kterou je možné v případě potřeby rozbalit.

Historie uskutečněných a zmeškaných hovorů Historie uskutečněných a zmeškaných hovorů

Na poslední záložce lze třídit kontakty do skupin, přičemž podporovány jsou taktéž skupiny v adresáři GMailu. Bohužel není možné nastavit celé skupině společné vyzvánění. Lze ale například poslat textovou zprávu či e-mail všem členům dané skupiny najednou, což je hodně praktická funkce.

Fotoaparát

Po velkém zklamání z fotoaparátu LG Optimus 2X, které bylo s největší pravděpodobností způsobeno sklíčkem před optikou, máme pro vás dobrou zprávu: Black před objektivem žádné sklíčko nemá :). Zda se to projeví na výsledné kvalitě snímků, si povíme níže.

Začněme tedy technickými parametry: fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 2592 x 1944 px, tedy 5 Mpx, což je o tři megapixely méně než v případě Optimusu 2X (se stejným rozlišením pracuje optika Optimusu Chic). Další možná rozlišení jsou 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, a 320×240. Přední kamerka pak zvládne snímky v maximálním rozlišení 1600 x 1200 – tj. 2 Mpx.

Aplikace pro pořizování snímků nepřekvapí žádnými výstřelky Aplikace pro pořizování snímků nepřekvapí žádnými výstřelky

K dispozici je pouze digitální zoom, což je typické pro většinu dnešních telefonů, jež nejsou deklarované jako „fotomobily.“ Z výchozí obrazovky se také rychle dostanete k nastavení kompenzace expozice a režimu blesku (auto/vypnout/vždy/redukce červených očí). V podrobnějším nastavení pak můžete například určit režim zaostření, zvolit jeden ze šesti scénických režimů, nastavit ISO (auto/100/200/400/800), vyvážení bílé (ruční, jako obvykle, chybí), barevný režim snímku, samospoušť, detekci úsměvu, ukládání GPS souřadnic, jakož i celou řadu dalších parametrů. Nepraktická je nemožnost vypnutí zvuku závěrky – dokonce ani když telefon přepnete do tichého režimu, nezabráníte mu, aby po pořízení snímku vydával zvuk, což hodnotíme velice negativně.

Nastavení fotoaparátu Nastavení fotoaparátu

Samostatné tlačítko pro pořízení snímku chybí, takže budete muset vystačit s tradičním virtuálním tlačítkem na displeji. Ostření funguje vcelku dobře, doba mezi dvěma snímky je přibližně pět vteřin, což je poměrně dlouho, a prodlužuje se v případě použití blesku.

Snímky jsou dobře prokreslené, ostré, pochválit musíme zachycování detailů, barvy jsou ale poněkud studenější s lehkou inklinací k zeleným odstínům. Rozhodně u Blacku nenarazíte na mlhu či inverzi (pokud tedy ve skutečnosti nebyla :) ), stejně tak přepaly jsou vysloveně výjimečnou záležitostí. V režimu makro zvládne fotoaparát zaostřit na vzdálenost 6 cm a výsledný snímek lze hodnotit jako dobrý (LGO2X měl s ostřením na stejnou vzdálenost fatální problémy). Blesk osvěcuje scénu „tak akorát,“ vypálit na fotce bílé místo se vám za běžných podmínek nepovede. Perfektně a uživatelsky přívětivě je řešeno focení panoramat, kdy je uživatel veden pomocí červeného zaměřovače na další bod, na kterém foťák pořídí navazující snímek. Můžeme konstatovat, že fotoaparát LG Optimus Black je určitě nadprůměrný a v rámci svých možností odvede dobrou službu.

Ukázkové fotografie

Ukázkové fotografie můžete zhlédnout v galerii na Picasse.

U natáčení videa se LG chlubí HD rozlišením, tedy 1280 x 720 px. Další formáty jsou 720 x 480, 640 x 480, 320 x 240 a 176 x 144. Pochopitelně možností konfigurace je méně – konkrétně lze zvolit jeden z režimů vyvážení bílé, natočit video s barevným efektem, nastavit digitální zoom (to lze ale pouze před zahájením natáčení – během něj už ne), kompenzaci expozice a přisvětlení diodou (ta, pochopitelně, svítí po celou dobu natáčení). Příjemně nás překvapila snímkovací frekvence, která se při dobrých světelných podmínkách i při nejvyšším rozlišení blížila 24 obrázkům za vteřinu, což lze označit jako dostačující.

Multimédia

Začněme aplikací Hudba, o které jsme si již řekli, že její základní funkce je možné ovládat přes roletové menu pod notifikační lištou. Možnost prohlížení písniček na samostatných záložkách podle názvu skladby, jména alba, či interpreta je pro Android obvyklá. LG udělá radost především majitelům rozsáhlejších sbírek, neboť do všech jmenovaných seznamů přidává optické oddělení podle prvního písmena a především lištu pro rychlý přechod, známou například z telefonního seznamu. Samotný přehrávač zvládá formáty MP3, WAV, WMA a eAAC+, nabízí nespočet přednastavených ekvalizérů, nicméně pokud si rádi nastavujete zvuk sami, vězte, že taková možnost zde není.

Díky aplikaci Hudba budete mít přehled ve své sbírce Díky aplikaci Hudba budete mít přehled ve své sbírce

 

Přehrávač poskytuje základní informace o aktuální skladbě Přehrávač poskytuje základní informace o aktuální skladbě

Patří-li k vašim zálibám poslech muziky před usnutím, jistě oceníte časovač, který vypne přehrávač po zadané době. Klasikou je možnost sestavování vlastních playlistů, opakované přehrávání jedné nebo všech skladeb, jakož i jejich hraní v náhodném pořadí.

Kvalita zvuku v dodávaných sluchátkách patří jednoznačně mezi to lepší, co můžete ve standardní výbavě telefonů najít. Zejména pokud aktivujete režim Dolby Mobile, oceníte dobře prokreslené, čisté středy a syté, hutné basy. Pouze výšky mají při nastavení nejvyšší hlasitosti tendenci lehce šumět, až „křápat.“

Širokou paletou podporovaných formátů se chlubí také přehrávač videa. Jmenovitě si umí poradit s MP4, DivX, Xvid, H.264, H.263 a WMV. Zkusili jsme v telefonu otevřít několik filmů ve formátech Xvid a DivX, přičemž ani v jednom případě jsme nenarazili na problém. Velmi pozitivně hodnotíme podporu titulků (byť pro našince bude nejprve nutné jejich uložení v kódování Unicode), takže – spolu s relativně velkým displejem – můžete telefon použít také jako minipřehrávač například během dovolené. Samozřejmě s reproduktorem umístěným na zadní straně telefonu nemůžete očekávat stereo zážitky.

  • XviD, 624 x 352, 23,97 fps – přehrál bez problémů,
  • XviD, 640×480, 25 fps – bez problémů,
  • MPEG4 (H264), 720 x 408, 25 fps – bez problémů,
  • MPEG4 (H264), 1024 x 576, 25 fps – bez problémů.

FM Rádio schopné příjmu frekvencí 87,5-108 MHz vyžaduje připojení sluchátek, které kromě přenosu zvuku používá také jako anténu. Při prvním spuštění můžete nechat vyhledat všechny dostupné stanice, které se následně uloží do seznamu. Podporován je příjem textových informací RDS a přehrávání přes hlasitý reproduktor (kvalita v tomto případě odpovídá rozhlasovému přijímači ze stánku). Ani zde nechybí možnost nastavení automatického vypnutí po zadaném čase.

FM rádio s podporou RDS FM rádio s podporou RDS

Samozřejmě nesmí chybět nekonečný zdroj videí – portál Youtube. Plnohodnotná podpora Flashe sice znamená, že nejste odkázáni jen na tento zdroj, přesto by byla škoda, kdyby ve výchozí nabídce chyběla aplikace výrazně zjednodušující práci s Youtube, včetně možnosti vyhledávání, komentování a nahrávání vlastních videí přímo z telefonu.

Aplikace pro práci s videy na Youtube Aplikace pro práci s videy na Youtube

Softwarová výbava

LG vybavuje své telefony přehršlí aplikací. Za některé si zaslouží chválu – například za kancelářský balík, dovolující nejen prohlížení, ale také editaci dokumentů MS Office – u některých je přinejmenším polemické, zda by jejich instalaci nemohl výrobce nechat na uživateli. Konkrétně máme na mysli například klienty sociálních sítí Twitter, Facebook a MySpace, které u mnoha uživatelů budou pouze zabírat místo v interní paměti. Situace naštěstí není tak kritická, jako u levnějších mobilů, kde uživateli nezbývá ani 200 MB na vlastní programy.

Seznam aplikací nainstalovaných v LG Optimus Black Seznam aplikací nainstalovaných v LG Optimus Black

Protože celá řada programů je shodných s Optimusem 2X, který jsme recenzovali v dubnu, odkážeme vás na podrobnější popisy do starší recenze.

Aktualizace softwaru kontroluje dostupnost nových verzí firmware na serverech výrobce. Aktuálně nenabízí novější vydání, nicméně dá se předpokládat, že v dohledné době by se majitelé mohli dočkat upgradu na Android 2.3.x Gingerbread.

Aktualizace softwaru Aktualizace softwaru

App Advisor nabízí seznam aplikací doporučených LG. Standardně je zobrazena nabídka pro Česko, můžete se ale podívat na doporučené aplikace pro jiné země. Podobnou funkci, založenou na již nainstalovaných programech, nabízí například AppBrain.

App Advisor App Advisor

Budík je v identické verzi jako na LGO2X. Kromě nastavení buzení s opakováním ve zvolené dny v týdnu nabízí dále časovač (minutku), zobrazení aktuálního času ve světových metropolích a stopky s měřením kol. Zajímavé je ale sledovat, jak LG převzalo nastavování některých hodnot (konkrétně např. hodin a minut) od Applu.

Nastavení budíku Nastavení budíku

 

Časovač Časovač

 

Světový čas Světový čas

 

Stopky Stopky

Co je nového seskupuje poslední přijaté SMS a nepřijatá volání.

E-mail tradičně podporuje práci s více e-mailovými účty, umí synchronizaci s Exchangem a stahovat poštu skrze protokoly IMAP a POP3.

Finance je aplikace pro sledování vývoje burzovního trhu. Jako podklady používá data portálu Yahoo! Finance.

Yahoo! Finance Yahoo! Finance

Galerie je identická s aplikací v Optimusu 2X a mnoha dalších modelech. Kromě prohlížení obrázků nabízí také jejich sdílení, odesílání, případně synchronizaci s webovými alby Picassa. Možnosti editace snímků jsou omezené pouze na ořez a otočení.

Galerie Galerie

GMail opět není nutno představovat detailněji – po aktualizaci na poslední dostupnou verzi zvládá všechny nové funkce webové aplikace, jako je prioritní pošta, nebo barevné štítky. Samozřejmostí je podpora push notifikací, takže se o nové poště dozvíte bez prodlevy.

GMail GMail

Hodiny – jsou opět shodné s LGO2X – kromě zobrazení data, času a aktuálního počasí umožňují spuštění slideshow sestavené z obrázků v galerii, nebo rychlý přechod do hudebního přehrávače.

Aplikace Hodiny Aplikace Hodiny

Kalendář tradičně zvládá měsíční, týdenní a denní pohledy, stejně jako režim agendy. Pro rychlý přechod mezi režimy je přítomna horní lišta. Bohužel k přidání úkolu se neobejdete bez tlačítka Menu. Jako výchozí je nabízeno uložení do toho kalendáře, do kterého jste přidávali poslední událost.

Kalendář v měsíčním pohledu Kalendář v měsíčním pohledu

 

Kalendář v týdenním pohledu Kalendář v týdenním pohledu

 

Denní přehled naplánovaných událostí Denní přehled naplánovaných událostí

 

Patrně nejpřehlednější režim Agenda Patrně nejpřehlednější režim Agenda

Kalkulačka se proti LGO2X nedočkala žádné změny, nabízí tedy základní aritmetické operace, přičemž pokročilejší funkce jsou k dispozici po odsunutí klávesnice do strany. Zvládá priority operací, takže násobení a dělení provádí před sčítáním a odčítáním.

Kalkulačka Kalkulačka

Latitude, Mapy, Místa a Navigace jsou osvědčenou sadou mapových aplikací od Googlu. Kromě nalezení trasy umí od 1. června také navigovat, najít a zobrazit aktuální polohu podle GPS a/nebo Wi-Fi sítí a vyhledat nejbližší podniky dle zadané specifikace. K jednotlivým místům se pak můžete přihlašovat, hodnotit je a sdílet tyto údaje s přáteli.

Navigace Google Navigace Google

LG World je patrně odpovědí na Samsung Apps. Po zaregistrování se dostanete k alternativnímu marketu, ze kterého můžete stahovat a instalovat tapety, vyzváněcí tóny, aplikace a hry.

LG World LG World

Market je také po aktualizaci v poslední dostupné verzi. Patrně nemusíme vysvětlovat, že na tomto místě najdete prakticky všechny dostupné programy, kterými můžete svůj telefon zaplnit.

Aplikace Na cestě doznala drobných změn, z nichž patrně tou nejzásadnější je hlasové ovládání. Přes správné nastavení Google Voice rozuměla asi v polovině případů, nicméně například odeslat SMS se nám tímto způsobem nepovedlo. Zbývající tlačítka slouží k snadnému přístupu k šesti funkcím, které byste mohli potřebovat během cesty autem.

Na cestě Na cestě

Počasí nabízí animaci aktuální meteorologické situace včetně teploty a vlhkosti vzduchu, předpověď na následujících 24 hodin a 15 dnů. Data jsou čerpána ze serveru AccuWeather.com. Součástí jsou také tři různé velikosti widgetů, jež si můžete vytáhnout na plochu, přičemž největší z nich nabízí i hodiny ne nepodobné těm z HTC Sense.

Jak je? Jak je?

 

Jak bude? Jak bude?

 

Čím se asi inspiroval tento widget? Čím se asi inspiroval tento widget?

Na Polaris Office vsadilo LG už u svého modelu Optimus 2X. Tento jinak zatím nepříliš známý kancelářský balík zvládá prohlížení a základní editaci dokumentů MS Word, Excel a PowerPoint včetně nejnovějších formátů 2010/2007. Poradí si také s PDF, které ale (pochopitelně) umí pouze zobrazit.

V Polaris Office můžete číst dokumenty DOC, XLS, PPT a PDF. V Polaris Office můžete číst dokumenty DOC, XLS, PPT a PDF.

 

Dokumenty MS Office můžete ale i editovat! Dokumenty MS Office můžete ale i editovat!

Poznámka je jednoduchá aplikace pro textové zápisky. Nenabízí nic víc než zapsání, uložení a následně úpravu či smazání poznámky. Ke každé položce ukládá datum a čas vytvoření.

Prohlížeč je jednou z aplikací, kde využijete tlačítko „G“ – konkrétně pro posun po stránce, kterého dosáhnete nakloněním telefonu. Jinak se ale jedná o standardní aplikaci, se kterou se setkáte prakticky ve všech telefonech s Androidem. Nabízí základní funkce jako je práce s více okny, ukládání do záložek, nebo odeslání adresy právě otevřené stránky e-mailem, SMSkou či jiným způsobem.

Prohlížeč neuchvátí, ani nezklame Prohlížeč neuchvátí, ani nezklame

Program RemoteCall umožňuje provádění vzdálené diagnostiky a ovládání telefonu ze strany LG. Jak ale funguje v praxi, jsme nevyzkoušeli.

Službu Remote Call jsme nezkoušeli Službu Remote Call jsme nezkoušeli

SmartShare umožňuje přehrávání multimediálního obsahu z jiných zařízení skrze bezdrátovou síť přes DLNA.

Talk je jednoduchý klient pro textovou komunikaci ve stylu ICQ.

Textový chat GTalk Textový chat GTalk

Voice Search vám usnadní život v okamžiku, kdy chcete něco najít a přitom nemůžete či nechcete z nějakého důvodu psát. Stačí požadovaný výraz nebo slovní spojení nadiktovat a aplikace se sama postará o jeho převod na text a vyhledání na Google.

Hlasové vyhledávání Hlasové vyhledávání

Záznam hlasu je tradiční jednoduchý zvukový záznamník, ukládající vše, co zachytí na mikrofon telefonu, do souboru 3gp na paměťovou kartu.

Jednoduchý digitální záznamník Jednoduchý digitální záznamník

Na psaní SMS a MMS je zde aplikace Zprávy, zobrazující odeslané a přijaté SMS/MMS formou konverzace. Prostředí je proti holému Androidu vizuálně vylepšené, například již z ikonky na úvodní obrazovce poznáte, kterým směrem proběhla poslední SMSka a nepřečtené zprávy jsou zvýrazněny tučným písmem. Během psaní se zobrazuje počet znaků zbývajících do konce aktuálně rozepsané SMS a také celkový počet zpráv, do kterých bude napsaný text rozdělen. Rozhodně kladně hodnotíme automatické odstraňování diakritiky před odesláním, takže ani když budete používat klávesnici s háčky a čárkami, nedojde ke zkrácení délky jedné zprávy. Na mnoha jiných telefonech je z tohoto důvodu nutné instalovat alternativní aplikace (např. Handcent).

SMS zprávy jsou seskupeny podle kontaktů SMS zprávy jsou seskupeny podle kontaktů

 

Zprávy s daným kontaktem jsou vedeny jako konverzace Zprávy s daným kontaktem jsou vedeny jako konverzace

Poněkud lajdácky pojmenoval LG novinky z Yahoo! News také Zprávy – tedy stejně, jako aplikaci na psaní SMS a MMS. V našich končinách je ale tento program k ničemu – Českou republiku v něm nenastavíte.

Program Zprávy a počasí už našinci může být užitečný. Kromě předpovědi počasí na následující týden nabízí výtah událostí z domova, ze světa, sportu a kultury, vycházející z několika internetových zdrojů (jmenovitě iDnes, Týden, tn.cz, denik.cz, a řady dalších).

Aplikace Zprávy a počasí Aplikace Zprávy a počasí

Resumé

LG nabízí jeden z nejlepších displejů současnosti a – s ohledem na velikost – také jeden z nejlehčích telefonů na trhu. Daní za sníženou hmotnost je ale celoplastové provedení, které sice na pohled působí solidním dojmem, leč uchopíte-li zařízení do dlaně, rozhodně nezískáte pocit, že držíte něco mimořádného. Z hlediska hardware je, ač není osazen dvoujádrem, telefon dobře dimenzovaný, slabším článkem je zejména baterie, která by jistě snesla o něco vyšší kapacitu (což by ale bylo opět na úkor hmotnosti) a Wi-Fi.

Je Optimus Black právě pro vás? Záleží na tom, co hledáte. Zásadní otázkou při rozhodování mezi Optimusem Black a 2X bude nízká váha, lepší displej versus výrazně (dvakrát) vyšší (nejen herní) výkon. Je evidentní, že cílem výrobce nebyla snaha o co nejvyšší specifikaci, ale spíše o design a jednoduchou eleganci. Hledáte-li telefon s velkou úhlopříčkou, který je přitom tenký a lehký, může být Optimus Black zajímavou volbou. Jestliže je ale pro vás důležitý výkon, můžete mít za o něco málo vyšší cenu Optimus 2X.

Klady

  • Displej – z rodiny telefonů LG patrně nejlepší.
  • Velikost interní paměti.
  • Pozorovací úhly.
  • Nízká hmotnost.
  • Poměrně slušná sluchátka.
  • Kvalita fotografií.
  • Podsvětlení tlačítek je dobře vyřešené.
  • Podpora DivX/Xvid.
  • Odstraňování diakritiky v SMS zprávách.
  • 2 GB microSD karta.
  • Podpora 802.11n.

Zápory

  • Slabá výdrž baterie.
  • Plastové provedení.
  • Zvuk reproduktoru.
  • Nemožnost vypnutí zvuku fotoaparátu.
  • Chybí notifikační dioda.
  • Výchozí launcher nereaguje na otáčení.

Foto: Valérie Kiliánová

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (77)