TOPlist

(Recenze) Google Glass 2.0 – brýle budoucnosti exkluzivně v redakci Svět Androida

google glass 2

Je to již pár dnů, co nám do redakce dorazila žhavá novinka Google Glass. Jak jsme slíbili o několik dní nazpět, budeme se vám snažit přinášet co nejvíce informací o praktickém využití tohoto zařízení v běžném životě. V článku se podíváme na samotné zařízení a několik základních funkcí, které vám velmi ulehčí život. Krátká poznámka na úvod – jedná se stále o přístroj, který je ve fázi vývoje a je dostupný ve větší míře pouze vývojářům. Na to je potřeba brát ohled, v době komerčního prodeje budou veškeré experimentální funkce či nedodělávky opraveny a připraveny k pohodlnému využití.

Google Glass Banner

Obsah recenze

Jak je to v tuto chvíli s využitelností v České republice?

Jelikož se jedná o zařízení, které je dostupné pouze pro USA, a Google na tento fakt dokonce speciálně upozorňuje, tak snad nikoho nepřekvapí, že se budeme muset v zahraničí potýkat s omezenou funkčností. Jedná se zejména o některé limitace vzhledem k používanému jazyku. V tuto chvíli brýle dokážou naslouchat mluvené řeči či diktovaným názvům pouze v anglickém jazyce, stejně tomu je i u hlasového výstupu. Vázanost na anglický jazyk je v tento okamžik jediným limitujícím faktorem, který ovlivňuje zejména diktování názvů ulic či vyhledávání webových stránek. Znovu je ale třeba zdůraznit, že se jedná o zařízení určené pro americký trh, nikoli pro český. V době uvedení pro spotřebitele tomu může být jinak a jazyková zásoba může být do té doby rozšířena. Aktuální cena Google Glass se pro developery pohybuje kolem 30 tis. Kč.

Obsah balení

Po rozbalení zásilky z USA nás Google velmi překvapil samotným balením, ve kterém se Google Glass nacházejí. Celá krabice má pogumovaný povrch, který je velmi příjemný na dotek, a zabraňuje nechtěným pohybům po jakémkoliv materiálu. V samotné krabici se nacházejí brýle, sluchátko, kabel k nabíjení a několik velmi příjemných pytlíčků.

Google Glass baleni

Google Glass otevrene baleni 2

Google Glass kompletni baleni

To však není jediné, co jako uživatel dostanete. Spolu s hlavním balením vám přijde ještě jedno malé, ve kterém jsou umístěna přídavná skla proti slunci.

Google Glass skla baleni

Vzhled a konstrukce

Začněme tím nejzákladnějším – samotnou konstrukcí a vzhledem. Brýle působí na první pohled i dotek velmi solidně a kvalitně zpracované. Zvolená kombinace plastu a kovu působí velmi dobře a bytelně, nemusíte se tedy obávat poškození či zlomení brýlí. Základní verze se dodává bez skel, na očích tedy budete mít pouze obroučky s hranolovým projektorem. Pokud ale brýle chcete používat i na ochranu proti slunci, tak nemějte obavy, v balení jsou totiž dodávána zatmavená skla, která jdou k brýlím velmi jednoduše připnout.

Google Glass predni strana

Google Glass nasazeni skel

Google Glass se skly

Na přední straně se nachází hranolový projektor, který vám promítne obraz přímo na sítnici. Úchyt s projektorem je pohyblivý a lze s ním hýbat zepředu dozadu, a to kvůli pohodlnému přizpůsobení přesně pro vaše oči.

Google Glass projektor

Na vrchní straně brýlí Google umístil tlačítko, které najde uplatnění zejména při tvorbě fotografií. Pozor, to není jeho jediná funkce, při delším přidržení dokáže spustit natáčení videa.

Google Glass vrchni tlacitko

Tlačítko pro vypínání a zapínání zařízení je umístěno z vnitřní strany. Mnoho z vás by mohlo namítat, že o něj půjde velmi jednoduše zavadit a brýle tak vypnout. Není tomu tak a během testování jsme se v podobné situaci doposud neocitli. Dle našeho názoru zvolené umístění naopak nechtěným dotykům zabraňuje.

Google Glass vypinaci tlacitko

Z vnitřní přední části se nachází několik senzorů, nad kterými se vznáší opravdu mnoho diskusí po celém internetu. Podle některých informací se jedná o infračervený senzor, který snímá vaše oči a rozšiřuje tak celkovou funkcionalitu.

Google Glass ir senzor

Ve verzi Google Glass 2.0 přibylo také sluchátko, za které jsme velmi rádi. Doposud se zvuk šířil pomocí vibrací po lebeční kosti a byl tak slyšitelný i širokému okolí. Nově si budete moci do micro USB konektoru zastrčit malé hezké sluchátko a veškeré zvukové informace budou přístupné pouze vám. Stejný konektor slouží i pro nabíjení baterie v zařízení.

Google Glass microUSB

Google Glass sluchatko 2

Pro pohodlné ovládání se na straně zařízení nachází malý touchpad. Pomocí toho se lze pohybovat v uživatelském prostředí doleva či doprava, stisknutím potvrdíte volbu a možnost zpět provedete pohybem odshora dolů. Jednoduché a intuitivní ovládání, nemyslíte?

Google Glass touchpad

Nakonec nejkontroverznější část celého zařízení – fotoaparát. Ten se nachází na přední straně, hned vedle hranolového projektoru. Disponuje schopností pořizovat 5 MPx fotografie a natáčet 720p video. Vše samozřejmě z vlastního pohledu.

Google Glass fotoaparat

Technické specifikace

  • Displej –  rozlišení 640 x 380 pixelů, ekvivalentní 25palcovému monitoru při pohledu ze 2,43 metrů
  • Fotoaparát – fotografie 5 MPx, video 720p
  • Audio – Bone Conduction Transducer (přenos pomocí vibrací po lebeční kosti), přídavné sluchátko
  • Konektivita – Wifi – 802.11b/g, Bluetooth
  • Vnitřní úložiště – 16 GB, uživateli přístupné 12 GB, synchronizováno s cloudovým úložištěm Google
  • Baterie – 570 mAh
  • Dobíjení – micro USB
  • Kompatibilita – Jakýkoliv telefon s Bluetooth, aplikace MyGlass vyžaduje alespoň Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Propojení s mobilním telefonem

Brýle se pro správnou funkčnost musí propojit s mobilním telefonem. To lze provést celkově dvěma způsoby. Jednak k tomuto účelu Google vytvořil speciální webovou stránku, která na konci nastavení vygeneruje QR kód. Ten se následně naskenuje pomocí fotoaparátu brýlí. Mnohem jednodušší a elegantnější způsob je stažení speciální aplikace MyGlass do mobilního telefonu, brýle jednoduše propojit pomocí Bluetooth a nastavení provést na mobilním telefonu.

MyGlass logo

Celkové nastavení není nikterak složité a zvládne ho prakticky každý. Jedná se o několik kroků, ve kterých se postupně přihlásíte k WiFi síti či mobilním datům a k účtu Google.

Po nastavení nabízí aplikace zejména tyto funkce:

  • Obchod a správa pro nainstalované aplikace
  • Informace o brýlích
  • Lokalizace brýlí
  • Přidávání kontaktů do adresáře brýlí
  • Správa WiFi sítí
  • Správa vlastních brýlí
  • Screencast (přenos obrazu z brýlí do telefonu)

Jak je to s instalací aplikací

Aplikace pro chytré brýle jsou dostupné dvěma způsoby. První z nich je možnost stažení z oficiálního obchodu prostřednictvím MyGlass v mobilním telefonu. V tomto obchodu podléhá vše schválení Googlu, který jednotlivé aplikace bedlivě monitoruje. Výběr je v tuto chvíli omezen, vývojáři se ale velmi snaží a přicházejí neustále s dalšími novinkami. Většina aplikací je dostupná právě prostřednictví oficiálního obchodu, kde je instalace více než jednoduchá. Spočívá pouze v kliknutí na ikonku s plusem u dané aplikace, která se následně během několika vteřin objeví v brýlích.

Druhý způsob je nahrání neoficiální cestou. Pokud je aplikace vytvořena ve webovém rozhraní, pak je instalace velmi jednoduchá a spočívá pouze v “připnutí” odkazu na timeline. Pokud je ale integrována do samotného systému, tak to tak již jednoduché není. V tomto případě je potřeba použít počítač s příkazovou řádkou a aplikaci do brýlí nahrát pomocí kabelu.

j lIMflYNmuVBVjL25OCJlDCbBTrm3WTU6uVFJsuyU8vWqhKsEIE cnOmYOoYtNPLYcI=w300
MyGlass
Google Inc.
Verze Liší se dle zařízení
Velikost Liší se dle zařízení
4.0.3+
Zdarma

 

Google Glass aplikace MyGlass (9)

Uživatelské prostředí

Zařízení pohání upravený systém Android, ve kterém byste ale jen marně hledali nějakou podobu s klasickou mobilní verzí. Po aktivaci a prvním zapnutí se uživateli objeví aktuální čas s malým nápisem “ok glass”. S touto obrazovkou se setkáte pokaždé, když brýle probudíte ze spánku.

Google Glass uvodni obrazovka

Právě z této obrazovky jsou uživateli přístupné hlasové povely. Po vyslovení “ok glass” se objeví dostupný seznam hlasových povelů, který se s každou aktualizací firmwaru stále rozrůstá.

Google Glass hlasove povely

Pokud jste ve společnosti a nechcete mluvit nahlas, tak je možné se do podobné nabídky dostat i pomocí bočního touchpadu. Výsledné instrukce v podobě vyhledávaného názvu, písničky či čehokoliv jiného je ale nutné vyřknout opět hlasově.

Google Glass dotykove povely

Obrazovka s časem však není to jediné, kam se uživatel může dostat. V uživatelském prostředí se můžete pohybovat pomocí touchpadu na straně zařízení. Při pohybu vlevo se dostanete do “připnutých aplikací”, tedy obrazovek, které chcete mít stále na očích. Jedná se zejména o funkce chytrých karet či odkazů na různé webové aplikace. Na samotném konci poté narazíte na nastavení zařízení.

Google Glass pripnuta aplikace

Pojďme se podívat na samotné nastavení. To je vytvořeno ve velmi jednoduchém stylu a šlo by říci, že uživateli vlastně ani moc věcí nastavit nedovolí. Na první obrazovce naleznete možnost připojení k síti WiFi. Skrze brýle se lze připojit pouze na otevřené sítě, na zabezpečené je potřeba otevřít aplikaci v mobilním telefonu a zadat přístupové heslo. Dále zde naleznete informace o Bluetooth a volné paměti – bez možnosti dalšího nastavení.

Google Glass nastaveni

Co by to ale bylo za Nastavení bez nastavení, že? V této části nám Glass umožní upřesnit úhel, při kterém se aktivuje obrazovka, zapnout detekci umístění na hlavě, nastavit zámek zařízení, funkci focení mrknutím či nastavit hlasitost.

Google Glass nastaveni zapinani

Pokud se podíváme na druhou stranu od domovské obrazovky, tak nalezneme nejnovější události. Nebudou zde chybět vyfocené fotografie, natočená videa, zprávy a emaily od přátel a mnoho dalšího. Takzvaná “timeline” má ale tendenci exponenciálního rozrůstání, příspěvky se totiž mažou až po delší době a vzhledem k velikému počtu obrazovek tak může být pátrání v historii mnohdy velmi zdlouhavé. Rychlým pohybem po touchpadu jde ale hledání o něco urychlit.

Google Glass timeline 2

Základní funkce

Uživatelské prostředí máme za sebou, zajímavější budou ale jisto jistě některé základní funkce. Pojďme se na ně podívat.

Navigace – “ok Glass – Get directions to…”

Jak jsme si ukázali výše, navigace lze spustit několika způsoby. První z nich je pomocí hlasového povelu “ok Glass – Get directions to…”, druhý je poté velmi podobný, s tím rozdílem, že se k hlasovému zadávání adresy dostaneme pomocí touchpadu na straně.

Google Glass zapnuti navigace

Po úspěšném spuštění a zadání adresy se ukáže stará známá navigace Google Maps, která je ale upravena pro využití v chytrých brýlích. V horní části obrazovky se ukazuje název ulice, ve které se právě nacházíte, a nejbližší možný pokyn spolu se vzdáleností k němu. V levém spodním okraji je ukázán mód navigování. Ty existují celkem čtyři – autem, pěšky, veřejnou dopravou či na kole. Nakonec v pravém spodním okraji je zobrazen potřebný čas pro dosažení cílového místa spolu se stavem dopravy na cestě.

Google Glass navigace

Navigaci lze také částečně obsluhovat hlasem. Po hlasovém příkazu “ok Glass” si tak budete moci zobrazit celkový přehled trasy či trasu smazat.

Google Glass nevigace prehled cesty

Displej se během navigování po určitém čase sám vypíná, a to z důvodu úspory baterie a nevyrušování řidiče během jízdy. Zapne se vždy s dostatečným předstihem při každé změně trasy. I přes to je nutno zmínit, že navigování při řízení člověka rozptyluje a využití by v této situaci měl každý pečlivě zvážit dle svých schopností a možností.

Google Glass navigovani v praxi (1)

Vyhledávání na internetu – “ok Glass – Google…”

K vyhledávání se opět dostanete velmi jednoduše, a to pomocí příkazu “Ok, Glass – Google…” či pomocí touchpadu na straně zařízení. Vše funguje velmi jednoduše a intuitivně. Po zvolení funkce vyhledávání hlasově zadáte hledaný výraz, brýle poté samy nabídnou několik výsledků týkajících se daného tématu.

Google Glass zadavani vyhledavani

Při zadávání vyhledávání se v pravé části obrazovky ukáže ikonka muziky, to znamená jen jedno – pokud v okolí hraje nějaká písnička a vy chcete najít její název, tak postačí přejet prstem po touchpadu a brýle samy najdou její název a interpreta.

Google Glass zadavani vyhledavani + muzika

Pokud se nespokojíte s několika málo poskytnutých informací z vyhledávání, tak je možné zvolit zapnutí plnohodnotného webového prohlížeče. Ovládání je velmi jednoduché. Pohyby po touchpadu je možné scrollovat po stránce nahoru či dolu, při dvojím stisknutí je poté možné se pohybovat po stránce otáčením hlavy. Google myslel dokonce i na přiblížení, které se provádí pohyby po touchpadu dvěma prsty. Odkaz na stránce si nakonec vyberete pouhým kliknutím na touchpad. Obrazovka je však velmi malá a pro plnohodnotné čtení není určitě stavěna, i přes to se k hledaným informacím pohodlně dostanete.

Google Glass vysledky vyhledavani

 Google Glass zvoleni zobrazeni webu

Fotografování a natáčení videa – “ok Glass – Take a picture, Record a video”

Asi nejvíce diskutovaným a nejkontroverznějším tématem ohledně brýlí je fotografování a natáčení videa. Nic však není tak žhavé a dokud si to kritici sami nevyzkouší, tak ani nebudou vědět o čem mluví. Nabídku je opět možné zvolit pomocí hlasových povelů či ručně pomocí menu. Zde také nalezne uplatnění tlačítko na vrchní straně brýlí. To při krátkém zmáčknutí fotografuje a při delším podržení spustí natáčení videa.

Google Glass nabidka fotografovani

Fotografování

Focení lze provést ještě také pomocí nové experimentální funkce – mrknutím. Funkci je potřeba nejdříve řádně zkalibrovat a po výrazném mrknutí pravého oka zařízení vyfotí obrázek. Pořízené fotky jsou na poměry mobilních zařízení kvalitní. Nejvíce asi napoví několik příkladů níže.

Google Glass fotografovani

Galerie:

20131221_174655_069

Natáčení videa

Při zapnutí natáčení se video bude nahrávat standardně deset vteřin, pro delší dobu je potřeba kliknout na touchpad a zvolit prodloužení. Poté lze natáčet po neomezeně dlouhou dobu. Opět asi nejvíce napoví příklad videa. První video je natočené za dokonale nevyhovujících podmínek, i přes to výsledek není špatný.

Google Glass prodlouzeni videa

Jak natáčí Google Glass

Golf a špatné světelné podmínky – interier

Google Glass videoukázka – golf (nevyhovující podmínky – špatné osvětlení)

Google Glass videoukázka - golf (nevyhovující podmínky - špatné osvětlení)

Jak natáčí Google Glass – večer, venkovní osvětlení

Google Glass – večerní Praha

Google Glass - večerní Praha

Jak natáčí Google Glass venku za špatných světelných podmínek 

Jak natáčí Google Glass za špatných světelných podmínek

Jak natáčí Google Glass za špatných světelných podmínek

Jak natáčí Google Glass v interiéru – dobré světelné podmínky

Jak natáčí Google Glass?

Jak natáčí Google Glass?

Sdílení

Google na nás v tomto ohledu velmi dobře myslel a do brýlí tak implementoval funkce rychlého sdílení na sociální sítě, nahrávání na YouTube a posílání pomocí emailu či Hangouts. Vše se provádí pomocí touchpadu či hlasových povelů po pořízení videa či fotografie.

Google Glass moznosti sdileni

Soukromí, aneb jak to tedy je?

Kritici se ozývají ze všech stran, soukromí mizí – není to tak. Při pořizování videa či fotografie je člověk nad míru nápadný. První případ, kdy se k těmto funkcím dostaneme skrze hlasové povely, snad není nutno ani zmiňovat, zde by “šmíráka” zpozoroval snad každý. V případě manuálního fotografování přes menu je již “šmírák” nápadný o něco méně, je však nutno zmínit, že displej je velmi dobře čitelný i z několika metrů z druhé strany, focení si tak lze velmi jednoduše všimnout. O mrkání ani nemluvím, to hovoří samo za sebe. Podle našeho názoru tedy případný “šmírák” nebude méně nápadný, než kdyby v ruce držel mobilní telefon.

Posílání zpráv – “ok Glass – send a message to…”

Brýle v nové aktualizaci dostaly zcela novou aplikaci pro službu Hangouts, která se tak dočkala výrazného vylepšení. Zprávy budete moci posílat opět pomocí hlasového povelu či ručního zadání. Po výběru daného kontaktu zprávu jednoduše nadiktujete a odešlete. Jednoduché, nemyslíte?

Google Glass diktovani zpravy

Videohovory – “ok Glass – make a video call to…”

K video hovorům se opět dostaneme pomocí nám dvou již známých možností. Po zadání požadavku je nám nabídnut seznam přátel ze služby Hangouts, kterým můžeme zavolat. Po přijmutí druhou stranou se zprovozní vaše i kamarádovo video. Obraz videa je kvalitní na obou stranách, to samé již nelze říci o zvuku. Brýle totiž nedisponují funkcí tlumení zvuku v pozadí, druhá strana má tak mnohdy problémy slyšet uživatele Google Glass.

Google Glass Hangouts hlasovy vyber

Telefonní hovory – “ok Glass – make a call to…”

Brýle slouží také jako Bluetooth headset, lze z nich tedy vést klasické telefonní hovory. V tuto chvíli brýle s telefonem sdílí uložené kontakty pouze do omezené míry. Pokud vám někdo volá, tak se v brýlích objeví identita dané osoby, pokud ale naopak chcete hovor vytočit vy, již to tak jednoduché nebude. Pokud chcete někomu volat, tak budete muset nejprve ve speciální aplikaci MyGlass na mobilním telefonu přidat daný kontakt do adresáře brýlí. Až poté ho budete moci vytočit pomocí hlasového příkazu. Pokud ale hovor nebudete vytáčet pomocí hlasových příkazů, ale raději zvolíte ruční cestu pomocí touchpadu, tak se vaše kontakty již zobrazí. Tomuto řešení v redakci nerozumíme, lze ale předpokládat, že se do finální verze ještě změní.

Google Glass hlasove zadavani hovoru

Chytré karty Google

Integrace chytrých karet se dočkaly i brýle Google Glass. Vlevo od domovské obrazovky se vám tak bude zobrazovat aktuální počasí ve vaší a domovské lokalitě, nabídky zajímavých míst okolo vás či doprava na místo, kam často daný den jezdíte. Integrace chytrých karet je na velmi dobré úrovni a v kombinaci s brýlemi dokážou v mnohých situacích velmi pomoci.

Google Glass chytre karty (1)

Ostatní funkce

Hlavní funkce jsme si již ukázali, nyní přichází řada na ty méně podstatné.

Kompas – “ok Glass – show a compass”

Ke kompasu se dostanete pomocí hlasového příkazu a plní přesně to, co by od něj mohl každý očekávat. Podle otáčení hlavy kolem dokola ukazuje daný směr.

Google Glass kompas

Časovač – “ok Glass – start a timer”

Jednoduchý časovač, na kterém si můžete zvolit čas pro odpočítávání.

Google Glass casovac (1) Google Glass casovac (2)

Stopky – “ok Glass – start a stopwatch”

Po zadání hlasového příkazu se odpočítají tři vteřiny a automaticky se spustí stopky. Zastavit je lze pomocí touchpadu, a to kliknutím a zvolením možnosti stop.

Google Glass stopky (2) Google Glass stopky (1)

Překladač – “ok Google – translate this”

Překladač je jedním z hlavních lákadel poslední verze brýlí. Dokáže snímat prostředí před vámi pomocí fotoaparátu a překládat text v prostoru. Jazyková výbava je v tuto chvíli omezená a překlad je dostupný pouze pro několik jazyků jako španělština, portugalština, italština, francouzština a angličtina. Jedná se stále o experimentální funkci, kterou nevyvíjí Google, ale nezávislé vývojářské studio. Ve finální verzi by se mohlo jednat o velmi mocný nástroj.

Google Glass prekladac (2)

Frogger – “jednou doleva a hrát :)”

Zábavy není nikdy dost, a to platí i pro chytré brýle. Čas vám tak v tuto chvíli může zkrátit například hra GlassFrogger, kde se přenesete do role malé žabky, která musí přeskákat několik silnic a tekoucí vodu. Aby to nebylo tak jednoduché, tak po silnici jezdí mnoho aut a po vodě plavou nebezpečné klády. Hra se ovládá pomocí touchpadu.

Google Glass Frogger (1)

Baterie

V brýlích je obsažen na poměry mobilního příslušenství velmi silný hardware, a to je také znát na výdrži baterie. Ta se v tuto chvíli pohybuje v řádu mnoha hodin v pohotovostním režimu. V kombinované zátěži, při které je zařízení střídavě využíváno a ponecháno v klidu, se výdrž pohybuje okolo pěti hodin. V plné zátěži se baterka dokáže vybít přibližně za 2 až 3 hodiny. Opět je nutno zdůraznit, že se jedná o testovací verzi zařízení a v době vydání tomu může být zcela jinak.

Google Glass nastaveni hlavni

Při plné zátěži je také znát veliké zahřívání na pravé straně brýlí. Na to si však nemůžeme stěžovat, jelikož je teplo v zimě velmi příjemné. :)

Závěr

Chytré příslušenství se ve světě stále více rozšiřuje a ke svému oficiálnímu vydání se také blíží chytré brýle Google Glass. Google si na svém nadcházejícím produktu dává velmi záležet, brýle jsou velmi kvalitně zpracované, vše lícuje přesně kde má a designově vypadají velmi hezky. Obrovská snaha dotáhnout vše až do neuvěřitelně dokonalého konce ukazuje už jen samotné balení, které je prémiově zpracováno.

Funkcionalita zařízení je v tuto chvíli stále omezena pouze na některé funkce, Google však každý měsíc přichází s novou aktualizací, ve které pokaždé přinese mnoho novinek. Ty se rozrůstají opravdu neuvěřitelným tempem a věříme, že v době oficiálního uvedení na trh bude zařízení obsahovat již všechny důležité funkce. Opět je nutno zmínit, že se v tuto chvíli jedná pouze o testovací vzorky, které jsou ke všemu určeny pouze pro americký trh, a to do rukou vývojářů. V tuto chvíli tak v brýlích nalezneme možnost navigování, chytrých karet, telefonních hovorů, SMS, emailů, Hangouts, poslechu muziky, brouzdání po webových stránkách, fotografování, natáčení videa, kompasu, stopek, časovače a mnoho dalšího.

Pokud jde o soukromí, tak je na zvážení každého, jak se k tomu postaví. My jsme v redakci došli k názoru, že brýle jakýmkoliv způsobem soukromí nenarušují. Veškerá činnost, kterou uživatel provádí, je velmi dobře patrná širokému okolí.

Fotoaparát plní svůj účel a fotí přiměřeně kvalitní fotografie. Za dobrých světelných podmínek fotografie vypadají opravdu velmi kvalitně, se snižujícím se okolním světlem se však velmi zhoršují. Podobné tendence bychom však nalezli prakticky u všech mobilních zařízení. Natáčení videa nás velmi překvapilo. Video z vlastního pohledu vypadá velmi dobře a hodí se například pro sporty všeho druhu. Už se velmi těšíme, až brýle vezmeme na lyže.

Zcela jistě se jedná o futuristické zařízení, které si najde svoje místo na spotřebitelském trhu. Již v tuto chvíli není pochyb o tom, že bude mít opravdu obrovský úspěch. Funkcionalita se stále rozšiřuje a přibývá i vývojářů, kteří vyvíjí speciálně upravené aplikace. Pokud Google nasadí přiměřenou cenu, tak se asi není ani o čem bavit. Brýle nás v redakci velmi nadchly a těšíme se na osobní setkání na některé z akcí, kde si je budete moci vlastnoručně osahat.

Výhled do budoucna

Jednotlivé funkce chytrých brýlí v dnešní době jsme si již krátce představili. Ty se však neustále rozšiřují a prochází dlouhým procesem vývoje. Nastává tak otázka, kde budou brýle v době oficiálního uvedení na trh? Odpověď není jednoduchá, pojďme se ale na možný budoucí vývoj velmi stručně podívat.

Rozšířená jazyková zásoba

Jak jsme si již ukázali dříve, brýle v tento okamžik zvládají naslouchat a reagovat pouze v anglickém jazyce. To se bude muset v době uvedení na trh změnit, protože by byla funkčnost omezena pouze na anglicky hovořící země. Podle některých zpráv bychom se brýlí mohli v první vlně dočkat i v České republice, proto by mohlo dojít i na plně českou lokalizaci.

Lepší zvuk a podpora bezdrátového příslušenství

V tuto chvíli lze z brýlí poslouchat zvukový výstup pomocí speciálního sluchátka či pomocí vibrací na lebeční kosti. Žádná z těchto možností nedosahuje kvality průměrných sluchátek. Proto doufáme, že s brýlemi půjdou spárovat bezdrátová sluchátka, která by tento problém pohodlně vyřešila.

Větší výdrž baterie

V testovacím vzorku se nachází baterie o velmi malé kapacitě. To je také znát na výdrži. Proto doufáme, že konečný produkt bude, co se týče baterie, lépe optimalizován a výdrž se bude pohybovat alespoň v řádu jednoho dne.

Více aplikací není nikdy na škodu

Vývojáři dělají co můžou a zásoba dostupných aplikací se neustále rozrůstá. V době uvedení bude jistě počet aplikací více než dostačující. Velmi bychom uvítali aplikace určené pro sportování či fitness aktivity. Runtastic již v tuto chvíli oznámil vývoj běžecké aplikace pro Google Glass, máme se tedy na co těšit.

Hry v brýlích?

Ano, i hry v chytrém příslušenství nejsou pouhou fantazií budoucnosti, ale čistá realita. V tuto chvíli je dostupná pouze jedna hra, na dalších se ale usilovně pracuje. Je tak možné, že si v době uvedení na trh zahrajete i některý z vašich oblíbených titulů.

Dioptrické brýle

Podle posledních informací již mnoho společností uvádí dioptrická skla pro chytré brýle. Na své by si tak mohlo přijít mnoho lidí s vadou zraku, kteří byli doposud nuceni nosit dioptrické čočky.

Lepší kvalita hovorů

Testovací verze brýlí postrádá funkci regulace šumu během hovoru. Jednoduše se tak může stát, že vás druhá strana neuslyší. Věříme, že v době uvedení na trh bude tento nedostatek napraven a z brýlí půjde plnohodnotně volat i v hlučném prostředí.

Klávesnice na hlavě?

Zní to až neuvěřitelně, jak lze mít u brýlí plně funkční klávesnici? Podle posledních uniklých patentů se však nic nezdá nemožné. Google přišel s nápadem laserové klávesnice, která by se pomocí speciálního projektoru promítala přímo před uživatele. Zní to opravdu jak z budoucnosti, je ale možné, že se podobného řešení dočkáme již velmi brzy.

Daleká budoucnost

Pokud se podíváme dále do budoucna, co by mohlo přijít? Toto je otázka pro opravdové vizionáře, pojďme si krátce shrnout jejich názory a odhad budoucnosti.

Budoucí brýle by mohly obsahovat holografický projektor, který by přímo před vás promítl osobu z holografického Hangouts. V tento okamžik se to zdá prakticky nemožné, v budoucnu se bude ale jistě jednat o každodenní záležitost.

Další dlouho spekulovanou funkcí je virtuální realita. Tu v dnešní době částečně simuluje zařízení Oculus Rift, které máme mimo jiné také v redakci Svět Androida. S podobným řešením by v budoucnu mohl přijít i Google. Je možné, že se v nadcházejících letech přeneseme do virtuální reality právě pomocí Google Glass.

Futuristická videa

Google Glass pohovor

GOOGLE GLASS: l’entretien d’embauche (Job Interview)

GOOGLE GLASS: l'entretien d'embauche (Job Interview)

 

Jak využít Google Glass na rande

How Guys Will Use Google Glass

How Guys Will Use Google Glass

 

Co bychom dělali, kdybychom měli Google Glass

Google Glass 2.0: What If We Had Glass?

Google Glass 2.0: What If We Had Glass?

 

Google Glass, jak by to vypadalo v budoucnosti?

http://youtu.be/uxoVf9ocCTc

 

Google Glass – jak se naučit bojovat? :)

Google Glass Predicts Next President – “Future Boss” [Eric Jacobus]

Google Glass Predicts Next President - "Future Boss" [Eric Jacobus]

 

Googel Glass a Battlefield 5

Battlefield 5 on Google Glasses (the Marine revenge)

Battlefield 5 on Google Glasses (the Marine revenge)

 

Klady

+ Hezký futuristický design

+ Kvalitní obraz

+ Na dnešní poměry vcelku kvalitní fotografie a videa

+ Stále se zlepšující funkcionalita

+ Propojení se sociálními sítěmi

+ Spolehlivá navigace

+ Dobře vymyšlené ovládání

+ Hezké a intuitivní uživatelské prostředí

+ Webový prohlížeč

+ Video hovory pomocí Hangouts

+ Rychlý zdroj informací

+ Sluchátko

+ Kvalitní výrobní materiály

+ Vnitřní senzor pro sledování oka

 

Zápory

– Menší výdrž baterie

– Absence regulace šumu při hovoru

– Absence češtiny v tento moment

Jen připomeneme, že v redakci Svět Androida testujeme Google Glass nepřetržitě a stále se s vámi budeme dělit o nové poznatky a zážitky. Google Glass se také objeví na všech naších akcích,  můžete se tedy těšit.

Tak co, chcete je? :)

prijd na ARS

Galerie

Google Glass galerie

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)