Jaký byl první iPhone proti prvnímu Android mobilu?
- Zprávičky
- Lukáš Mrkvička
- 29.6.2019
- 20
Dnes je to přesně 12 let, kdy na trh vstoupil první iPhone od společnosti Apple. Asi si říkáte, proč o tom píšeme na Svět Androida, ale tento telefon znamenal revoluci v mobilním světě a určitě bude zajímavé se podívat o 12 let zpět. Nezapomeneme ani na porovnání s prvním Android telefonem.
Kolik stál první iPhone?
První iPhone byl v porovnání s aktuálními modely iPhone Xr a Xs poměrně levný. 4GB verze, ano fakt 4GB, startovala na ceně 499USD, což je v přepočtu na Kč a po započtení inflace cca 13 300 Kč. Vyšší verze s pamětí 8GB začínala na ceně 599USD, což by dnes bylo necelých 16 000 Kč. Pro porovnání se nabízí vlajková loď Nokia N95, která tenkrát stála 699USD (18 500 Kč). Apple s iPhone tenkrát necílil na nejvyšší příčky, ale chtěl nabídnout především mobil pro obyčejné lidi. Spojil hudební přehrávač, internetový prohlížeč a mobil do jednoho snadno použitelného celku. Dnes je první iPhone neboli iPhone 2G vysoce ceněnou raritou, jejíž cena se na aukčních portálech šplhá do neuvěřitelných výšin.
Jaké parametry nabídl první iPhone?
První iPhone poháněl jednojádrový procesor od Samsungu s označením Samsung S5L8900, který jste mohli najít i v druhé generaci jablečného telefonu iPhone 3G a hudebním přehrávači iPod Touch první generace. Operační paměť měla velikosti 128MB, což v té době bohatě stačilo, stejně jako nízký výkon procesoru. V nabídce byly 3 uživatelské paměti – 4, 8 a později 16GB. Displej měl velikost 3.5″ a rozlišení 480 x 320 s fotografickým poměrem stran 3:2, kterého se iPhony držely až do modelu iPhone 5, kde se displej natáhl. Už první iPhone měl kapacitní snímání dotyku, což znamená, že stačil jen jemný stisk a displej reagoval. Nabízel také multitouch pro přibližování a oddalování fotek a obsahu dvěma prsty.
První iPhone nepoháněl dnes známý iOS, ale iPhone OS. Systém, který měl být původně pouze mobilní verzi MacOS, dle slov Steva Jobse při uvedení prvního iPhone. Softwarová podpora trvala 2 roky do roku 2009 s posledním updatem na iPhone OS 3.1.3. Mezi hlavní přednosti iPhone OS patřil hudební přehrávač se snadným ovládáním a synchronizací s iTunes (ano tenkrát to byla výhoda), pohodlné prohlížení fotek, plnohodnotný internetový prohlížeč a snadné ovládání přizpůsobené pro prsty a ne stylus.
Porovnání prvního iPhone a prvního Androidu
Ačkoli se první mobil s Androidem – T-Mobile G1 (v originálu HTC Dream) začal prodávat až v době, kdy byl na světě druhý iPhone – model 3G, je určitě zajímavé porovnat prvotiny gigantů, kteří nyní ovládají mobilní svět. T-Mobile G1 startoval s cenou bez závazku 399USD a v ČR se prodával od 10 149 Kč. S úvazkem ho bylo možné v ČR sehnat již od koruny, jenže tyhle časy jsou nenávratně pryč.
G1 mělo o něco menší displej o velikosti 3.2″ se stejným rozlišením, jako nabízel iPhone. Zobrazení bylo tak o něco jemnější, iPhone ovšem nabídl lepší pozorovací úhly. Zásadní rozdíl byl v konstrukci. G1 bylo možné otočit na bok a vysunout displej, pod kterým se objevila qwerty klávesnice. iPhone byl od začátku vymyšlený jako čistě dotykový mobil. G1 měla i více tlačítek pod displejem k obsluze operačního systému včetně navigační kuličky. iPhone měl pouze home button.
Na zadní straně obou telefonů jsme našli fotoaparáty. Apple fotoaparát u prvního iPhone trochu zanedbal a nabízel rozlišení pouze 2Mpix s pevným zaostřením. G1 nabídl rozlišení 3.2Mpix s autofocusem. Ani jeden neměl u fotoaparátu diodu pro přisvícení. G1 navíc uměl po updatu na Android 1.5 natáčet video, iPhone to nikdy neuměl, jediným řešením bylo odemčení telefonu Jailbreak a použití neschválené aplikace.
Zásadní rozdíl byl v prvotním pojetí operačních systémů Android a iPhone OS. Operační systém v iPhone byl vlastně hloupý a ačkoli uměl více věcí, než běžné mobily, neměl možnost instalace dalších aplikací. To přišlo až později. Na Android jste si mohli stahovat a instalovat aplikace z Android Marketu.
Rozdíly se více a více stírají
Ačkoli jsou pořád iPhone s iOS a Android telefony dost odlišné, rozdíly pomalu ale jistě mizí. Často si můžeme všimnout, že se nové funkce objevují na střídačku v nových verzích systémů iOS a Android. Aktuálně třeba iOS 13 přichází s tmavých režimem (dark mode) a naopak Android se učí gesta místo tlačítek.
Jaký byl váš první smartphone?
Zdroj: wikipedia.org
Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář