TOPlist

Realme 7 recenze: hurikán ve střední třídě. Má vůbec konkurenci?

Sdílejte:
Jakub Kárník
Jakub Kárník
8.10.2020 12:01 (8.12.2020 17:57)
Ikona komentáře 13
realme 7 recenze
Společnost Realme na náš trh vstoupila teprve před rokem a často se označuje jako nové Xiaomi. Snaží se totiž poskytnout co nejlepší parametry za dobrou cenu, zatímco Xiaomi se začalo v poslední době zaměřovat na vyšší třídu. Realme 7 je co se cenové kategorie týče typickou střední třídou. Základní verze totiž vyjde na 4 999 Kč, ovšem i přes nižší cenu nabídne více než dostatečný výkon, kvalitní displej, velkou baterii a spoustu dalšího.

Obsah recenze

Obsah balení Realme 7

Telefon je zabalený v poměrně pěkné žluté krabičce. Mimochodem právě tato barva je typická pro tuto značku. Je trochu škoda, že nám přišla pomačkaná, ale to předpokládáme pouze výjimka. Jako první na vás vykoukne samotný telefon, pod kterým se ukrývá další menší krabička, ve které se nachází gumové pouzdro a různé brožurky. Dále zde nalezneme 30 W adaptér a USB-A/USB-C kabel. Trochu zamrzí absence jakýchkoliv sluchátek, ovšem vzhledem ke snížení nákladů a celkové ceně telefonu se to dá pochopit.
  • Telefon Realme 7
  • 30 W nabíjecí adaptér
  • USB-C/USB-A kabel
  • gumové pouzdro
  • brožurka

Zpracování a vzhled Realme 7

Realme 7 se oproti předchozí generaci poměrně dosti odlišuje. Zaujme především zadní strana, která je asymetricky rozdělená tak, aby světelné odlesky probíhaly v opačném směru. My jsme testovali barevnou variantu Mystic White, kde jsou odlesky poměrně mírné, ovšem při správném úhlu dokážou telefon pěkně rozzářit. Rozhodně tedy nenudí. Díky antireflexní vrstvě jsme se obloukem vyhnuli jakýmkoliv otiskům prstů, což je další plus. Telefon se i bez pouzdra drží v ruce dobře a neklouže, za což může polykarbonát. Ten sice trochu snižuje prémiovější pocit z telefonu, ovšem není to nic hrozného. Na svou třídu má Realme 7 rozhodně dobré zpracování. Změna nastala také u modulu fotoaparátů, který je nyní širší. Realme 6 mělo spíše pásek, zatímco u Realme 7 se dá modul nazvat obdélníkem. Je hodně podobný tomu z Galaxy S20. Tlačítka hlasitosti jsou umístěná na levé straně, power tlačítko se čtečkou otisků prstů pak napravo. Potěší také přítomnost 3,5 mm jacku či USB-C port. Na spodní straně se nachází také hlasitý reproduktor, který nehraje vyloženě špatně, ale nemá druhého parťáka. Na podcasty u vaření nebo YouTube v posteli stačí, ovšem hudební výstup není nijak oslnivý. Telefon váží 197 gramů, což není málo, ale dá se na to zvyknout a je 9,4 mm tlustý. Trochu nám zde chybí jakákoliv IP certifikace, což je škoda. Ale jinak nemáme co vytknout.

Displej Realme 7

Displej je věc, na kterou jsme byli u tohoto modelu obzvlášť zvědaví. Přední stranu Realme 7 totiž pokrývá 6,5″ IPS LCD panel s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz, což se opět u této třídy jen tak nevidí. Jedná se o jeden z lepší LCD displejů se skvělým barevným podáním i kontrastem. Překvapilo nás také věrné podání černé barvy. Jediné, co bychom mu vytknuli je hraniční hodnota jasu – 450 nitů. Bohužel bylo po většinu testování zataženo, takže byl jas dostatečný. Dokážeme si ale představit, že na přímém slunci nemusí stačit.
  • 6,5″ IPS LCD panel s Full HD+ rozlišením
  • 90 Hz obnovovací frekvence
  • maximální jas 450 nitů
Co se týče samotné 90 Hz obnovovací frekvence, ta je zkrátka znát. Oproti třeba Xiaomi Mi A3, které jsme používali přibližně před rokem je rozdíl enormní a pocítit je to nejen při hraní her, ale také v samotném systému. Telefon sice není tak plynulý, jako třeba Huawei P40 Pro, který má rovněž 90 Hz displej, ale to je spíše odladěním a bavíme se zde o 4x dražším modelu. Zkrátka plynulejší zážitek si za takové peníze neodnesete nikde jinde.

Hardware a výkon

Už předchozí model Realme 6 nabízel za své peníze opravdu dobrý výkon. Realme 7 však posouvá laťku ještě výše. Debutuje v něm čipset MediaTek Helio G95, což je vylepšený a výše nataktovaný čipset Helio G90. Grafický čip běží na 900 Mhz, oproti 800 Mhz a celkově vzato se jedná o jeden z nejlepších 4G čipsetů poslední doby. Telefon je bleskurychlý a používání sociálních sítí, webového prohlížeče a dalších aplikací je pro telefon hračka, při které se vůbec nezapotí. Překvapilo nás, že telefon vůbec při těchto činnostech netopí, s čímž mají mnohdy problém i výrobci s věhlasnějším jménem.
  • Osmijádrový čipset MediaTek Helio G95
  • 8 GB operační paměti RAM
  • 128 GB úložiště
Multitasking díky 8 GB operační paměti RAM zvládne hned několik náročnějších aplikací, jako je třeba Gmail, Google Mapy nebo Chrome. Občas se nám stalo, že se aplikace zavřela. To však přisuzujeme spíše optimalizaci a měla by to vyřešit některá z aktualizací. A co herní výkon? Realme 7 nemá podle očekávání problém s žádnou hrou. Ostatně právě MediaTek Helio G95 je prý nejlepším čipsetem pro hraní her ve své třídě. A je to pravda. Většina her běží naprosto plynule i s vyšším grafickým nastavením a při solidních snímcích za sekundu. Sice se na vždy na 90 FPS dostanete, ale při většině situací ano. Ne všechny hry zatím podporují 90 či více FPS, to je ale opět dáno novou platformou a je jen otázkou času, kdy jej vývojáři na tento seznam přidají. Snad jediné, co bych telefonu vytkl je pouze 120 Hz samplovací frekvence. Většina telefonů ve vyšších třídách má 180 nebo dokonce 240 Hz, což je pak znát. Troufám si ale říct, že pro 99 % uživatelů to nebude překážka. A opět se bavíme o telefonu za 5 tisíc korun. Celkově vzato je Realme 7, co se výkonu týče skvělé. Hry jako Call of Duty: Mobile, Fortnite, FIFA Mobile, PUBG nebo Asphalt běží na vysoké grafické nastavení a zároveň absolutně plynule.

Výdrž baterie Realme 7

Realme 7 ve svých útrobách schovává velkou 5 000 mAh baterii, která podporuje 30 W nabíjení. I přesto, že jsme o kapacitě věděli, nejásali jsme předem. Na trhu totiž existuje velká spousta telefonů s podobně velikou baterií, ovšem vzhledem k často starým a žravým čipsetům vydrží stejně, jako dobře optimalizovaný telefon s poloviční kapacitou. Výsledky jsou však naštěstí úplně jiné. Je vidět, že si dala společnost na optimalizaci záležet a také že je MediaTek Helio G95 opravdu úsporným kusem hardwaru. Při běžném používání, nastaveném jasu na 75 %, brouzdání sociálními sítěmi, občasné focení a používání aplikací jako Gmail či Google Chrome vám telefon s přehledem vydrží do večera a ještě vám zbyde přes 35 % kapacity. Méně nároční uživatelé se mohou v klidu dostat i ke dvoudenní výdrži. A to je v této cenové kategorii také spíše výjimka. Samotné nabíjení pak trvá z 0 na 100 % 1 hodinu a 20 minut. To sice nemusí vypadat na papíře tak dobře, ale znovu si je třeba uvědomit, jak velkou baterii dobíjíme. Může trochu zamrzet absence bezdrátového nabíjení.

Čtečka otisků prstů a odemykání obličejem

Realme 7 má kvůli LCD panelu čtečku otisků prstů v power tlačítku na boku telefonu, nikoliv v displeji. A to je možná i dobře. V této cenové kategorii jsme totiž už nějaké čtečky v displeji testovali a můžeme říct, že ne vždy fungují jistě. Ověřená kapacitní čtečka otisků prstů je velice rychlá a při přiložení prstu máte telefon odemknutý takřka okamžitě. A to i když máte trochu špinavé či jinak zapatlané prsty. Potěší, že funguje i v situacích, kdy je displej zhasnutý. Telefon tedy okamžitě probudíte k životu pouhým dotykem. Potěší také 2D odemykání obličejem, které funguje poměrně spolehlivě. Při testování jsme měli aktivovanou jak čtečku otisků, tak právě odemykání obličejem a při většině situací nás kamerka rozpoznala bez problémů a to i v horších světelných podmínkách, což nás poměrně překvapilo. Jasně, Face ID či Face Unlock od Googlu se to nevyrovná, ale není to tak špatné, jako třeba právě u Xiaomi Mi A3 nebo jiných levnějších telefonů.

Uživatelské prostředí Realme 7

Realme 7 běží na nadstavbě Realme UI 1.0, což je systém víceméně totožný s Color OS od Oppo, založený na Androidu 10. Zaujalo nás, jak je vzhled a celá nadstavba velice dobře přizpůsobitelná. Můžete ji mít přeplácanou hromadou funkcí, nebo můžete získat v podstatě čistý Android, jako na Pixelech. Nenachází se zde ani žádný balast v podobě pochybných aplikací, víceméně je zde jen Game Space, což je aplikace která vám shromažďuje všechny hry na jedno místo a umožňuje nastavit režimy jako odmítání hovorů a notifikací, nebo vám třeba dokáže zjistit, jak dlouho vám telefon při hraní vydrží. Celkově vzato se jedná o dobře odladěný systém, který bude po odstranění několika neduhů takřka perfektní. Občas se nám stalo, že nám spadl Facebook nebo Instagram, ovšem jednalo se spíše o výjimku. Jednou nám z displeje zmizela klávesnice, což vyřešil restart aplikace a jednou se nám zaseklo Spotify. Ovšem za celou dobu používání jsme si telefon spíše užívali a doufáme, že to spraví některá z aktualizací.

Fotoaparát

Na zadní straně telefonu Realme 7 nalezneme čtyři různé snímače. Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 48 megapixelů a světelností f/1,8 a fotí na svou třídu nadprůměrně. Fotografie z něj mají skvělé podání barev a poměrně hodně detailů, ovšem v některých situacích jsou fotky přeostřené nebo přesycené. To však dáváme za vinu automatickému režimu. Je zde také noční režim, který produkuje až překvapivě dobré snímky, které jsou poměrně dobře použitelné i třeba na sociální sítě.

Zoom

Ultraširokoúhlý fotoaparát

Hlavní fotoaparát

Makro

Kromě hlavního snímače je zde také 8 megapixelový ultraširokoúhlý objektiv, který má poměrně široké zorné pole a fotí spíše průměrné snímky. Za vinu to dáváme trochu nižšímu rozlišení, ovšem stále se jedná o jeden z lepších snímačů této třídy. Nachází se zde také 2 megapixelová makro kamerka a 2 megapixelový hloubkový senzor. Jak vidíte na fotografiích, makro snímky nejsou příliš detailní, ovšem na občasné vyfocení stačí. Co nás ale zklamalo je selfie kamerka, která má sice rozlišení 16 megapixelů, ovšem až trestuhodně zkrášluje obličej i při přirozeném režimu. Fotky z ní nejsou vyloženě špatné a mají poměrně dobré detaily i barevné podání, ale nejsme příliš velcí fanoušci zkrášlování.

Cena a dostupnost

Základní varianta Realme 7 s 6 GB RAM a 64 GB úložištěm vyjde na skvělých 4 999 Kč. Námi testovaná varianta s 8 GB RAM a 128 GB úložištěm vyjde pak na 6 699 Kč. K dispozici bude u většiny českých e-shopů již brzy. K dispozici bude v barevných variantách Mist White a Mist Blue. realme 7

Závěrečné zhodnocení

Realme 7 je jedním z nejlepších telefonů ve své kategorii. Nabízí totiž nekompromisní výkon i v těch nejnáročnějších hrách, skvěle optimalizovaný systém, parádní displej s obnovovací frekvencí 90 Hz a nadprůměrný fotoaparát. Ano, jsou zde samozřejmě nějaké nedostatky, ovšem stále je třeba dívat se na cenu. Pokud rádi hrajete hry, potřebujete dobrou výdrž baterie nebo chcete vyzkoušet vyšší obnovovací frekvenci, neuděláte s telefonem chybu. [one_half]

Klady

+ kvalitní zpracování + nadprůměrný LCD displej s 90 Hz frekvencí + na svou kategorii dobrý výkon + dvoudenní výdrž baterie + solidní fotoaparát + dobrý poměr cena/výkon [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– nemá IP certifikaci proti vodě a prachu – občasné pády aplikací – horší zvukový projev [/one_half_last]

Co říkáte na nový telefon od Realme?

O autorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: