TOPlist

Recenze Google Pixel 2: Telefon vyzbrojen špičkovým fotoaparátem a Androidem 8 Oreo

Recenze Google Pixel 2

Nejlepší fotoaparát na trhu, špičkový výkon a nejnovější systém Android 8 Oreo. To vše slibuje nový referenční telefon od Googlu. Jak dopadla recenze Google Pixel 2?

Recenze Google Pixel 2 – obsah

Telefon Google Pixel 2 – tenké rámečky rozhodně nečekejte

Již při prvním pohledu je jasné, že Google Pixel 2 se nenechal zviklat konkurencí a extrémně tenkých rámečků jsme se rozhodně nedočkali. Společnost HTC, která za výrobou telefonu stojí, se nechala inspirovat předchozím modelem (který mimochodem také vyrobila). Přední i zadní strana vypadá podobně jako u předchůdce, pár rozdílů zde ale nalezneme. Do redakce se nám dostala černá varianta, nový Pixel je k dostání i v bílé a modré s označením Kinda Blue.

Krabička telefonu ukrývá základní věci (nabíječka, kabel, sponka, manuál) a také redukce USB-C na 3,5mm jack či USB-C na USB-A. Sluchátka v balení nenajdete. Přední strana ukrývá 5″ AMOLED displej, který je obklopen paradoxně ještě širšími rámečky než u první generace Pixelu. Má to však svůj důvod – jsou v něm ukryty stereo-reproduktory, což jistě spousta zákazníků ocení. Tlačítka jsou součástí displeje.

Telefon Google Pixel 2-konstrukce-predni strana

O něco zajímavější je zadní strana, která je pro obě generace Pixelů typická – čtečka otisků prstů, tělo z jednoho kusu hliníku a tvrzené sklo v oblasti fotoaparátu. Sklo však nyní zakrývá menší část a oproti minulé generaci je čtečka otisků již mimo. Čočka fotoaparátu vystupuje mírně nad konstrukci telefonu. Ovládací tlačítka se nacházejí na pravé straně telefonu, USB-C konektor pak našel místo na tradičním spodku. Zhruba před rokem jsme si při recenzi Google Pixel libovali, že nemusíme řešit redukci USB-C na 3,5mm jack, nyní už ale musíme. Google Pixel 2 totiž 3,5mm konektor postrádá. Bohužel.

Telefon Google Pixel 2-konstrukce-zadni cast 2

Google Pixel 2 – první pohled

Google Pixel 2 - první pohled

Voděodolné tělo i “mačkací rám”

Díky 5″ displeji se Google Pixel 2 stále řadí mezi kompaktnější smartphony na trhu, i když širší rámečky samozřejmě jeho rozměry zvyšují. Zadní hrany telefonu jsou zaobleny, díky čemuž sedne Pixel 2 do rukou dobře a nikde neřeže. Dobře na dosah jsou ovládací tlačítka na pravé straně i ta na displeji. Palcem do úplně všech zákoutí displeje sice nedosáhneme, moc ale nezbývá a obecně není problém Google Pixel 2 ovládat jednou rukou.

Ke kvalitě zpracování nemáme žádné výtky, snad jen zpracování kovu může trochu zmást a uživatelé by si mohli myslet, že se jedná jen o plast. Google se rozhodl, že telefon opatří certifikací IP67, díky čemuž přežije Pixel i ponoření do metrové hloubky po dobu 30 minut. Hmotnost činí 143 gramů, což není zrovna málo, ale stále to není žádný problém. Oceňujeme, že přístroj nevyklouzává z rukou a jeho úchop je jistý. Bonusem je pak “mačkací rám”, tedy další tlačítko, jehož aktivaci vyvoláte opravdu sevřením telefonu. Jeho funkci se budeme ještě věnovat.

Telefon Google Pixel 2-konstrukce-predni strana-5

Opět sázka na Full HD AMOLED displej

Google použil znovu 5″ panel s rozlišením 1920×1080 pixelů a poměrem 16:9. To je o něco méně než ostatní vlajkové modely, jemnost je však stále příjemných 441 PPI. Při běžném používání je tato hodnota naprosto dostačující, horší  by mohla být jen u použití VR headsetů. Stejně jako u předchozí generace dostal Google Pixel 2 displej s AMOLED technologií, což s sebou nese výhody, ale i samozřejmě některé neduhy. Podání barev při běžném používání je skvělé, trochu horší to ovšem je, pokud se na displej podíváme do detailů.

Tradičně špatné je podání bílé barvy, které je do žluta. Toho si při porovnání s LCD displejem zaručeně všimnete. I některé barvy jsou příliš saturované a červená připomíná spíše oranžovou. Vyvažuje to ale perfektní podání černé. Obecně jsou barvy o poznání saturovanější než u LCD panelů, bude to ale spíše subjektivní záležitostí, zda to uživatel ocení či nikoliv. Čitelnost na slunci je velmi dobrá, i když pravda – za současného počasí jsme si ostrého sluníčka zase tolik neužili.

Telefon Google Pixel 2-displej

Jistě oceníte, že lze displej rozsvítit poklepáním prstu pro detailnější přehled notifikací. Zároveň Google neupustil od ambientního displeje, k čemuž AMOLED přímo vybízí. Díky tomu jsou na displeji zobrazeny informace o čase i notifikacích. Výraznějšího vlivu na spotřebu jsme si přitom nevšimli. Můžete si navíc vybrat, zda bude displej svítit tímto způsobem neustále nebo zda se aktivuje jen při pohybu telefonu (když jej vezmete do rukou). A notifikační dioda? Stejný příběh jako loni – Pixely 2 jí disponují, ale standardně je v menu vypnutá.

Telefon Google Pixel 2 – active display

Čtečka otisků prstů a Google Pixel 2: žádné námitky

S umístěním čtečky experimentují nejen samotní uživatelé (co jim vyhovuje více), ale i výrobci. Někteří používají čtečku ve formě domácího tlačítka vpředu, možná častějším řešením je ale umístění na zádech telefonu. A protože Google používá již dlouho softwarové klávesy, sází na čtečku vzadu. Zde společnosti HTC ani Google příliš nevymýšlely a senzor je umístěn a proveden totožně jako u předchozí generace. A vlastně stejně jako u spousty jiných telefonů.

S jeho funkčností jsme neměli žádné problémy. Senzor jsme prstem vždy spolehlivě našli a díky jeho provedení nebylo problém prst rychle a přesně umístit. Pokud navíc svůj otisk správně do telefonu uložíte, šance na úspěšné odemykání je vysoká. Není-li prst špinavý či vlhký, rozpozná jej telefon prakticky vždy. A i samotné odemčení je velice rychlé. Bonusem je pak funkce ze staršího Androidu, kdy můžeme pohybem prstu po senzoru vysouvat a zasouvat notifikační lištu. Na další gesta jsme ale bohužel nenarazili.

Telefon Google Pixel 2-konstrukce-ctecka otisku prstu

Google Pixel 2 hardware: Výkonu na rozdávání

Cenovka testovaného telefonu prozrazuje, že se jedná o absolutní High End mezi přístroji s Androidem. Tomu samozřejmě odpovídá i hardwarová výbava v čele se známým a osvědčeným Snapdragonem 835, který je doplněn 4GB RAM pamětí a 64 či 128GB vnitřním úložištěm. Bohužel, jak už to u Googlu bývá, chybí slot pro paměťovou kartu. Na druhou stranu zde máme bonus v podobě neomezeného cloudového úložiště pro fotografie a videa. Výkon v AnTuTu činí 167 500 bodů.

Dále tu máme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C, USB-OTG či přesnou GPS (testovali jsme se Sygic i Google Maps). Lákadlem je samozřejmě 12MPx fotoaparát, který aspiruje na ocenění nejlepšího fotoaparátu v telefonech současnosti. Baterie má kapacitu jen 2700 mAh, a tak jsme zvědaví na reálné výsledky. Tomu se budeme věnovat v následujících kapitolách.

[aps_product_sz id=”452209″]

Výdrží nezklame, ale ani nezlomí žádný rekord

Google Pixel 2 je vybaven baterií s kapacitou 2700 mAh, což není na dnešní poměry příliš. Zatímco displeje se zvětšují a hardware je stále výkonnější, baterie zůstávají již několik let bez větší inovace. Testovaný smartphone je vybaven sice “jen” 5″ Full HD displejem, ale zato výkonným zbytkem hardwaru. Tak nějak jsme tušili, že na dvoudenní výdrž při intenzivnějším používání můžeme zapomenout, což se samozřejmě potvrdilo. I tak ale pro nás není výdrž zklamáním.

Při náročném využívání, kdy má člověk stále aktivní datové přenosy, surfuje na internetu, vyřizuje spoustu korespondence či využije GPS navigaci a poslech hudby, vydrží telefon od rána do večera, což je podstatné. Většinou nám ještě nějaké to procento zbylo, což by na několik hodin do dalšího dne asi stačilo, ale většina z nás dá stejně přes noc telefon na nabíječku. Výdrž tedy na dnešní poměry v podstatě průměrná. Je ale vidět, že optimalizace spotřeby v novém Androidu opět ušla kus cesty, neboť například při nečinnosti (třeba přes noc) telefon spotřebovává opravdu velmi málo energie.

Bezdrátové nabíjení samozřejmě chybí, ale rychlonabíjení je přítomno. Google tradičně nepoužil rozšířený standard od Qualcommu, ale používá USB-C nabíječku. Ta je schopna dodat až 3 A při 5 V nebo 2 A při 9 V. Díky tomu je možné podle našeho měření nabít smartphone cca za 90 minut. Je ale sympatické, že cca 30 % baterie zvládne zdroj nabít již za nějakých 20 minut. K dodávané nabíječce je nutné použít kabel s dvojicí USB-C konektorů, čímž si Google pohlídal, abyste použili originální kabel k nabíjení. Běžné kabely by totiž nemusely proud 3 A přežít.

Čistý a zbrusu nový Android 8.0 Oreo

Není žádným překvapením, že nová řada Google Pixel 2 přichází s novým Androidem 8.0 Oreo. Ten se na první pohled příliš od předchozí verze Androidu neliší, dočkali jsme se ale samozřejmě spousty změn, které jsou více či méně důležité pro koncové uživatele. Jmenovat můžeme například nový a vylepšený Launcher s notifikačními tečkami, rychlými akcemi, adaptivními ikonami a další. I samotné prostředí vypadá v některých směrech jinak, předělána byla například nabídka Nastavení, která se na jednu stranu zjednodušila, na druhou stranu jsme položky často hledali a raději jsme použili hledání.

Přepracování se dočkaly i notifikace, které lze nyní odložit na později, což je šikovné. I nad právy aplikací má člověk o něco větší kontrolu a Google zároveň předesílá, že si více pohlídá procesy na pozadí. Zajímavá je funkce Picture-in-Picture, která umožní podporované aplikace zobrazit v plovoucím okně. Podporu má nyní například YouTube, Chrome či Google Maps. Další změny se odehrály hlavně uvnitř (lepší optimalizace baterie, vyšší výkon, kvalitnější Bluetooth audio a další). Líbil se nám i přenos dat ze starého telefonu pomocí dodané redukce.

Bleskový chod

Možná více než nové funkce nás zajímalo, jak je prostředí rychlé, plynulé a stabilní. V tomto případě je povinnost, aby telefon představoval v tomto ohledu etalon. Jaký jiný smartphone by měl takový být, když ne přímo ten od Googlu s čistým Androidem a špičkovým hardwarem? Naštěstí se to potvrdilo a Google Pixel 2 je opravdu bleskový, plynulý a v průběhu recenze jsme nenarazili ani na jiné problémy.

Funkce Active Edge

Protože za zrodem stojí společnost HTC, vpravila do Pixelu 2 i funkci nazvanou Active Edge, kterou známe z HTC U11. Ta přidává jedno speciální tlačítko, které se aktivuje při zmačknutí telefonu v ruce. Tím lze vyvolat Google Assistant nebo ztlumit telefon. Bohužel první zmiňovaná zkratka funguje jen v případě anglického jazyku telefonu. Nastavit lze intenzitu zmačknutí telefonu, při které se tlačítko aktivuje. To funguje výborně, bohužel je tato “fičura” srážena dolů tím, že na tlačítko nelze dát vlastní akce, spouštění aplikací apod. Třeba se ale časem dočkáme. Zatím je to někde na půli cesty.

Neomezené úložiště pro fotky a videa

Standardní aplikací pro prohlížení a editaci fotografií jsou Google Fotky, které fungují obdobně jako v jiných telefonech. Je tu ale jedna změna – zatímco běžní uživatelé mohou využívat neomezeného cloudu v Google Fotkách pouze pro 16MPx fotografie a menší, zde nejsou žádné limity. A stejné je to i s videem – můžete jich do cloudu nahrát neomezené množství v libovolné kvalitě. Nabídka platí do roku 2020, pak už ale stejně většina uživatelů sáhne po jiném smartphonu.

Povedené reproduktory, ale chybějící jack konektor

Široké rámečky se nám příliš nelíbí, vyvažuje to ale fakt, že ukrývají dva stereoreproduktory. Ty navíc hrají velice nahlas a rovněž kvalita je na slušné úrovni (ale zároveň se nemůžeme zbavit dojmu, že by to šlo i lépe). Jejich umístění je vhodné i pro hraní her či sledování filmů, nezakrýváte si je totiž rukou. Možná trochu zvláštní je, že každý z reproduktorů hraje jinak. Nejde o jinou hlasitost, ale spíše jiné podání. Reproduktory se totiž doplňují a výsledný zvuk je dobrý. Této podivnosti si všimnete jen při blízkém prozkoumávání a srovnávání reproduktorů mezi sebou.

Horší už je to s připojením sluchátek. Řada Pixel vždy symbolizuje, kterým směrem se chce Google se svým Androidem a platformou ubírat. To, že odebral 3,5mm jack, nás ovšem příliš netěší. Je možné, že za pár let si na starší konektor již ani nevzpomeneme, v současné době ale stále převládají drátová sluchátka a absence jack konektoru jejich připojení znesnadňuje. Použijeme redukci, která je sice v balení, ale musíme s sebou nosit další kablík navíc a zároveň to znemožní nabíjení telefonu a poslechu zároveň. Ke kvalitě výstupu žádné námitky nemáme, jen sluchátka musíte použít vlastní. V balení žádné nenajdete.

Telefon Google Pixel 2-konstrukce-reproduktor

Špičkový fotoaparát se vším všudy

Na fotoaparát se soustředil již minulý Pixel a podle žebříčku DxOMark je i Google Pixel 2 se svým skóre 98 na prvním místě, jen bod před konkurentem v podobě Apple iPhone X. Byli jsme samozřejmě zvědaví, co to bude znamenat v praxi. Papírově je na tom Google Pixel 2 výborně:

  • velikosti pixelu 1,4 mikrometru,
  • světelnost f/1.8,
  • optická stabilizace obrazu,
  • laserové a fázové ostření,
  • rozlišení fotografií 12,2 MPx,
  • rozlišení videa: 3840×2160 px s 30 FPS.

 

Fotoaparát v první generaci Google Pixel je stále jedním z nejlepších na trhu, druhá generace jej ovšem ještě vylepšuje. Přibyla optická stabilizace a zvýšila se světelnost pro lepší fotografie za zhoršených světelných podmínek. Záznam a zpracování fotografií je bleskové, a to i přes neustále aktivní HDR režim. Výsledné fotografie sází znovu spíše na přirozený vzhled. Nemají tak saturované barvy jako u Samsungu, zachovávají si ale špičkovou ostrost a spoustu detailů. Zmiňované HDR funguje skvěle a na snímcích jsou zachyceny nejtemnější oblasti i detailní podání nebe s mraky apod.

Google Pixel 2 nevyniká jen fotografiemi s ideálními podmínkami, ale především při nedostatečném světle. Snímky jsou stále ostré, dobře vyvážené a šumu není tolik jako u konkurence. Ostření je stále rychlé a přesné. V podobném duchu se nese i 4K video, které je perfektně ostré. Trochu se nám nelíbilo snad jen Full HD video s 60 FPS, u kterého nám přišla výraznější komprese. Při pohybech kamery zafunguje optická stabilizace. Detailnějšímu srovnání fotoaparátu se budeme věnovat v samostatném článku, kde k Pixelu 2 postavíme iPhone X a nejnovější Samsung.

Fotografie a videa ke stažení.

Google Pixel 2 – test kamery (4K)

Google Pixel 2 - test kamery (4K)

Google Pixel 2 – test kamery (optická stabilizace)

Google Pixel 2 - test kamery (optická stabilizace)


Recenze Google Pixel 2 – závěr a cena

Dostupnost Google Pixel 2 není v současné době nejlepší a na český trh se teprve dostává. Cena je pak znovu vyšší, než bychom si přáli – za 64GB paměťovou variantu zaplatíte necelých 21 tisíc, za 128 GB paměti pak ještě o 3 tisíce více. To vzhledem k výbavě a některým kompromisům není zrovna málo, Google Pixel 2 však má co nabídnout.

V první řadě se nám do rukou dostává telefon s jedním z nejlepších fotoaparátů na trhu. Nový Pixel přitom sází spíše na věrné podání barev, nabídne ale skvělé zobrazení detailů a výborně fotí i v nepříznivých podmínkách. Potěší povedený displej, výkonný hardware a kvalitně zpracovaná konstrukce s certifikací IP67. Design je samozřejmě subjektivní, nás vyloženě nezklamal, ale ani nezaujal. Široké rámečky nepůsobí příliš dobře, jsou v nich alespoň schované kvalitní stereo-reproduktory. Chválíme i čtečku otisků prstů.

Přítomný je samozřejmě nejnovější systém Android ve verzi 8.0 Oreo. Ten pracoval velmi svižně a na žádné problémy jsme během testování nenarazili. Na první pohled není novinek tolik a změny designu jsou spíše kosmetické. Některé člověk uvítá, na jiné si bude muset zvykat. Více změn se odehrálo v útrobách, což by mělo přinést výhody hlavně do budoucna.

Google Pixel 2 si vzal to podstatné ze svého předchůdce (špičkový fotoaparát, vysoký výkon a čistý Android), některé aspekty vylepšil a v něčem se naopak pohoršil. Řeč je například o absenci 3,5mm jack konektoru nebo širším rámečkům v okolí displeje. Šikovné nám přijde tlačítko Active Edge, které lze aktivovat stiskem telefonu v ruce. Bohužel je na něm v české verzi systému navázána jen jedna funkce – ztlumení hovoru. Názorný příklad nevyužitého potenciálu. Postrádáme tradičně slot pro paměťovou kartu nebo třeba infraport.

Závěrečný verdikt: Google Pixel 2 se povedl, osloví však spíše úzkou skupinu uživatelů, kteří chtějí telefon se špičkovým fotoaparátem a hlavně čistým Androidem. Pokud pro vás jeden z aspektů není na prvním místě, existují i jiné smartphony, které toho nabídnou více nebo jsou levnější. Jmenovat můžeme například Samsung Galaxy S8 s lepší výbavou, případně HTC U11 a Sony Xperia XZ1 Compact s podobnými vlastnostmi, ale nižší cenou.

Klady

+ Jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu.
+ Vysoký výkon.
+ Kvalitní zpracování s voděodolností.
+ Výborný displej.
+ Velmi rychlý a plynulý systém.
+ Nejnovější Android 8.
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.
+ Stereoreproduktory.


Zápory

– Velké rámečky v okolí displeje.
– Mírně vyšší cena.
– Absence 3,5mm jack konektoru.
– Absence bezdrátového nabíjení, infraportu a slotu pro paměťovou kartu.
– Tlačítko Active Edge nemá dosud velké využití.

Dopadla recenze Google Pixel 2 podle vašeho očekávání?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)