TOPlist

První dojmy: Samsung Galaxy S4 v redakci!

Sdílejte:
Jan Olejník
Jan Olejník
25.4.2013 23:00 (26.4.2013 14:02)
Ikona komentáře 65
Konečně dorazil poslední z velké trojky! Sony Xperia Z, HTC One a nakonec i Samsung Galaxy S4 skončil v našich nenechavých prstech. Než přineseme podrobnou recenzi, podělíme se s vámi o první dojmy. „Moment, Petře, já jsem myslel, že dostanu Galaxy S4 a ne S3!“ chtělo se mi po otevření krabice zvolat. Bez okolků přiznávám, že nejsem fanda nepříliš nápaditého samsungovského designu a snad nejsem sám, kdo by od telefonu za 16 tisíc očekával něco víc, než jen přehození pozice čidel v horní části přístroje tak, aby jej bylo možno od předchozího modelu S3 vůbec nějak odlišit. A když už máme rozjeté tempo, hned skočíme na druhý neduh, ať to máme za sebou: plasty. O plastovém šasi Galaxy se toho napsalo už tolik, že nebýt digitálním zpravodajským médiem, začneme mít výčitky z toho, kolik stromů muselo padnout kvůli výrobě papíru. Je Galaxy S4 skutečně tak hrozným plasťákem? Záleží na úhlu pohledu. Osobně bych řekl, že to „není tak hrozné“. Zda je to ovšem adekvátní ohodnocení jednoho z nejdražších androidích mobilů, to už je druhá věc.
Kdo je kdo?

Kdo je kdo?

 

Vizuálně stejný, hardware trhá rekordy

Pokud bychom se měli ve stručnosti pobavit o tom, čím se tento model liší od svého předchůdce, jedná se především o výkon, vyšší rozlišení displeje a několik softwarových vychytávek. Upřímně řečeno, když jsem si Galaxy S4 přinesl domů, připadal jsem si úplně stejně, jako když jsem si před několika lety pořídil za nekřesťanské peníze grafickou kartu GeForce 280 GTX. Také jsem se těšil na tu zbrusu novou mašinu s prémiovou cenovkou. Zapojil jsem, zprovoznil jsem, vyzkoušel výkon a… tím to vlastně haslo. Všechny hry běžely na maximální detaily, žádné škubání, žádné problémy – a žádná překvapení. Na takový standard si člověk velmi rychle zvykne a klidně by čekal, že za nemalou sumu peněz dostane ještě něco extra. Co vlastně? Nějaký řádný egomasturbátor, který mu bude denně připomínat, že za svoje peníze nedostal jenom výkon, ale i „něco“ navíc. Možná mě za následující prohlášení v komentářích rozcupujete na atomy, ale chtěl bych se mobilem za 16 tisíc pochlubit i jinak, než stylem „jasně, je to plasťák, ale vevnitř má fakt dobrej procesor!“ – protože kdo to kromě technicky zdatných uživatelů ocení? A ne, rozhodně si nemyslím, že pro vejtahy je tu iPhone.

snapdragon-600-800

Když už jsem nakousl hardware, tak by nebylo od věci si ho alespoň trochu rozebrat. Do ruky se mi totiž dostal takový mobilní supersport s burácející vé-dvanáctkou pod kapotou. Čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 600 (APQ8064T) taktovaný na brutálních 1,9 GHz doslova trhá asfalt a v benchmarcích jede jak splašený. 2 GB operační paměti jsou v této kategorii snad samozřejmostí. Konkrétní čísla z benchmarků si necháme až do velké recenze, ale už teď vás můžeme poškádlit výsledkem v AnTuTu, který se vydává daleko za hranice 20 000 bodů. Asi těžko budete hledat hru, která by tomuhle stroji přidělala vrásky na (plastovém) čele. Má to malý háček. Vzpomínáte, kdy se do stolních počítačů podívaly první procesory taktované na 2 GHz? Ty na sobě měly pořádné chladící věže. ARM je samozřejmě odlišná architektura s „poněkud“ nižším emitováním tepla, ale to neznamená, že by tyhle malé mršky netopily vůbec. Topí! A díky tenkému profilu telefonu se vám bude pěkně zahřívat i displej, nejen záda přístroje.

Samsung jak ho známe

Samsung do své vlajkové lodi nepřekvapivě nasadil své nejnovější rozhraní TouchWiz, které má spoustu nadšených příznivců i odpůrců (hlásím se). Sto lidí, sto chutí. Ale abych nebyl jenom nadávajícím trollem, podělím se o pár důvodů, proč preferuji jiná řešení (a rozhodně to nemusí být ořezaný AOSP, nezacházejme hned do extrémů). První důvod je v přístupu – takovýto telefon beru jako technickou vymoženost a hi-tech prostředek ke komunikaci, nikoliv lifestylový doplněk, proto mě nezaujal nebesky optimistický modrý design plochy s životními motty, vycházejícím sluncem a rozjuchaným děckem. Nezbývá než měnit tapety, lockscreen a přenastavovat otravné zvuky. Budiž, je to Android. Druhý důvod je o něco praktičtější. Představte si, že máte obrovský pětipalcový displej s jemným rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Na něj se toho přece spousta vejde! Tak proč je na hlavní obrazovce obrovský gadget a dvě řady velkých ikon se zcela zbytečným prostorem kolem? To samé platí pro seznam nainstalovaných aplikací, kde vidím mřížku 4 x 5 ikon stejně jako na mém prastarém Desire Z s mrňavým 3,7“ displejem. Plýtvání místem na každém kroku.
Screenshot_2013-04-25-17-12-53

Uživatelské prostředí TouchWiz neumí moc dobře pracovat s místem na obřím displeji

  I jako odpůrce ale musím zcela objektivně připustit, že ovládání systému pomocí tohoto rozhraní je neuvěřitelně svižné a intuitivní. Samozřejmě, velký podíl na běhu celého systému má našlapaný procesor a obrovská paměť, ale je to přesně ten moment, kdy si řeknete: „Tak takhle by měl fungovat každý Android!“ Samsung to má prostě odladěné, všude nacházíte dobře řešené zkratky, zástupce, ovládání gesty a další vychytávky, které vás budou bavit. Tohle Samsung zvládl na výbornou. Některá „usnadnění“ jsou sice spíš na efekt a třeba je reálně využívat nebudete, ale například funkce sledování očí, díky které vám může Galaxy posouvat text podle toho, zda se díváte na konec stránky, by mohla u uživatelů zabodovat. Co se týče uživatelsky vstřícných kroků, je jich tu celý zástup – od intuitivního rozhraní, přes vyměnitelnou baterii a slot na microSD kartu, až po infraport. Ano, přesně tak. Fičura ze starých Nokií vrací úder a Galaxy S4 je již několikátým novodobým mobilem, ve kterém „infráč“ najdeme. Obsluhuje jej jednoduchá aplikace, která si sice například rozumí s mým AV receiverem (Yamaha), ale projektor od Epsonu bohužel nezná. Škoda, ale většina českých obýváků tenhle problém asi řešit nebude. Konektivita je očekávatelně špičková a zcela bez výtek a velmi dobré výsledky podává i fotoaparát. Ten sice nemá ultrapixely, zato má ale neuvěřitelnou škálu režimů, nastavení a všelijakých „blbinek“, že vám budou nějaké přelomové technologie ukradené.
20130423_191433

Fotoaparát Galaxy S4 se nám líbí – velmi solidní fotografie, ohromná škála nastavení

 

Těšte se na recenzi!

Příští týden vám přineseme tradičně podrobnou recenzi, ve které se detailně podíváme na každý bajt, pixel i šroubek nové vlajkové lodi od Samsungu. Nebude to mít lehké, konkurence v podobě HTC One a Sony Xperia Z se nedá brát na lehkou váhu a Samsung nám bude muset předvést jen to nejlepší, aby se mohl se soupeři poprat s grácií. Z této krátké ochutnávky mohou někteří nabýt dojmu, že jsem snad přehnaně zmlsaný a očekávám telefon vyrobený z diamantů nebo snad mám něco proti Samsungu. Rozhodně ne. Využil jsem této příležitosti, abych se podělil o své subjektivní dojmy z prvních dnů používání a v recenzi budou, v rámci objektivity, ztlumeny na minimum. Galaxy S4 je přes to všechno vážně skvěle vybaveným telefonem a čekejte, že trio závodníků to bude mít v cílové rovince hodně těsné. Je ale potřeba odsunout stranou hype rozpoutaný ze všech stran se valící reklamou a zvážit, zda toto zařízení nabízí odpovídající poměr cena/výkon. Vždyť v této cenové kategorii se tyhle bestie musí o zákazníka rvát zuby nehty, až poteče krev. Pro srovnání se podívejte třeba na Top Gear – ani tam nemá auto jistou pozici v síni slávy, ať je sebedražší a má sebelepší motor. Příští týden se rozhodne!  

galaxy-S4

O autorovi

Jan Olejník

Jan Olejník
Sdílejte: