realme C21 recenze: překvapivě dobrý levný telefon s úchvatnou výdrží
- Recenze
- Jakub Kárník
- 31.12.2022
- 2
Firma realme je populární díky svým telefonům v různých sférách, přičemž u nás v Česku je nejoblíbenější střední třída někde od 4 do 8 tisíc korun. Dnes však budeme testovat telefon, který je daleko levnější. Jde o telefon realme C21, který u nás vyjde na 2 799 Kč. Nabízí přitom skvělou výdrž baterie, Android 10 nebo dostačující výkon. Co na něj tedy říkáme a jaké jsou naše dojmy po přibližně 14ti dnech používání? Na to si odpovíme v této recenzi.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Zpracování a vzhled
- Displej
- Hardware
- Nadstavba Realme UI 2.0
- Výdrž baterie
- Fotoaparáty
- Cena a dostupnost
- Resumé
Obsah balení
Obsah balení je na poměry značky realme trochu chudé, ale vzhledem k ceně telefonu se není moc čemu divit a ani na to silikonové pouzdro nezbylo. V balení se tedy kromě samotného mobilu realme C21 nacházejí brožurky, napájecí microUSB/USB-A kabel a také nabíjecí adaptér. Nechybí ani sponka na vysunutí SIM karty. Nic dalšího zde nehledejte.
- telefon realme C21
- microUSB/USB-A kabel
- nabíjecí adaptér
- sponka na vysunutí SIM karty
Zpracování a vzhled telefonu
Od takto levného telefonu asi nikdo neočekává nic nadstandardního. Ovšem to, že zde nejsou použity materiály jako sklo či kov ještě neznamená, že musí být plast nekvalitní. Právě naopak. Díky svému zpracování se realme C21 skvěle drží a díky své nápadité modré barvě vyniká mezi ostatními. Záda jsou navíc potexturovaná tak, aby se telefon rychle nešpinil či na sobě nezanechával otisky prstů a to se podařilo. Po několika dnech užívání bez obalu telefon stále vypadá jako nový a bez jakýchkoliv škrábanců.
Na zádech telefonu se nachází také modul tří fotoaparátů a kapacitní čtečka otisků prstů která funguje výborně a předčila naše očekávání. Na dolní straně nalezneme rovněž reproduktor, jehož kvalita je spíše podprůměrná, avšak je celkem hlasitý. Na spodní straně se kromě audio jacku nachází také microUSB port pro nabíjení. To je trochu zklamáním a přestože se jedná o levný telefon, mohl zde podle našeho názoru být. Třeba místo těch dvou naprosto zbytečných fotoaparátů. Na druhou stranu se dá (vzhledem k tomu co si přečtete níže) pochopit, že se prostě šetřit muselo. Zamrzí snad jen absence NFC.
Displej realme C21
Přední stranu mobilu realme C21 pokrývá 6,5″ LCD panel s rozlišením 1600 x 720 pixelů a obnovovací frekvencí 60 Hz. Poměr stran pak činí klasických 20:9 a maximální jas dosahuje hodnoty 400 nitů. Podle specifikací lze poznat, že je realme C21 opravdu levný telefon a tak když nám dorazil, čekali jsme nejhorší. Opak je ale pravdou. Text, ikony i fotografie jsou dostatečně ostré a i přes nižší maximální jas nebyl problém s čitelností venku.
- 6,5″ LCD panel
- rozlišení 1600 x 720 pixelů
- maximální jas 400 nitů
- 60 Hz obnovovací frekvence
Potěšila nás také přesnost dotyku, což bývá u takto levných telefonů občas problém. Samozřejmě musíme počítat s 60 Hz frekvencí, vyšší by dle našeho názoru ani nedávala kvůli výkonu smysl. Běžný uživatel s ním nebude mít žádný problém.
Hardware realme C21
Jedno z největších překvapení našeho testování se překvapivě nachází uvnitř telefonu realme C21. Čipset MediaTek Helio G35 byl představen v červnu minulého roku a realme jej používá v mnoha různých modelech. Disponuje osmi jádry Cortex-A53, které běží na frekvenci 2,3 GHz a o grafický výkon se stará čip PowerVR GE8320 na frekvenci 680 MHz. Dopomáhají mu 4 GB operační paměti RAM a 64 GB úložiště.
Pokud se na telefon budeme dívat pouze papírově, bude jeho výkon spíše zklamáním. V našem testování si v benchmarku Geekbench odnesl 166 bodů v single-core testu a 811 bodů v multi-core. Ovšem když je budete ignorovat a telefon začnete normálně používat, až překvapivě málokdy narazíte na limity. Jasně, občas dojde k nějakému horšímu přechodu mezi aplikacemi, méně plynulejší animaci nebo pomalejšímu načtení aplikace. Jenže brouzdání po sociálních sítích v kombinaci se spuštěným Google Chrome a častým přepínáním nedělá telefonu sebemenší problém a vše probíhá takřka okamžitě.
Výkon nezklamal ani v aplikacích či hrách, kdy třeba Call of Duty: Mobile je v pohodě hratelné na nízké detaily. Při koupi tohoto telefonu snad ani nikdo nečeká že bude trhat rekordy, ovšem v kombinaci s dobře odladěným prostředím funguje realme C21 více než uspokojivě. A to je nejdůležitější.
Android 10 s nadstavbou realme UI
O realme UI jsme vám toho napsali dost již v několika minulých recenzích a budeme se tak pouze opakovat. Když jsme nedávno testovali realme 8 5G, kde již běží druhá verze této nadstavby s Androidem 11, pochvalovali jsme si jak velký krok to vlastně je. Jenže ono ani realme UI 1.0 v kombinaci s Androidem 10 nefunguje špatně a jde o jedno z nejčistějších prostředí vůbec. Jasně, nějaký bloatware se zde nachází, ovšem naštěstí jej lze snadno odstranit.
Došlo dokonce k posunu co se týče pádu aplikací, kdy se nám třeba u realme 7 občas stávalo, že se nám zasekl Instagram nebo spadl Facebook. Za celou dobu testování realme C21 se nám nic takového nestalo a vše včetně animací, přechodů a multitaskingu probíhá v 95 % případů plynule. A to se u telefonu za necelých 3 000 Kč prostě počítá.
Výdrž baterie
Už dlouho se nám nestalo, že bychom nemuseli telefon nabíjet tři dny. A ještě méně to čekáte od takto levného modelu. Telefon realme C21 nám dorazil, vybalili jsme jej z krabičky, strčili do něj SIM kartu a nechali jej dobít na 100 %. Bylo to ve čtvrtek. A hádejte co? V neděli jsme jej dali na nabíječku s 21 %. Sice jsme během této doby nehráli hry a nespouštěli benchmarky, ale aktivně využívali sociální sítě, aplikace od Googlu jako Gmail, Kalendář, Chrome nebo Disk. Jas jsme měli celou dobu na automatickém nastavení a o víkendu vyfotili i nějaké ty fotografie.
Při náročném používání vám ale telefon přesto s přehledem vydrží 2 dny. Tyto skvělé hodnoty má na starost 5 000 mAh baterie s podporou 10 W nabíjení, což je ale celkem málo. Nabití z 0 na 100 % trvá přes dvě hodiny, ovšem vzhledem k výdrži se to dá mobilu snadno odpustit. Budete jej totiž nabíjet maximálně čtyřikrát do týdne.
Fotoaparát realme C21
Na zadní straně telefonu realme C21 nalezneme čtvercový modul se třemi fotoaparáty a LED bleskem. Ten hlavní nabízí rozlišení 13 MPx a světelnost f/2,2 a při dobrých světelných podmínkách dokáže zachytit poměrně kvalitní snímky s dostatečnou ostrostí i poměrně věrným barevným podáním. Jakmile jste ale v interiéru, kde není perfektní světlo, jde kvalita snímků rapidně dolů a i ve dne je šum na denním pořádku.
Zbylé dva snímače mají oba rozlišení 2 MPx a jeden slouží pro makro snímky a druhý pro portrétní fotografie. Zde jsou oba dva snímače zklamáním a máme podezření že jej výrobci přidávají do levných telefonů jen proto, aby vypadali prémiověji.
V praxi jsou ale ve většině případů díky malému rozlišení nepoužitelné. Video lze natáčet pak ve Full HD rozlišení při 30 FPS a kvalitou vás rovněž neoslní.
Cena a dostupnost realme C21
Telefon realme C21 začíná na příjemných 2 799 Kč v případě 3/32 GB verze, za námi testovanou 4/64 GB variantu pak zaplatíte 3 499 Kč. Telefon je k dispozici na většině českých e-shopů.
Resumé
Mobil realme C21 nás překvapil hned v několika směrech a to v pozitivním smyslu. Pro méně náročné uživatele půjde o skvělý a plně použitelný telefon s plynulým systémem, dostatečným výkonem a hlavně výbornou výdrží baterie. Překvapila nás také velice rychlá a přesná čtečka otisků či v praxi slušně vypadající displej. Zkušenější uživatelé ohrnou nos nad absencí NFC, přítomností zastaralého konektoru a horší kvalitou fotoaparátu. Jinak ale nemáme telefonu co vytknout a s klidným srdcem jej můžeme doporučit všem uživatelům, kteří chtějí telefon na volání, sociální sítě (pokud nepočítáme focení), občasné hraní méně náročných her nebo používání všemožných aplikací. Konkurentem může být Redmi 9A, které nabízí podobné specifikace a systém MIUI.
Klady
+ ucházející zpracování
+ slušný displej
+ dostačující výkon
+ skvělá výdrž baterie
+ čisté prostředí realme UI
Zápory
– horší fotoaparáty
– absence NFC
Hodnocení redakce: 75 / 100 %
Jaký máte názor na takto levné telefony?
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti realme.
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář