Vzpomínáte, jaký byl první telefon s fotoaparátem na světě?
- Články
- Jan Dolejš
- 10.8.2016
- 18
Fotoaparát v telefonu dnes bereme jako naprostou samozřejmost, v počátcích mobilních přístrojů tomu ale tak vůbec nebylo. Pamatujete, jaký byl první telefon s fotoaparátem na světě? Pojďme si jej představit.
Byl to Samsung, nebo Sharp?
Ne, nebyla to Nokia. No a jaký byl tedy první telefon s fotoaparátem na světě? Na to není úplně snadná otázka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nikde totiž není přesně daná definice, co to vlastně mobilní telefon s fotoaparátem je. Dnešní podoba je jasná – fotoaparát je součástí mobilního telefonu a lze s ním i s fotografiemi přímo z telefonu pracovat. První kousek na světě, který měl přidělán fotoaparát, však takto nefungoval – fotoaparát jste sice nosili v těle mobilního telefonu, ale s fotografiemi jste mohli pracovat až v počítači. Byl to tedy mobilní telefon a fotoaparát v jednom těle, nicméně pracovaly spíše odděleně.
Pokud bychom i takový slepenec považovali za telefon s fotoaparátem, pak si tento triumf připíše přístroj Samsung SCH-V200. První telefon s fotoaparátem, u něhož bylo možné s fotografiemi pracovat přímo v mobilním telefonu, byl ale Sharp J-SH04. Oba telefony přišly na trh v roce 2000, tedy před 16 lety. Slušná doba, že?
Samsung SCH-V200 – ten vůbec první
Ať už počin Samsungu nazveme pravým telefonem s fotoaparátem či nikoliv, rozhodně ukázal, že je možné do jednoho těla spojit mobilní telefon i fotoaparát. Pojďme si tento přístroj krátce představit, abychom si dokreslili dobu, ve které vznikl. A tak trochu si i připomněli, jak velkou cestu mobilní svět urazil.
Samsung SCH-V200 byl představen v červnu roku 2000, disponoval TFT LCD displejem s úhlopříčkou 1,5″ a jeho vnitřní úložiště činilo celý 1 MB (ukázka pro ty, kterým dnes nestačí ani 16 GB bez paměťové karty :-)). Co se týče funkcí, tak se jedná opravdu o to základní, co dnes nabízí i nejhloupější telefon na trhu. Vraťme se ale k fotoaparátu.
Čip disponoval rozlišením 0,35 MPx, fotografie pak měly rozlišení 640 x 480 pixelů. O záznamu videa jste si mohli nechat v té době jen zdát, kvůli 1MB interní paměti šlo do zařízení uložit jen 20 fotografií v běžném režimu nebo 26 v konzervativním režimu. Nechyběl ale ani Makro režim, díky kterému šel skenovat text a dokumenty. Pecka, že? No a teď to podstatné – jak se vlastně fotilo?
Nebylo to tak rozdílné od dnešní doby – na straně se nacházelo hardwarové tlačítko pro spuštění fotoaparátu, objektiv byl pak umístěn na zadní straně telefonu. Obraz fotoaparátu byl přenášen na displej a bylo tedy možné kontrolovat, co skutečně fotíte. Rozdíl byl jen v tom, že prohlížení a práci s fotografiemi už Samsung SCH-V200 nezvládl. Jihokorejský výrobce ale k telefonu dodával datový kabel a CD (taková ta placka pro tehdejší přenos dat) s editačním softwarem. Fotografie jste si tedy upravili až v počítači.
Sharp J-SH04 – skutečný první telefon s fotoaparátem
Přesuňme se k druhému telefonu, který již připomíná dnešní koncept mobilních telefonů – fotoaparát není jen uložen ve stejném těle, ale mobilní telefon s ním může i pracovat. Sharp J-SH04 byl představen v listopadu 2000, tedy o pár měsíců později než Samsung SCH-V200. J-SH04 nebyl velký (127 x 39 x 17 mm, hmotnost 74 gramů) a na pohled ani nikterak výjimečný. Zadní strana však ukrývala fotoaparát s brutálním rozlišením 0,11 MPx. Displej pak nabízel až 256 barev, vnitřní úložiště činilo celých 0,2 MB.
Žhavou novinkou bylo propojení fotoaparátu a samotného telefonu, kdy bylo možné posílat fotografie s rozlišením celých 352 x 288 px po síti a sdílet je s ostatními. Kvalita byla otřesná a do použitelnosti fotografií bylo ještě hodně daleko. Byl to ale začátek, který vytvořil dnešní podobu – fotoaparáty v mobilních telefonech jsou tak kvalitní, že v dobrých světelných podmínkách produkují uspokojivé fotografie pro běžné uživatele. Nakonec ukázka – vyfocený Asiat pomocí telefonu Sharp J-SH04.
Jaký byl váš první telefon s fotoaparátem?
Zdroje: digitaltrends.com, dpreview.com, gadgetizor.com, imei.info
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář