TOPlist

Realme 7 5G recenze: výborný poměr mezi cenou a výkonem

Sdílejte:
Jakub Kárník
Jakub Kárník
9.12.2020 16:00 (9.12.2020 16:04)
Ikona komentáře 1
realme 7 5g
Telefony značky realme se nám objevují v redakci stále častěji. Podle našeho názoru se jedná tak trochu o nástupce značky Xiaomi. Firma se totiž snaží prodávat telefony za snesitelnou cenu a snaží se do nich nacpat co nejlepší hardware. Telefon realme 7 5G míří do vyšší střední třídy, ovšem za svou cenu nabídne opravdu hodně. Třeba 120 Hz displej, podporu 5G sítí, poměrně kvalitní zpracování nebo zajímavý výkon. Dává tedy telefon smysl?

Obsah recenze

Obsah balení Realme 7 5G

Stejně jako u klasické varianty nám realme 7 5G přišlo v papírové žluté krabičce, která je pro značku typická. Ta obsahuje kromě samotného telefonu také 30 W nabíječku, USB-A na USB-C kabel, různé brožurky a základní gumové průhledné pouzdro, které vždy rádi oceníme.
  • Telefon Realme 7
  • 30 W nabíjecí adaptér
  • USB-C/USB-A kabel
  • gumové pouzdro
  • brožurka
Telefon se v něm používá dobře a za dobu používání není ani nijak poškrábané ani nijak poničené, což se u levnějších pouzder stává poměrně často. Sluchátka zde nehledejte, ovšem vzhledem k tomu, že je nenaleznete ani u některých telefonů za mnohem vyšší částky jsme si na tuto politiku zvykli. Prostě si je musíte koupit jinde nebo používat stará.

Zpracování a vzhled Realme 7 5G

realme 7 5G nabízí velice podobný design, jako realme 7. Tato řada si zkrátka zachovává hodně podobný vzhled, liší se pak u modulů fotoaparátu. Zadní strana je tedy matná, máme zde stejný rozdělovací efekt a za nás vypadá velice dobře. Telefonu to přidává na prémiovosti a díky tomu, že takový efekt žádný jiný telefon nemá realme snadno rozpoznáte. Na boku telefonu se nachází power tlačítko a spolu v něm také čtečka otisků prstů. Ta nám osobně fungovala vždy a neměli jsme s ní sebemenší problém. Oceňujeme také rychlost a díky vrubu jí snadno nahmatáte. Ještě než přejdeme k displeji jako takovému, rámečky okolo něj jsou poměrně tenké, zamrzí trošku větší brada, ale na to jsme si časem také dokázali zvyknout. Celkový poměr činí slušných 90,5 % displeje na přední straně, což není špatné číslo. Oficiálně telefon nedisponuje žádnou IP ochranou, ovšem značka tvrdí, že jsou všechny porty chráněny silikonem. Záruka se na to ale logicky nevztahuje.

Displej Realme 7 5G

Když jsme telefon nějakou dobu používali, zdál se nám pocit z displeje velice podobný, jako právě u realme 7. Vzhledem ke stejným specifikacím displeje se dá čekat, že firma použila stejný typ, ovšem obnovovací frekvence je zde o něco vyšší. Přední stranu tedy pokrývá 6,5″ LCD panel s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Musíme říct, že nám u tohoto modelu AMOLED displej nechyběl tolik, jako třeba u OnePlus Nord N10 5G. Displej je jednoznačně rychlejší, má lepší barevné podání i odezvu.
  • 6,5″ IPS LCD panel s Full HD+ rozlišením
  • 120 Hz obnovovací frekvence
  • maximální jas 450 nitů
Díky 120 Hz frekvenci vám bude připadat telefon rychlejší a animace plynulejší. Opravdu, není to žádný výmysl. Pokud vyzkoušíte vyšší obnovovací frekvenci, už nebudete chtít nic jiného. Jen škoda, že jí využijete pouze v systému, jelikož realme 7 5G nemá u většiny her takový výkon, aby se dokázala frekvence využít naplno. V displeji se také na levé horní straně nachází poměrně malý průstřel s 16 MPx selfie kamerkou.

Hardware a výkon

Téma výkonu jsme nakousli už v předchozím odstavci. Ještě předtím, než půjdeme ke specifikacím a benchmarkům, pojďme si říct něco k praktickému používání. Telefon je plynulý, animace jsou pěkně „smooth“ a telefon nemá problém ani s náročnějším multitaskingem. Zkrátka pro každodenní používání na běžné aplikace jako Google Chrome, Gmail, Messenger, Instagram, Spotify atp. je telefon ideální a jsme si skoro jisti, že budete nadšení.
  • MediaTek Dimensity 800U s podporou 5G sítí, 6 jader
  • 6 GB operační paměti RAM
  • 128 GB úložiště
Herní výkon také rozhodně není špatný, ale 120 Hz tu prostě nevyužijete. Call of Duty: Mobile jede přibližně okolo 60 FPS s rozumným grafickým nastavením, to stejné třeba Shadowgun: Legends. Pojďme tedy ke specifikacím. V telefonu tiká čipset MediaTek Dimensity 800U, což je nový čipset mířící do střední třídy, který je založený na 7nm procesu. Dle realme nabízí čipset 1,4x rychlejší spouštění aplikací a o 11 % vyšší výkon CPU a o 28 % vyšší grafický výkon. Samozřejmě jsme zkoušeli GeekBench, kde si na jedno jádro vysloužil telefon 594 bodů, ve vícejádrovém testu pak 1770 bodů, což není vůbec špatné. Čipsetu dopomáhá 6 GB RAM a 128 GB úložiště.

Výdrž baterie Realme 7 5G

Stejně jako u dalších telefonů z řady realme 7 nalezneme i v realme 7 5G 5 000 mAh baterii. Kdybychom měli výdrž srovnat s klasickým realme 7, které disponuje 90 Hz panelem, je jen trošku horší. Zatímco na realme 7 jsme měli na konci dne okolo 30 %, na tomto modelu máme 17-23 %. Musíme ale zmínit fakt, že tento displej má o 30 Hz vyšší frekvenci. Stále je ale výdrž dobrá a zkoušeli jsme také 60 Hz režim, ve kterém telefon exceluje.
  • 5000 mAh baterie
  • 30 W nabíjení
  • 0-100 % 65 minut
Jestliže máte před sebou dlouhou cestu na hory nebo jedete vlakem přes půl republiky, zapněte si 60 Hz režim a telefon vám vydrží při rozumném jasu tak dlouho, jak budete sami chtít. Samozřejmě jej při hraní ve 120 Hz režimu dokážete vybít za 5 hodin, ale pokud budete prohlížet web při 60 Hz, vydrží telefon s přehledem dva dny. Díky přiloženému 30 W adaptéru pak dobijete telefon z 0 na 100 % asi za hodinu, což je vlastně fajn hodnota.

Uživatelské prostředí Realme 7 5G

Pokud máte rádi čisté a jednoduché uživatelské prostředí, bude Realme UI 1.0 pro vás to pravé ořechové. Sami jsme příznivci spíše čistého Androidu, než přeplácaných systémů jako třeba One UI nebo MIUI. Systém nám tedy maximálně vyhovoval a měli jsme z něj trošku až Pixelovský pocit. Jasně, jsou zde některé předinstalované aplikace, ale ani jsme neměli potřebu je mazat. Game Space je super aplikace, díky které vidíte ve hrách vytíženost GPU a CPU, teploty i počet FPS. Dále jsou zde aplikace Správce telefonu, Správce souborů, WPS Office či Videa. Žádný balast, poměrně užitečné aplikace, které můžete kdykoliv smazat.
  • realme UI 1.0
  • Android 10
Nevíme, zda je to aktualizací, ale systém už prakticky vůbec nezlobí. U realme 7 jsme si stěžovali, že nám párkrát zmizela klávesnice, zaseklo se nám Spotify a systém občas blbnul. Nyní je vše skvěle odladěné, nedochází k žádným zásekům a celkově bychom tuto nadstavbu zhodnotili jako jednu z nejlepších, která se do telefonů dává. Škoda, že firma zatím nemá žádnou vlajkovou loď. Zajímalo by nás, jak by se kamarádil s nekompromisním displejem i hardwarem.

Fotoaparát

realme 7 5G má stejnou soustavu fotoaparátů, jako realme 7. Liší se pouze jejich rozmístění, jinak jsou identické, což není nutně špatně. Kdyby ale firma přišla třeba s 64 MPx snímačem, vůbec bychom se nezlobili. Hlavní snímač disponuje rozlišením 48 MPx a světelností f/1,7. Dále je zde 8 megapixelový ultraširkoúhlý senzor s rozlišením 8 MPx a světelností f/2,3. Je zde také 2 megapixelový makro snímač a čtveřici uzavírá 2 megapixelový černobílý senzor pro portréty. Hlavní fotoaparát dokáže při dobrém osvětlení produkovat kvalitní snímky, které mají poměrně dobře vyvážené barvy, což nás až překvapilo.

Zoom

Ultraširokoúhlý fotoaparát

Hlavní fotoaparát

Ultraširokoúhlý fotoaparát není vyloženě špatný, ale při některých scénách mu chybí detaily a má poněkud vybledlé barvy. Na běžné používání ale dostačuje. Noční režim funguje taktéž velice dobře, povětšinou mu stačí 3 sekundy expozice a vykouzlí vám poměrně dobré fotografie. Je ale důležité, abyste telefon drželi co nejpevněji a nehýbali s ním. Pak totiž dochází ke ztrátě detailů i rozmazání fotky. Dále je zde možné natáčet 4K video při 30 fps, Full HD pak při 60 fps a 720p video při 240 fps. Video je ucházející, ale zamrzí horší optická stabilizace a rapidní ztráta kvality při horším osvětlení.

Cena a dostupnost

Telefon realme 7 5G je k dispozici v jedné variantě 6/128 GB a to za cenu 7 499 Kč. U nás je zatím k dispozici pouze v modré barevné variantě.

Závěrečné zhodnocení

realme 7 5G rozhodně není jen klasickou verzí s podporou 5G sítí. Ano, sice je trendy nazývat takto jinak výkonnější telefony, ale může to kolikrát zmást. Telefon nabízí za svou cenu parádní 120 Hz LCD panel, solidní výkon díky novému 7nm čipsetu, poměrně čistý a přehledný systém a skvělou výdrž baterie, kterou můžete do jisté míry ovlivnit tím, zda budete používat 60 či 120 Hz režim. Jako celek však funguje telefon skvěle. Kromě všech zmíněných věcí má také kvalitní konstrukci, budoucnost je díky podpoře 5G zajištěna a pro někoho, kdo na něm tráví hromadu času se jedná o ideální nákup. Naopak zamrzí horší reproduktory nebo absence jakékoliv IP certifikace. [one_half]

Klady

+ kvalita zpracování + skvělý LCD displej se 120 Hz frekvencí + ucházející výkon + solidní výdrž baterie + parádní uživatelské prostředí + zajímavá cena [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– nemá IP certifikaci proti vodě a prachu – horší zvukový projev [/one_half_last]

Jaký máte názor na realme 7 5G?

O autorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: